dobave

Evropska komisija zagotovila 20 milijonov dodatnih odmerkov cepiva Pfizer
19. 12. 2021 17.57
Države članice Evropske unije bodo v prvih treh mesecih leta 2022 prejele dodatnih 20 milijonov odmerkov cepiva proizvajalcev Pfizer/BioNTech za boj proti nalezljivi novi koronavirusni različici omikron, so sporočili iz Bruslja.

Involta ne bo več dobavljala elektrike. Kako do novega dobavitelja?
15. 12. 2021 21.01
Družba Involta je napovedala, da bo s 1. januarjem 2022 izstopila s trga električne energije. S tem bo prenehala z dobavo električne energije svojim 660 odjemalcem. Kdor do takrat ne bo sklenil nove pogodbe z izbranim dobaviteljem, bo prešel na precej dražjo zasilno oskrbo.

Več hišnih preiskav v povezavi z dobavo hitrih testov Majbert Pharma
14. 12. 2021 10.49
Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je v hišnih preiskavah preverjal suma zlorabe uradnega položaja in oškodovanja javnih sredstev pri izvedbi javnega naročila. Preiskave, ki jih je izvedlo 48 preiskovalcev in kriminalistov, so potekale na 12 lokacijah na območju Ljubljane, Celja, Maribora in Nove Gorice. Kaznivih dejanj je osumljenih sedem oseb. Kot smo izvedeli, preiskovalce zanima, ali je morda kdo pri zgodbi s hitrimi testi, ki jih je dobavilo podjetje Majbert Pharm d. o. o., zlorabil svoj uradni položaj in tudi ali je podjetje upravičeno dobilo posel, ki že dolgo časa dviga prah v slovenski javnosti. V javnost so prišle tudi informacije, da podjetje pri zmagi na razpisu ni imelo poravnanih vseh davčnih obveznosti, kar pomeni takojšnjo izločitev iz postopka izbire.

Zastoji, zdrsi in prometne nesreče: največ težav na severovzhodu države
09. 12. 2021 04.13
Po snežni pošiljki, ki smo jo dobili, so ceste napolnile posipne in plužne skupine. Na Prometno-informacijskem centru so voznike pozivali, naj se na pot odpravljajo le s primerno zimsko opremo in jih opozarjali, naj upoštevajo, da bodo za pot potrebovali več časa kot običajno. Največ težav je bilo že od jutra na štajerski in pomurski avtocesti, po državi se je zgodilo tudi več prometnih nesreč in zdrsov vozil. Promet je oviralo tudi podrto drevje na cestišču, za več sto gospodinjstev je bila prekinjena oskrba z električno energijo. Elektro Primorska je ob tem sporočilo da je trenutno brez električne energije 31 odjemalcev na Idrijskem od Vojskega do Črnega Vrha.

Ste ostali brez dobavitelja elektrike? Preklopite na Petrol!
05. 12. 2021 00.15
V letu 2021 na svetovnih trgih energentov vladajo resnično izjemne razmere. Tako izjemne, da so nekateri dobavitelji celo prenehali z oskrbo elektrike. Če se znajdete med uporabniki, ki jim je bila odpovedana pogodba o električni oskrbi, je rešitev pametna (in hitra) izbira novega ponudnika. Takšnega, ki bo poskrbel, da bo vaša zvestoba vedno nagrajena.

Havaje zajelo zimsko neurje
07. 12. 2021 07.37
Ameriško zvezno državo Havaji je v ponedeljek zajelo močno zimsko neurje, ki sicer večinoma ne prinaša snega, ampak močan veter in obilne padavine. Zaradi njih so poplavljene ceste, porušenih je tudi več električnih daljnovodov. Meteorologi svarijo pred možnostjo katastrofalnih poplav v prihodnjih dneh.

Zelena luč matičnega odbora DZ kasnejšemu začetku izdajanja biometričnih osebnih izkaznic
03. 12. 2021 14.44
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je soglasno potrdil predlog novele zakona o osebni izkaznici, po katerem bi biometrične osebne izkaznice začeli izdajati 28. marca, ne pa že 3. januarja 2022. Do takrat bo mogoča uporaba pretečenih osebnih izkaznic.

Telekom pojasnjuje: Dobavo elektrike opuščamo zaradi izteka pogodbe
02. 12. 2021 13.33
Telekom Slovenije, ki je na trg električne energije vstopil leta 2016 in elektriko tržil predvsem svojim naročnikom, bo konec leta prenehal dobavljati elektriko zaradi izteka pogodbe o sodelovanju pri nakupu elektrike. Ob upoštevanju sprememb na trgu nove pogodbe ni sklenil zaradi racionalizacije poslovanja in osredotočanja na razvoj IKT-storitev, so sporočili iz podjetja.

Petrol in Gen-I: Elektrike imamo dovolj tudi za nove stranke
01. 12. 2021 17.30
Iz družb Petrol in Gen-I so sporočili, da so pripravljeni poskrbeti za gospodinjstva, ki jim bo Telekom Slovenije s 1. januarjem 2022 prenehal dobavljati električno energijo. V podjetju Gen-I obsojajo "nepošteno poslovno prakso" Telekoma Slovenije, ki je odjemalcem sporočil, da morajo za novega dobavitelja v enem mesecu poskrbeti sami. Kot zagotavljajo v družbi, jim bodo ponudili enake cene dobave elektrike, kot jih zagotavljajo svojim odjemalcem.

Telekom svojim naročnikom: konec leta prekinjamo dobavo elektrike
29. 11. 2021 13.10
Marsikaterega naročnika električne energije pri Telekomu je (negativno) presenetila novica, da z začetkom prihodnjega leta prekinjajo dobavo električne energije svojim končnim uporabnikom. Telekom tako vsem svojim naročnikom sporoča, naj si čimprej poiščejo novega dobavitelja.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00
Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Gradite, prenavljate? Na mojstre je treba čakati tudi več mesecev dlje
20. 11. 2021 14.55
Vse, ki v tem času gradijo ali prenavljajo, ne skrbi le naraščanje cen gradbenih materialov in njihovo pomanjkanje, ki je posledica motenj v dobavni verigi, temveč tudi veliko povpraševanje. Težave so tudi s čakalnimi dobami pri mojstrih, saj je na katerega izmed njih zdaj treba čakati tudi po nekaj mesecev dlje, kot je bilo to običajno.

Med ljudmi v stiski strah pred napovedanimi podražitvami
19. 11. 2021 12.21
Prošnje, ki jih v zadnjem času prejemajo na Nadškofijski karitas Maribor, po besedah predsednika te organizacije Branka Mačka kažejo na strah med ljudmi, kako bodo poravnali vse svoje položnice, če se bodo napovedane podražitve uresničile. Potrebe po pomoči na širšem mariborskem področju so se že zdaj povečale za več odstotkov.

DKOM razveljavil postopek za nakup interkom opreme za vozila LKOV 4x4
19. 11. 2021 11.37
Državna revizijska komisija je razveljavila naročilo Morsa za nakup interkom opreme za vozila LKOV 4x4. Kot so zapisali, je naročilo opreme pri enem proizvajalcu, ki je bil vnaprej določen, "temeljilo na predpostavki, da naročnik z vozili 8x8 s točno določeno opremo že razpolaga oz. bo s takimi vozili (gotovo) razpolagal". V konkretnem primeru po mnenju DKOM niso bili izpolnjeni pogoji za izvedbo postopka s pogajanji brez predhodne objave, ki ga je naročnik utemeljeval s sklicevanjem na odsotnost konkurence iz tehničnih razlogov. Glavni razlog za Morsovo naročilo je želja po enotni opremi tako v vozilih 8x8 Boxer kot v vozilih LKOV 4x4, saj bi lahko morebitne spremembe zvišale ceno in tudi podaljšale čas dobave.

Biometrične osebne izkaznice bodo začeli izdajati konec marca 2022
11. 11. 2021 06.34
Vlada je za obravnavo v državnem zboru po nujnem postopku pripravila predlog novele zakona o osebni izkaznici, po katerem bi biometrične osebne izkaznice začeli izdajati 28. marca 2022. Do takrat bo, pod pogojem da se osebni podatki niso spremenili, mogoča uporaba pretečenih osebnih izkaznic.

V lekarnah občasno primanjkuje testov za samotestiranje
08. 11. 2021 14.52
V več lekarnah po državi so potrdili, da jim občasno primanjkujejo testi za samotestiranje. Povečano zanimanje pripisujejo napovedi obveznega samotestiranja učencev in dijakov, ki bo od 15. novembra dalje potekalo trikrat na teden.

Ministri pred vrhom G20 za vsaj 70-odstotno precepljenost do sredine 2022
29. 10. 2021 18.03
Največja gospodarstva sveta želijo izboljšati usklajevanje v boju proti pandemiji covida-19 in bodo zato oblikovala skupno delovno skupino, so se na srečanju v Rimu strinjali finančni in zdravstveni ministri skupine G20. Ministri so tudi pritrdili cilju vsaj 70-odstotne precepljenosti svetovne populacije do sredine leta 2022.

Amazon bo plačal milijarde, da bi preprečil pomanjkanje izdelkov v času božiča
29. 10. 2021 11.18
Amazon je naznanil, da zaradi pomanjkanja delovne sile in težav z dobavno verigo v času pred božičem pričakuje "nekaj milijard dolarjev dodatnih stroškov". Pri spletnem maloprodajnem velikanu so sicer dodali, da delajo "vse, kar je v njihovi moči, da bi to na kupce in prodajalce čim manj vplivalo".

Putin odredil večjo dobavo plina za Avstrijo in Nemčijo
28. 10. 2021 07.57
Ruski predsednik Vladimir Putin je novembra, da bi ublažili energetsko krizo v Evropi, znova odredil odprtje plinskih ventilov. Državnemu podjetju Gazprom pa je v sredo naročil, naj takoj, ko bodo podzemna skladišča v Rusiji napolnjena, poveča dobave v Nemčijo in Avstrijo.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o lekarniški dejavnosti
27. 10. 2021 06.31
Državni svet je s 14 glasovi za in desetimi proti izglasoval veto na novelo zakona o lekarniški dejavnosti, ki ponovno dovoljuje vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti, če veletrgovca z zdravili ustanovi občina ali javna lekarna. Državni zbor bo tako o zakonu moral glasovati še enkrat, za ponovno potrditev pa bo potrebnih 46 glasov.

'Samo z obnovljivimi viri energije ni mogoče doseči energetske neodvisnosti Evrope'
27. 10. 2021 07.00
Kako se bo Evropska unija spopadla z rastočimi cenami energije in posledicami, ki jih dražja elektrika, plin, goriva prinašajo za vsakega od nas, za podjetja? Neenotno, je odgovor, ki smo ga slišali po izrednem sestanku ministrov EU za energijo, ki ga je sklical infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Da bi morali biti ukrepi na ravni Evropske Unije odločnejši, najglasneje zahteva Španija, ki ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina.

EU neenotna glede ukrepanja v energetski krizi
26. 10. 2021 06.19
Razprava ministrov EU za energijo na današnjem izrednem sestanku v Luksemburgu je pokazala, da članice niso enotne glede vprašanja, ali je pri spoprijemanju s posledicami rastočih cen energije smiselno sprejemati konkretne intervencijske ukrepe na ravni EU, je po zasedanju povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

KPK ugotovila pomanjkljivosti glede dobave hitrih testov, ne pa kršitve zakona
22. 10. 2021 14.36
Zgodba o neustreznosti hitrih testov, ki jih je državi dobavilo podjetje Majbert Pharm, je znova prišla na površje, potem ko je z NLZOH odpuščena mikrobiologinja dr. Metka Paragi razkrila vse njihove pomanjkljivosti in vpletanje politike v delovanje stroke. Iz Komisije za preprečevanje korupcije so nam sporočili, da kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije niso ugotovili, postopek pa je bil avgusta ustavljen. So pa v razpisni in izvedbeni fazi javnega naročila zaznali odstopanja.

Posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti in donacija cepiva Janssen v Covax
21. 10. 2021 21.35
Vlada je sprejela posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti oseb v populaciji proti covidu-19. Za izvajanje projekta bodo zagotovljena sredstva iz državnega proračuna. Ob tem je odločila tudi, da bo cepivo Janssen darovala v instrument Covax. Predvidoma gre za več kot 600 tisoč odmerkov cepiva, ki bodo primarno namenjena Afriki. Vlada je sprejela tudi sklep o prenehanju sklepa o nabavi dodatnih 100.000 odmerkov cepiva Janssen.

Dražja elektrika: da bodo plačali račune, bodo nekateri manj denarja namenili za hrano
19. 10. 2021 06.00
Podražitev, ki si jo je privoščil Petrol, je neupravičena in špekulativna, je ocenil premier Janez Janša ter Petrolovim uporabnikom svetoval, naj zamenjajo ponudnika. A kako bo v tem času država zaščitila tiste, ki si visokih položnic za elektriko ne bodo mogli plačati? Predsednik vlade po deregulaciji cen bencina zdaj napoveduje regulacijo marž in energetske vavčerje za ranljivejša gospodinjstva. Ali so to prave rešitve za ublažitev dviga cen, smo vprašali energetskega strokovnjaka Petra Novaka.

Tudi po preteku devetih mesecev cepljeni ob rizičnem stiku brez karantene
15. 10. 2021 20.41
Vlada je na dopisni seji izdala odlok, ki pri izjemah od odreditve karantene za cepljene osebe ne vsebuje več pogoja obdobja devet mesecev za trajanje zaščite. Tako je upoštevala mnenje epidemiološke stroke, ki meni, da zaščita traja neomejeno, so zapisali. Do zdaj je sicer veljalo, da cepljenim osebam ni treba v karanteno devet mesecev po cepljenju z vsemi odmerki.