dneh

Zasedajo zunanji ministri EU
19. 03. 2001 00.00
Še zadnjič pred vrhunskim zasedanjem EU, ki bo 23. in 24. marca v Stockholmu, so se danes v Bruslju sestali zunanji ministri petnajsterice. Medtem ko so priprave na vrh formalno osrednja tema zasedanja, bodo vodje diplomacij po vsej verjetnosti največ pozornosti posvetili zaostrenim razmeram v Makedoniji.

Fotografije o slovenski vojni
19. 03. 2001 00.00
V Gradcu je v teh dneh na ogled razstava dokumentarnih fotografij novinarja slovenskega dnevnika Večer Borisa Jaušovca z naslovom Dnevi, ki so prestrelili Gornjo Radgono.

Siloviti spopadi na območju Tetova
19. 03. 2001 00.00
Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Discovery se je poslovil od MVP
19. 03. 2001 00.00
Po osmih dneh, 21 urah in 54 minutah skupnega poleta se je ameriški vesoljski raketoplan Discovery davi ob 5.32 po srednjeevropskem času nad vzhodnim delom Južne Amerike ločil od Mednarodne vesoljske postaje (MVP) in bo predvidoma v sredo pristal na Cape Canaveralu na Floridi. Raketoplan je omogočil prvo zamenjavo stalne posadke MVP. Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da bo nova posadka MVP ostala v vesolju štiri mesece.

Iztirjenje Mira dan pozneje
18. 03. 2001 00.00
Rusko orbitalno znanstveno postajo Mir bodo iztirili najverjetneje dan pozneje kot so računali doslej. V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi zaradi manjše hitrosti zniževanja tira postaje v zadnjih dneh z 80-ostotno verjetnostjo računajo, da bodo postajo potopili v petek približno ob 7. uri zjutraj po srednjeevropskem času, poroča ruski radio Radio Rosiji. Po podatkih CUP se je višina tira Mira zaradi naravnega zaviranja v višjih plasteh ozračja v zadnjih 24 urah znižala za 2,6 kilometra, njeni sistemi pa delujejo normalno. Postaja je danes dosegla srednjo višino 230,9 kilometra nad Zemljo. Akumulatorje Mira nameravajo dan pred iztirjenjem dodatno napolniti.

Cechmanek zaklenil mrežo
16. 03. 2001 00.00
Roman Cechmanek je zabeležil deveti "shutout" v sezoni in svoji ekipi, Philadelphiji Flyers zagotovil gladko zmago s 3:0, enak rezultat pa je bil tudi na tekmi med Washingtonom in Carolino, kjer je pri slednjih blestel Jeff O'Neill, ki je dosegel dva zadetka.

Mravlje spet v Sloveniji
16. 03. 2001 00.00
Po 4355 kilometrih in 63 dneh se je končal ultramaraton TransAvstralija, na katerem je nastopil tudi slovenski ultramaratonec Dušan Mravlje in zasedel tretje mesto. Mravlje je z uvrstitvijo zelo zadovoljen, saj je šlo za izjemno zahteven maraton, na katerem so v prvih treh tednih tekli na temperaturi več kot 40 stopinj. Mravlje je na maratonu uničil skoraj pet parov športnih copat, v povprečju pa je na dan popil okrog sedem litrov tekočine. Maraton je zaznamovala tudi smrt najboljšega avstralskega ultramaratonca Briana Smitha, ki mu je na začetku 28. etape zmanjkalo moči.

10.000 obtožnic proti Miloševiću
15. 03. 2001 00.00
Predstavniki jugoslovanskega študentskega gibanja Odpor so sporočili, da so v petih dneh akcije Kdo je kriv?, s katero želijo doseči čimprejšnjo aretacijo nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, zbrali okoli 10.000 podpisanih obtožnic proti nekdanjemu predsedniku. Akcija poteka po vsej državi, največ obtožnic, okoli 3500, pa so zbrali v Beogradu. Na obtožnicah so prebivalci ZRJ Miloševiću največkrat očitali zločine, kot so izdaja domovine, številne vojne, ki jih je vodil, veliko število mrtvih, kraja države, prodaja Republike srbske in Kosova, kraja mladosti in otroštva ter podobno.

Za tesnejše sodelovanje
15. 03. 2001 00.00
Direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Barbara Gunčar je v minulih dveh dneh obiskala Dunaj, kjer se je med drugim srečala z avstrijsko državno sekretarko za turizem Mares Rossmann. Slednja meni, da je dosedanje sodelovanje s Slovenijo dobro, želi pa si tesnejše sodelovanje na področju čezmejnih projektov, kot so kolesarske poti ob Dravi in Muri, povezava vinskih cest na obeh straneh meje, sodelovanje na področju zdravilišč, golfa in jahalnih centrov. Podobni projekti krepijo medsosedske odnose, kar je še posebej pomembno pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, so sporočili iz STO.

Potrjena začasna izpustitev Pinocheta
14. 03. 2001 00.00
Čilsko prizivno sodišče je danes potrdilo odločitev preiskovalnega sodnika Juana Guzmana, ki je v ponedeljek odredil začasno izpustitev nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta iz hišnega pripora proti plačilu varščine. Pinochetovi odvetniki bodo v zameno za začasno izpustitev plačali varščino v višini dveh milijonov čilskih pesov (približno 3400 ameriških dolarjev). Preiskovalni sodnik Guzman ni pojasnil, zakaj se je odločil, da bo po 40 dneh 85-letnega Pinocheta začasno izpustil iz hišnega pripora..

Po stopinjah Marca Pola
14. 03. 2001 00.00
Devet Italijanov se namerava s kolesi odpraviti po poti srednjeveškega popotnika Marca Pola iz Benetk v Peking. Popotniki predvidevajo, da bodo 12 tisoč kilometrov dolgo pot prevozili v približno stotih dneh. Eden od udeležencev odprave, ki naj bi na pot krenila 25. aprila, je dejal, da tako kot Marco Polo želijo spoznati nove dežele, ljudi in kulture.

Internet za boljše odnose z javnostmi
13. 03. 2001 00.00
Razvoj digitalne tehnologije in interneta spreminja delovne navade in načine izvajanja programov odnosov z javnostmi. Dobro komuniciranje s številnimi javnostmi je ključni dejavnik uspešnega izvajanja vsakdanjega dela. V 21. stoletju bodo odnosi z javnostmi postali ključno komunikacijsko orodje, še posebej zato, ker bodo mediji postali še bolj raznoliki, tudi s pomočjo interneta in digitalne televizije. Z ukrepi za liberalizacijo telekomunikacijskega trga bo vlada dosegla zniževanje cen in s tem omogočili širšo uporabo interneta, je v nagovoru obiskovalcem vladne spletne strani napovedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Pinochet na prostosti?
12. 03. 2001 00.00
Čilski preiskovalni sodnik Juan Guzman je odredil izpustitev nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta iz hišnega pripora proti plačilu varščine. Pinocheta so priprli 31. januarja, kjer naj bi čakal na morebitno sojenje zaradi kršitev človekovih pravic. Njegovi odvetniki so plačali varščino v višini približno 3400 ameriških dolarjev. Guzmanovo odločitev bo v naslednjih dneh obravnavalo čilsko prizivno sodišče, ki bo začasno izpustitev Pinocheta potrdilo ali zavrnilo.

Albanski uporniki podpisali premirje
12. 03. 2001 00.00
Poveljniki albanskih upornikov so v Končulju na jugu Srbije podpisali sporazum o prekinitvi ognja. Sporazum predvideva začasno prekinitev ognja, stran, ki bo dogovor prekršila, pa se bo soočila s posledicami, je dejal posebni odposlanec zveze Nato Peter Feith, ki je bil navzoč ob podpisu sporazuma v Končulju. Feith in ob tem napovedal, da bosta obe strani v prihodnjih dneh začeli pogovore o programu stabilizacije razmer na jugu Srbije. Makedonska vlada je sicer pozivala NATO, naj razširi območje nadzora na pet-kilometrski pas med Kosovom in Srbijo, kjer se albanski uporniki organizirajo in potem krenejo na tromejo z Makedonijo. Zveza je ta predlog zavrnila, ker naj bi bile njene naloge omejene na Kosovo. Komandant upornikov Šefket Musliu je minuli vikend grozil, da se bodo borili do zadnjega moža, vendar je v ponedeljek sporazum o dvajsetdnevni prekinitvi ognja podpisal. Po sporazumu iz leta 1999 je lahko policija in vojska ZRJ na omenjenem območju le 

Priprave na 50-letnico Gorenja
12. 03. 2001 00.00
V velenjskem koncernu Gorenje so v teh dneh intenzivno pripravljajo na obeležitev 50-letnice družbe. Priložnostna prireditev, ki je bila sicer napovedana že za lanski september, vendar je bila zamisel zaradi požara v Galvani preložena, bo v petek, 16. marca. Konec prihodnjega tedna pa bodo v Gorenju odprli tudi dve tovarni, novo tovarno hladilno-zamrzovalne tehnike ter novo Galvano, ki jo je lani uničil požar.

Albansko-makedonsko srečanje
11. 03. 2001 00.00
Albanski zunanji minister Pascal Milo in njegov makedonski kolega Srdjan Kerim sta se včeraj srečala v albanskem obmejnem mestu Peshkopia, kjer sta govorila o položaju na območju po zadnjih napadih albanskih upornikov na meji med Makedonijo in Kosovom ter o možnostih za rešitev krize.

Zadnja možnost za uskladitev
11. 03. 2001 00.00
V teh dneh na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prejemajo še zadnje pripombe, ki so jih k splošnemu dogovoru, s katerim se določa obseg in financiranje zdravstvenih programov za letošnje leto, oblikovali partnerji v zdravstvu. Ti se podobno kot prejšnja leta v pogajanjih niso uspeli uskladiti o vseh vprašanjih. Zato bo o preostalih, še odprtih vprašanjih odločala arbitraža.

100 dni Drnovškove vlade
10. 03. 2001 00.00
Danes je poteklo 100 dni, odkar je vodenje vlade ponovno, že četrtič, prevzel Janez Drnovšek s svojo ekipo, v kateri so kar štiri stranke, in sicer LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Ta vikend se tako izteče 100 dni miru, kolikor jih da po nenapisanem pravilu opozicija vladi, zatem pa jo lahko začne opozarjati in krcati v javnosti zaradi neizpolnjevanja obljub. Drnovšek je za mandat do leta 2004 predlagal široko koalicijo štirih strank, kar bi moralo biti zagotovilo za politično stabilnost Slovenije v naslednjem obdobju. Po Drnovškovem mnenju bosta le tako lahko vlada in DZ izvajala svoje aktivnosti na najbolj učinkovit način in da bodo uresničili cilje, ki so jih predstavili državljanom pred volitvami in ki so zapisane tudi v koalicijskem programu.

Cepivo za AIDS, ki obeta
10. 03. 2001 00.00
Raziskovalci so iznašli cepivo, ki pri opicah obolelih za aidsom omogoča, da ostanejo zdrave. Novo cepivo omogoči nastanek imunskega sistema proti virusu, ki povzroča aids. Avtorica študije Harriet L. Robinson pravi, da dva cepljenja z DNA cepivom pripravita imunski sistem, da se upre virusu, zadnje - tretje cepljenje z modificiranim cepivom proti črnim kozam pa še poveča odpornost. Prvi dve cepivi vsebujeta tri proteine, ki so podobni onim pri aidsu. Ti proteini pomagajo imunskemu sistemu, da si jih zapomni in jih napade, če jih kasneje zazna. Robinsonova je raziskovalka na Centru za vakcine pri univerzi Emory in pri raziskovalnem centru za primate Yerkes v Atlanti. Cepiva zaenkrat še niso preizkusili na ljudeh, ki so že okuženi z virusom HIV. Čeprav cepivo ne prepreči okužbe, pa zadržuje stopnjo virusa HIV na skoraj nezaznavni ravni kar nekaj mesecev. Prvi testi na ljudeh naj bi se začeli prej kot v letu dni.

Protesti proti predsedniku Kučmi
09. 03. 2001 00.00
V ukrajinski prestolnici Kijev so se vneli spopadi med policijo in približno 10 tisoč protestniki, nasprotniki ukrajinskega predsednika Leonida Kučme, ki zahtevajo njegov odstop zaradi domnevne vpletenosti v umor opozicijskega novinarja. Protestnike, ki so se hoteli prebiti do predsedniške palače, je policija skušala razgnati s solzilcem in gumijevkami. Vsaj šest policistov je ranjenih, aretirali pa so več kot 20 ljudi. Protesti v Kijevu so se začeli že dopoldan, ko je policija skušala demonstrantom preprečiti dostop do parka, kjer naj bi predsednik ob spomeniku pesnika Tarasa Ševčenka položil cvetje.

Za boljše partnerske odnose
09. 03. 2001 00.00
Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok, in državni sekretar za znanost Zoran Stančič, sta danes sprejela na pogovor direktorja ustanove Slovenske znanstvene fundacije (SZF) Edvarda Kobala, ki je predstavil najpomembnejše aktivnosti SZF v tem letu. Pogovor je bil sicer namenjen graditvi partnerskih odnosov med obema institucijama. Kobal je v okviru programa dejavnosti v letošnjem letu še zlasti izpostavil aktivno vlogo SZF pri nastajanju Evropskega raziskovalnega prostora ter v Jugovzhodni Evropi v okviru slovenske donatorske vloge v Paktu stabilnosti. Menil je, da bi ministrstvo znalo koristno izkoristiti priložnosti, ki jih omogoča aktivna vloga SZF v Evropi.

V Planici zaenkrat vse gladko
08. 03. 2001 00.00
Priprave na enega največjih zimsko-športnih dogodkov v Sloveniji, tekmi svetovnega pokala v smučarskih poletih, po zagotovilih organizacijskega komiteja Planica potekajo brez težav. V zadnjih dneh so že začeli razgrinjati sneg na doskočišče letalnice, kjer bo 17. marca na sporedu ekipna, dan kasneje pa še posamična tekma. V Planici kot vedno pričakujejo veliko ljubiteljev skokov, novost pa so poljski navijači, ki se bodo množično podali v Slovenijo spodbujat rojaka Adama Malysza.

Tomažiča našli živega
08. 03. 2001 00.00
Slovenskega državljana, 50-letnega Antona Tomažiča, so po osmih dneh iskanja na karibskem otoku Nevis našli živega in brez težjih poškodb. Tomažiča so našli na vzpetinah hriba Nevis in je v bolnišnici, kjer je na pregledu. Lokalna policija ocenjuje, da je Tomažiču uspelo osem dni v divjini preživeti predvsem zato, ker je s seboj na hrib vzel več čutar vode in nekaj hrane.

Sežig živalskih maščob
08. 03. 2001 00.00
V nazarskem podjetju Glin Pohištvo so v minulih dveh dneh v kurilni napravi poskusno sežgali 24 ton živalskih maščob in 10 ton kostne moke. Kot poudarja direktor podjetja Ivo Glušič, je ministrstvo za okolje in prostor opravilo presojo njihovih tehničnih možnosti za sežig živalskih maščob in kostne moke ter ugotovilo, da je Glin pohištvo, ki obratuje brez osnovnih čistilnih naprav primerno za tovrstno sežiganje odpadkov.

Roglju se je iztekel rok
07. 03. 2001 00.00
Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport je po izteku roka, ki ga je pred tednom dni postavilo Matjažu Roglju, da posreduje dokazila o namenski porabi finančnih sredstev, prejetih na podlagi pogodb, zaprosilo Urad kriminalistične policije PU Ljubljana, naj nadaljuje z zbiranjem obvestil o tem primeru, kriminalistom pa je predalo dokumentacijo, pridobljeno v zadnjih dneh.

Prvi novi potni listi že danes
07. 03. 2001 00.00
Tistim državljanom, ki so se podvizali in že naročili novo potno listino, se bo naglica vsekakor obrestovala, saj lahko nove dokumente pričakujejo že v naslednjih dneh. Iz evidenc osrednjega računalnika notranjega ministrstva je razvidno, da je bilo od 1. do 2. marca vloženih 1653 vlog za izdajo novih potnih listov. Kot so sporočili z notranjega ministrstva, bodo izdelane potne liste odpremili na pošto oziroma upravnim enotam z današnjim dnem. Sicer pooblaščeni podjetji celjski Cetis in novomeški Mirage po zagotovilih ministrstva nimata težav pri izdelavi novih potnih listov. Težav pa ni bilo niti na upravnih enotah. Celotna informacijsko-logistična podpora postopkov za izdajo, izdelavo in personalizacijo potnih listov je namreč že utečena, saj je enaka kot za osebne izkaznice.

Zrušena zgradba v Madridu
07. 03. 2001 00.00
V središču Madrida se je zrušil večji del petnadstropne zgradbe. V nesreči je umrla ena oseba, najmanj deset oseb pa je ranjenih. Pri iskanju morebitnih preživelih pod ruševinami zgradbe sodeluje več reševalnih ekip, s slednimi psi pa se je v iskanje vključila tudi policija.

Norcu podaljšali pripor
06. 03. 2001 00.00
Županijsko državno sodišče na Reki je danes odredilo podaljšanje pripora za upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca ter štiri njegove sodelavce, proti katerim je sodišče včeraj vložilo obtožnico zaradi vojnih zločinov. Predsednik sodišča Slavko Petrič je sporočil, da so Norcu, Tihomirju Oreškoviću, Stjepanu Gradniću, Ivici Rožiću in Milanu Čaniću pripor podaljšali do začetka sojenja oziroma za najmanj dva meseca. Petrič je še povedal, da je zahtevo odvetnikov obtožencev, ki so želeli doseči, da bi se njihovi varovanci branili s svobode, sodišče zavrnilo zaradi teže zločinov, ki naj bi jih zagrešili. Obtoženci se na današnjo odločitev sicer lahko v osmih dneh pritožijo na vrhovnem sodišču.

Madžarska prepovedala uvoz živine iz držav EU
06. 03. 2001 00.00
Madžarska vlada je v torek, zaradi možnosti vnosa slinavke in parkljevke v državo, prepovedala uvoz živine iz držav EU, poleg tega pa je na neodločen čas preložila vse živinske sejme, so sporočili iz madžarskega kmetijskega ministrstva.

Predstavljen predlog proračuna
06. 03. 2001 00.00
Premier Drnovšek in finančni minister Rop sta pred državnim zborom predstavila predlog letošnjega proračuna, temeljnega državnega akta, ki v veliki meri določa, kako bomo živeli v tem letu. Številke so znane: prihodkov bo 1150 milijard tolarjev, odhodkov 1199 milijard, torej bo primanjkljaja za dober odstotek. Realno pa bo trošenje države v primerjavi z lanskim letom za 8,3 odstotka večje.