dohodek

Otroški dodatek, državna štipendija in denarna socialna pomoč bodo višji za 4,9 odstotka
21. 02. 2022 15.57
Meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, tako za otroški dodatek, državno štipendijo, znižano plačilo vrtca ter subvencijo malice in kosila, se zvišujejo za 4,9 odstotka. Prav tako bodo višji otroški dodatek, državna štipendija in denarna socialna pomoč ter prag za upravičenost do denarne socialne pomoči.

V DZ polemično o rešitvah za pomoč ob visokih cenah energentov
21. 02. 2022 06.38
DZ je obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, o katerem bo glasoval v torek. Opozicija vladi očita, da rešitve prihajajo prepozno, da bodo pomoč dobili tudi tisti, ki je ne potrebujejo, ter da se datum izplačila pomoči izkorišča za predvolilno kampanjo.

Izteka se rok za prijavo dobičkov, obresti in najemnin
20. 02. 2022 08.03
Čez teden dni se izteče rok za oddajo kar nekaj napovedi za odmero davkov od dohodkov iz kapitala. Najpozneje do prihodnjega ponedeljka, 28. februarja, je treba prijaviti prihodke od najemnin, pa tudi lani prejete obresti in ustvarjene kapitalske dobičke. Napovedi je treba oddati tudi v primeru, da so bili dohodki doseženi zunaj Slovenije.

Zelena luč ukrepom za blažitev podražitev energentov. Opozicija: Gre za predvolilne bonbončke
16. 02. 2022 18.36
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je z dopolniloma podprl vladni predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Ta prinaša 150 evrov enkratnega dodatka za ranljive, začasno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin ter izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih.

Levica: Energetski vavčerji naj se razdelijo glede na dohodek gospodinjstva
15. 02. 2022 13.27
V Levici so kritični do vladnega predloga zakona, ki prinaša solidarnostni energetski dodatek. Kot izpostavljajo, bo denar praktično teden dni pred volitvami razdeljen razmeroma naključno. Z dopolnili v Levici med drugim predlagajo, da se vavčerji razdelijo v 15 dneh po uveljavitvi zakona in glede na dohodek gospodinjstva.

Umrl Götz Werner, ustanovitelj dm in borec za univerzalni temeljni dohodek
08. 02. 2022 19.26
V starosti 78 let je umrl ustanovitelj nemške verige dm Götz Werner. Prvo samopostrežno drogerijo Drogeriemarkt je odprl leta 1973 v Karlsruheju, danes ima veriga skoraj 4000 poslovalnic, tudi v Sloveniji, letno ustvari preko 12 milijard evrov prihodkov. Werner je bil tudi zelo socialno usmerjen in borec za univerzalni temeljni dohodek.

Novega zakona o elektronskih komunikacijah ne bo
04. 02. 2022 19.13
DZ je s 45 glasovi proti 40 sklenil, da predlog novega zakona o elektronskih komunikacijah, katerega cilj bi bil med drugim okrepiti varnost javnih komunikacijskih omrežij in storitev, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. S tem je zakonodajni postopek končan.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00
Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00
Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO
31. 01. 2022 14.19
Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Poziv umetnikov: 'Vsa kultura je v krču. Plesalci, glasbeniki in igralci životarijo'
20. 01. 2022 11.52
V javnem pismu, naslovljenem na predsednika Pahorja in premierja Janšo ter ministra za kulturo Simonitija, so znani slovenski umetniki izpostavili težave mladih samozaposlenih v kulturi in z njimi izrazili solidarnost.

Vlada ne nasprotuje posvetovalnemu referendumu o noveli zakona o dohodnini
18. 01. 2022 18.43
Vlada je sklenila, da ne nasprotuje predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Tega so decembra lani predlagali poslanci Levice, potem ko je DZ glasovanje o podpori spremembam, ki naj bi bile po prvotnih načrtih uveljavljene že z letošnjim 1. januarjem, prestavil na eno prihodnjih sej.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019
17. 01. 2022 09.08
Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

Sindikat upokojencev za urno postavko predlaga 6,17 evra
13. 01. 2022 18.10
Sindikat upokojencev Slovenije predlaga ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janezu Ciglerju Kralju, naj bo nova urna postavka za začasno ali občasno delo upokojencev 6,17 evra, kot znaša urna postavka za delo študentov. To je 67 centov več od veljavnega zneska po uredbi, ki se bo iztekla konec februarja.

Inštitut 8. marec za 'resetiranje države': zagnali gibanje Gremo volit
10. 01. 2022 13.17
V Inštitutu 8. marec napovedujejo razširitev delovanja v družbi pred prihajajočimi volitvami. Ob zagonu gibanja Gremo volit pa napovedujejo t. i. zakon o škodljivih ukrepih oblasti, s katerim si prizadevajo "resetirati državo" ter zanj pridobiti vsaj 60 tisoč podpisov pred vložitvijo v državni zbor.

'Začel sem s tremi kozami. Če je želja, če je pot, se priučiš, se naučiš'
09. 01. 2022 17.33
Gregor Slavec je inovativni kmet, ki je začutil, da ga srce usmerja na podeželje k živalim. Čeprav je sprva živel v bloku in ni imel pravih izkušenj s kmetijstvom, je pred osmimi leti začel z oživljanjem kmetije v Knežaku, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov stari oče, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji vrnil življenje, začel je s tremi kozami. Danes jih ima okoli 40, poleg tega številne druge živali, ponuja ekološke izdelke, med njimi sladoled iz kozjega mleka. Njegov trud so prepoznali tudi v Evropi, prejel je Evropsko nagrado za mlade kmete za najboljši projekt za izboljšanje podeželskih območij. Obiskali smo ga v Knežaku.

Zvezdnik Barcelone Pique javno razkril svoj prihodek
09. 01. 2022 08.29
Branilec katalonskega nogometnega velikana Barcelone, Gerard Pique, je na socialnih omrežjih javno obelodanil svojo plačo. Na Twitterju je objavil izpisek svojega bančnega računa, iz katerega je razvidno, da mu je klub 30. decembra lani nakazal 2.328.884,39 in pripisal, da je to druga polovica plače za leto 2021.

Uveljavite lahko izplačilo nepriznanega nadomestila za invalidnost
08. 01. 2022 07.22
Zakon o izplačilu neizplačanega nadomestila za invalidnost, ki je začel veljati danes, daje podlago za priznanje nadomestila za invalidnost tistim, ki v času rednega šolanja med 18. in 26. letom po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih niso imeli priznane te pravice in so jo pridobili šele po šolanju.

'Iskanje pomoči v stiski ni izraz šibkosti, temveč poguma'
30. 12. 2021 07.26
Drugačni prazniki nikakor ne pomenijo, da se jim je treba odpovedati. Preživimo jih lahko na nov, drugačen način. To je namreč še vedno obdobje, namenjeno umirjanju, pozornosti do drugih, obdarovanju, razveseljevanju in hvaležnosti, poudarja psihologinja. V času epidemije sama opaža večjo občutljivost do ranljivih skupin, dvignilo se je zadovoljstvo s preprostimi danostmi, v porastu je hvaležnost za zdravje, službo, vsakodnevne dobrine – stvari, ki so se včasih zdele bolj samoumevne.

Dvig plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike. Koliko bi zaslužili?
28. 12. 2021 19.22
Po tem ko so v ponedeljek v državnem zboru pritrdili novemu, že desetemu protikoronskemu paketu, so še posebej močno na udaru plače zdravnikov. Z novim zakonom bodo lahko zdravniki in zobozdravniki spadali celo v 63. plačni razred, kar je kar šest plačilnih razredov višje kot zdaj. Kakšne pa so trenutne plače tega predela javnega sektorja, ki se mu obeta povišanje plačnega razreda?

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38
Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah
21. 12. 2021 13.21
Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

Razbremenitev dohodka iz kapitala in najema ter postopen dvig splošne olajšave
14. 12. 2021 06.48
Državni zbor je redno decembrsko sejo nadaljeval z obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Kot so sporočili po seji, bodo s predlogom zakona s postopnim zvišanjem splošne olajšave davčno razbremenili dohodke iz dela, zaradi dviga splošne olajšave pa bodo zavezanci tako prejeli bistveno višje neto dohodke. Po načrtih vlade naj bi novosti začele veljati že z januarjem 2022.

Sodniki zavrgli pobudo za oceno ustavnosti odloka o prepovedi prodaje blaga in storitev
10. 12. 2021 14.48
Ustavno sodišče je zavrglo pobudo trgovine iz Maribora za začetek postopka za oceno ustavnosti določb v Zakonu o nalezljivih boleznih, pa tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga ter storitev potrošnikov v Republiki Sloveniji. V prvem primeru je neskladja z Ustavo namreč že ugotovilo, v drugem pa gre za odlok, ki je že prenehal veljati.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'
01. 12. 2021 10.06
V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

'Tema je legla v duše otrok in mame, vsak od njih je potreboval pogovore s strokovnjaki'
28. 11. 2021 16.50
Več desetletne izkušnje potrjujejo pravilo, da je prav revščina tista, ki ruši čisto vse na posameznikovi življenjski poti. Na začetku se pojavijo hude finančne in materialne skrbi, ki so temelj vsakega preživetja. Ko pa posamezniki ne zmorejo več predelovati teh skrbi in reševati težav, na katere drastično vplivajo različni notranji in še bolj zunanji dejavniki, se začnejo notranje bitke. Poslabša se duševno stanje, poglabljajo se občutki nemoči, sramu in nevrednosti. Vse to se odraža v rušenju partnerskih, starševskih, sorodstvenih in prijateljskih vezi, kar se je zgodilo tudi družini iz vzhodne Slovenije.

Upravičencem z odrejeno karanteno na domu 250 evrov povračila
24. 11. 2021 10.36
Vlada je sprejela sklep, s katerim bi se samozaposlenim in družbenikom povrnil delno izgubljeni dohodek zaradi odrejene karantene na domu ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile, kot so obveznost varstva otroka zaradi odrejene karantene in druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca ali šole, če dejavnosti ne more opravljati in organizirati na domu. Višina zneska je 250 evrov za vsako karanteno ali višjo silo zaradi obveznosti varstva otroka, a ne več kot 750 evrov na mesec, in velja za obdobje od 1. julija do 31. decembra 2021.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10
23. 11. 2021 15.52
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.

Avstrijska smučišča: smuka dovoljena v času zapore, a brez prenočišča
23. 11. 2021 11.15
Mnogi ljubitelji zimskih športov so se morali v pretekli sezoni povsem odreči smučanju ali deskanju. Ko se je že zdelo, da bo sezona 2021/2022 povsem drugačna, pa je hitra rast novih primerov okužbe z novim koronavirusom spet vse postavila na glavo. Vseeno pri severnih sosedih – Avstrijcih, kamor na smučišča radi odhajamo tudi Slovenci, še vedno računajo na zimsko sezono, čeprav priznavajo, da bodo necepljeni in tisti, ki covida-19 niso preboleli, na njihovih snežnih strminah letos najbrž težko prišli na svoj račun.