dohodek

Gostinci, frizerji in kozmetiki s pismom vladi proti zapiranju dejavnosti

13. 10. 2020 15.17

Dosegli smo vse kriterije za uvedbo tretjega paketa oranžne faze v načrtu ukrepanja ob drugem valu, kar med drugim pomeni zaprtje gostinskih lokalov ter omejitev delovanja frizerskih in kozmetičnih salonov. Gostinci, kozmetiki in frizerji so zato danes vlado pozvali k ponovnemu razmisleku o ukrepih. Če bo vlada omenjene ukrepe sprejela, pa od nje pričakujejo, da jim bo v celoti krila stroške nadomestila plač zaposlenim, temeljni dohodek za delodajalce in stroške najemnin.

Cigler Kralj: Peti paket je izjemno nujen

12. 10. 2020 16.07

Odbor DZ za delo obravnava predlog petega protikoronskega zakona, ki podaljšuje nekatere dosedanje ukrepe in prinaša še nove. Minister za delo Janez Cigler Kralj je omenil predvsem tiste za trg dela in gospodarstvo, številni segajo na področje zdravstva in socialnega varstva. Glede na število okuženih je ta zakon izjemno nujen, je dejal.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Prihodnje leto 46,3 milijona evrov več za kulturo

09. 10. 2020 17.43

S predlaganimi spremembami proračuna za prihodnje leto in predlogom proračuna za leto 2022 se je seznanil tudi odbor DZ za kulturo. Področje bi po predlogu prihodnje leto dobilo 46,3 milijona evrov več glede na sprejeti proračun, leto kasneje pa bi razpolagalo z dobrimi osmimi milijoni evrov manj. Evropska sredstva v predlogih še niso zajeta.

Vlada ne podpira takojšnjega dodatnega financiranja prostovoljnih gasilcev

08. 10. 2020 17.59

Vlada pobudi opozicije, ki je predlagala dodatno financiranje prostovoljnih gasilskih društev, ni naklonjena. Kot v odgovoru na pobudo navajajo, so po zakonu o gasilstvu sredstva za izvajanje javne gasilske službe na svojem območju dolžne zagotavljati občine, ki v ta namen s prostovoljnimi gasilskimi enotami tudi sklepajo pogodbe in dodaja, da so za prihodnji dve leti že predvideli povišanje nekaterih sredstev.

Francija sprejela nov zakon za zaščito otroških influencerjev

07. 10. 2020 12.12

V Franciji so uvedli nov zakon, ki ščiti otroške influencerje. Cilj zakonodaje je regulirati število ur, ki jih otroci, mlajši od 16 let, lahko oddelajo na spletu, poleg tega je v zakonu določeno tudi, kaj se zgodi z njihovim zaslužkom. Zakon vključuje še pravico do pozabe, kar pomeni, da bodo morale platforme na otrokovo zahtevo odstraniti vsebino.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno

06. 10. 2020 06.00

Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Bolniška brez obiska zdravnika, nadomestilo za varstvo otroka v karanteni ...

30. 09. 2020 07.14

Vlada je na dopisni seji sprejela tako imenovani peti protikoronski paket, ki na novo uvaja oziroma podaljšuje že veljavne ukrepe za ohranitev delovnih mest. Po novem boste lahko zaradi bolezni brez obiska osebnega zdravnika z dela odsotni do treh delovnih dni. Nadomestilo za čakanje na delo za podjetja je podaljšano, a pogoji so zaostreni. Kaj vse je še sprejela vlada?

Javnofinančni primanjkljaj v drugem četrtletju pri 16,1 odstotka BDP

30. 09. 2020 11.10

Slovenija je imela v drugem četrtletju letos 1,741 milijarde evrov oz. 16,1 odstotka BDP javnofinančnega primanjkljaja. Ta je posledica predvsem ustavitve gospodarske aktivnosti zaradi epidemije covida-19 in ukrepov države za omilitev posledic epidemije, je objavil državni statistični urad.

Trump v letih 2016 in 2017 plačal zgolj 750 dolarjev davka

28. 09. 2020 07.03

Ameriški predsednik očitno ne plačuje davkov, razkriva časnik New York Times. Donald Trump je tako leta 2016, ko je kandidiral za ameriškega predsednika, kot naslednje leto, ko je že živel v Beli hiši, v zvezno davčno blagajno namreč vplačal zgolj 750 dolarjev (okoli 644 evrov) dohodnine. Trump navedbe v celoti zavrača, češ da gre za lažne novice.

Zajc: Če še niste izkoristili bonov, jih izkoristite do konca leta

25. 09. 2020 14.06

Vlada še ni sprejela odločitve o morebitnem podaljšanju koriščenja turističnih bonov v prihodnje leto. "Vsem, ki bona še niso izkoristili, močno svetujem, da ga izkoristijo," je dejal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc. V osmih mesecih letos je bilo v Sloveniji zabeleženih nekaj manj kot 2,4 milijona prihodov turistov oz. 47 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Nočitev je bilo za skoraj 7,1 milijona ali 40 odstotkov manj.

Čakanje na delo vsaj do konca leta, nadomestila staršem, pomoč samozaposlenim ...

24. 09. 2020 16.51

Vlada v predlogu petega protikoronskega zakona, ki ga je potrdila v sredo, ostaja pa odprt do ponedeljka, podaljšuje nekatere obstoječe protikrizne ukrepe ter uvaja nove. Med ključnimi so podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo vsaj do konca leta, mesečni temeljni dohodek za samozaposlene in ukrepi za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Predvideno je tudi, da bi lahko globe po zakonu o nalezljivih boleznih izrekali policisti in občinski redarji.

Delodajalci s PKP5 v večini zadovoljni, v Levici pa kritični do vsebine

24. 09. 2020 15.18

Delodajalci so s predlogom petega protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v sredo, večinoma zadovoljni, saj je upoštevala večino njihovih predlogov. V Levici menijo, da zakon še ni niti spisan, so pa kritični do načrtov glede zdravstva, pa tudi do tega, tako poslanec Matej T. Vatovec, da bodo ljudje s 1. oktobrom ostali brez nadomestil za plače zaradi karanten.

Začasni ukrep: mesečni temeljni dohodek za samozaposlene

24. 09. 2020 06.35

Vlada je na sredini večerni seji obravnavala predlog zakona o demografskem skladu in predlog petega protikoronskega zakona z nujnimi ukrepi za obvladovanje in blaženje posledic covid-19. Eden novih ukrepov, ki bo začel veljati s 1. oktobrom, se nanaša tudi na samozaposlene. Ti bodo namreč v primeru vsaj 30-odstotnega izpada glede na lanskoletno poslovanje, lahko uveljavljali pravico do mesečnega temeljnega dohodka.

100 milijonov evrov prometa: bomo obdavčili digitalne multinacionalke?

23. 09. 2020 15.21

Poslanska skupina Levice je v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o davku na digitalne storitve. Z zakonom bi po sedemodstotni stopnji obdavčili storitve digitalnih multinacionalk, ki v Sloveniji letno ustvarijo okoli 100 milijonov evrov prometa, ki pa se še povečuje. Pozivi k obdavčitvi gigantov se vrstijo po vsem svetu, išče se rešitev na evropski ravni, zaenkrat pa je bilo malo uspeha.

Dodatek za zdravstvene delavce in ponovno pomoč za samozaposlene?

17. 09. 2020 17.23

Vlada je pripravila osnutek petega paketa protikoronskih ukrepov. V njem naj bi med drugim predlagala dodatek za delo zaposlenih, ki so v neposrednem stiku z obolelimi s covidom-19, nadomestilo za starše mlajših otrok v karanteni, podaljšanje čakanja na delo za določene panoge ter ponovno izplačilo temeljnega dohodka prizadetim samozaposlenim.

Brez protikoronskih ukrepov bi bila gospodarska aktivnost za 1,5 odstotka manjša

31. 08. 2020 12.43

Dosedanji dejanski javnofinančni učinek sprejetih protikoronskih ukrepov je precej manjši od predhodnih ocen. Skupaj je dosedanja vrednost vseh ukrepov z neposrednim javnofinančnim učinkom okoli 1,5 milijarde evrov, kar je skoraj pol manj od ocen vlade ob njihovem sprejemanju. Rezultati simulacij vseh ukrepov pa pokažejo, da bi bila brez vladnih protikoronskih ukrepov gospodarska aktivnost letos manjša še za 1,5 odstotka.

EK: Delo je v Sloveniji preveč obdavčeno, nepremičnine pa premalo

27. 08. 2020 18.33

Evropska komisija v novi ekonomski publikaciji ugotavlja, da visoka obdavčitev dela v Sloveniji zelo verjetno negativno vpliva na trg delovne sile in posledično na BDP. Kot dodaja, je negativni učinek še toliko močnejši, ker se prebivalstvo stara, aktivna populacija pa krči.

Slovenija v četrtletju z najvišjo rastjo stopnje varčevanja med članicami EU

07. 08. 2020 15.45

Stopnja varčevanja gospodinjstev v EU se je v prvem letošnjem četrtletju v primerjavi z enakim lanskim povečala za 3,5 odstotne točke. Povečanje je bilo najvišje doslej. Med članicami se je stopnja najbolj ali za 7,7 odstotne točke povečala v Sloveniji, ugotavlja evropski statistični urad Eurostat.

Leta 2018 vsak drugi 29-letnik še vedno živel pri starših, leta 1991 je bilo takih le 20 %

06. 08. 2020 14.16

V Sloveniji je leta 2018 vsak drugi 29-letnik še vedno živel v svoji primarni družini, leta 1991 je bilo takih samo 20 odstotkov. Največ mladih je delalo v storitvenih poklicih oz. kot prodajalci. Zaposlenih je bilo 81 odstotkov generacije. 29-letniki s terciarno izobrazbo so imeli za 28 odstotkov višje dohodke od tistih s srednješolsko izobrazbo.

Rekorder plačal več kot poldrugi milijon evrov dohodnine

27. 07. 2020 08.50

Medtem ko je polovica zavezancev za dohodnino že poravnala svoje obveznosti za lani, preostale to še čaka. Do sredine tega tedna morajo doplačati dohodnino zavezanci iz drugega svežnja informativnih izračunov, tisti iz tretjega svežnja imajo časa še do konca avgusta. Rekorder je zavezanec z obračunano dohodnino več kot 1,5 milijona evrov.

Velvet iz Amsterdama: Prostitutke dajemo veliko več kot le seks

18. 07. 2020 11.00

Vsi smo že slišali frazo 'seks se prodaja', marsikateri poslovnež za trditvijo stoji tako močno, da bi dal roko v ogenj, če ne bi držala. Potem se lahko vprašamo, zakaj tiste, ki seks res prodajajo, pogosto tako ostro in strogo stigmatiziramo. V Sloveniji je prostitucija prepovedana, Amsterdam pa velja za mesto, kjer je prostitucija cvetoč posel.

DZ zavrača idejo LMŠ o začasnem univerzalnem mesečnem dohodku

14. 07. 2020 17.04

DZ je ocenil, da predlog novele tretjega protikoronskega zakona, s katerim bi LMŠ vsem prebivalcem Slovenije za blažitev posledice epidemije namenila po 100 evrov mesečno, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Vlada meni, da bi morali pomagati predvsem tistim z nizkimi dohodki, temu mnenju pa je sledila večina navzočih na seji.

KOMENTAR: Bo Slovenija prva država v Evropi, ki bo uvedla UTD?

25. 06. 2020 08.25

Predstavljajmo si, da bi vsak prebivalec Slovenije vsak mesec dobil še dodatnih 300 evrov. Ne glede na to, koliko zasluži, torej ali je direktor farmacevtskega podjetja ali začasno zaposleni s 700 evri na mesec. Dobili bi tudi otroci in upokojenci, vsi prebivalci torej. To bi bila najbolj čista oblika univerzalnega temeljnega dohodka, o katerem povsod po svetu govorijo vedno več, vsaj o njegovih različnih izpeljavah.

LMŠ predlaga univerzalni dohodek za tri mesece: 100 evrov na predplačniško kartico

22. 06. 2020 21.37

Stranka LMŠ je v postopek DZ vložila predlog novele tretjega protikoronskega zakona, po kateri bi bili posamezniki, ki so imeli 13. marca v Sloveniji stalno prebivališče, od oktobra do decembra letos upravičeni do univerzalnega dohodka v višini 100 evrov na mesec. V LMŠ želijo s tem upočasniti upad BDP.

SD s seznamom napak nad Janšo in njegovo vlado

22. 06. 2020 22.13

V opozicijski SD so po 100 dneh vlade strnili že do zdaj izražene kritike in pripravili seznam 10 + 100 napak tretje vlade Janeza Janše. Najbolj pa premierju in ministrom zamerijo, da je njihov način vodenja in komuniciranja "agresiven in avtoritaren". Omenjajo še blatenje ugleda Slovenije v tujini, pa tudi politične menjave v vrhu številnih institucij.

100 dni Janševe vlade: od epidemije, afere z zaščitno opremo do Janševe basni o vojni z mediji

19. 06. 2020 17.55

13. marca je zaprisegla vlada Janeza Janša, ki jo je prvih 100 dni zaznamoval boj z epidemijo covid-19, domnevne nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme, kar je vodilo tudi v prvo interpelacijo zoper ministra Počivalška, ta čaka tudi ministra Hojsa. Že več tednov zapored se pred državnim zborom zbirajo protestniki – kljub temu pa koalicijski partnerji zatrjujejo, da je vlada trdna. Iz opozicijskih vrst je medtem slišati številne kritike, tudi glede napadov na medije, odmevne kadrovske menjave ter odpiranja ideoloških tem.

'Fiskalna politika v letu 2019 ni bila dovolj stroga'

17. 06. 2020 13.56

Javnofinančna politika v letu 2019 je bila po oceni Fiskalnega sveta ekspanzivna, čeprav bi morala biti glede na stanje gospodarskega cikla restriktivna. Ekspanzivnost je v veliki meri izhajala iz ukrepov, ki niso spodbujali dolgoročnega gospodarskega potenciala, temveč so predvsem kratkoročno krepili razpoložljivi dohodek gospodinjstev, so zapisali v sporočilu za javnost.

Slabše soočanje s težavami: kakšna je povezava z izkušnjami v otroštvu?

13. 06. 2020 16.08

Ali obstaja povezava med obremenjujočimi izkušnjami v otroštvu in funkcioniranjem v odraslosti? Kaj sploh pomenijo obremenjujoče izkušnje? V prvi tovrstni raziskavi v Sloveniji raziskovalci ugotavljajo, da so tri četrtine anketiranih v otroštvu doživele vsaj eno obremenjujočo izkušnjo, četrtina pa štiri ali več. To pomeni, da imajo večjo verjetnost za različne fizične in duševne bolezni, psihosomatske simptome in tvegana vedenja.

Upravičenci še zadnjič prejeli mesečni temeljni dohodek

10. 06. 2020 06.19

Finančna uprava RS (Furs) je še zadnjič izplačala mesečni temeljni dohodek samozaposlenim in kmetom, ki v epidemiji covida-19 niso mogli opravljati svoje dejavnosti oz. so jo opravljali v zmanjšanem obsegu. Tisti, ki so pomoč izkoristili za celotno obdobje epidemije, so tako skupaj prejeli 1750 evrov.