direktive

'Vlada ni izpolnila obljub glede odprave prekarnosti'
19. 06. 2025 14.18
Sindikat Mladi plus skupaj s somišljeniki je vlado, z ministrstvom za delo na čelu, znova spomnil na neizpolnjene predvolilne obljube glede odprave prekarnosti in pozval k reševanju najbolj perečih težav. Če med poletjem ne bodo obveščeni o napredku pri izpolnjevanju zahtev, napovedujejo obsežnejše javne akcije.

Novela Zakona o oskrbi z električno energijo sprejeta
18. 06. 2025 11.30
DZ je sprejel novelo zakona o oskrbi z električno energijo, ki prenaša določila direktive EU s ciljem pospešitve zelenega prehoda, boljše zaščite porabnikov in krepitve odpornosti elektroenergetskega sistema. Zunaj prenosa direktive novela prinaša tudi načela pri metodologiji za obračun omrežnine, čemur niso naklonjeni v Agenciji za energijo. Za sprejem novele je glasovalo 51 poslancev, proti jih je bilo sedem.

Potrošniški krediti v porastu: za kaj jih potrošniki najemajo?
06. 06. 2025 06.00
Slovenci potrošniške kredite jemljemo za nakupe gospodinjskih aparatov, pohištvo, za obnovo stanovanja, šolanje, celo za počitnice in zdravstvene storitve. Obseg potrošniških kreditov se izjemno hitro povečuje in presega vsoto novih stanovanjskih kreditov. A ti krediti so dragi. Kaj so pokazali naši izračuni?

Slovenska podjetja z vložki v kibernetsko varnost
31. 05. 2025 09.31
Novi zakon o informacijski varnosti, ki ga je DZ sprejel pred dnevi in ki naj bi okrepil nacionalni sistem kibernetske varnosti, obveznosti nalaga tudi nekaterim podjetjem. Ta so sicer že pred tem sprejela številne ukrepe za krepitev kibernetske varnosti. Med drugim posebno pozornost namenjajo izobraževanju in ozaveščanju zaposlenih.

Evropski parlament prikimal manjši zaščiti volkov
08. 05. 2025 14.13
Evropski parlament je potrdil spremembe statusa zaščite volka v EU iz strogo zaščitenega v zaščitenega, da bi ga uskladili z mednarodno konvencijo o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov. Kot so poudarili, bodo lahko države članice zdaj bolj fleksibilno upravljale s populacijo volkov.

Sloveniji 1,2 milijona evrov globe zaradi zamud pri sanaciji odlagališča Bukovžlak
08. 05. 2025 10.24
Sodišče EU je Sloveniji zaradi zamud pri sanaciji odlagališča Bukovžlak naložilo 1,2 milijona evrov globe. Za sanacijo je imela na voljo dovolj časa, zamude pa ni mogoče upravičiti niti s pandemijo covida-19 niti z motnjami v upravni dejavnosti kot posledico pandemije, so sporočili s sodišča. Odločitev sodišča je bila po navedbah ministrstva pričakovana. Sanacijo so sicer zaključili lansko poletje.

Bi svojemu otroku kupili strupeno igračo?
19. 04. 2025 10.19
Bi svojemu otroku kupili igračo, če bi vedeli, da lahko z njo zaužije tudi rakotvorne snovi? Ali snovi, iz katerih so sicer narejene teflonske posode, ali snovi, ki so že prepovedane v živilih in embalaži za živila, saj so dokazano nevarne? Tudi pri nas lahko kupite, in to brez opozoril, igrače, ki vsebujejo kancerogene snovi, hormonske motilce in druge nevarne kemikalije. Njihova vsebnost na igračah bodisi sploh ni navedena ali pa so navedene zgolj neke številke, ki jih le redko kdo lahko prepozna.

Peticija proti obdavčitvi kripta: Nova obdavčitev razburja kripto skupnost
19. 04. 2025 11.51
Ministrstvo za finance je napovedalo nov davek na kripto dobičke, s katerim Slovenija ne bo več kripto davčna oaza. Ti bodo namreč po novem obdavčeni s 25-odstotno stopnjo. Medtem ko ministrstvo poudarja, da je zakon spisalo, ker želijo slediti urejanju tega področja na mednarodni ravni, ki stremi k večji regulaciji, transparentnosti in izmenjavi podatkov, Bitcoin društvo Slovenije meni, da je predlog zakona nejasen in da ima številne pomanjkljivosti. Zato so začeli zbirati podpise proti zakonu.

Kripto po novem obdavčen? Ministrstvo predlaga 25-odstotni davek na dobiček
17. 04. 2025 12.37
Kot vse kaže, bo trgovanje s kriptovalutami v Sloveniji že kmalu obdavčeno. Ministrstvo za finance namreč predlaga 25-odstotno stopnjo za dobičke od kriptosredstev in izvedenih finančnih instrumentov.

Kavcijski sistem še v tem mandatu vlade?
16. 04. 2025 14.15
V Sloveniji bi lahko kavcijski sistem za nepovratno embalažo pijač po ocenah vlade uvedli še v tem mandatu. Trenutno potekajo usklajevanja znotraj koalicije, več naj bi bilo znanega prihodnji mesec, so pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Poudarili so, da vlada zaveze glede uvedbe sistema nikakor ni opustila.

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti
10. 04. 2025 06.17
Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

Equal Pay Champion: v Atlantic Grupi ni razlike med plačami, po številu žensk na vodstvenih položajih pa so večkratno nad povprečjem EU
26. 03. 2025 00.15
Atlantic Grupa je spet osvojila prestižni certifikat Equal Pay Champion, s čimer je utrdila status napredne družbe, ki po indeksu enakosti plač in zastopanosti žensk na vodstvenih položajih znatno presega povprečje Evropske unije ter je še enkrat potrdila vodilni položaj pri ustvarjanju pravičnega in vključujočega delovnega okolja v regiji.

Vozniško dovoljenje na pametnem telefonu, fizično le na zahtevo
25. 03. 2025 14.02
Predstavniki Evropskega parlamenta in držav članic so se po dolgotrajnih pogajanjih minulo noč dogovorili o novih pravilih za vozniška dovoljenja. Med novostmi sta mobilno oz. digitalno vozniško dovoljenje in najmanj dveletna poskusna doba za nove voznike, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

So vojaki res prejeli 100-odstotna izplačila za pripravljenost? Da in ne
25. 03. 2025 11.53
So vojaki res prejeli izplačane tožbe v 100-odstotnem izplačilu za pripravljenost na delovnem mestu? Da in ne. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, so na podlagi sodne prakse pri straži in varovanju državne meje dolžni izplačati 100-odstotne urne postavke, pri usposabljanjih in vajah pa ne. Med vojaki je tudi slišati pritožbe glede izplačevanja terenov in 'neživljenjskosti' vsakodnevnega prevažanja na mesto usposabljanja iz oddaljenih krajev.

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji
24. 03. 2025 06.04
Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.

Kontroverzna boksarka Trumpu: Od rojstva sem ženska
19. 03. 2025 21.45
Na olimpijskih igrah v Parizu je ogromno prahu dvignila alžirska boksarka Imane Khelif, ki je nastopala v ženski velterski kategoriji, mnogi pa so ji očitali, da je moški. Prah se še zmeraj ni polegel, 25-letnica pa je na direktivo predsednika Združenih držav Amerike Donalda Trumpa, da na olimpijskih igrah leta 2028 v Los Angelesu transspolne osebe ne bodo smele več nastopati v ženski kategoriji, jasno odgovorila.

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države
11. 03. 2025 19.30
Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?
08. 03. 2025 07.00
Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

Bi popolna prepoved pirotehnike spodbudila prodajo na črnem trgu?
13. 01. 2025 15.47
Na ministrstvu za notranje zadeve so pripravili strokovni posvet o prodaji in uporabi pirotehničnih izdelkov, saj kljub medijskim kampanjam in okrepljenemu nadzoru še vedno prihaja do preveč nesreč in hujših poškodb. Ugotovili so, da do najhujših poškodb prihaja pri uporabi pirotehničnih izdelkov, ki pri nas niso dovoljeni ali pa so celo predelani oz. izdelani doma. Vsi ti prepovedani izdelki se prodajajo na spletu, zato je MNZ že lani podalo mnenje, da bi morala biti ta prodaja z direktivo prepovedana. Zdaj so sprejeli odločitev, da bodo pristopili k spremembam zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Podana pa je bila tudi pobuda za popolno prepoved pirotehničnih izdelkov.

Dan do izteka roka agencija za energijo neomajna, pa tudi nesklepčna
07. 01. 2025 12.25
Na Agenciji za energijo dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajajo pri novem sistemu, ki ga bodo prilagajali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. Starega sistema tehnično tudi ni mogoče vzpostaviti čez noč, svet agencije je poleg tega trenutno nesklepčen. Na ministrstvu medtem zavračajo očitke o vmešavanju v delo Agencije za energijo.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače
23. 12. 2024 10.00
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen
20. 12. 2024 13.45
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

EU uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu
10. 12. 2024 16.57
Finančni ministri držav članic EU so sprejeli evropsko direktivo, namenjeno poenostavitvi postopkov obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim direktiva prinaša enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Članice jo morajo v nacionalno zakonodajo prenesti do konca leta 2028.

V primeru hujšega prekrška bi odvzem izpita veljal v celotni EU
05. 12. 2024 15.37
Ministri in državni sekretarji članic EU, pristojni za področje prometa, so na zasedanju sprejeli izhodišča za pogajanja z Evropskim parlamentom o zakonodajnem svežnju za krepitev pravic potnikov v uniji in o direktivi, po kateri bi odvzem vozniškega dovoljenja v eni od članic zaradi hudega prometnega prekrška veljal tudi drugod po EU.

Zaradi suše v Braziliji cene kave na najvišjih ravneh po letu 1977
27. 11. 2024 15.40
Cene kave arabica so se zvišale na najvišjo raven po letu 1977. Navzgor jih potiska zaskrbljenost zaradi suše v Braziliji, ki bi lahko močno oklestila pridelek.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto
22. 11. 2024 18.10
DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00
Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Vlada nad neutemeljene tožbe za osebe, ki se javno udejstvujejo
10. 10. 2024 16.36
Vlada je na seji potrdila izhodišča glede predloga zakona o zaščitnih ukrepih za osebe, ki se javno udejstvujejo, pred očitno neutemeljenimi tožbenimi zahtevki ali zlorabljenimi sodnimi postopki, je na novinarski konferenci po seji dejala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Gre za t. i. strateške oziroma SLAPP tožbe.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka
25. 09. 2024 13.36
Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko
18. 09. 2024 07.52
Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.