dihanje

Izbruhnil ognjenik Kilauea na havajskem Velikem otoku
22. 12. 2020 09.00
Ognjenik Kilauea na havajskem Velikem otoku je v nedeljo ponoči ponovno oživel in začel bruhati lavo, paro, plin in pepel v ozračje. Para je nastala, ko je žareča lava prišla v jezero na vrhu ognjenika in zavrela vodo, pri čemer se je para dvignila kar devet kilometrov visoko v zrak. Čeprav ni bilo treba nikogar evakuirati, so prebivalce pozvali, naj ostanejo v zaprtih prostorih.

Kdo bo prevzel odgovornost zaradi ukrepov in nedostopnosti zdravstva?
14. 12. 2020 07.01
Slovenska družba, z njo pa tudi zdravstveni sistem, sta na veliki preizkušnji. Zaradi epidemije so bolnišnice odpovedale nenujne storitve, kar vpliva na podaljševanje čakalnih vrst. Posledično bo to prineslo manj pravočasno odkritih in zdravljenih bolezni in še večjo obremenitev zdravstvenega sistema, ki trenutno, ko v prvi vrsti bije bitko z novim koronavirusom, že tako deluje na robu zmogljivosti. Pri zastopnikih pacientovih pravic smo preverili, ali so letošnje leto obravnavali več pritožb in v povezavi s čim jih je bilo največ.

Čakal na rezultate testa, kmalu po sprejemu na oddelek umrl
08. 12. 2020 12.03
V ptujski bolnišnici so konec septembra zaradi bolečin v prsih sprejeli 69-letnega bolnika in mu opravili test na novi koronavirus. Več kot tri ure po prihodu v bolnišnico so ga sprejeli na interni oddelek, tam pa je nekaj minut pozneje umrl. Z Dolenjske pa prihaja tragična zgodba bolnika, ki je med čakanjem na rezultat testa doživel srčni infarkt in umrl.

Ali je vaš kašelj suh ali moker? Preverite!
07. 12. 2020 00.15
Pogosta težava, zaradi katere me v zimskem času obiščejo bolniki, je kašelj. Sam po sebi ni bolezen, ampak deluje kot zaščitni mehanizem, ki pospeši odstranjevanje odvečne sluzi in tujkov, s tem pa pomaga čistiti dihalne poti. Kašlja v takih primerih ne smemo preprečevati, priporočljivo pa je lajšati izkašljevanje.

Utrujeni od kašlja?
28. 11. 2020 00.15
Vsi kdaj kašljamo, kašelj je namreč odziv na draženje čutnic v dihalnih poteh in telesu pomaga, da dihalne poti očisti odvečne sluzi, prašnih delcev in tujkov. Je pa tudi eden od najpogostejših spremljevalcev akutnih vnetij dihalnih poti.

Izpoved covidnega bolnika: težko dihanje, možje v belem in ohranjanje poguma
27. 11. 2020 10.21
Medtem ko epidemija covida-19 v Sloveniji še ne kaže znakov usihanja ali pa vsaj stabilnega umirjanja, je vse več tistih, ki imajo takšno ali drugačno izkušnjo s to boleznijo. Nekateri so jo preboleli brez znakov, drugi z blagimi simptomi, pri nekaterih pa se je potek bolezni neprijetno zapletel. Med temi je tudi bloger Matjaž Gerčar, ki je podrobno opisal svojo izkušnjo z virusom.

Na Infekcijski kliniki v zadnjem tednu sprejeli 6 otrok z večorganskim vnetnim sindromom
26. 11. 2020 07.06
Otroci okužbo z novim koronavirusom v večini primerov preživijo z blažjimi simptomi ali asimptomatsko. V nekaterih primerih pa vendarle potrebujejo bolnišnično zdravljenje, na Infekcijski kliniki v Ljubljani so od septembra tako zdravili 33 otrok, nekateri so bili sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni. Zdravili so tudi 9 otrok s t. i. večorganskim vnetnim sindromom, kar 6 so jih sprejeli v zadnjem tednu. Gre za Kawasakijevi bolezni podoben sindrom, ki se kaže z visoko vročino in prizadetostjo več organov. Vodja mariborske pediatrije pa izpostavlja, da po Sloveniji beležijo vsaj 50-odstotni upad drugih respiratornih obolenj pri otrocih, kar med drugim zdravstvenem osebju omogoča, da pomaga na covid oddelkih.

65-letna zdravnica o okužbi z novim koronavirusom: 'Prvič sem se bala za svoje življenje'
26. 11. 2020 19.05
Zdravnica Tatjana Puc Kous iz Murske Sobote je pred tremi tedni zbolela in tudi njej se je zgodilo, da postelje sprva zanjo ni bilo. "65 let sem stara, 40 let delam kot zdravnica. Decembra bi se morala upokojiti, a zaradi okužbe, ki se je razvila v bolezen, sem tokrat trepetala, ali bom zadnji mesec v letu sploh dočakala. Prav čutiš, kako agresivno te virus napada, nisem mogla ne govoriti, ne jesti, ne piti, v tednu dni sem izgubila šest kilogramov," pripoveduje.

Krvna plazma ni učinkovita pri zdravljenju covidnih bolnikov s pljučnico
25. 11. 2020 14.59
Uporaba krvne plazme tistih, ki so preboleli covid-19, se pri zdravljenju covidnih bolnikov s pljučnico ni izkazala za uspešno metodo. Tako se ni niti izboljšalo njihovo zdravstveno stanje niti se ni zmanjšalo tveganje za smrt zaradi covida-19, kaže študija argentinskih znanstvenikov, objavljena v reviji The New England Journal of medicine.

Tudi vas bolijo ušesa ob nošenju maske? Rešitev: ugoden paket mask z bolj elastičnimi trakovi!
20. 11. 2020 00.15
Če smo se še pred enim letom čudili turistom s Kitajske, ki so velikokrat na prostem nosili maske, in se ob tem spraševali, zakaj bi človek sredi centra Ljubljane nosil ta »nepotrebni kos papirja«, je takšna situacija zdaj postala tudi naša realnost! Maske so izredno pomembne za preprečitev širjenja okužb, kar so potrdili tudi številni domači in tuji strokovnjaki. Verjeti je treba, da nam bo s skupnimi močmi uspelo, zato pri odločitvah, kje bomo nosili maske in kje ne, ne sme biti izjem. Hočeš nočeš so maske postale naše zveste spremljevalke! Nosimo jih v službi, na sprehodu, včasih celo ob druženju v družinskem krogu!

Nakupi zaščitne opreme povzročili rekorden uvoz iz Kitajske v Slovenijo
12. 11. 2020 11.55
Statistični urad ugotavlja, da smo v aprilu letos zabeležili občuten porast uvoza blaga iz Kitajske. To so povzročili večji nakupi zaščitne opreme. Uvoz izdelkov, kamor spadajo tudi zaščitne maske, se je v primerjavi z letom 2019 povečal z 972.000 evrov na kar 92,9 milijona evrov, uvoz medicinskih oblačil, kamor spadajo tudi oblačila za enkratno uporabo, ki se uporabljajo med kirurškimi posegi, se je dvignil s 65.000 evrov na 11,6 milijona evrov, uvoz aparatov za dihanje s 128.000 evrov na 8,9 milijona evrov ter uvoz rokavic s 13.000 evrov na 5,7 milijona evrov.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'
02. 11. 2020 06.22
V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

Lara Jankovič o posledicah stare prometne nesreče: Bolelo je kot hudič
02. 11. 2020 06.00
Igralka in pevka Lara Jankovič je imela pri 23 letih prometno nesrečo, ki ji je pustila posledice: hude bolečine v hrbtenici, s katerimi se je navadila živeti. Včasih se je morala z njimi spopadati tudi na dan premiere. S pomočjo fizioterapevta in osebnega trenerja pa je odkrila vadbo z elementi fizioterapije, s katero je zdravstvene težave uspešno odpravila.

Noč čarovnic: Zakaj ljudje radi gledajo grozljivke?
31. 10. 2020 09.00
V znamenju najbolj temačne noči v letu, noči čarovnic, smo govorili s psihoterapevtom Sandijem Kofolom, ki je pojasnil, zakaj ljudje radi gledajo grozljivke, kaj imajo od tega po končanem filmu in zakaj jih v nasprotju s prvimi nekateri ne marajo in se jih bojijo.

Soba, lokal in učilnica: kako se koronavirus širi po zraku?
31. 10. 2020 07.00
Tveganje za prenos okužbe s koronavirusom je največje v zaprtih prostorih. Namreč, okužena oseba v prostor izdiha očem nevidne delce aerosole, ki se nato zadržijo v prostoru in se prek njih širi okužba na druge osebe. Takšno širjenje okužb je moč omejiti z upoštevanjem vseh potrebnih ukrepov, kot so nošenje zaščitnih mask, ustrezno prezračevanje prostorov, krajši čas druženja ter zmanjšanje števila oseb v prostoru. Poglejmo, kako to deluje na konkretnih primerih.

NIJZ objavil navodila za osebe s potrjeno okužbo in vse, ki so ji bili izpostavljeni
29. 10. 2020 11.42
Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil navodila za tiste, ki so bili izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom, oz. tiste, ki so jim okužbo potrdili. Ti naj ostanejo doma v izolaciji, ki se predvidoma zaključi po desetih dneh. Pogoj pa je, da so bili zadnjih 48 ur brez simptomov in znakov bolezni. Odprli pa bodo tudi nov portal, na katerem bodo vsi potrjeno okuženi lahko aktivirali kodo za aplikacijo #Ostanizdrav.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika
29. 10. 2020 10.44
Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Ali vožnja z letalom res predstavlja eno najvišjih tveganj za okužbo?
17. 10. 2020 18.56
Vlada je ob predstavitvi novih ukrepov pripravila tudi seznam dejavnosti, kjer so možnosti okužbe z novim koronavirusom največje. Med te je uvrstila tudi vožnjo z letalom. Vendar podatki kažejo, da so od začetka pandemije do danes potrdili manj kot 50 primerov prenosa okužbe na letalu, kljub temu da so v tem času našteli 1,2 milijarde letalskih potnikov.

44-letnik na intenzivni negi: Zaradi bolečin se nisem mogel niti premakniti
17. 10. 2020 11.01
Zaradi zapletov po okužbi z novim koronavirusom je bil pred tednom dni na intenzivni oddelek infekcijske klinike sprejet 44-letnik, ki se je za las izognil umetnemu predihavanju. Kot pravi sam, je bil sicer vedno "zdrav kot riba".

Ali ste vedeli, da covid-19 povzroča strdke v krvi?
13. 10. 2020 12.49
V obdobju, ki prihaja, ko smo že vajeni raznih viroz, gripe in drugih respiratornih virusov. Kako torej sploh prepoznati, ali smo zboleli za virozo, gripo ali novim koronavirusom?

'Dolgi covid-19': Hrvaški pacient se s posledicami okužbe bori že pol leta
10. 10. 2020 16.13
Če je bilo do zdaj v ospredju boja s pandemijo predvsem reševanje življenj, strokovnjaki vse bolj glasno opozarjajo na dolgotrajnejše posledice covid-19. Večina posameznikov virus preboli brez težav, spet drugi se z njegovimi posledicami borijo še dolgo. Eden od njih je tudi 55-letnik iz Hrvaške, ki pol leta po pojavu prvih simptomov še vedno ni povsem okreval.

V škatlah v skladišču na Kitajskem našli 5000 poginulih hišnih ljubljenčkov
01. 10. 2020 18.18
V skladišču Dongšing na Kitajskem, od koder po svetu razpošiljajo na milijone izdelkov, ki jih kupci naročajo preko spleta, so našli na tisoče 'nerazposlanih' škatel. V njih pa poginule pasje in mačje mladiče, kunce, morske prašičke in druge male živali. Najverjetneje gre za nesrečne žrtve kitajske masovne 'proizvodnje' hišnih ljubljenčkov.

Študentsko življenje v znamenju korone
01. 10. 2020 06.00
Povsem v znamenju novega koronavirusa se začenja študijsko leto 2020/2021. Študij bo večinoma potekal hibridno – del v živo, del pa na daljavo. Za mlade to pomeni manj obiska predavalnic, manj stikov s profesorji in sošolci in tudi manj pristnega študentskega življenja. Za univerze pa predvsem ogromen strošek. Na ljubljanski ga ocenjujejo na pol milijona evrov in pričakujejo pomoč države. Razdvajajo tudi maske: je res mogoče imeti kakovostno predavanje z masko na obrazu?

Ravnateljica pojasnjuje: Deklica, ki se je onesvestila, ni nosila maske, niti ni astmatik
25. 09. 2020 10.24
Kot blisk se je po družbenih omrežjih razširila informacija, da se je – potem ko so jo silili, naj nosi masko, čeprav ima astmo – onesvestila učenka 7. razreda OŠ Gustava Šiliha v Velenju. A ravnateljica trdi, da je to laž, saj se je dogodek zgodil med malico, ko deklica maske ni nosila. Prav tako po njenih besedah nima težav z astmo, ampak ima druge zdravstvene težave, o katerih zaradi varstva podatkov ne more govoriti. Oče deklice je povedal, da se danes počuti dobro in se vrača v šolo. Tudi zdravniki opozarjajo, da maska ne more biti razlog za astmatični napad.

Navalni iz bolnišnice: Dihanje je zelo podcenjeno in ga močno priporočam
15. 09. 2020 12.40
Ruski opozicijski politik Aleksej Navalni je prek svojega Instagramovega profila delil prvo fotografijo po zastrupitvi na letališču v Tomsku. Sporočil je, da lahko končno diha brez pomoči ventilatorjev. Da je bil Navalni zastrupljen z živčnim strupom iz skupine novičok, so potrdili tudi v neodvisnih laboratorijih Franciji in na Švedskem. Navalni se bo, ko okreva, vrnil v Rusijo, je zatrdila njegova predstavnica za odnose z javnostmi.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'
15. 09. 2020 13.50
Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Odslej bomo lahko kakovost zaščitnih mask preverili v Sloveniji
14. 09. 2020 14.22
V Sloveniji je odslej mogoče preveriti kakovost zaščitnih mask, s preskusi prepustnosti na dihanje, učinkovitosti filtracije na bakterije in biokompatibilnost mask in materialov tujih proizvajalcev in domačih podjetij. Tako lahko slovenski uvozniki in proizvajalci zdaj v bistveno krajšem času zaščitne maske in ostale materiale preskusijo in s tem potrdijo skladnost v Sloveniji.

Stiska upokojencev v karanteni: Nikogar ne zanima, kako sva
13. 09. 2020 15.37
Oglasila se nam je bralka, upokojenka, ki v stanovanju skupaj z možem preživlja 14-dnevno karanteno. Nista si predstavljala, da bo tako hudo. Kriza je nastopila peti dan, pripoveduje. Smeti so se začele kopičiti, zmanjkalo jima je kruha in zdravil. "Živci so na psu. Ne spim, samo kuham, pospravljam, jem, pijem," opisuje. Predvsem pa sta razočarana, da ju nihče od pristojnih ni obiskal in jima ponudil pomoči.

BLOG: Katera živila znižujejo krvni pritisk?
13. 09. 2020 13.15
Visok krvni tlak je bolezen, s katero se bori kar vsak tretji človek na svetu. Kronično zvišan krvni pritisk lahko povzroči okvare ožilja, srčno odpoved, možgansko kap, odpoved ledvic itd. Prehrana ima pri krvnem tlaku pomembno vlogo, saj ga lahko zviša, ohranja v mejah normale ali zniža. Kako si lahko pomagate sami?

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba
12. 09. 2020 08.27
Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.