dohodek

Veliki bleščeči kazino ne sliši stokanja glavne ulice

06. 06. 2020 06.08

V državi z eno največjih neenakosti med razvitimi državami je vedno nekaj napetosti med Wall Streetom, finančnimi trgi, in med Main Streetom, ljudmi, ujetimi v splošno stanje gospodarstva. Zadnje tedne je državo ohromela pandemija, mesta protesti, borza pa je vseeno nezadržno rasla.

Gnojilo gneva je tudi globoka revščina

04. 06. 2020 06.34

Policijska ura po ameriških mestih je otopila divjanje, ki je zasenčilo osnovno sporočilo o koncu policijskega nasilja in rasizma. Toda ulice so vseeno napolnile množice protestnikov. V ozadju sporočila "življenja temnopoltih so pomembna" pa se skriva še ena globoka ločnica ameriških življenj, velika razlika med dohodki belih in temnopoltih.

Mali trgovci nasprotujejo zaprtju trgovin ob nedeljah

02. 06. 2020 11.21

Nedeljsko zaprtje trgovin, ki ga trenutno predpisuje vladni odlok in ki ga predvideva tudi novela zakona o trgovini, ima zlasti hude posledice za mikro in male trgovce, opozarjajo v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS). S takšno ureditvijo bi bil njihov obstoj ogrožen, prisiljeni bi bili tudi odpuščati, navajajo.

Je temeljni dohodek spodbudil Fince k iskanju zaposlitve?

02. 06. 2020 08.16

Kako se je na Finskem obnesel poskus univerzalnega temeljnega dohodka? Dve leti je finska vlada 2000 brezposelnim državljanom vsak mesec plačevala 560 evrov brez kakršnihkoli obveznosti. Gre za prvi eksperiment univerzalnega temeljnega dohodka, ki je pokazal, da so bili ljudje z zagotovljenim mesečnim dohodkom srečnejši, a velikega učinka na zaposlitev to ni prineslo.

S protikoronskimi ukrepi rešili 260 tisoč delovnih mest

01. 06. 2020 15.16

Evropska komisija je v svoji zadnji napovedi doslej sprejete ukrepe ocenila zelo pozitivno in Sloveniji tudi zaradi njih napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že drugo leto zrasli skoraj na predkrizno raven, so sporočili z vlade. Prva dva svežnja sta bila usmerjena v takojšnje interventne ukrepe, ki jih je bilo mogoče uveljaviti v kratkem časovnem obdobju, medtem ko se v tretjem že nakazujejo temelji izhodne strategije, so dodali. Pri tem so naši državi nekaj več manevrskega prostora zagotovila obljubljena evropska sredstva.

V Braziliji več kot pol milijona okuženih, na Norveškem in Finskem odprli bare

01. 06. 2020 08.33

V Braziliji so do zdaj potrdili že več kot pol milijona okužb z novim koronavirusom. Kot je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje, so zabeležili 514.849 okužb, za koronavirusno boleznijo 19 je umrlo več kot 29.000 ljudi, od tega 480 v zadnjih 24 urah. V ZDA, kjer že več dni potekajo množični protesti proti policijskemu nasilju, pa so v strahu pred povečanjem števila primerov okužb. Teh je že skoraj 1,8 milijona. Medtem pa se po Evropi in drugod po svetu nadaljuje rahljanje ukrepov proti covidu-19.

Zadnji čas za izjavo za dodelitev temeljnega dohodka

01. 06. 2020 07.23

Samozaposleni, kmetje, družbeniki in verski uslužbenci imajo še danes čas, da vložijo izjavo za oprostitev dela marčnih ter celotnih aprilskih in majskih prispevkov in dodelitev mesečnega temeljnega dohodka. Zadnja tranša nakazila temeljnega dohodka bo 10. junija. Ustrezno prijavo je potrebno vložiti preko eDavkov.

Najrevnejši Španci lahko pričakujejo temeljni mesečni dohodek

30. 05. 2020 14.34

Španska vlada je potrdila uredbo, ki bo omogočila začetek podeljevanja temeljnega mesečnega dohodka za najrevnejše Špance. Teh naj bi bilo 2,5 milijona. Najmanjši znesek bo znašal 462 evrov, če so v gospodinjstvu otroci ali brezposelni, pa bo družina upravičena do še višjega zneska. Španija v času pandemije covid-19 preživlja težke čase. Brezposelnost naj bi se po ocenah dvignila na več kot 20 odstotkov.

Furs odpremil drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine, zadnji konec junija

29. 05. 2020 06.22

Finančna uprava RS je v drugem svežnju informativne izračune dohodnine za leto 2019 poslala 686.961 zavezancem. Skupno jih je bilo do zdaj tako v dveh svežnjih izdanih 1.485.904, naslednji (in hkrati zadnji) sveženj pa bo odpremljen konec junija 2020. Rok za ugovor je 29. junij, rok za vračilo in doplačilo dohodnine pa 29. julij. V vaših nabiralnikih bodo izračuni v prvem tednu junija, v eDavkih pa jih najdete že zdaj.

1470 oseb, ki so ostale brez službe, še čaka na izplačilo denarnega nadomestila

27. 05. 2020 15.55

Če ste med epidemijo izgubili službo, vam pripada začasno denarno nadomestilo v vrednosti 513,64 evra bruto. Na zavodu so prejeli 1470 vlog, izplačila pa so predvidena sredi junija, ker usklajevanja še potekajo. V juniju se obetajo izplačila še nekaterih dodatkov za druge ranljive skupine, medtem ko so v maju med drugim že izplačali dodatek za upokojence in velike družine.

Ne pozabite vložiti izjave za oprostitev prispevkov in dodelitev temeljnega dohodka

27. 05. 2020 10.21

Samozaposleni, kmetje, družbeniki in verski uslužbenci imajo do ponedeljka, 1. junija, čas, da vložijo izjavo za oprostitev dela marčnih ter aprilskih in majskih prispevkov in dodelitev mesečnega temeljnega dohodka. Naslednja in hkrati zadnja tranša nakazila temeljnega dohodka bo 10. junija, je spomnila Finančna uprava RS.

2,23 milijona evrov nakazil za temeljni dohodek

22. 05. 2020 12.17

Finančna uprava RS (Furs) je danes izvedla nakazilo mesečnega temeljnega dohodka 4753 upravičencem v skupnem znesku 2,23 milijona evrov. Prejeli so ga tisti, ki so bili z novelo protikoronskega zakona na novo dodani med upravičence, so danes sporočili iz Fursa.

Trump pravi, da jemlje tableto hidroksiklorokina na dan

19. 05. 2020 07.11

V ZDA še naprej odmeva izjava Donalda Trumpa. Ameriški predsednik je namreč dejal, da že teden in pol vsak dan jemlje zdravilo za malarijo hidroksiklorokin, da bi se ubranil pred okužbo s koronavirusom. Zdravstvene oblasti sicer že dlje časa svarijo pred morebitnimi stranskimi učinki tega zdravila proti malariji. Prodaja hidroksiklorokina na recept pa je času pandemije, ko Trump zdravilo hvali kot uspešno za zdravljenje koronavirusa, poskočila za 80 odstotkov.

Bolnišnice v Sao Paulu na robu zloma, v Nemčiji vse več okužb v klavnicah

18. 05. 2020 07.58

Po Evropi se nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji več držav odpira šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji. Medtem je vse huje v Latinski Ameriki pa tudi Južni Afriki.

Med predlogi LMŠ vavčer v višini 400 evrov in uvedba temeljnega dohodka

18. 05. 2020 13.20

Medtem ko vlada sprejema že tretji protikorona paket, pa so se tokrat s svojimi predlogi za reševanje gospodarstva vključili v stranki LMŠ. Konkretne ukrepe je predstavil ekonomist Jože Damijan, ki je prepričan, da so vladni ukrepi premalo usmerjeni v potrošnjo, prav tako so počasni in nedorečeni. Med ukrepi predlagajo uvedbo začasnega temeljnega dohodka, vavčerja v višini 400 evrov ter višje subvencije Eko sklada.

Začetek zbiranja podpisov za univerzalni temeljni dohodek in svobodno izmenjavo vsebin

15. 05. 2020 17.38

Evropska komisija je odločila, da bo prijavila dve novi evropski državljanski pobudi. Ena se zavzema za uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka po vsej EU, druga pa za svobodno izmenjavo vsebin. Zdaj imajo pobudniki šest mesecev časa, da začnejo z enoletnim zbiranjem podpisov. Potrebujejo jih milijon.

Janša: Če bi bili ukrepi slabi, kaviar socialisti včeraj ne bi mogli kolesariti

09. 05. 2020 14.09

Na slovenskem političnem parketu so se zvrstili mešani odzivi na 'kolesarske' proteste. Člani opozicije so jih podprli, nekateri so se jih tudi udeležili, med drugim koordinator Levice Luka Mesec. Premier Janez Janša je v odzivu napisal, da je proteste organizirala 'ekstremna levica', notranji minister Aleš Hojs pa je mnenja, da bi morala policija organizatorje kaznovati zaradi organizacije shoda brez dovoljenja. S policije pa so medtem sporočili številke: ugotovili so 43 kršitev, 49 prijav so odstopili zdravstvenemu inšpektoratu.

Življenje se vrača: spet po nakupe, a precej varčneje

05. 05. 2020 06.27

Trgovci so zadovoljni, da so se po dveh mesecih delno odprle tudi neživilske trgovine. A obisk trgovin je bil na prvi dan sproščanja ukrepov 'zadržan'. V trgovinah ob tem opozarjajo na velik upad prihodkov. "Slovenski potrošnik bo po krizi še varčnejši," svarijo. Sodišča pa lahko spet opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, pa so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev.

Samozaposleni: Zadnji dan za oprostitev prispevkov za marec in april

30. 04. 2020 07.42

Za samozaposlene, ki želijo ob izplačilu mesečnega temeljnega dohodka koristiti tudi oprostitev plačila socialnih prispevkov za marec in april, je to zadnji dan za oddajo vloge. To lahko storijo le elektronsko prek informacijskega sistema Finančne uprave RS (Furs) eDavki.

Simoniti: Javni zavodi so s pomočjo države ostali bolj ali manj nepoškodovani

28. 04. 2020 12.11

Minister za kulturo Vasko Simoniti je na tiskovni konferenci spregovoril o ukrepih, ki so bili v okviru prvega koronazakona sprejeti na področju kulture. Dejal je, da misli, da so vse predlagane s strani ministrstva uspeli uveljaviti in ob tem dodal, da meni, da so javni zavodi s pomočjo teh ukrepov ostali bolj ali manj nepoškodovani. Opozorila nekaterih medijev, da jim grozi propad, je označil za pretirana. V začetku maja bi lahko odprli galerije, muzeje in knjižnice, natančnejšega datuma pa ni podal.

Več kot 30.000 samozaposlenih dobilo 350 evrov nakazila

24. 04. 2020 07.07

Finančna uprava RS je izplačala mesečni temeljni dohodek prvim samozaposlenim, ki so zaradi epidemije covida-19 utrpeli izpad prihodkov. Za marec so na svoje bančne račune prejeli 350 evrov nakazila, za april in maj pa lahko pričakujejo po 700 evrov. Tisti, ki so vlogo oddali do 18. aprila, so nakazilo dobili že danes. Gre za več kot 30.000 upravičencev. Preostali bodo denar prejeli v enem od prihodnjih nakazil, ki sta predvideni do 10. maja in 10. junija.

Razpad plačnega sistema v javnem sektorju

22. 04. 2020 23.09

Kako je mogoče, da direktor javnega podjetja, ki so ga odslovili zaradi nesposobnosti, prejme še 10 tisoč evrov odpravnine? Osnovna plača direktorjev ni odvisna od delovne uspešnosti ali poslovnih rezultatov družbe. V letih 2016 in 2017 je povprečna mesečna bruto plača v družbah v lasti Republike Slovenije znašala 6.926 evrov, v lasti lokalne skupnosti pa 3.800. Tedaj je povprečna bruto plača v državi znašala 1.605 evrov, plača predsednika vlade pa 5.288 evrov.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo

22. 04. 2020 07.04

Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet

21. 04. 2020 12.24

"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

Da bi rešil svojo letalsko družbo pred propadom, Branson ponuja svoj karibski otok

20. 04. 2020 21.43

Letalski družbi Virgin Atlantic in Virgin Australia bosta potrebovali državno finančno pomoč, da bi lahko preživeli ekonomske posledice pandemije koronavirusa. Njun ustanovitelj, milijarder Richard Branson je dejal, da družbi potrebujeta denar od britanske in avstralske vlade, da bi lahko še neprej poslovali. Da bi rešil svoje podjetje, je Branson pripravljen zastaviti tudi svoj karibski otok.

Številni z nižjo plačo ali brez nje: kako plačati najemnino, kako preživeti?

19. 04. 2020 07.00

Če prevladuje občutek, da večina v teh časih, ko je skoraj vse zaprto, od lokalov, restavracij, trgovin z nenujnim blagom, pa ko se ne more potovati, prihrani več denarja, kot bi ga sicer, obstaja tudi druga realnost. Ta občutek je v mnogih primerih varljiv. Tisti, ki so imeli že pred karanteno nizke plače, zdaj prejemajo še manj, le še 80 odstotkov tega. Ali morda celo nič, če so ob službo. Ob tem, da je poraba doma večja. Otroci iz šibkejših družin, ki so imeli prej brezplačno prehrano v šolah, zdaj jedo doma.

Učenci 4. letnikov po 1. maju morda predčasno v šole. 'Dijaki nismo v enakopravnem položaju'

18. 04. 2020 07.51

"Varstvo in izobraževanje od doma še vedno ostajata najboljša možna izbira," je na novinarski konferenci vlade dejala šolska ministrica Simona Kustec. Je pa hkrati izpostavila možnost, da bi se po prvomajskih praznikih dijaki 4. letnikov lahko predčasno vrnili v šole za priprave na maturo. Dijaki medtem menijo, da bi bilo potrebno maturo, glede na razmere, prilagoditi.

Furs za 350 evrov mesečnega temeljnega dohodka prejel že 30.000 izjav

16. 04. 2020 13.40

Samozaposleni, kmetje in verski uslužbenci, ki želijo prihodnji teden prejeti 350 evrov mesečnega temeljnega dohodka za marec, morajo vložiti izjavo preko eDavkov. Furs jih je do zdaj prejel že 30.000. Ob tem so opozorili, da je treba imeti za uveljavljanje ukrepa oprostitve plačila prispevkov poravnane vse zapadle davčne obveznosti na dan vložitve izjave, ki je v papirnati obliki ni možno vložiti.

Trump meni, da so ZDA že dosegle in prešle vrhunec epidemije covid-19

16. 04. 2020 06.55

Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da so ZDA že dosegle in prešle vrhunec epidemije koronavirusne bolezni 19. Zato je napovedal, da bo govoril o ukrepih za začetek odpiranja gospodarstva oziroma odpravljanju ukrepov družbenega distanciranja ponekod po ZDA.

Slovenija na indeksu vladavine prava pridobila dve mesti

15. 04. 2020 17.25

V letošnji raziskavi WJP, ki po svetu ocenjuje in meri uspešnost posamezne pravne države, je Slovenija svoj rezultat izboljšala za 1,7 odstotka glede na lanskoletni indeks ter zasedla 24. mesto, kar je dve mesti višje kot leta 2019. Povsem na vrhu so Danska, Norveška in Finska, na začelju pa DR Kongo, Kambodža in Venezuela.