dobave

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano

02. 03. 2022 12.55

Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Rekordne cene plina v Evropi, podražitve tudi pri nas

02. 03. 2022 12.01

Cene zemeljskega plina so se v luči ruskega napada na Ukrajino dopoldne zavihtele rekordno visoko, a so se nato spustile. Nafta medtem dosega najvišje vrednosti zadnjih let. Nekaj največjih ponudnikov goriva smo vprašali, kako bodo trenutne razmere v Ukrajini še vplivale na cene pri nas. Odgovorili so nam iz Energetike Ljubljana in Petrola, kjer so svoje odjemalce že obvestili o podražitvah plina v prihodnjih mesecih. Glede na trenutne razmere v Ukrajini, pa ne morejo izključiti nadaljne rasti cen tako pogonskih goriv kot plina.

Vezi z Rusijo prekinjajo tudi Apple, Boeing in ExxonMobil

02. 03. 2022 10.05

Več ameriških in evropskih podjetij je v zadnjih dneh napovedalo, da ustavljajo svoje poslovanje v Rusiji, potem ko je ta minuli teden napadla Ukrajino. Svoje operacije v Rusiji tako med drugim ustavljajo tehnološki velikan Apple, proizvajalec letal Boeing, naftni velikan ExxonMobil in proizvajalec avtomobilov Ford. Ruska jeklarska skupina Severstal pa bo, potem ko je EU uvedla sankcije tudi proti glavnemu lastniku te družbe, milijarderju Alekseju Mordašovu, ustavila dobavo izdelkov v Evropo.

Madžarska ne bo dovolila tranzita orožja v Ukrajino čez svoj teritorij

28. 02. 2022 21.18

Kam v rusko-ukrajinskem konfliktu spada Madžarska? Po več kontradiktornih izjavah z vrha madžarske politike, je odjeknila napoved madžarskega zunanjega ministra Petra Szijjarta, da Madžarska v Ukrajino ne bo pošiljala ne vojakov ne orožja, prav tako pa ne bo dovolila tranzita orožja čez svoje ozemlje.

Evropo skrbi (ne)zanesljivost oskrbe z nafto in plinom iz Rusije

28. 02. 2022 16.03

Ministri držav EU, pristojni za energetiko, so se sestali na izrednem zasedanju. EU je namreč močno odvisna od ruskega plina, zato se vse bolj krepijo bojazni glede poteka dobav. Nemčija je že napovedala gradnjo dveh novih plinskih terminalov na severu države. Zasedanja se udeležuje tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki je sicer že prejšnji teden dejal, da mora biti gradnja plinskega LNG terminala prioriteta. V naši bližini eden že stoji na hrvaškem otoku Krk. "V prihodnje moramo opraviti temeljit strokovni, okoljski in finančni razmislek, da bi podoben terminal postavili tudi na slovenskih tleh in tako zagotavljali diverzificirano dobavo plina za slovenske odjemalce," so za 24ur.com dejali na infrastrukturnem ministrstvu.

'Podjetja, ki poslujejo z Ukrajino in Rusijo, smo opozorili na morebitne težave v poslovanju'

23. 02. 2022 16.01

Slovenska podjetja so pomemben partner v Ukrajini in Rusiji, saj s prvo naredijo nekaj manj kot 300 milijonov evrov letnega prometa, z drugo pa 1,35 milijarde, je ob obisku v Mariboru povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ker gre za pomembne številke, so že pred časom stopili v stik s podjetji, ki bi jih kriza lahko prizadela. Medtem pa so v slovenskih podjetjih, ki delujejo v Rusiji in Ukrajini, še previdni glede ocen posledic rusko-ukrajinskega spora.

KPK odločila: Počivalšek kršil integriteto. 'Ne bom odstopil'

23. 02. 2022 10.21

Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme pri dobavitelju Geneplanet ugotovila kršitev integritete ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Ugotovitve so pravnomočne, so sporočili. Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je v odzivu na ugotovitve KPK zapisal, da je bil njegov namen le zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov. Kot je ponovil, je osnova zanj, da pogodbo, ki jo podpišeš, tudi izpolniš, in da je le to zahteval od direktorja za blagovne rezerve. Kot je dejal, je zanj zadeva zaključena in ima čisto vest. "Ne bom odstopil, o odstopu naj razmisli tisti, ki je izdal takšno odločbo," je še povedal.

EU soglasno sprejela sveženj sankcij proti Rusiji, nove sankcije naznanil tudi Biden

22. 02. 2022 08.16

Članice EU so dosegle soglasen dogovor o sprejetju svežnja sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku na vzhodu Ukrajine. Ta sveženj bo močno bolel Rusijo, je poudaril Josep Borrell. Ameriški predsednik Biden pa je sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Cepivo Novavax naj bi bilo v Sloveniji na voljo v drugi polovici februarja

13. 02. 2022 08.01

Prve dobave cepiva proti covidu-19 podjetja Novavax bodo v Slovenijo predvidoma prispele v tretjem tednu februarja, so povedali na ministrstvu za zdravje. Prva pošiljka naj bi vsebovala 35.000 odmerkov cepiva. Slovenija bo skupaj v prvem četrtletju predvidoma prejela 102.000 odmerkov, v drugem pa 100.000.

Biden Putina posvaril pred ostrimi sankcijami v primeru ruskega napada na Ukrajino

12. 02. 2022 15.38

Ameriški predsednik Joe Biden je v telefonskem pogovoru ruskega predsednika Vladimirja Putina posvaril pred "hudimi in hitrimi posledicami", s katerimi bi se v primeru napada na Ukrajino soočila Moskva, so sporočili iz Bele hiše. Putin je medtem v pogovoru s francoskim kolegom Emmanuelom Macronom obtožbe proti Rusiji o načrtovanju skorajšnje invazije na Ukrajino označil za "provokativno špekulacijo", so sporočili iz Kremlja. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je opozoril, da ameriška opozorila o skorajšnjem ruskem napadu na Ukrajino vzbujajo paniko in Ukrajincem ne pomagajo. Zahteval je trdne dokaze za trditve o skorajšnji invaziji.

'Etažni lastniki imajo položaj gospodinjskih odjemalcev že na podlagi veljavne zakonodaje'

11. 02. 2022 12.04

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu ter predlog ukrepov za omilitev posledic visokih cen energentov, je sklenil kolegij predsednika DZ. Poslanci bodo razpravljali tudi o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o nakupu oklepnikov. V Združenju upravnikov nepremičnin pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa so znova izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom začasne izenačitve pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, ki je del nedavno sprejetega energetskega paketa.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Japonska Evropi ponuja zemeljski plin, če se bodo odnosi z Rusijo še zaostrili

09. 02. 2022 16.20

Japonska Evropi ob porajajočem se strahu pred pomanjkanjem plina oziroma prekinitvijo dobave tega energenta, ki bi se lahko zgodila ob ruski invaziji na Ukrajino, ponuja del svojega utekočinjenega zemeljskega plina, je dejal japonski minister za trgovino Koiči Hagiuda.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Putin ZDA obtožuje, da poskušajo zanetiti vojno med Ukrajino in Rusijo

02. 02. 2022 08.22

Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da je cilj ZDA izkoristiti konfliktno situacijo kot pretvezo, da bi lahko uvedli strožje sankcije za Rusijo. Dodal je, da ZDA še vedno ignorirajo rusko zaskrbljenost zaradi enot Nata v Evropi. Medtem je Antony Blinken sporočil, da so ZDA zavezane k preprečitvi konflikta, ki ni v interesu nikogar. Nizozemski premier Mark Rutte pa je Ukrajini med obiskom v Kijevu obljubil podporo na področju kibernetske varnosti. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izjavil, da je Kijev osredotočen na mir, a vseeno vztrajal, da ima Ukrajina pravico do obrambe zaradi strahu pred morebitno invazijo.

Putin: Zahod je prezrl ruske varnostne zahteve, Ukrajina s profesionalizacijo vojske

01. 02. 2022 08.59

Po navedbah ameriške vlade Rusija še naprej povečuje število vojakov na meji z Ukrajino, svojo vojaško aktivnost pa je povečala tudi v Sredozemlju in Atlantiku. Putin je dejal, da je Zahod prezrl ruske varnostne zahteve. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem napovedal okrepitev in profesionalizacijo ukrajinske vojske. Madžarska pa se namerava z Rusijo pogajati o povečanju količin dobave zemeljskega plina.

Vrtovec: Upravičenci bodo dobili vavčer na svoje transakcijske račune do 15. aprila

01. 02. 2022 06.00

Vavčerji končno prihajajo. Tri mesece bodo vsa slovenska gospodinjstva oproščena plačevanja nekaterih postavk na položnicah za elektriko in dela trošarin na elektriko, pa tudi na pogonska goriva. Najranljivejši prebivalci bodo prejeli 150 evrov vreden vavčer, ki ga bodo lahko po svoji presoji uveljavili za zmanjševanje stroškov dobave energentov. Odzivi so različni: medtem ko upokojenci namenjeno pomoč odobravajo, se mladi počutijo zapostavljene. Številni namreč ne živijo v študentskih domovih, temveč v zasebnih najemniških stanovanjih, in finančno breme pade neposredno nanje. Pomoč pri plačilu stroškov energije potrebujejo tudi mali obrtniki, gospodarstvu pa je sicer namenjena 70 milijonov težka finančna pomoč.

Tesla kljub težavam pri dobavah pričakuje 50-odstotno rast

27. 01. 2022 11.30

Ameriški proizvajalec električnih avtomobilov Tesla bo prodajo v letošnjem letu v primerjavi z lanskim povečal kljub težavam v dobavni verigi za več kot 50 odstotkov, je napovedal izvršni direktor Elon Musk. Pri Tesli so že lani poročal o rekordnih, skoraj petih milijardah evrov dobička.

V Sarajevu veliko pomanjkanje zemeljskega plina

26. 01. 2022 19.54

V prestolnici Bosne in Hercegovine se bolj kot s covidom trenutno ukvarjajo s tem, kako se bodo ogrevali do konca kurilne sezone. V Sarajevu se namreč spopadajo z velikim pomanjkanjem zemeljskega plina, kar bi lahko pripeljalo do dolgotrajne prekinitve dobave za približno 150 tisoč posameznikov. Ugasnili so že več kotlovnic in preklopili na alternativna goriva, a tudi teh nimajo v neomejenih količinah.

Lavrov Zahod pozval h končanju 'protiruske histerije': Rusija nikogar ne ogroža

21. 01. 2022 08.39

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je po pogovorih z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom sporočil, da Rusija prihodnji teden pričakuje pisni odgovor ZDA na njene zahteve glede varnostnih zagotovil. Rusija pa grozi z "najresnejšimi sankcijami', če bodo ZDA ignorirale njene pomisleke. Blinken je opozoril, da bodo ZDA odgovorile na vsako rusko grožnjo. Rusijo je pozval, naj umakne svoje enote z ukrajinske meje. Nato je zavrnil rusko zahtevo, da umakne enote z Bolgarije in Romunije.

Gospodinjski ali poslovni odjem: 'Država bi morala udariti po mizi in zadeve urediti enako za vse'

19. 01. 2022 15.04

Agencija za energijo se je po besedah direktorja zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjana Udoviča jasno zagovarja stališče, da morajo biti etažni lastniki v večstanovanjskih stavbah prepoznani kot gospodinjski odjemalci, ker je ta status dovolj jasno določen v zakonih o oskrbi s plini in o oskrbi z električno energijo. Ministrstvo pozivajo, naj vse deležnike znova zbere za isto mizo, da bi poiskali rešitev.

Razmere po izbruhu vulkana katastrofalne: na enem otoku porušene vse hiše

18. 01. 2022 07.50

Po sobotnem izbruhu vulkana na otoku Tonga, se je oglasila tongovska vlada, ki je potrdila smrt treh oseb. Prav tako je sporočila, da je otok prizadela nesreča brez primere, najbolj pa so jo skupili manjši obrobni otoki. Na enem so namreč uničene vse hiše, na drugem pa sta celi ostali le dve. Sicer pa je Nova Zelandija že v ponedeljek poslala prve pošiljke pomoči za Tongo, a pepel na vzletno-pristajalni stezi glavnega letališča v prestolnici Nuku'alofa preprečuje pristanek humanitarnih letal.

Janša pred komisijo: Mogoče sem kdaj predlagal verifikacijo kakšnih hitrih testov

14. 01. 2022 08.51

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, nadaljuje s svojim delom. Tokrat je bil zaslišan premier Janeza Janša. Na vprašanje, ali je kdaj predlagal verifikacijo katerihkoli hitrih testov je Janša odgovoril, da mogoče. Povedal je, da je šlo za del izmenjave mnenj na sestankih z evropskimi kolegi, ki jih je prenesel na sestanke slovenske delovne skupine za covid. Na zaslišanje bi moral priti tudi Klemen Nicoletti, vendar je svojo udeležbo naknadno odpovedal. Predsednik komisije Robert Pavšič je po zaslišanju dejal, da je Janša svojo zgodbo glede dobave hitrih testov z Madžarske tekom zaslišanja večkrat spremenil.

Skupina Gen lani z rekordnim dobičkom, v viziji temelj za razogljičenje

06. 01. 2022 13.02

Skupina Gen je predstavila Vizijo 3+1, ki naj bi bila ključ do razogljičenja slovenske energetike, in sicer kot vire predvideva jedrsko, hidro in sončno energijo (3) ter kot rezervo plin (+1). Skupina Gen je po ocenah lani ustvarila rekordnih 80 milijonov evrov čistega dobička oz. okoli četrtino več kot predlani, promet je porasel za 36 odstotkov na tri milijarde evrov. Kljub težkim razmeram so zagotavljali zanesljivo oskrbo z elektriko, poudarjajo in izpostavljajo novo vizijo za razogljičenje, ki vključuje drugi blok nuklearke.

Cene plina v Evropi ob prehodu v novo leto z občutnimi padci

03. 01. 2022 12.09

Cene plina v Evropi se po decembrskih rekordih v zadnjih dneh znižujejo. Razlog za to je predvsem v povečanih dobavah ameriškega plina iz skrilavcev in toplejšem vremenu na stari celini. Kljub padcem je tržna cena plina še vedno bistveno višja kot v prvi polovici 2021, tako naj bi ostalo tudi v naslednjih mesecih.

Mineva leto dni od začetka cepljenja proti covidu-19 v Sloveniji

26. 12. 2021 14.30

V ponedeljek bo minilo eno leto, odkar se je v Sloveniji začelo cepljenje proti covidu-19. Ob omejenih količinah so bili sprva do njega upravičeni le stanovalci domov za starejše in najbolj izpostavljeni zdravstveni delavci. Cepiva so danes dostopna vsakomur, možno pa se je tudi cepiti s poživitvenim odmerkom. Tega je do zdaj prejelo 445.596 oseb. Za prvi odmerek se je medtem odločilo 59 odstotkov prebivalcev, polno cepljenih pa je 56 odstotkov celotne populacije. Kakšni so glavni poudarki po letu cepljenja?

Podjetja zaradi visokih cen elektrike razmišljajo o začasni zaustavitvi proizvodnje

23. 12. 2021 14.22

Gospodarstvo opozarja na nevzdržne razmere zaradi visokih cen električne energije. Kot opozarjajo v GZS, cene elektrike za dobavo v letu 2022 dejansko dosegajo tudi do šestkratne vrednosti cen iz letošnjega leta, zato vse več podjetji razmišlja o začasni zaustavitvi proizvodnje. Gospodarstvo čaka na ukrepe države.

Japoncem zaradi pomanjkanja krompirja le majhna porcija ocvrtega krompirčka

22. 12. 2021 11.33

Pandemija covida-19 povzroča težave v dobavnih verigah po vsem svetu, nov udarec pa je prizadela japonskim ljubiteljem hitre prehrane. Zaradi manjšega uvoza krompirja je bila veriga restavracij s hitro prehrano McDonalds v deželi vzhajajočega sonca namreč prisiljena omejiti prodajo ocvrtega krompirčka.