dohodek

Ukinitev dodatka: koliko bi prejemale posamezne družine?

11. 09. 2019 07.25

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je predstavilo višino transferjev in olajšav, ki jih bodo po ukinitvi dodatka za delovno aktivnost prejemali nekateri tipi družin. Nevladne organizacije sicer opozarjajo, da bo ukrep močno poslabšal življenje mater samohranilk.

bHIP, Amway, Herbalife: Obljubljajo izpolnitev sanj, uspeh pa praktično nemogoč

11. 09. 2019 06.00

Če ste uporabnik Instagrama ali Facebooka, ste skoraj zagotovo že dobili sporočilo: "Te lahko nekaj vprašam?" Pošiljatelji so običajno nepoznani, a prijazni in prikupni mladi fantje in dekleta, ki ponujajo neverjetno priložnost, ki je "preprosto ne smete zamuditi".

Študenti, pozor: Oddajte vlogo za subvencionirano bivanje

12. 08. 2019 13.17

Za subvencionirano bivanje v študentskem domu ali pa pri zasebnikih je poleg izpolnjevanja ustreznih pogojev potrebna tudi pravočasna prijava na razpis. Rok se izteče 16. avgusta, prošnjo za sprejem ali podaljšanje bivanja pa je treba oddati preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ.

27 odstotkov vseh gospodinjstev si ni moglo privoščiti počitnic

31. 07. 2019 11.20

1,22 milijona Slovencev je lansko leto vsaj enkrat zasebno letovalo. Skupaj so se odpravili na okoli 4,57 milijona zasebnih potovanj, kar je sedem odstotkov več kot v letu pred tem. Največ potujemo poleti, najpogosteje na Hrvaško, povprečno pa turist na dan porabi okoli 50 evrov.

Otroški dodatek kmalu ne bo več vezan na premoženjski status družine?

29. 07. 2019 16.14

Na ministrstvu za delo želijo, da bi otroški dodatek postal univerzalni temeljni dohodek – to pomeni, da bi postal del družinske, in ne socialne politike, prav tako pa dodatek ne bi bil več vezan na premoženjski status. Več o konkretnih spremembah bo znano septembra, v odločitev pa želi ministrstvo vključiti tako strokovno kot tudi laično javnost.

Zaradi rudarjenja kriptovalut plačal 100.000 evrov davka

29. 07. 2019 11.28

Na Fursu so resno pristopili k iskanju posameznikov, ki opravljajo dejavnost v obliki rudarjenja ali trgovanja s kriptovalutami. Med drugim izpostavljajo primer, ko so pri posamezniku odkrili, da je njegovo rudarjenje virtualnih valut predstavljalo delo na črno, posledično pa je plačal 100.000 evrov davka.

Počitniško delo: poceni delovna sila v času dopustov

29. 07. 2019 07.23

Pri različnih podjetjih smo preverili, ali ponujajo počitniško delo in pod kakšnimi pogoji. Večina svoja vrata dijakom in študentom v času poletnih počitnic odpira, so pa tudi takšna, ki nimajo potrebe po tem. Marsikje imajo prednost otroci zaposlenih, plačila so minimalna, nekje pa je zaradi velikega interesa celo potreben žreb.

Največji zaslužkar plačal 1,5 milijona evrov dohodnine

28. 07. 2019 09.42

Medtem ko je polovica zavezancev za dohodnino že poravnala svoje obveznosti za lani, preostale to čaka v prihodnjih dneh. Finančna uprava RS (Furs) bo v kratkem tudi vrnila preplačane zneske tistim, ki so lani med letom plačali previsoko akontacijo dohodnine. Rekorder je zavezanec z obračunano dohodnino nekaj nad 1,5 milijona evrov.

Mladim Poljakom ne bo treba plačevati dohodnine

27. 07. 2019 13.04

Približno tri mesece pred parlamentarnimi volitvami je vlada v Varšavi sklenila ukiniti dohodnino za mlade delavce. Kdor je mlajši od 26 let, bo od avgusta oproščen plačila davka. S tem želi vladajoča poljska konservativna desna stranka Zakon in pravičnost povečati zaposlenost mladih ter preprečiti delo na črno.

Študenti, pozor: ne zamudite roka prijave za bivanje v študentskem domu

23. 07. 2019 10.21

Za subvencionirano bivanje v študentskem domu je poleg izpolnjevanja ustreznih pogojev potrebna tudi pravočasna prijava na razpis. Rok se izteče 16. avgusta, prošnjo za sprejem ali podaljšanje bivanja pa je treba oddati preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ.

Bruselj nekoliko izboljšal gospodarsko napoved za Slovenijo

10. 07. 2019 11.27

Evropska gospodarstva bodo rasla sedmo leto zapored, a v senci trgovinskih napetosti med ZDA in Kitajsko, izpostavlja Evropska komisija. Napoved za letos za območje evra in EU ohranja pri 1,2 oziroma 1,4 odstotka BDP, za leto 2020 pa jo je za območje evra nekoliko poslabšala na 1,4 odstotka, za EU pa ohranila pri 1,6 odstotka.

Konec fiktivne socialne pomoči, višje državne štipendije

13. 06. 2019 11.39

Vlada je sprejela predlog novele zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, s katero se bo pospešilo reševanje vlog za uveljavitev pravic iz javnih sredstev, predvsem do državne štipendije. S poenostavitvami se bo povečal krog upravičencev do štipendij.

Nekdanja ministrica toži državo za 25.000 evrov

12. 06. 2019 18.51

Nekdanja šolska ministrica Stanka Setnikar Cankar toži državo za 25 tisoč evrov povzročene škode. Pravi, da zato, ker je KPK objavil podatke o avtorskih honorarjih in podjemnih pogodbah, zaradi česar je morala odstopiti. S tem je izgubila dohodek, ki bi ga prejemala, če bi ministrski položaj ohranila, tako pa se je morala vrniti v predavalnice in kot profesorica zaslužila manj.

Premikov na področju socialne zakonodaje ni, nezadovoljstvo v Levici

28. 05. 2019 18.10

Koalicija pod vodstvom Boruta Pahorja je leta 2011 sprejela novo socialno zakonodajo, ki velja še danes. Pojavilo se je že veliko pobud za spremembe na tem področju, nevladne organizacije opozarjajo predvsem na upoštevanje otroških dodatkov v dohodek družine. Levica je na vlado naslovila poslansko spodbudo za spremembe na tem področju.

Sodišče odločilo, ministrstvo za delo pa, kot da se ni zgodilo nič

22. 05. 2019 07.24

Čeprav je delovno in socialno sodišče odločilo, da mora center za socialno delo pri izračunu višine otroškega dodatka in subvencije za vrtec upoštevati, če se je staršem v vmesnem obdobju znižal dohodek, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ni reagiralo. Medtem družine, ki se jim je zmanjšala plača, odločbe pa ostajajo izračunane po starem, trpijo še naprej.

Arbitražna razsodba, plače in privilegiji evropskih poslancev, minimalna plača

20. 05. 2019 20.58

Svojo vizijo za prihodnost Evropske unije so na velikem soočenju pred evropskimi volitvami predstavili vodilni kandidati Milan Zver (skupna lista SDS in SLS), Irena Joveva (LMŠ), Tanja Fajon (SD), Violeta Tomič (Levica), Angelika Mlinar (SAB), Ljudmila Novak (NSi) in Igor Šoltes (DeSUS).

'Združeno kraljestvo po brexitu je kot Igra prestolov na steroidih'

15. 05. 2019 20.56

V Bruslju so se pred kamerami prvič soočili vsi vodilni kandidati, ki so se podali v tekmo za predsednika Evropske komisije. Med glavnimi temami so bili zaposlovanje, migracije, populizem, podnebne spremembe in globalna vloga EU. V Bruslju je bilo po koncu slišati komentarje, da je bilo soočenje dolgočasno in da ni bilo slišati nič novega.

Odločitev sodišča, ki spreminja prakso centrov za socialno delo

15. 05. 2019 19.30

Za izračun višine otroškega dodatka ali subvencije vrtca centri za socialno delo uporabijo podatke vaših dohodkov iz prejšnjega leta. Kar je seveda logično. A sodišče je odločilo, da mora CSD, če bi se vaš prihodek bistveno znižal in posledično občutno poslabšal položaj družine, upoštevati novo spremenjeno višino prihodkov. In to ne le kadar vmes postanete brezposelni ali se spremeni vrsta vašega dohodka.

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko

07. 05. 2019 13.00

Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

Bo tehnološki napredek prepolovil število delovnih mest?

01. 05. 2019 16.21

Po ugotovitvah Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj bi lahko v dveh desetletjih zaradi avtomatizacije proizvodnega procesa izginila skoraj polovica delovnih mest.

V Strasbourgu policija s solzivcem nad rumene jopiče

27. 04. 2019 17.48

Rumeni jopiči so se kljub napovedanim reformam, ki jih je ta teden predstavil francoski predsednik, znova zbrali v Parizu in Strasbourgu. Tu je policija uporabila solzivec, da bi protestnikom preprečila pohod do stavbe Evropskega parlamenta.

Stranke in EU volitve 2019

27. 04. 2019 06.03

V primeru, ko je vedenje volivcev povezano z njihovimi socio-demografskimi značilnostmi (spol, starost, dohodek, družbeni razred itd.) in je predvidljivo v različnih časovnih točkah oziroma na vsaj dveh volitvah, lahko rečemo, da strankarsko tekmovanje poteka skladno s strukturnimi razcepi.

Kakšna socialna varnost naj bi bila 240 evrov pod pragom revščine?

23. 04. 2019 09.57

Kako naj človek preživi z minimalnim dohodkom 392,75 evra, če je prag revščine pri 636 evrih, se sprašujejo v Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje. V odprtem pismu Ministrstvu za delo pošiljajo dolg seznam pripomb na predlog Zakona o socialno varstvenih prejemkih in jih opozarjajo na hude posledice za najrevnejše, če bo predlog ostal tak, kakršen je.

Katera evropska država nameni največ za otroške dodatke?

19. 04. 2019 06.13

V Nemčiji je višina otroškega dodatka odvisna od števila otrok, na Irskem vse družine prejemajo enake zneske, v Sloveniji pa je višina otroškega dodatka vezana na oboje: število otrok in prihodek družine. A če se prihodek bistveno spremeni, naš sistem ne odregira vedno ažurno in v skladu z novimi prihodki družine.

Sindikati želijo regres v treh višinah, vlada v višini minimalne plače

17. 04. 2019 16.21

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so na prvih letošnjih pogajanjih govorili o potnih stroških in regresu. Ta bo letos do višine povprečne plače razbremenjen dohodnine in prispevkov, v skladu s predlogom novele pokojninskega zakona, ki ga je soglasno podprl odbor za delo. Levica pa je pri tem predlagala, da bi bil regres oseb z višjimi dohodki manj razbremenjen.

Prodajanje 'programov za tvorbo sinaps' je postalo pravi posel

15. 04. 2019 09.21

Okoliščine, v katerih se rodi dojenček, lahko vplivajo tudi na razvoj njegovih možganov in posledično zaznamujejo njegovo celotno prihodnost. Koliko na to vplivajo starši, koliko genetika in koliko morda življenje v pomanjkanju ter revščini?

France Football: od trenerjev je (bo) letos največ zaslužil Simeone

02. 04. 2019 12.52

France Football sporoča, da je na lestvici trenerjev, ki so (bodo) letos največ zaslužili, pred vsemi strateg madridskega Atletica Diego Simeone. Nabral bo kar deset milijonov evrov več, kot je pri Manchester Unitedu zaslužil Jose Mourinho.

Višji regres že letos?

22. 03. 2019 20.50

Ekonomsko-socialni svet je soglasno sprejel sklep, da naj se davčna razbremenitev regresa izvzame iz paketa davčnih sprememb. Želijo namreč, da je ukrep sprejet čim prej, da bodo zaposleni višje prejemke prejeli že letos.

Za brezposelne zvišanje najnižjega nadomestila in skrajšanje prejemanja za starejše od 55

13. 03. 2019 10.10

Ministrstvo za delo načrtuje s spremembami zakona o urejanju trga dela med drugim zvišati najnižje denarno nadomestilo za brezposelnost, hkrati pa podaljšati zavarovalno dobo, ki je potrebna za izplačilo nadomestila, in skrajšati obdobje prejemanja nadomestila za starejše od 55 let.

Do leta 2034 se bo upokojitvena starost dvignila na 67 let

13. 03. 2019 07.19

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer je predstavila predloge zakonskih sprememb na področju socialne varnosti, trga dela in pokojninskega sistema. Za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe se bo upokojitvena starost po predlogu ministrstva postopoma do leta 2034 dvignila na 67 let.