direktive

Sodišče EU bo 31. januarja odločilo glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški

24. 01. 2020 12.56

Sodišče EU je za 31. januar napovedalo objavo odločitve glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja prava EU, povezanega z nespoštovanjem arbitražne razsodbe o meji, je objavljeno na spletni strani sodišča. Generalni pravobranilec je decembra sodišču priporočil, da se razglasi za nepristojno.

Slovenija pod povprečjem EU, napredka že od leta 2012 ne opažamo

23. 01. 2020 06.27

Slovenija je na indeksu zaznave korupcije Transparency International dosegla 35. mesto in se znova znašla pod povprečjem Evropske unije. Ob tem pri TI Slovenija opozarjajo, da že vse od leta 2012 ne opažamo napredka v boju proti korupciji.

Italija: Več kot 200 predorov na avtocestnem omrežju je nevarnih

12. 01. 2020 10.29

Več kot 200 predorov na italijanskem avtocestnem omrežju je potencialno nevarnih, kaže notranje poročilo ministrstva za promet zahodne slovenske sosede, ki ga je pridobilo več medijev. Poročilo le še krepi zaskrbljenost glede varnosti avtocestnih objektov v Italiji, ki se je dodatno okrepila po zrušenju viadukta Morandi v Genovi avgusta 2018.

Uzakonili večji nadzor nad gledališči: 'Gre za krajo še enega področja, ki pripada javnosti'

11. 12. 2019 18.59

Madžarski parlament je pričakovano sprejel sporni zakon, s katerim se bo povečal vladni nadzor nad gledališči. Predlog zakona, ki ga je vložila desna vlada Viktorja Orbana, so poslanci obravnavali po nujnem postopku, potrditev pa je bila pričakovana zaradi dvotretjinske večine Orbanove stranke Fidesz v parlamentu.

Pravobranilec EU: Nismo pristojni za tožbo Slovenije

11. 12. 2019 08.25

Generalni pravobranilec Priit Pikamäe je presodil, da Sodišče EU ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški oziroma za odločanje o mejnem sporu, ki ne spada pod pravo Unije. Zunanji minister Cerar je v odzivu dejal, da je argumentacija Pikamäeja šibka in da moramo počakati na dokončno odločitev Sodišča EU. Spomnil je še, da njegovo mnenje za sodišče ni zavezujoče.

Cinkarna Celje 30 ton radioaktivnih odpadkov izvozila v ZDA

27. 11. 2019 14.41

Cinkarna Celje je v ZDA izvozila 30 ton radioaktivnih odpadkov in s tem odpravila večletno okoljsko in finančno breme. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, so možnost izvoza čez lužo našli s pomočjo državne agencije za radioaktivne odpadke.

'Najboljši odpadek je tisti, ki ga ni'

15. 11. 2019 20.42

Nova priporočila, nove direktive in novi sporazumi v želji, da obvarujemo okolje. Na ministrstvu za okolje so z nekaterimi občinami podpisali sporazum glede zmanjšanja uporabe plastičnega pribora. Povprečen Slovenec je lani proizvedel skoraj 500 kilogramov odpadkov, kar je 17 kilogramov več kot leto prej. Zato ob Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov poziv: najboljši odpadek je tisti, ki ga ni.

Inšpekcija po požaru v Lenartu ni našla razlogov za ukrepanje

22. 10. 2019 14.19

Okoljska inšpektorica je v centru za ravnanje z odpadki družbe Saubermacher v Lenartu v Slovenskih goricah izvedla izredni nadzor, je objavil inšpektorat za okolje in prostor. V obratu je v zadnjem času večkrat zagorelo. Glede na videno inšpektorica ni imela razlogov za ukrepanje.

Dokončnih odločitev o ukinitvi premika ure še ni, konec tedna bomo spali uro dlje

21. 10. 2019 11.57

Kljub temu, da je Evropska komisija lansko leto napovedala, da bomo v Evropski uniji letos zadnjič premaknili ure, se za zdaj ni spremenili nič. Tudi ta konec tedna bomo namreč spali eno uro dlje, saj odločitev o prenehanju premikanja ure še ni bila sprejeta - na ravni EU zadeva, vsaj za zdaj, miruje.

Bo zaradi strmega vzpona 'neobank' propadla desetina tradicionalnih bank?

21. 09. 2019 07.00

Digitalne banke ali tudi neobanke, ki se vse hitreje prebijajo na evropskem finančnem trgu, bi lahko do leta 2023 dosegle 85 milijonov uporabnikov v Evropi. Analitiki so prepričani, da lahko njihov vzpon povzroči zaprtje desetine tradicionalnih bank, ki se ne bodo znale prilagoditi novi 'realnosti'. Ricky Knox, direktor neobanke Tandem, pravi, da bo bančništvo postalo veliko bolj osebno.

Vse več slovenskih podjetij tarča kiberkriminalcev

19. 09. 2019 11.33

Število spletnih prevar iz leta v leto narašča. Na SI-CERT so samo lani obravnavali 2431 incidentov, analizirali so 390 različnih računalniških virusov in odstranili 100 lažnih strani, namenjenih kraji podatkov.

Država se pripravlja na dan, ko Adria Airways ne bi več letela

29. 08. 2019 14.43

Adria Airways je v slabem finančnem stanju, kar smo že večkrat poročali. Nova nevarnost za poslovanje je prihajajoča stavka, za katero za zdaj še ne kaže, da bo odpovedana. V državnem aparatu je že pred meseci završalo in se govorilo o načrtu B – dnevu, ko Adria ne bi več povezovala Slovenije z Evropo.

Brez prave strategije: nekateri železniški tiri še iz Jugoslavije

20. 08. 2019 04.13

V zadnjih mesecih se je zgodilo kar nekaj nesreč na železniškem omrežju, v Hrastovljah in nato še dvakrat v Rimskih Toplicah, ki so bile zelo podobne in povzročile več škode, na Primorskem bi zaradi uhajanja kerozina lahko ostali brez vira pitne vode. Razlog pa je zastarelo železniško omrežje, na katerega je država pozabila in vanj vlaga le toliko, da ne pride do kolapsa, čeprav je zemljevid prog zelo podoben tistim, ki ga je izdelala še nekdanja skupna država Avstro-Ogrska.

SLS: Pobudniki peticije naj volkove in medvede odpeljejo domov

16. 08. 2019 11.20

Sindikat kmetov Slovenije ugotavlja, da so njegove dosedanje aktivnosti in pritiski zaradi napadov zveri spodbudili vlado k večji aktivnosti. Nov protestni shod bodo pripravili 24. avgusta v Gornji Radgoni. Medtem so v društvu AniMa okoljskemu ministrstvu predali 13.462 podpisov peticije proti odstrelu zveri. Iz SLS pa sporočajo, da ponujenih 500 evrov za zakonit odstrel volka umikajo.

Policiji vendarle pooblastila za zbiranje podatkov o letalskih potnikih?

11. 07. 2019 14.23

DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o nalogah in pooblastilih policije, s katerim želi vlada zakon v določbah, ki se nanašajo na pridobivanje podatkov o letalskih potnikih, uskladiti z evropsko direktivo. Predstavitev stališč poslanskih skupin je pokazala, da bo novela kljub pomislekom o posegih v zasebnost dobila podporo.

Slovenska stran odhaja s pozitivnimi občutki, odločitev pričakujejo v začetku prihodnjega leta

08. 07. 2019 06.24

Veliki senat Sodišča EU v Luksemburgu je zaključil ustno obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški glede neizvajanja arbitražne razsodbe. Generalni pravobranilec bo svoje sklepne predloge v primeru slovenske tožbe glede arbitraže predstavil 6. novembra.

Hrvaška: Sodišče v Luksemburgu ni pristojno za slovensko tožbo

07. 07. 2019 15.55

Hrvaško zunanje ministrstvo je ponovilo svoja stališča pred ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

'Največ umorov, ki so posledica nasilja v družini, se zgodi, ko žrtev pove, da odhaja'

28. 06. 2019 15.39

Po poskusu umora mariborske sodnice, ki je bila po mnenju policije žrtev družinskega nasilja, so vse glasnejši pozivi k zaščiti žrtve pred storilcem. Še vedno ni jasno, zakaj osumljenec ni v priporu in zakaj mu niso odredili prepovedi približevanja. Vlada se je v začetku leta pohvalila, da bodo žrtve po spremembi zakona bolj zaščitene, a do rezultatov v praksi je očitno še dolga pot.

'Kako razložiš otrokom poginule kite s trebuhom, polnim vrečk?'

10. 06. 2019 16.37

Kanada bo z letom 2021 prepovedala rabo vrste plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, vključno z vrečkami, pokrovčki za pijače in priborom, je napovedal kanadski premier Justin Trudeau. "Če sem odkrit, kot oče težko pojasnjujem sedanje stanje svojim otrokom. Kako razložiš poginule kite, ki jih naplavi na obale po svetu, s trebuhi, polnimi plastičnih vrečk?" je dejal Trudeau.

Ne gre samo za ukrivljene kumare

21. 05. 2019 09.20

Morda smo se uradnikom v Bruslju res posmehovali in se zgražali nad njihovimi odločitvami, med katerimi je še najbolj bizarna tista, na podlagi katere bi smeli prodajati le kumare, ki niso preveč ukrivljene. Vendarle pa se danes za suhoparnimi številkami uredb in direktiv skriva vsebina, ki pomembno vpliva na naša življenja in zaradi katerih nam je lažje.

Bo Slovenija naslednje leto obdavčila digitalne gigante?

16. 05. 2019 12.59

Odbor za finance na predlog Levice vladi predlaga, da Slovenija naslednje leto uvede davek na digitalne storitve. Spletni velikani namreč zanje v Slovenije ne plačujejo niti DDV. "Dosegli smo pomemben korak k obdavčitvi digitalnih multinacionalk, ki dobičke skrivajo v davčnih oazah," je ob tem dejal Mesec.

SDS in Levica na istem bregu: na ustavno sodišče zaradi novele ZKP

08. 05. 2019 17.10

Poslanski skupini SDS in Levice sta na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti nekaterih členov novele zakona o kazenskem postopku, pri kateri izpostavljajo vprašanja uporabe prikritih preiskovalnih ukrepov. Predlagatelji zahteve sodišču predlagajo, naj do odločitve zadrži izvajanje novele zakona, ki jo je DZ sprejel 26. marca.

Organi pregona bodo lahko preiskavo stanovanja izvedli tudi, ko lastnika ne bo

20. 04. 2019 11.28

V veljavo je stopila novela zakona o kazenskem postopku, ki celovito ureja položaj žrtev kaznivih dejanj, dopušča preiskave stanovanja ob nedosegljivosti imetnika in uvaja možnost uporabe IMSI lovilcev. Novela ukinja obvezno branje listin na glavni obravnavi in natančneje določa pogoje upravičene odsotnosti na sodnih narokih.

Slovenija ne bo mogla doseči 25-odstotnega deleža obnovljivih virov energije

18. 04. 2019 17.07

Vlada se je seznanila z informacijo, da Sloveniji do leta 2020 morda ne bo uspelo doseči zastavljenega 25-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v skupni rabi bruto končne energije. Delež bi morali povečati še za trikrat toliko, kot so ga med letoma 2010 in 2017. Ministrstvo za infrastrukturo sicer načrtuje nadaljnje ukrepe.

Strokovnjaki: Poletni čas je slabši, saj ne sledi naravnemu ritmu

31. 03. 2019 07.00

Če bomo leta 2021 ukinili premikanje ure, bo v Sloveniji obveljal stalni zimski čas. To je po mnenju znanstvenikov boljša izbira, saj bi poletni čas lahko imel zelo negativne posledice na zdravje. Vplival naj bi predvsem na šolarje in študente, ki se učijo in morajo naučeno tudi predelati, zaradi premalo spanja pa bodo za to prikrajšani.

Ne pozabite: to noč boste spali eno uro manj

30. 03. 2019 19.06

Ponoči bo treba urine kazalce premakniti za eno uro naprej, na poletni čas. Leta 2021 se sicer obeta ukinitev premikanja ure, kar so z veliko večino potrdili poslanci v Evropskem parlamentu. Države se bodo lahko same odločile, kakšen čas bi rade imele.

Evropski poslanci sprejeli direktivo o avtorskih pravicah

26. 03. 2019 11.12

Evropski poslanci so na glasovanju na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 348 glasovi za in 274 proti podprli novo direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. S tem so razveselili ustvarjalce, najglasnejši nasprotniki direktive pa so današnji dan označili za katastrofo.

'V primeru ukinitve premikanja ure bo v Sloveniji obveljal standardni zimski čas'

26. 03. 2019 14.14

Evropski parlament je podprl konec premikanja ure v Evropski uniji leta 2021. Države članice se bodo lahko same odločile za zimski ali poletni čas. Evroposlanci jih pozivajo, naj se pri tem uskladijo, da bi preprečile kaos. Hrvaški mediji že ugibajo o novem sporu s Slovenijo – kaj, če se Ljubljana odloči za zimski čas, Zagreb pa za poletnega?

V Ljubljani protestirali 'proti uničenju interneta'

23. 03. 2019 11.37

Po številnih evropskih mestih, tudi v Ljubljani, so potekali protesti "proti uničenju interneta v EU". Evropski parlament bo namreč v torek glasoval o novi direktivi o avtorskih pravicah, za katero nasprotniki trdijo, da prinaša cenzuro interneta v Evropo in ogroža svobodo izražanja.

Po 30 letih se jezero počasi vrača, načrti z njim pa so zelo ambiciozni

22. 03. 2019 07.39

Ob svetovnem dnevu voda je prav, da se posvetimo tudi našim rekam. Tokrat predstavljamo pregrado Vonarje na reki Sotli, ki končno doživlja svojo prenovo. S tem naj bi znova oživeli nekoč eno večjih slovenskih jezer – Vonarsko jezero. To mejno jezero poleg poplavne zaščite prinaša tudi nove možnosti za razvoj turizma v dveh občinah, Podčetrtku in Rogaški Slatini. A do gradnje eko naselij je še dolga in strma pot.