dokončno

Vlada sprejela novelo zakona o azilu

24. 05. 2001 00.00

Vlada je sprejela novelo zakona o azilu, ki bo bistveno poenostavila postopke za pridobitev azila. S tem zakonom bo Slovenija korak bližje schengenskim standardom, ki jih moramo vzpostaviti na prihodnji južni evropski meji. Vse načrte bomo izpolnili v štirih letih, zakonodajo pa moramo z evropsko uskladiti najkasneje do konca leta 2002.

Nepravilno podeljene koncesije za GSM 900

24. 05. 2001 00.00

Pritožbeni senat vrhovnega sodišča je s sodbo zavrnil pritožbo družbe Simobil na odločitev prvostopenjskega senata vrhovnega sodišča, ki je 20. januarja 1999 kot nezakonito odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Z drugostopenjsko odločbo je vrhovno sodišče tako zavrnilo vse pritožbene ugovore kot neutemeljene, spremenilo pa je tudi procesno odločbo, na katero je bila oprta odločitev prvostopenjskega sodišča, ter potrdilo pravilnost odločitve sodišča na prvi stopnji, ki je odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Iz obrazložitve dokončne sodbe vrhovnega sodišča, na katero se ni moč pritožiti, nedvoumno izhaja, da so se koncesije lahko podeljevale le na podlagi pogojev in meril koncesijskega akta ter v skladu s pravili postopka.

Podobnik o odločitvi ustavnega sodišča

23. 05. 2001 00.00

Z ugotovitvijo ustavnega sodišča, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo, vprašanje sporazuma ni več ustavno-pravno vprašanje, ampak postaja politično vprašanje, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik, sicer tudi predsednik glavnega odbora stranke. Kot je opozoril, so ustavni sodniki v svojih zaključnih ugotovitvah kar dvakrat jasno zapisali, da velja ločiti ustavno-pravni vidik sporazuma od političnega vidika, katerega težo mora prevzeti državni zbor. "V državnem zboru je zadostna večina za ratifikacijo sporazuma, ugotovitev ustavnega sodišča pa za odnose v vladajoči koaliciji ne pomeni nič."

Zastoj pri nasledstvenih pogajanjih

21. 05. 2001 00.00

Na Dunaju se nadaljujejo prejšnji teden začeta pogajanja med petimi naslednicami nekdanje SFRJ o delitvi nekdanjega skupnega premoženja, pogajalci pa so se tokrat posvetili skoraj izključno vprašanju hranilnih vlog, a se je razprava zaostrila in je zaradi razhajanja v stališčih Slovenije in ostalih štirih naslednic prišlo do zastoja.

Zastoj pri nasledstvenih pogajanjih

21. 05. 2001 00.00

Na Dunaju se nadaljujejo prejšnji teden začeta pogajanja med petimi naslednicami nekdanje SFRJ o delitvi nekdanjega skupnega premoženja, pogajalci pa so se tokrat posvetili skoraj izključno vprašanju hranilnih vlog, a se je razprava zaostrila in je zaradi razhajanja v stališčih Slovenije in ostalih štirih naslednic prišlo do zastoja.

Giro 2002 po kar šestih državah?

20. 05. 2001 00.00

Letošnja kolesarska dirka po Italiji se še ni pošteno začela, prireditelji pa že sestavljajo traso za prihodnjo sezono. Po trenutnem predlogu naj bi znamenita italijanska pentlja peljala kar skozi šest evropskih držav, začela pa bi se na severu Evrope.

BMW se je dokončno umaknil iz Roverja

20. 05. 2001 00.00

Nemški proizvajalec avtomobilov BMW je svojo britansko tovarno menjalnikov in motorjev Powertrain prodal MG Roverju in se s tem dokončno umaknil iz lastništva britanskega proizvajalca avtomobilov Rover, ki mu je prinesel le izgubo. MG Rover bo tovarno prevzel konec meseca. V okviru transakcije bo britanski konzorcij Phoenix, ki je lani od BMW kupil Roverja, od muenchenskega podjetja prejel še vsoto v višini 65 milijonov funtov (207 milijonov mark).

Izšla knjiga o pekrskih dogodkih

17. 05. 2001 00.00

Maribor je v minulem stoletju nekajkrat odigral ključno vlogo v borbi za slovenske nacionalne interese. Po prvi svetovni vojni se je general Rudolf Maister uprl avstroogrski hegemoniji in Maribor s Štajersko priključil Sloveniji, leta 1941, tri tedne po nacistični okupaciji in tri dni po Hitlerjevem obisku v mestu, so mariborski mladinci izvedli prvo oboroženo akcijo proti okupatorju v Sloveniji, leta 1991 pa so ob pekrskih dogodkih Mariborčani rekli "ne" Jugoslovanski ljudski armadi, ki se je postavila v službo velikosrbstva, je dejal Marjan Žnidarič na današnji predstavitvi knjige Začelo se je v Pekrah, ki jo je ob desetletnici pekrskih dogodkov in vojne za samostojno Slovenijo izdala mestna občina Maribor.

Nov primer BSE v Italiji

17. 05. 2001 00.00

V Modeni na severu Italije so danes odkrili nov domnevni primer bolezni norih krav, je sporočilo italijansko ministrstvo za zdravstvo. Če bodo nadaljnji testi pozitivni, bo to že petnajsti registriran primer okužbe z omenjeno boleznijo v Italiji od začetka letošnjega leta. Zadnji domnevni primer okužbe z BSE, ki so ga odkrili na farmi v kraju Val Vigezzo v severozahodni italijanski pokrajini Piemont, so v začetku tedna dokončno potrdili v laboratoriju v Torinu.

EU diskriminira delavce

17. 05. 2001 00.00

Uvedba prehodnih obdobij za delovno silo iz bodočih novih članic Evropske unije, za katero se zavzemajo nekatere od starih članic, bi pomenila diskriminacijo državljanov EU, je na novinarski konferenci opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Izrazil je tudi prepričanje, da EU ne bi smela enačiti vseh kandidatk in, če to morda velja za nekatere druge države, uvajanje prehodnih obdobij za Slovenijo nikakor ni upravičeno.

Šejku potekel rok

16. 05. 2001 00.00

Dokončno se je razpletla znamenita ponudba jordanskega šejka Quadumija o desetih milijonih dolarjev za gradnjo kongresne in športne dvorane na Bledu. Prejšnji mesec je z blejskim županom sicer že podpisal pismo o nameri, opolnoči pa se je iztekel še zadnji rok, do katerega naj bi Blejci dobili polovico obljubljenega denarja. Denarja tudi tokrat ni bilo, vrata blejskega župana pa so za novinarje ostala zaprta. Poslal je zgolj izjavo za javnost v kateri sporoča, da bo zato, ker šejk ni izpolnil svojih obveznosti, občina za potrebe šahovske olimpiade športno dvorano le obnovila.

Nadaljevanje pogajanj o nasledstvu

15. 05. 2001 00.00

Na Dunaju poteka nov krog pogajanj o nasledstvu nekdanje Jugoslavije. Predstavniki petih naslednic se bodo na desetdnevnem srečanju skušali dogovoriti o okvirnem sporazumu, ki naj bi predstavljal podlago za dokončno razdelitev nasledstva. Vodja slovenskih pogajalcev Miran Mejak ni želel govoriti o pričakovanjih slovenske strani, je pa dejal, da se je tokratni krog začel zadovoljivo.

Hrvaška o nasledstvu

12. 05. 2001 00.00

Pred ponedeljkovim začetkom novega kroga pogajanj med petimi naslednicami SFRJ o razdelitvi nekdanjega skupnega premoženja, je vodja hrvaške delegacije in predstavnik hrvaškega vladnega urada za nasledstvo Božo Marendić izrazil upanje, da se bodo strani čimprej uskladile glede sporazuma in pojasnil, da je za hrvaško stran predlog sporazuma povsem sprejemljiv. Na 11-dnevnih pogajanjih bodo pogajalci skušali doseči soglasje in sprejeti besedilo okvirnega sporazuma o sukcesiji, ki bi predstavljal tudi politično-pravni okvir za doseganje rešitve na posameznih področjih delitve premoženja.

Lisice znova na ustavnem sodišču

08. 05. 2001 00.00

O lisicah, posebni napravi, s katero se vozniku prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo in jih nameravajo vpeljati v ljubljanski občini, bo znova odločalo ustavno sodišče. Potem ko je najprej upravno in nato še vrhovno sodišče kot neutemeljeno zavrnilo pritožbo skupine pobudnikov za razpis naknadnega referenduma o uvedbi lisic, so pobudniki nesojenega referenduma v ponedeljek vložili ustavno pritožbo. Po njihovem mnenju je vrhovno sodišče kršilo ustavno pravico do odločanja na referendumu ter ustavno pravico do enakega varstva pravic v postopku pred sodiščem, ker odgovora tožene stranke, občine, ni poslalo tožnikom.

Ropar stoletja aretiran

07. 05. 2001 00.00

Legendarni poštni ropar Ronnie Biggs se je po 35-ih letih življenja v ilegali vrnil v Veliko Britanijo. Na letališču Norholt zahodno od Londona, kamor je v spremstvu sina Michaela z zasebnim letalom priletel iz Brazilije, ga je pričakalo več deset policistov, ki so ga aretirali. Pred aretacijo ga je zaradi slabega zdravstvenega stanja pregledal zdravnik, odpeljali pa so ga tudi na podrobnejše zdravstvene preiskave.

Razrešili 195144orića

07. 05. 2001 00.00

Krizni odbor Nogometne zveze Jugoslavije (FSJ) je razrešil selektorja A reprezentance Milovana 195144orića. Reprezentanco bo na dveh junijskih kvalifikacijskih tekmah 1. skupine za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2002, ko se bo ZRJ 2. junija pomerila z Rusijo, 6. junija pa s Ferskimi otoki, vodil kar tričlanski selektorski svet, v katerem bodo predsednik Vujadin Boškov ter člana Ivan Čurković in Dejan Savičević. Omenjena trojica naj bi reprezentanco vodila le na dveh junijskih tekmah, po skupščini FSJ pa naj bi dokončno izbrali novega selektorja. V 1. kvalifikacijski skupini poleg ZRJ, Rusije in Ferskih otokov nastopajo še Slovenija, Švica in Luksemburg.

EU ostro proti dopingu

03. 05. 2001 00.00

Evropska komisarka za izobraževanje in kulturo Viviane Reding je napovedala okrepljen boj proti zlorabi prepovedanih poživil v športu. "Do začetka olimpijskih iger leta 2004 v Atenah se morajo poznati rezultati, zato se zavzemam za ničelno toleranco pri zlorabi dopinga," je povedala Redingova in dodala, da je seveda nesmiselno pričakovati popolno iztrebljenje tega športnega zla.

Bombardier dokončno prevzel Adtranz

02. 05. 2001 00.00

Kanadski proizvajalec letal in železniške tehnike Bombardier je s 1. majem dokončno prevzel dosedanje hčerinsko podjetje DaimlerChryslerja Adtranz. Tako je nastalo največje svetovno podjetje za proizvodnjo lokomotiv in vagonov ter ostale železniške tehnike, ki ima 37.000 zaposlenih in letni promet v višini približno 5,6 milijarde evrov. Podrobnosti o delovanju novega podjetja naj bi objavili v sredo. DaimlerChrysler je Adtranz, ki je prinašal le izgubo, Bombardieru prodal lanskega avgusta za približno 1,6 milijarde mark. S prevzemom, ki ga je aprila odobrila tudi Evropska komisija, naj bi Kanadčani povečali svoj tržni delež v svetovni proizvodnji železniške tehnike na približno 24 odstotkov in tako prehiteli francoski koncern Alstom.

Johnson se dokončno poslavlja

30. 04. 2001 00.00

Petkratni olimpijski prvak Michael Johnson je končal atletsko kariero v Ameriki, v Philadelphiji je tekel v štafeti 4x400m in se, kot že ničkolikokrat v preteklih letih, ponovno izkazal. Še vedno svetovni rekorder na 200 m in 400 m bo po tej sezoni dokončno končal svojo uspešno športno pot, dotlej pa bo nastopal na atletskih mitingih po svetu.

Znova spor med Kitajsko in ZDA?

28. 04. 2001 00.00

Kitajsko zunanje ministrstvo je danes posvarilo ZDA, naj ne izdajo tranzitnega vizuma tajvanskemu predsedniku Čen Šujbjanu, ki naj bi se maja na poti v Južno Ameriko na kratko ustavil v ZDA. Ameriško zunanje ministrstvo za zdaj še ni potrdilo izdaje vizuma, diplomatski viri pa menijo, da bo to zagotovo storilo.

Reševalna akcija se nadaljuje

28. 04. 2001 00.00

Štiri dni po vdoru žitke mase v jamo Ojstro obrata Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH), v jami še vedno pogrešajo tri rudarje. Danes se je v jamo odpravilo več ekip hkrati, ki ponesrečene isčejo na treh lokacijah. Tehnični direktor rudnika Martin Putrič je za 24 ur povedal: "Danes smo končno počistili transportno pot, tako da lahko začnemo z montažo transportne mehanizacije. V jami so na treh lokacijah po štirje aktivni reševalci, na lokaciji 3 pa poteka normalno delo, ker ni takšne nevarnosti da bi mogli delati reševalci." Vodja reševalne ekipe Jože Ivšek pa je dejal, da so razmere v jami težke, saj je ogromno vode, veliko problemov pa imajo s transportom spolzkega materiala.

Težave pri sežigu mesno-kostne moke

25. 04. 2001 00.00

V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), kjer se je v torek dopoldne na bloku pet začel sežig 150 ton mesno-kostne moke, ki so jo v cisternah pripeljali iz ljubljanskega podjetja Koto, je ob začetku sežiga prišlo do manjših težav pri pnevmatskem doziranju moke. Kot je za 24ur - radijske novice povedal direktor termoelektrarne Jaroslav Vrtačnik, so se težave pojavile, ko so priklopili prvo cisterno in je bilo potrebno določiti ustrezno pnevmatsko doziranje. Težave so po Vrtačnikovih besedah sicer pričakovali, saj prvič opravljajo sežig tovrstnih odpadkov. Vendar pa so tehnično pomanjkljivost kmalu odpravili, tako da se sežig moke nadaljuje po načrtih.

Protest študentov Filozofske fakultete

25. 04. 2001 00.00

Pred Filozofsko fakulteto v Ljubljani je več kot tristo študentov oddelka za prevajanje in tolmačenje protestiralo proti nedavni odločitvi ljubljanske univerze, da naslednje šolsko leto, kljub vedno večjemu zanimanju, ne bo možen vpis na to študijsko smer.

Rokoborci optimistični pred EP

24. 04. 2001 00.00

Na evropskem rokoborskem prvenstvu, ki bo potekalo od 8. do 13. maja v Carigradu, bosta nastopila tudi dva slovenska borca. Slavko Miholič bo nastopil v kategoriji do 63 kg v kateri je favorit dobitnik olimpijske zlate medalje Bolgar Armen Nazarian. Drugi predstavnik Slovenije na EP, Rade Bačič, pa se še ni dokončno odločil ali bo nastopil do 69 kg ali do 76 kg. Vsi tekmovalci sodelujejo v žrebu, ki določi skupine po tri tekmovalce in zmagovalci le teh se borijo za najvišja mesta.

Kučan kritično o SV

23. 04. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je med obiskom generalštaba slovenske vojske zelo ostro ocenil stanje v slovenski vojski. Vrhovni poveljnik oboroženih sil je kot njene glavne slabosti naštel kadrovsko politiko, nepopolne strateške dokumente in kronično odlašanje pri spremembah, ki so nujne ne le za učinkovito obrambo, ampak tudi za vstop Slovenije v zvezo Nato.

Pahor in Hanžek o sodelovanju

17. 04. 2001 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor je sprejel varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka. V delovnem pogovoru sta se zavzela za uspešno sodelovanje med obema institucijama. Ocenila sta, da bi bilo najprimerneje, če bi DZ obravnaval poročili ombudsmana za leto 1999 in 2000 skupaj, pri čemer bo nekatere predloge sklepov pripravil tudi varuh človekovih pravic. Predsednik DZ je še izrazil interes poslank in poslancev, da bi kritična obravnava poročil varuha pripomogla k urejanju problemov ljudi, s katerimi se varuh najpogosteje srečuje pri svojem delu, so sporočili iz kabineta predsednika DZ.

San Antonio potrdil prvo mesto

15. 04. 2001 00.00

Košarkarji San Antonia so ponoči v domači dvorani premagali Denver s 111:95 in dokončno potrdili prvo mesto v zahodni konferenci lige NBA, ki jim bo v končnici zagotavljalo morebitno tekmo več na domačem parketu. Najboljši igralec na srečanju s košarkarji iz Kolorada je bil David Robinson, ki je dosegel 29 košev, 12 skokov in sedem blokad. Zmago na zahodu si je San Antonio zagotovil z izjemno serijo šestih zmag na zadnjih sedmih srečanjih. V razprodani dvorani pred skoraj 35.000 gledalci so gostitelji vseskozi nadzorovali potek srečanja, dosegli pa so tudi 11 trojk, štiri je zadel Sean Elliot. Izkazal se je tudi Derek Anderson z 20 koši.

V St. Moritzu ne bo OI

12. 04. 2001 00.00

Švicarsko mesto St. Moritz ne bo organiziralo zimskih OI leta 2010. Mestni svet je z glasovanjem odločil, da ne bo podprl kandidature kantona Graubuenden, ki je želel med prireditelje vključiti tudi to mondeno zimskošportno središče. Eden glavnih vzrokov za odklonilno stališče do prirejanja OI je preobremenjenost St. Moritza, ki bo leta 2003 priredilo SP v alpskem smučanju.

Skupina Telekom sponzor hokejskega SP

11. 04. 2001 00.00

Sestava slovenske hokejske reprezentance, ki bo nastopila na SP divizije I v Ljubljani, bo najverjetneje znana šele dan pred začetkom prvenstva. Selektor Matjaž Sekelj je za tretjega, letečega vratarja določil Klemna Mohoriča, med branilci pa se je odpovedal Alešu Kranjcu. Za dokončno sestavo se bo odločil šele potem, ko bo znano, ali bosta lahko nastopila tudi Tomaž Razingar in Edo Terglav, ki še igrata v severnoameriških ligah.

Znan vzrok požara v Zrečah

09. 04. 2001 00.00

Vzrok sobotnega požara v zdravilišču Terme Zreče na vhodu v kopališče, kjer je po prvih podatkih nastalo za 500 milijonov tolarjev gmotne škode, naj bi bil kratek stik na električni napeljavi. Vendar pa bo vzrok požara dokončno znan šele po opravljeni strokovni preiskavi. Ta je doslej sicer pokazala, da požar ni bil podtaknjen in da je bila protipožarna varnost v zdravilišču ustrezna.