dohodek

Mesec: Naredili bomo vse, da se oskrbnine ne bodo zvišale

11. 10. 2022 13.09

Vlada bo naredila vse, da se oskrbnine v domovih za starejše ne bodo zvišale, je danes vnovič zagotovil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Bodo pa morali določeni domovi racionalizirati porabo, je poudaril. Ponovil je še, da uskladitev pokojnin bo, če bo redna ali izredna, bo znano v kratkem.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona

06. 10. 2022 11.34

Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance

26. 09. 2022 21.24

Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

'Denar, ki je bil namenjen vsem zaposlenim, bo dodeljen le določenim'

26. 09. 2022 16.33

Reprezentativne delodajalske organizacije so v dopisu nagovorile ministra za finance Klemena Boštjančiča, naj iz obravnave umakne predlog sprememb Zakona o dohodnini. Menijo, da bodo parcialne spremembe neto prihodke državljanom zmanjšale, denarja, namenjenega razbremenitvi vseh, pa bodo deležne le določene kategorije predvsem v javnem sektorju.

Funt rekordno nizko v primerjavi z dolarjem

26. 09. 2022 08.56

Na največje znižanje davkov v Združenem kraljestvu v zadnjih 50 letih so se odzvali tudi finančni trgi. Funt je v primerjavi z dolarjem padel na rekordno nizko raven. V zgodnjem trgovanju na azijskih borzah je funt zdrsnil tik pod 1,04 dolarja, nato pa je v ponedeljek zjutraj po britanskem času spet dosegel 1,05 dolarja.

DZ za začasne ukrepe za manj posledic draginje pri prejemnikih otroškega dodatka

23. 09. 2022 08.19

DZ je s 65 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o začasnih ukrepih za manj posledic draginje pri prejemnikih otroškega dodatka. Družine z otroki, upravičene do tega dodatka, bodo novembra, decembra in januarja za vsakega otroka ob otroškem dodatku dobile draginjski dodatek. Izplačan bo v višini otroškega dodatka, ki ga dobijo za prvega otroka.

Posebna olajšava za mlade, prevetritev sistema normirancev

22. 09. 2022 15.30

Vlada je obravnavala predloge sprememb več zakonov s področja davkov. Po izračunih ministrstva za finance se bo zaposlenemu z minimalno plačo neto letna plača prihodnje leto glede na leto 2023 zvišala za 478 evrov, v primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo za leto 2023 pa bo višja za 318 evrov. Zaposleni s povprečno plačo bo imel leta 2023 za 130 evrov višje izplačilo glede na letošnje leto, glede na trenutno ureditev za leto 2023 pa bo izplačilo nižje za 130 evrov.

Sindikat igralniških delavcev v Hitu vodstvu očita negospodarno ravnanje

19. 09. 2022 13.35

Negospodarno ravnanje sedanje uprave, negospodarna investicija v igralnico Park, znižanje vrednosti podjetja in manipuliranje v komuniciranju z zaposlenimi in javnostjo so nekateri od očitkov, zaradi katerih je Sindikat igralniških delavcev Slovenije v Hitu napovedal stavko. Ta se bo začela 30. septembra, če prej ne bodo dosegli dogovora.

Irska vlada umetnikom namenja temeljni dohodek

14. 09. 2022 06.52

Irska vlada bo naključno izbranim umetnikom namenila temeljni tedenski dohodek v višini 325 evrov. Prejemalo naj bi ga 2000 umetnikov, med drugim več kot 700 likovnih umetnikov, skoraj 600 glasbenikov, več kot 400 filmskih in gledaliških ustvarjalcev in skoraj 200 pisateljev. Projekt bo Irsko stal okoli 25 milijonov evrov.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre

14. 09. 2022 06.00

Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Brezplačna kosila: 'To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje'

13. 09. 2022 06.00

Leta 2008 je Janševa vlada uvedla brezplačne šolske obroke za vse, ki jih je Pahorjeva vlada nato omejila le na socialno najšibkejše. Zdaj pa so brezplačni obroki v šolah spet na tapeti. A šolniki opozarjajo na izkušnje izpred 14 let, ko je ogromno hrane končalo v smeteh, prav tako pa tudi na premajhne kapacitete šolskih kuhinj in prekratek čas za razdeljevanje in uživanje obroka. To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje, opozarjajo. V Inštitutu 8. marec pa trdijo, da je sedanji sistem subvencioniranja izjemno slab in krivičen.

Začetek šolskega leta: za številne (pre)velik finančni zalogaj

01. 09. 2022 07.00

Začetek šolskega leta za družine predstavlja večji finančni zalogaj. Po podatkih Mladinske knjige morajo starši za šolske potrebščine za prvošolčka odšteti okoli 60 evrov, čemur je treba dodati še strošek za torbo, medtem ko se stroški pri devetošolcu povzpnejo na 150 evrov. Staršem, ki bremena ne zmorejo, pomagajo tudi humanitarne organizacije.

Razkošno švicarsko življenje odvetnice, ki je Putinu pomagala do 'večne oblasti'

31. 08. 2022 16.59

Medtem ko v Švici komajda kdo pozna Talijo Čabrijevo, gre za žensko, ki je zelo razvpita v Rusiji. Zahvaljujoč njej ima Putin toliko moči, kolikor hoče, ocenjuje švicarski Blick, ki je izbrskal, da ima Čabrijeva v Montreuxu luksuzno stanovanje in visok položaj na zasebni akademiji.

Odbor DZ podprl predlog zakona o energetskem dodatku za najranljivejše

29. 08. 2022 19.32

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je podprl predlog zakona, po katerem bodo najranljivejši prebivalci prejeli enkratni energetski dodatek za lažje soočanje z rastjo cen energentov. V koaliciji so pozdravili hitro ukrepanje vlade, medtem ko so iz vrst opozicije letele kritike na ozek krog upravičencev.

Zakaj je na Dunaju neprofitno stanovanje v soseskah s šolami, jezeri, bazeni dostopno večini?

27. 08. 2022 07.00

Moderne, urejene in zelene soseske, novi in/ali energetsko varčni stanovanjski objekti, plavalni bazeni na strehah, teniška igrišča, v bližini vsa potrebna infrastruktura, povprečna najemnina stanovanja pa od 8 do 9 evrov na kvadratni meter na mesec. Za petdeset kvadratnih metrov veliko stanovanje torej manj kot 500 evrov na mesec. Skupaj s stroški. In to v mestu, kjer ljudje v povprečju na mesec zaslužijo okrog 2.500 evrov – neto. Vam je že jasno, da ne govorimo o Ljubljani, kajne?

Komu bodo namenjena nova javna najemna stanovanja?

23. 08. 2022 19.46

Do 2026 naj bi Stanovanjski sklad Republike Slovenije zgradil več kot 1200 javnih najemnih stanovanj po vsej državi, za izgradnjo so dobili sredstva Razvojne banke Sveta Evrope in ministrstva za okolje. Do leta 2025 pa naj bi razpolagali z več kot 10 tisoč najemnimi stanovanji. Bo država poskrbela tudi za tiste, ki živijo na robu, si bodo ti lahko privoščili takšna stanovanja? Stanovanja stanovanjskega sklada so nujna, ocenjuje tudi nepremičninski agent, saj bodo trenutno nemogočo situacijo na trgu nepremičnin vsaj nekoliko omehčala. A kdo njihovim pogojem javnih razpisov sploh ustreza in za kakšno ceno?

Kdo vas bo na Hrvaškem sploh še postregel? 'Delavci delajo v nečloveških razmerah'

12. 08. 2022 17.21

Pomanjkanje kadra za delo v turizmu ni le posebnost naše države, pač pa se s težavo soočajo tudi na sosednjem Hrvaškem. Gre namreč za državo, katere dohodek je v veliki meri odvisen od turizma, saj predstavlja eno petino njenega gospodarstva. To je še posebej pomembno po dveh letih pandemije, ki je onemogočala delovanje te panoge. A zdaj, ko ukrepov praktično ni več, število turistov pa dosega predkoronske rekorde, se Hrvati sprašujejo, kdo bo sploh še stregel njihove goste.

Trump prvo ženo pokopal na svojem igrišču za golf

03. 08. 2022 09.56

Bivši predsednik ZDA Donald Trump je svojo nedavno umrlo prvo ženo Ivano dal pokopati na svojem igrišču za golf v New Jerseyju, s čimer lahko po poročanju ameriških medijev dobi krepke davčne olajšave za celotno posestvo v Bedminstru. Trump za svoje igrišče za golf sicer že uporablja davčno olajšavo za kmetijska zemljišča, ker za potrebe restavracije tam pridelujejo zelenjavo.

Višji davki pomenijo tudi višje najemnine

03. 08. 2022 21.26

Med davčnimi spremembami, ki najbolj razburjajo, je tudi zvišanje davka na dohodek od oddajanja. S tem vlada ne bo oklestila dobičkov, temveč bo še bolj v kot stisnila najemnike, ki bodo za streho nad glavo plačevali še več. Višji davki pomenijo tudi višje najemnine, svarijo nepremičninarji, na drugi strani bi se lahko dodatno razpasel črni trg.

Gospodarska rast na Hrvaškem bo zaradi prevzema evra višja

15. 07. 2022 15.57

Agencija Standard & Poor's je v četrtek zvišala dolgoročno in kratkoročno bonitetno oceno Hrvaške s stabilnimi obeti. Agencija namreč ocenjuje, da bo imela Hrvaška korist od vstopa v območje evra, napovedujejo, da bo njihova letna gospodarska rast za en odstotek višja od predvidene, torej triinpolodstotna. Pričakujejo tudi nadaljevanje stabilne rasti gospodarstva. V kontrastu s tem pa napovedujejo za več kot pet odstotkov višjo letno inflacijo.

Klakočar Zupančič družinam otrok z redkimi boleznimi zagotovila podporo

11. 07. 2022 17.36

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je gostila predstavnike Društva za pomoč otrokom z redkimi boleznimi Viljem Julijan. V pogovoru so se med drugim dotaknili vzpostavitve ustrezne paliativne oskrbe in nacionalnega registra redkih bolezni. Klakočar Zupančičeva je ob tem društvu zagotovila podporo pri doseganju sistemskih sprememb.

Popularna odbojkarica, ki na OnlyFansu zasluži 50-krat večje denarce

06. 07. 2022 15.32

Ste že slišali za Key Alves? Niste? Pa bi morali ... Gre za odbojkarico z največ sledilci na družbenih omrežjih na svetu. Najbrž ne bi bila tako znana, če ji mati narava ne bi 'podarila' vseh atributov, a kljub vsej svoji lepoti 22-letna brazilska odbojkarica pravi, da je v prvi vrsti športnica, da pa je začela pozornost posvečati tudi "paralelni karieri". In to se ji je še kako obrestovalo ...

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'

06. 07. 2022 06.00

Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Ministrstvo razkrilo, koliko sredstev so med epidemijo prejeli verski uslužbenci

03. 07. 2022 15.32

Verski uslužbenci Katoliške cerkve in Srbske pravoslavne cerkve Metropolija zagrebško-ljubljanska so v letu 2020 prejeli skupno dobrih 1,2 milijona evrov izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v letu 2021 pa skupaj dobrih 4,1 milijona evrov, izhaja iz predloga odgovora ministrstva za kulturo zagovorniku načela enakosti.

Banka Slovenije zrahljala nekatere omejitve na področju kreditiranja

01. 07. 2022 07.08

Banka Slovenije je spremenila makrobonitetne omejitve kreditiranja prebivalstva. Bankam daje bolj proste roke pri presoji, komu podeljujejo kredit. Tako bodo lahko odslej kreditirale tudi komitente, ki jim po plačilu mesečnega obroka ostane manj od predpisanega zneska, to je seštevek 76 odstotkov bruto minimalne plače in zneska za vzdrževane družinske člane. Vendar pa se lahko za to izjemo odločijo pri največ 10 odstotkih svojih poslov.

Finančna uprava odposlala še zadnjih 44.779 informativnih izračunov dohodnine

30. 06. 2022 07.16

Finančna uprava je v tretjem svežnju odposlala še zadnjih 44.779 informativnih izračunov dohodnine za lani. Rok za vložitev ugovora zoper informativni izračun dohodnine se izteče 1. avgusta, rok za doplačilo premalo plačane dohodnine je 31. avgusta, preveč plačana dohodnina pa bo zavezancem nakazana na bančne račune do 30. avgusta.

Po smrti moža in očeta se je družina znašla v hudi finančni stiski

26. 06. 2022 07.00

Nihče od družinskih članov ni imel zdravstvenih težav, zato je bilo še toliko težje, ko je mama pred nekaj meseci prejela klic, da je njen mož doživel srčni infarkt. Kljub hitremu prihodu reševalcev mu žal ni bilo več pomoči. Šok, strah za prihodnost, nevednost kaj bo s podjetjem in kako bo naprej zmogla sama, so bili eni izmed mnogih neprijetnih občutkov in misli, ki jih je doživljala.

Ministrstvo predlaga spremembe pri očetovskem in starševskem dopustu

24. 06. 2022 19.09

Ministrstvo za delo je v javno razpravo dalo predlog novele zakona o starševskem varstvu, po katerem bo moral oče obstoječih 15 koledarskih dni očetovskega dopusta izrabiti v prvih treh mesecih po otrokovem rojstvu. Preostalih 15 koledarskih dni bi postalo del neprenosljivega starševskega dopusta. Čas za pripombe je do 13. julija.