direktive

Sprememba davčne zakonodaje: papirnati račun le kupcu, ki ga bo izrecno zahteval
19. 08. 2021 11.40
Potem ko je prejšnjemu na julijski seji DZ zmanjkal le glas podpore, je vlada določila besedilo novega predloga novele zakona o davku na dodano vrednost. V njem med drugim ostaja sprememba, da bo račun kupcu v papirnati obliki izročen le na njegovo zahtevo. A Zveza potrošnikov Slovenije je že maja opozorila, da le izdani račun dokazuje, kdaj in kje ste kupili izdelek, ki je podlaga za uveljavljanje reklamacije, za zamenjavo ali vračilo denarja.

Dovoljenje za izredni odstrel medveda velja do srede, nevladniki ostro proti
17. 08. 2021 16.45
Dovoljenje za odstrel medveda, ki ga je izdala Agencija RS za okolje (Arso), velja do srede. Dovoljenje velja v občinah Pivka in Ilirska Bistrica, na območju pašnikov med Brkinskim robom in naselij Šilentabor, Zagorje, Knežak in Šembije. Nevladniki pa izrednemu odstrelu medveda ostro nasprotujejo.

Non-paper: Objava bi imela jasen in neposreden vpliv na odnose EU z njenim sosedstvom
29. 07. 2021 10.11
Evropski svet je dokončno zavrnil prošnjo avstrijske tiskovne agencije APA za dostop do dokumenta, ki je povezan z domnevno slovenskim non-paperjem o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu. Pojasnili so, da bi objava tega dokumenta vplivala na odnose EU s sosedstvom.

Nov predlog novele zakona o DDV-ju podoben prejšnjemu
27. 07. 2021 19.38
Vladi in predvsem ministrstvu za finance zadnje čase težave povzročajo davki. Trenutno predvsem davek na dodano vrednost oziroma novela zakona o DDV-ju, ki je 15. julija padla zaradi enega glasu premalo. Zdaj so pripravili nov predlog, ki je po besedah ministrstva precej podoben prejšnjemu.

Sloveniji iz Bruslja opomin glede direktive o nepoštenih trgovinskih praksah
27. 07. 2021 16.01
Evropska komisija je več držav članic, tudi Slovenijo, pozvala k prenosu direktive o nepoštenih trgovinskih praksah med podjetji v verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi v nacionalno zakonodajo. Rok za prenos direktive je potekel 1. maja.

Uredba o prepovedi prodaje plastike za enkratno rabo: globe do 15.000 evrov
18. 07. 2021 13.59
Ministrstvo za okolje in prostor je za sprejem na vladi pripravilo uredbo o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Prepoved plastičnih proizvodov določa tudi predlog zakona SAB, ki je v prvi obravnavi v DZ prejšnji teden dobil zeleno luč.

DS izglasoval veto na novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah
16. 07. 2021 11.17
Državni svetniki so na izredni seji s 17 glasovi za in enim proti izglasovali odložilni veto na novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah. Predlog je vložila komisija DS za kulturo, šolstvo in šport, ki je med drugim izpostavila nesorazmernosti in nejasne opredelitve v noveli. Državni svet je v tem tednu izglasoval veto tudi na novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki po ponovnem glasovanju v parlamentu ni bila vnovič potrjena.

DZ sprejel vladno novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah
09. 07. 2021 18.39
Državni zbor je s 46 glasovi za in 28 proti sprejel novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah. Njen glavni cilj je uskladitev tega področja s pravnim redom Evropske unije. Novela po navedbah vlade tudi odpravlja pomanjkljivosti, ki so se pokazale ob izvajanju zdajšnjega zakona, ter zagotavlja jasnejše zakonske določbe.

'Ključne spremembe novega gradbenega zakona so izjemno škodljive'
05. 07. 2021 15.20
Potem ko je vlada sredi junija sprejela predlog novega gradbenega zakona, ki naj bi skrajšal in poenostavil gradbeno birokracijo, zdaj stroka v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije poziva k dodatni javni obravnavi. Ključne konceptualne spremembe so bile namreč po njihovih besedah pripravljene po zaključeni javni razpravi in bi lahko bile "izjemno škodljive za kakovost našega grajenega bivalnega okolja".

Enodnevni preobrat: protitočna zaščita za S5-DBS znova dovoljena
01. 07. 2021 16.29
Poročali smo, da je Agencija za civilno letalstvo podala precej jasno in obširno pojasnilo, zakaj je morala prepovedati letenje protitočnega letala, a je v enem dnevu nato odobrila izjemo, ki jo je minister za kmetijstvo napovedal že isti dan po prepovedi. Mariborska protitočna obramba ima tako začasno dovoljenje, ki velja tri mesece.

Rešitve HNMP: štirje namenski helikopterji, tri baze in novi Cougarji za SV
24. 06. 2021 13.05
Helikopterska nujna medicinska pomoč (HNMP) ima v Sloveniji že dolgo zgodovino, poskusi reševanja problematike so se pogosto izjalovili, vedno pa smo imeli nekakšno vmesno varianto, kjer je vojska hkrati bila vojska in reševalna služba. Zdaj, kot kaže, bi to lahko končno razrešili in dobili namenske helikopterje, ki bi jih sicer upravljala vojska. Zapleta pa se pri mariborskem letališču, ki je odprto le osem ur na dan.

Za boj proti korupciji je nujna zaščita žvižgačev
23. 06. 2021 10.56
Ob svetovnem dnevu žvižgačev Transparency International Slovenia znova opozarja na nujnost zaščite posameznikov, ki v javnem interesu prijavljajo sume nepravilnosti. Žvižgači po vsem svetu, tudi v Evropi in Sloveniji, z razkritji sumov korupcije, nesmotrne porabe javnega denarja, nepravilnosti v javnem zdravstvu in pri varovanju okolja namreč rešujejo življenja in milijarde evrov.

Novi zakon poenostavlja in skrajšuje gradbeno birokracijo
17. 06. 2021 16.58
Vlada je potrdila predloga novega gradbenega zakona in novega zakona o urejanju prostora. Sedanji sistem se ne bo spremenil, ampak bo nadgrajen, tako da bodo postopki gradnje objektov in umeščanja v prostor enostavnejši in hitrejši. Med ključnimi rešitvami je možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v roku 30 dni. Po novem bo mogoče objekte, ki ne potrebujejo okoljske presoje, mogoče začeti graditi že na podlagi dokončnega, ne šele pravnomočnega, gradbenega dovoljenja.

V Svetu EU potrdili obstoj dokumenta, povezanega s skrivnostnim 'non-paperjem'
04. 06. 2021 11.59
V Svetu EU so za avstrijsko tiskovno agencijo APA potrdili, da obstaja dokument, ki je povezan z domnevno slovenskim non-paperjem o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu. A vendar ga niso razkrili, ker bi lahko ogrozil mednarodne odnose.

Znotraj energetske skupnosti omogočeni prenosi električne energije med njenimi člani
03. 06. 2021 07.51
Vlada je določila besedilo predloga zakona o oskrbi z električno energijo. Največ novosti vsebuje poglavje o razmerjih elektroenergetskih podjetij s končnimi odjemalci, kot posebno novost pa so izpostavili tudi pravico do sklenitve pogodbe z dinamičnimi cenami. Pomembna novost so tudi energetske skupnosti državljanov, so sporočili z vlade.

Žvižgači dobili nov varen kanal
02. 06. 2021 08.31
V času covida-19, ko je pandemija razgalila pomanjkljivosti sistemov za preprečevanje korupcije, kamor spadajo tudi učinkoviti mehanizmi za zaščito žvižgačev, se je potreba po varnih kanalih za prijavo sumov korupcije in drugih nepravilnosti še povečala.

Banke se bodo reševale s sredstvi delničarjev in upnikov, šele nato iz sklada
27. 05. 2021 15.16
DZ je s 50 glasovi za in 17 proti potrdil zakon o reševanju in prisilnem prenehanju bank. Ta se usklajuje z evropsko direktivo, saj se vanj prenašajo zadnje spremembe evropske direktive o vzpostavitvi okvira za sanacijo ter reševanje kreditnih institucij. Zakon nadomešča zdaj veljavni zakon iz leta 2016.

Okužena maturantka ni pisala eseja, fakulteta ji je sporočila, da se ne more vpisati
05. 05. 2021 18.47
Pisanja eseja iz maternega jezika na maturi se niso mogli udeležiti vsi maturantje. Podatke o tem, koliko jih zaradi prebolevanja covida-19 ni moglo pisati eseja, šolsko ministrstvo še zbira. A med temi dijaki je tudi maturantka, ki želi študij nadaljevati na akademiji za likovno umetnost in ki je kljub ministričinim zagotovilom, da virus ne bo nikogar prikrajšal pri vpisu, od fakultete dobila odgovor, da se na akademijo ne more vpisati. Kot kaže, pa so po našem poizvedovanju na akademiji postopek vendarle prilagodili.

Finančno ministrstvo predlagalo nadgradnjo davčnega sistema
16. 04. 2021 14.17
Ministrstvo za finance je pripravilo in v medresorsko usklajevanje poslalo predloge za nadgradnjo davčnega sistema. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, naj bi s predvidenimi rešitvami, ki se bodo predvidoma začele uporabljati 1. januarja 2022, razbremenili posameznike, gospodarstvo pa spodbudili k dodatnemu investiranju.

'S srcem se je težko odločiti, kje potegniti črto in katere bolezni presejati'
14. 04. 2021 12.18
V Sloveniji smo lahko glede presejanja novorojenčkov optimistični, saj imamo tehnološke možnosti, in če bomo dorekli pogoje uporabe, lahko to kmalu naredimo, meni Borut Peterlin z inštituta za medicinsko genetiko. Anka Bolko iz ZZZS pa pravi, da so vse novosti zelo drage ter da ne zna povedati, kako bodo zagotovili sredstva za presejanje dodatnih 20 redkih bolezni.

Strokovna združenja obžalujejo sprejem sporne novele o vodah
31. 03. 2021 15.04
Predstavniki strokovnih združenj in društev, ki delujejo na področju voda, so znova izrazili obžalovanje ob sprejemu sporne novele Zakona o vodah. Pomembni strokovni pomisleki v zvezi z varovanjem in odnosom do priobalnih in vodnih zemljišč ob možni širitvi posegov vanje žal niso bili upoštevani, poudarjajo.

Premik urnih kazalcev na poletni čas in ura spanja manj
27. 03. 2021 16.42
Urne kazalce bomo v nedeljo ob 2. uri zjutraj prestavili na 3. uro in tako prešli na poletni čas. Če ne bo drugačne odločitve, se bomo na zimski čas znova vrnili zadnjo nedeljo v oktobru. Po stališču Evropskega parlamenta naj bi se namreč premikanje ure v EU letos končalo, končno odločitev za zimski ali poletni čas pa je prepustil članicam.

Poslanci potrdili spremembe pri zaposlovanju tujcev
26. 03. 2021 17.23
DZ je s 47 glasovi za in 12 proti potrdil novelo zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev. Z njo naj bi prek prenosa pravil EU olajšali zaposlovanje tujcev, ki so v Sloveniji doštudirali ali opravljali naloge raziskovalcev.

Predvidena sprememba predstavlja tveganje za poslabšanje kakovosti pitne vode
19. 03. 2021 11.50
V ponedeljek obeležujemo svetovni dan voda in prav prihodnji teden bodo poslanci DZ glasovali o predlaganih spremembah Zakona o vodah. Ker predlogi med drugim predvidevajo tudi spremembe, ki predstavljajo tveganje za morebitno poslabšanje in onesnaženje virov pitne vode z nevarnimi snovi, kar izrecno nasprotuje določbam evropske direktive o pitni vodi, ki je bila sprejeta konec lanskega leta, je Zbornica komunalnega gospodarstva poslance pozvala k zavrnitvi predlaganega amandmaja.

'Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarje ni več'
05. 03. 2021 07.25
V skupini Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije so se v javnem spletnem pogovoru seznanili z razmerami na področju medijske svobode v Sloveniji. Lesjak Tuškova je opozorila, da pritisk na medije postaja koordiniran in sistematičen, napadi na novinarje pa osebni, brezsramni in brezobzirni obračuni. "Politiki je uspelo dokazati, da prostora za novinarstvo ni, da imamo samo desničarske in levičarske aktiviste. Ni več mogoče preiskovati, ne da bi se dejstva izpodbijala, normalna razprava ni več mogoča," pa je opozoril preiskovalni novinar Lenart Kučić.

Vlada predlaga strožje določbe za oglaševanje na spletu in televiziji
05. 03. 2021 16.37
Vlada je v DZ poslala besedilo predloga novele zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah. S predlogom se v slovenski pravni red prenaša evropska direktiva o avdiovizualnih medijskih storitvah. Regulacija se širi tudi na platforme za izmenjavo videov in avdiovizualne vsebine, prav tako prinaša dodatno zaščito otrok.

Sloveniji iz Bruslja opomin zaradi zakonodaje o telekomunikacijah
04. 02. 2021 21.43
Evropska komisija je sprožila postopke proti 24 članicam EU, tudi Sloveniji, ker niso pravočasno prenesle evropske zakonodaje o telekomunikacijah v nacionalni pravni red. Gre za evropski zakonik o elektronskih komunikacijah, ki naj bi z zagotavljanjem preglednejših pogodb in kakovostnejših storitev potrošnikom zagotovil več izbire in pravic.

Slovenija pod povprečjem EU glede zaznave korupcije
28. 01. 2021 06.00
Slovenija je na indeksu zaznave korupcije dosegla 35. mesto z oceno 60, kar je enaka ocena kot v letu 2019. Slovenija že od leta 2012 ne beleži napredka na indeksu zaznave korupcije in se je pri rezultatu ponovno znašla pod povprečjem EU in OECD.

Sloveniji 750.000 evrov globe
13. 01. 2021 11.09
Sodišče EU je Sloveniji naložilo plačilo 750.000 evrov, ker v slovenski pravni red ni pravočasno prenesla leta 2016 sprejetih sprememb evropske direktive o trgu finančnih instrumentov oz. o tem ni obvestila Evropske komisije. Komisija je tožbo proti Sloveniji zaradi tega vložila leta 2018.

Drugi tir: DKOM za konec zavrnila še revizijske zahtevke Kitajcev
23. 12. 2020 10.10
Državna revizijska komisija je v zadevi 'drugi tir' kot neutemeljene zavrnila tudi zahtevke za revizijo vlagateljev iz Kitajske. Ti so izpodbijali naročnikovo odločitev, da jim ne prizna sposobnosti. Komisija je s tem odločila o vseh vloženih zahtevkih za revizijo pri oddaji navedenega javnega naročila, posledično pa je postopek pravnega varstva pred komisijo zaključen.