dneh

Rejc predsednik nadzornega sveta SRD
23. 01. 2001 00.00
Novi člani nadzornega sveta Slovenske razvojne družbe (SRD) so na ustanovni seji za novega predsednika nadzornega sveta izvolili Izidorja Rejca. Po besedah predsednika uprave SRD Marjana Rekarja je nadzorni svet na seji soglašal, da se do sprejema poslovnega načrta SRD za leto 2001 delovanja družbe financira po dvanajstinah ter soglašal z razrešitvijo člana uprave SRD Jožeta Jaklina, ki odhaja na novo delovno mesto.

Pogajanja v Tabi prekinjena
23. 01. 2001 00.00
Maratonska izraelsko-palestinska mirovna pogajanja, ki so se v nedeljo začela v egiptovskem letovišču Taba, so danes prekinili. Kot je poročala egiptovska televizija, je izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami odpotoval v domovino, da bi premiera v odstopu Ehuda Baraka seznanil s potekom pogovorov. Po trditvah palestinskih virov naj bi bila odločitev o nadaljevanju oziroma prekinitvi pogajanj znana najkasneje do jutri zjutraj.

Mobilkom –
23. 01. 2001 00.00
Napovedani prevzem družbe Si.mobil s strani avstrijskega Mobilkoma naj bi bil realiziran v naslednjih dneh. To je mogoče sklepati iz izjav večjih lastnikov Si.mobila v zadnjem obdobju. Cena na delnico naj bi znašala približno 4.400 SIT. Tako naj bi predvideni priliv denarja znašal približno 250 mio DEM, kar naj ne bi povzročilo prevelikih nihanj na deviznem trgu. Po mnenju viceguvernerja Banke Slovenije, Darka Bohneca, naj bi poslovne banke presežno devizno likvidnost uravnavale v okviru obstoječega instrumentarija.

Nogomet kandidira za Nobelovo nagrado
22. 01. 2001 00.00
Najpomembnejša postranska stvar na svetu, nogomet, bo v kratkem morda deležen še večjega spoštovanja. Najpopularnejša športna igra na svetu je namreč zaradi promocije sožitja in razumevanja med narodi nominirana za letošnjo Nobelovo nagrado za mir.

Začeli z dezinsekcijo stavbe
22. 01. 2001 00.00
V stavbi na Celovški 166 v Ljubljani, kjer imata prostore center za tujce in azilni dom, so tehniki zavoda za zdravstveno varstvo začeli z dezinsekcijo , ki jo je odredil glavni republiški zdravstveni inšpektor. Prostore azilnega doma in centra za tujce so izpraznili v nedeljo in vse ilegalne prebežnike ter prosilce za azil začasno nastanili v nekdanjem begunskem centru v Vidoncih na Goričkem.

Delni umik vojaških sil iz Čečenije
22. 01. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je sprejel odločitev o delnem umiku zveznih enot iz Čečenije. Putin je obenem izdal ukaz o prenosu pooblastil za vojaško operacijo v Čečeniji z obrambnega ministrstva na zvezno obveščevalno službo, njen direktor Nikolaj Petrušev pa je tako dobil polna pooblastila. Putin je poudaril, da operacija v Čečeniji s tem ni končana, temveč da se bo nadaljevala z drugimi sredstvi, večja pozornost pa bo namenjena posebnim operacijam.

Mraz v Sibiriji
21. 01. 2001 00.00
V Sibiriji so v najhujšem mrazu zadnjih treh desetletij popokale številne cevi plinovoda, zaradi česar je motena oskrba z ogrevanjem, tako da so se temperature v stanovanjih ponekod spustile celo pod ničlo. V zadnjih desetih dneh je samo na območju Irkutska zaradi mraza umrlo 11 ljudi. Več kot 165 so jih prepeljali v glavno mestno bolnišnico, kjer so več kot 40 morali amputirati zamrznjene okončine, je povedala predstavnica bolnišnice.

SKB banka in Societé Generale
20. 01. 2001 00.00
Nadzorni svet SKB banke je na današnji seji za tujega strateškega partnerja izbral francosko banko Societé Generale, so potrdili v SKB banki. Postopek izbire strateškega partnerja v SKB banki je v zaključno fazo prešel po novem letu. V začetku januarja so odprli ponudbe potencialnih tujih kupcev, po neuradnih podatkih pa naj bi se za nakup deleža v SKB banki poleg Societe Generale najresneje zanimala še avstrijska Raiffeisen Zentralbank. Neuradno naj bi Francozi za delnico SKB banke ponudili 18 evrov, Avstrijci pa nekaj manj. Francoska banka že ima podružnico v Sloveniji, ki pa je usmerjena predvsem v poslovanje s podjetji.

Požar v Steklarni Rogaška
20. 01. 2001 00.00
V Steklarni Rogaška je danes ob približno 14.45 zagorelo v obratu kislinske polirnice. Gasilci so ogenj že pogasili, vzrok požara pa še ni znan. V steklarni zagotavljajo, da ni prišlo do večjega izlitja nevarne kisline, tudi poškodovan ni bil nihče, gospodarske posledice požara pa bodo zelo hude, je poročal Radio Slovenija. S celjskega centra za obveščanje in alarmiranje so sporočili, da se je med požarom razlila manjša količina kisline, ki jo uporabljajo v tehnološkem procesu v polirnici. Kislino nevtralizirajo za to usposobljeni gasilci, o nesreči pa so obvestili vse pristojne inšpektorje, ki še ugotavljajo posledice razlitja.

Powell skozi prvo glasovanje v senatu
19. 01. 2001 00.00
Zunanjepolitični odbor ameriškega senata, ki šteje devet članov, je včeraj soglasno potrdil imenovanje Colina Powella za ameriškega državnega sekretarja. Powellovo imenovanje naj bi danes na plenarnem zasedanju potrdil celoten ameriški senat.

V Gorenju izdelali 20-milijonti hladilnik
19. 01. 2001 00.00
V programu hladilno-zamrzovalnih aparatov velenjskega koncerna Gorenje so v teh dneh na tretji montažni liniji izdelali 20-milijonti hladilno-zamrzovalni aparat. V vodstvu družbe poudarjajo, da so skupno do prve polovice tega meseca v obratu zamrzovalnih omar, ki so jih pričeli izdelovati leta 1974 proizvedli 5.256.084 zamrzovalnih omar ter 5.528.864 zamrzovalnih skrinj, ki so jih začeli proizvajati pred skoraj dvema desetletjema. V programu hladilniki pa so od leta 1968 do prvih januarskih dneh izdelali 8.916.801 hladilnikov.

Misija EU zaključila obisk
19. 01. 2001 00.00
Misija EU za področje pravosodja in notranjih zadev danes končuje petdnevni obisk v Sloveniji, med katerim je pregledala usposobljenost institucij za izvajanje unijinega pravnega reda na celotnem področju, ki zajema nadzor državne meje, migracije, azil, vizno politiko, organiziran kriminal, policijsko sodelovanje in mednarodno-pravno pomoč. O obisku bo misija, ki jo sestavljajo strokovnjaki iz držav članic in predstavniki Evropske komisije, pripravila poročilo, ki bo služilo kot podlaga za nadaljnjo tehnično pomoč EU Sloveniji na tem področju, slovenska stran pa od njega pričakuje predloge za odpravo morebitnih pomanjkljivosti.

Uradno potrdili smrt Kabile
18. 01. 2001 00.00
Po dveh dneh nasprotujočih si vesti o stanju predsednika Demokratične republike Kongo Laurenta Kabile je njegovo smrt potrdila tudi kongoška vlada. Novico o Kabilovi smrti sta na predstavništvu Južne Afrike v Kinšasi potrdila dva ministra kongoške vlade, vest pa je potrdil tudi kongoški diplomat v Londonu Henry Ntswana. Ta je pojasnil, da je Kabila umrl v sredo v bolnišnici v glavnem mestu Zimbabveja v Harareju. Po navedbah belgijskih diplomatskih virov bo pogreb Kabile 23. januarja v Kinšasi.

Razhajanja med ZRJ in Črno goro
18. 01. 2001 00.00
Vojislav Koštunica, Milo 195144ukanović in Zoran 195144inđić so se včeraj v Palači federacije pogovarjali o preureditvi odnosov v zvezni državi. Predsednika ZRJ in Črne gore in mandatar za sestavo nove srbske vlade so se sestali za zaprtimi vrati. Zoran 195144inđić je po več kot dveurnem srečanju dejal, da so razhajanja med Podgorico in Beogradom glede prihodnosti ZRJ velike. Po njegovih besedah je pomembno, da se dialog nadaljuje, da bo rešitev, ki bo sprejeta, demokratična in da bo upoštevala zelo veliko nestabilnost območja. Po njegovih napovedih naj bi se srbsko-črnogorski dialog o tem vprašanju nadaljeval po sestavi nove srbske vlade in po odločitvi o predčasnih volitvah v Črni gori, ki naj bi bila sprejeta v prihodnjih desetih dneh. Srečanje je bilo napovedano že za nedeljo zvečer, vendar je bil zaradi tehničnih razlogov preložen.

Senatna zaslišanja prestalo pet kandidatov
18. 01. 2001 00.00
Ameriški senatorji so imeli v sredo polne roke dela z zasliševanjem ministrskih kandidatov nove administracije Georga Busha mlajšega. Poleg Johna Ashcrofta, ki je moral že drugič pred pravosodni odbor, so zaslišanje opravili Colin Powell v odboru za mednarodne odnose, kandidat za stanovanjskega ministra Mel Martinez, kandidat za finančnega ministra Paul O'Neill ter kandidatka za vodjo Agencije za zaščito okolja (EPA) Christie Todd Whitman. Razen pri Ashcroftu so zaslišanja potekala brez posebnih težav.

Srečanje Amata in Zemina
16. 01. 2001 00.00
Giuliano Amato je včeraj prispel na tridnevni uradni obisk na Kitajsko, kjer se je srečal s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom. Po srečanju je Amato sporočil, da sta Kitajska in Italija dosegli dogovor o boju proti nezakonitemu priseljevanju in organiziranemu kriminalu, ki predvideva obsežno sodelovanje med policijama obeh držav. To je prvi dogovor med Kitajsko in kakšno zahodno državo.

Vrnitev Čarobne ladje 2
16. 01. 2001 00.00
Po šestih dneh, 18 urah in 22 minutah vesoljskega poleta in 108 obkrožitvah Zemlje se je danes ob 12.22 po srednjeevropskem času na Zemljo uspešno vrnil pristajalni odsek kitajske vesoljske ladje Shenzhou 2 (Čarobna ladja 2). V odseku so se s poleta vrnile tudi živali in celice mikrobov. Po poročanju kitajske državne televizije CCTV, ki pristanka resda ni pokazala, je ladja pristala v kitajski avtonomni pokrajini Notranja Mongolija na severu Kitajske. Kitajska tiskovna agencija Xinhua poroča, da se je polet končal povsem uspešno. Gre za drugi preizkus vesoljske ladje, namenjene za polet prvega Kitajca ali Kitajcev v vesolje.

Nova prepoved uvoza govedi
16. 01. 2001 00.00
Slovenija bo zaradi prvih primerov pojava t. i. bolezni norih krav v Avstriji in Italiji prepovedala uvoz živali in izdelkov tudi iz teh dveh sosednjih držav. V kratkem se bosta tako desetim članicam Evropske unije, iz katerih Slovenija že prepoveduje uvoz govedi in izdelkov iz govejega mesa, pridružili še severna in zahodna soseda.

"Uničevalec" Mira v pripravljenosti
16. 01. 2001 00.00
Na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu so davi ob 7. uri po lokalnem času iz montažno-preizkusne zgradbe (MIK) na izstrelitveno ploščad prepeljali nosilno raketo sojuz U s tovorno vesoljsko ladjo Progres M1-5 (izdelek 256), ki jo bodo izstrelili v četrtek. S Progresom M1-5 nameravajo iztiriti rusko orbitalno znanstveno postajo Mir.

Misija Evropske komisije v Sloveniji
15. 01. 2001 00.00
Na obisku v Sloveniji je ocenjevalna misija Evropske komisije za področje pravosodja in notranjih zadev. Misija bo preučila dejavnosti na področju boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu, pravosodnega sodelovanja v kazenskih in civilnih zadevah ter varstva osebnih podatkov v Sloveniji.

Delegacija SE v Čečenijo
14. 01. 2001 00.00
Delegacija parlamentarcev Sveta Evrope (SE) je danes iz Moskve odpotovala v rusko uporno republiko Čečenijo, da bi si ustvarila svojo lastno sliko o dogodkih. Glavna naloga parlamentarcev SE bo preučiti stanje človekovih pravic v tej severnokavkaški republiki, kjer vse od prihoda ruske vojske jeseni leta 1999 velja izredno stanje. "Zanima nas predvsem, kakšno je razmerje moči med vojaško in civilno upravo v Čečeniji," je pred odhodom iz Moskve dejal vodja političnega odbora Parlamentarne skupščine SE Lord Judd, ki vodi misijo.

Slovesnost ob 59-letnici dražgoške bitke
14. 01. 2001 00.00
Pri spomeniku v Dražgošah bo danes potekala osrednja slovesnost ob 59. obletnici dražgoške bitke, ki sodi v okvir 44. prireditev Po stezah partizanske Jelovice - Dražgoše 2001, ene od najstarejših množičnih prireditev v spomin na dogodke iz NOB. Tokratne prireditve so se začele že decembra, in sicer s srečanjem borcev NOB Poljane, višek pa je 22. spominski pohod po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše, med katerim morajo pohodniki "premagati" približno 40 kilometrov poti in 2200 višinskih metrov.

Bolezen norih krav tudi v Avstriji
14. 01. 2001 00.00
V Italiji in Avstriji so v zadnjih dveh dneh odkrili dva primera bolezni norih krav. V Italiji je to prva okužena krava po letu 1994. Vendar so italijanske oblasti sporočile, da zaenkrat še ni stoodstotnih dokazov, ali gre res za primer okužbe z BSE.

Bohinc o problemu azilantov
12. 01. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je danes skupaj s sodelavci obiskal azilni dom na Celovški cesti v Ljubljani, kjer se je seznanil s pogoji nastanitve in se s predstavniki nekaterih nevladnih organizacij pogovoril o problematiki azilantov. Ob tem je predstavil prizadevanja ministrstva pri reševanju težav, ki jih ima Slovenija zaradi ilegalnih migracij.

Postaja Mir bo zgorela v atmosferi
12. 01. 2001 00.00
Operacijo spuščanja ruske vesoljske postaje Mir iz orbite bodo končali v prvih desetih dneh marca, je sporočil vodja ruske vesoljske agencije Jurij Koptev in dodal, da bodo operacijo začeli sredi februarja. Za spuščanje Mira iz orbite je potrebnih šest popravkov v orbiti, transporter Progres brez posadke, ki ga bodo iz vesoljskega izstrelišča Bajkanur v Kazahstanu izstrelili 18. januarja, pa bo vesoljski postaji priskrbel dovolj pogonskega goriva, da bodo skoraj 140 ton težko postajo lahko varno spustili iz orbite. Večino postaje Mir bo zgorelo v zemeljski atmosferi, ostanki pa naj bi padli v južni Pacifih.

Razstava keramike v Pilonovi galeriji
12. 01. 2001 00.00
V Pilonovi galeriji v Ajdovščini so odprli razstavo keramike pod naslovom Velika forma. Razstavljeni izdelki so nastali na petih delavnicah: v Istri, na Vipavskem, v Šmartnem v Goriških Brdih, na Ptuju in v Škofji Loki. Delavnic, ki jih že dvanajst let organizira Sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti, se je udeležilo 33 ustvarjalcev iz različnih krajev Slovenije pod mentorstvom pedagoginje Dubravke Urban.

Podpis dogovora o ribolovu na ciplje
11. 01. 2001 00.00
Danes popoldne se bodo v Portorožu ribiči, ki so se prijavili na javni natečaj za prijavo na udeležbi pri skupinskem lovu cipljev v Portoroškem ribolovnem rezervatu v ribolovni sezoni 2000/2001, sestali z izbranim vodjo ribolova Zlatkom Novogradcem, da bi podpisali dogovor o skupnem izlovu cipljev in ostalih rib med 1. decembrom 2000 in 1. marcem 2001. Pri skupnem izlovu bodo sodelovali le ribiči, ki bodo podpisali dogovor. Slednji bo veljaven, ko ga bo podpisala več kot polovica ribičev, ki so prijavljeni in zainteresirani za izlov, je zapisano v dogovoru. Po pridobitvi pravice do organizacije in izvedbe skupinskega ribolova cipljev in drugih rib v Portoroškem ribolovnem rezervatu se bo 70 ribičev, ki so se prijavili na javni natečaj ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, sestalo z izbranim vodjo ribolova. S podpisom dogovora, ki vključuje določila vrednosti ulova in način delitve stroškov in skupne vrednosti ulova med ribiče, bo znano natančno število ribičev, ki se bodo letošnjega lova na ciplje tudi udeležili, je povedal vodja ribolova Zlatko Novogradec. Dogovor predvideva v primeru odklanjanja obveznosti, samovolje, kršitve zakonskih predpisov, običajev ali dogovora tudi izključitev iz skupine.

ZDA doživele poraz v varnostnem svetu
11. 01. 2001 00.00
Ameriška diplomacija je v Varnostnem svetu OZN prvič po dolgem času doživela poraz, potem ko ji ni uspelo prepričati zadostnega števila držav v upravičenost ukinitve embarga na orožje za Etiopijo in Eritrejo. Državi na afriškem rogu sta se lanskega maja spustili v vojno za nekaj kilometrov puščavskega ozemlja, med katero je umrlo na desettisoče ljudi, okrog 650.000 pa jih je moralo zapustiti svoje domove. VS OZN je še isti mesec z resolucijo uvedel embargo na orožje, o ukinitvi katerega bi ponovno razmislili leto dni potem, ko bi generalni sekretar OZN Kofi Annan poročal o prenehanju sovražnosti. Prekinitev ognja je bila podpisana lani junija, formalni mirovni sporazum pa je bil podpisan šele 12. decembra.

Kertes pobegnil v Republiko srbsko
09. 01. 2001 00.00
Eden tesnih sodelavcev nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića ter nekdanji direktor jugoslovanske carinske uprave Mihalj Kertes je pobegnil v Republiko srbsko. Proti Kertesu je bila decembra zaradi nezakonitih finančnih poslov uvedena preiskava, ker naj bi v preteklih petih letih iz carinske blagajne na račun srbske socialistične stranke nakazal za približno 2,5 milijona evrov nezakonitih sredstev. Policija ga je ob uvedbi preiskave aretirala, po nekaj dneh pripora pa je bil izpuščen, ker se je skliceval na poslansko imuniteto, ki jo bo sicer s konstituiranjem novega srbskega parlamenta izgubil. Srbsko notranje ministrstvo je zanikalo, da bi Kertes pobegnil v Republiko srbsko.

Plaz nad Logom pod Mangartom stabilen
08. 01. 2001 00.00
Plaz nad Logom pod Mangartom je kljub močnemu dežju minulih dni ostal stabilen, opazovalci pa so zaznali le nekaj premikov ob boku plazu, ki pa niso nevarni. Na Bovškem je dež popoldan skoraj ponehal, tako da delavci nadaljujejo s postavljanjem montažnega mostu pri Mlinču ter z odstranjevanjem zemlje, ki jo je pod montažni most nanesel narasli potok Predelica. Mostova tako nista več ogrožena, k zmanjšanju nevarnosti pa bo pripomogla tudi ohladitev, ki jo napovedujejo meteorologi, so za STA povedali v bovškem štabu civilne zaščite.