dokončno

Dogovor med vlado in SAS
19. 09. 2000 00.00
Sindikat avtoprevoznikov Slovenije (SAS) bo do četrtkove redne seje vlade ustavil vse aktivnosti v zvezi s protestno zaporo cest za tovorni promet. To sta se na včerajšnjem sestanku v prostorih ministrstva za promet in zveze dogovorila vodji pogajalskih skupin vlade in SAS, državni sekretar za prometno politiko Peter Verlič in predsednik predsedstva SAS Štefan Kocjančič.

Bo Makedonija postala Slavomakedonija?
18. 09. 2000 00.00
Na vidiku je rešitev makedonsko-grškega spora o imenu države, kajti uradne Atene so predlagale novo ime - Slavomakedonija, ki ga je Skopje pripravljeno sprejeti, je poročal Tanjug, ki se sklicuje na diplomatske vire v makedonski prestolnici.

Trideset let od smrti Jimmija Hendrixa
17. 09. 2000 00.00
Jimmi Hendrix, rojen v Seattlu v ZDA kot Jimmi James, je bil meteor, ki je na obzorju zgodnje rock glasbe zažarel in se utrnil v kratkem obdobju druge polovice 60. let. Oznake kot "oboževano zlato tele hipijevskega obdobja", "čarodej psihedelične kitare" ali "prevajalec izkušenj mamil v glasbo" povejo več o obdobju, ko so bile izrečene, kot o pomenu njegove glasbe. Dandanes se bolj utrjuje mnenje, da je bil Hendrix novodobni, na pol uresničeni genij, glasbeni revolucionar in mehka umetniška duša. Kljub uspehu na tržišču in pri občinstvu še za svojega življenja, je bil Hendrix tudi žrtev mehanizmov te glasbe.

Vlada povišala zdravniške plače
15. 09. 2000 00.00
Stavke zdravnikov kot kaže ne bo, saj je vlada včeraj podpisala aneks h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, po kateri se bodo plače zdravnikov letos dvignile za 11,7 odstotka in za enak delež v prihodnjem letu. Zdravniški sindikat Fides je z vladno odločitvijo zadovoljen, vendar pa stavke zaenkrat še niso odpovedali.

<SPAN style="COLOR: black
14. 09. 2000 00.00
Na ministrstvu za zdravstvo so bili včeraj pogovori med predstavniki zdravniškega sindikata Fides in vladno pogajalsko skupino. Kot

Netopirji zasedli Varaždin
07. 09. 2000 00.00
Netopirji v Varaždinu so letos enostavno ponoreli. V avgustu, ko se parijo, so nenavadni nočni gostje močno prestrašili kar nekaj tamkajšnjih prebivalcev. Še vedno pa ni odgovora na vprašanje, zakaj je letos toliko netopirjev v Varaždinu.

Jedrska energija ostaja v EU
07. 09. 2000 00.00
Jedrska energija bo v predvidljivi prihodnosti ostala pomemben del energetskega sektorja, ugotavlja v danes objavljenem poročilu o jedrski varnosti v kandidatkah Evropska komisija. Šest kandidatk, vključno s Slovenijo, ima jedrske reaktorje, ki so primerni za delovanje do izteka njihove tehnične življenske dobe. Jedrska elektrarna v Krškem v to kategorijo spada zato, ker je grajena z zahodno tehnologijo, iz istega razloga tudi nuklearka v romunski Cernavodi. Ostale nuklearke, naštete v tej skupini, so bile sicer grajene s sovjetsko tehnologijo, vendar jih je moč modernizirati do sprejemljive varnostne ravni, je zapisano v poročilu.

Bajuk sprejel Nicolo Mancina
05. 09. 2000 00.00
Predsednik vlade dr. Andrej Bajuk je danes sprejel predsednika italijanskega senata Nicolo Mancina, ki je na uradnem obisku v Sloveniji, ter se mu zahvalil za dosedanje aktivnosti italijanske vlade in države pri sprejemanju zaščitnega zakona v italijanski poslanski zbornici.

Priprave LDS na volitve
01. 09. 2000 00.00
Politične stranke morajo kandidatne liste dokončno oblikovati do 20. septembra. Ravno v teh dneh zato potekajo intenzivni pogovori v volilnih štabih, saj bo boj za poslanska mesta neizprosen. Tudi v Liberalni demokraciji lista še vedno ni dokončno sestavljena, znano pa je, da se bodo v predvolilni boj spustili najvidnejši člani stranke.

Bo Gradis gradil most čez Donavo
31. 08. 2000 00.00
Vlada Republike Srbije oziroma njena Direkcija za obnovo države je marca objavila mednarodni natečaj za idejno rešitev novega cestno-železniškega mostu čez Donavo pri Novem Sadu, v ožji izbor štirih od skupaj osemnajstih prejetih ponudb pa se je po pisanju Privrednega pregleda uvrstila tudi zamisel Vukašina Ačanskega iz Gradisa.

"Izginil" Ivan Stambolič
26. 08. 2000 00.00
Štiriindvajset ur po skrivnostnem izginotju Ivana Stamboliča, nekdanjega srbskega predsednika in nekdanjega mentorja zdajšnjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča, še vedno ni sledi za pogrešanim. Srbska policija je medtem zaslišala njegove svojce in očividce. Nekateri opozicijski voditelji in Stamboličevi prijatelji menijo, da je bil ugrabljen. Nekdanji vodja srbskih komunistov Stambolič je politik, kateremu se lahko Miloševič zahvali za svoj politični vzpon. Vrsto let je bil Miloševič varovanec v preteklosti zelo vplivnega Stamboliča. Ko se je Miloševič leta 1987 povzpel na oblast, pa se je od svojega dolgoletnega mentorja in sopotnika dokončno ločil. Stambolič je Miloševičevo politiko v 90. letih večkrat kritiziral. Med drugim je podprl študentske demonstracije proti režimu v letih 1996/97, Demokratična opozicija Srbije pa ga je še nedavno omenjala kot svojega morebitnega predsedniškega kandidata na jesenskih zveznih volitvah. Stamboliča, ki se v petek ni vrnil z jutranjega teka, so po vsej verjetnosti ugrabili, je v sinočnjem pogovoru za črnogorsko televizijo povedal vodja opozicijske Socialdemokratske unije Žarko Korač. Obtožil je režim, da ne posreduje nobenih podatkov o delovanju številnih paravojaških skupin in strankarskih milic. Stamboličevi sosedi so povedali, da so pred njegovo hišo opazili belo dostavno vozilo, v katerem naj bi bile neznane osebe. Po poročanju beograjskega radia B2-92 so očividci povedali, da naj bi ugrabitelji Stamboliča odpeljali z belim golfom. Stambolič se je v vrh Komunistične partije Srbije povzpel v 70-ih letih, predsednik Srbije pa je postal v 80-ih. Takrat je bil mentor Miloševiča, ki je bil bančnik z obetavno politično kariero. Jeseni leta 1987 je Miloševič, takrat že vodja srbskih komunistov, izvedel svojevrsten puč in Stamboliča prisil k odhodu s položaja srbskega predsednika. Stambolič se je nato umaknil iz politike. Po dolgoletnem molku se je sredi 90. let oglasil kot oster kritik Miloševičeve politike in se pridružil neodvisnemu beograjskemu Evropskemu gibanju. Posebni odposlanec ZN za čovekove pravice Jiri Dienstbier je v pismu zunanjemu ministru ZRJ Živadinu Jovanoviču izrazil veliko zanimanje za nenadno izginotje Stamboliča.

Prvi vesoljski turist končal preiskave
25. 08. 2000 00.00
Prvi vesoljski turist, ki bo za polet na rusko orbitalno znanstveno postajo Mir plačal 20 milijonov dolarjev, kalifornijski milijonar Dennis Tito (59), je po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass na medicinski komisiji uspešno opravil psihološke in telesne teste in začel vaditi za polet v vesolje.

Gledališču Zapik nagrada v Mostarju
22. 08. 2000 00.00
Na 21. mednarodnem festivalu avtorske poetike Dnevi gledališča mladih v Mostarju je ljubljansko gledališče Zapik dobilo eno od štirih enakovrednih nagrad - Mravac. Nagrajena predstava Miška kaško kuhala je prstna igra, namenjena najmlajšim. Na festivalu, ki je potekal od 17. do 21. avgusta, so sodelovale skupine iz Jugoslavije, Hrvaške, Slovenije ter Bosne in Hercegovine. Skupaj so na festivalu podelili štiri nagrade, in sicer za različne elemente predstav in igralske dosežke. Nagrajeni so bili še dramski studio Tirena iz Zagreba, Gledališče Omen iz Beograda in Istrsko narodno gledališče iz Pulja.

Hyundai spreminja sanacijski načrt
19. 08. 2000 00.00
Ustanovitelj ohromljenega južnokorejskega koncerna Hyundai Chung Ju Yung bo 6,1 odstotka delnic družbe predvidoma prodal tujim finančnim ustanovam, poudarjajo viri blizu vodstva južnokorejske družbe. S tem naj bi dokončno propadel prvotni načrt sanacije podjetja, ki predvideva predajo paketa delnic glavnemu upniku družbe, bančni ustanovi Korea Exchange Bank (KEB).

Kdo bo prižgal olimpijski ogenj?
13. 08. 2000 00.00
Otvoritvena slovesnost olimpijskih iger v Sydneyu ima še vedno eno veliko neznanko, namreč tisto, kdo bo imel čast prižgati olimpijski ogenj. V zadnjih tednih se vedno glasneje govori, da naj bi bili to legendarna avstralska plavalka Dawn Fraser ter bivša atletinja Betty Cuthbert, ki zaradi bolehanja za multiplo sklerozo sedi v invalidskem vozičku. Obe sta štirikratni nosilki zlate olimpijske medalje. Po tem scenariju naj bi Fraserjeva predala baklo Cuthbertovi, zatem pa potisnila njen invalidski voziček, da bi le-ta lahko prižgala olimpijski ogenj.

Vlada naj bi tudi v prihodnje delovala na podlagi soglasja
10. 08. 2000 00.00
Pogovori v zvezi s tripartitnim sporazumom o sodelovanju v vladi se po besedah predsednika vlade Andreja Bajuka nadaljujejo, partnerji pa so blizu dokončne rešitve. Vlada je doslej delovala na podlagi soglasja, zato je premier prepričan, da naj bi tako delovala tudi v prihodnje, saj ne vidi kakšnih težav glede zadev, ki jih obravnava vlada in ki bi zahtevale kaj drugega kot soglasje. Na vprašanje, kaj predvidevajo za primere, ko do soglasja ne bi mogli priti, je premier odgovoril, da o tem vprašanju razpravljajo in ga bodo tudi rešili. Sam pa je prepričan, da do takih primerov ne bo prišlo oziroma da ne bi mogli zadev pri normalnem delovanju te vlade in v tem obdobju rešiti na podlagi soglasja. Pogovori o tripartitnem sporazumu so se nadaljevali tudi danes, premier pa meni, da bo to vprašanje dokončno rešeno v prihodnjih dneh.

Polemike v zvezi z gradnjo opere v Pekingu
09. 08. 2000 00.00
Vplivni kitajski dnevnik v angleškem jeziku China Daily je začel polemiko v zvezi z načrtovano gradnjo velike moderne opere v Pekingu po načrtih francoskega arhitekta Paula Andreuja. Časnik je polemiki posvetil kar eno stran, na kateri je objavil peticijo s podpisi približno 150 kitajskih arhitektov in razumnikov, ki menijo, da načrtovana gradnja futuristične opere ne sodi v zgodovinsko središče Pekinga. Arhitekt Paul Andreu sicer pričakuje dokončno odločitev oblasti o začetku gradnje še ta mesec, potem ko je iz finančnih razlogov načrte nekoliko spremenil.

Peterle obiskal zamejske Slovence
05. 08. 2000 16.51
Zunanji minister Lojze Peterle je danes obiskal vas Štandrež pri Gorici, kjer so ga domačini seznanili s problematiko Jeremitišča, zaselka ob Štandrežu, kjer namerava goriška občina ponovno razlastiti slovensko zemljo, da bi nadgradila postajališče za tovornjake, t.i. avtoport. Peterle, ki ga je na obisku spremljal sekretar za Slovence po svetu in v zamejstvu Zorko Pelikan, je slovenskim prebivalcem Štandreža obljubil konkretno pomoč, saj je po njegovem vloga zunanjega ministra tudi pri reševanju težav, ki jih imajo slovenski ljudje v Italiji in ne samo na relaciji Rim-Ljubljana. Obljubil je, da se bo takoj pogovoril s krajevnimi politiki, ki jih bo srečal nocoj v majhni vasici Sedilis pri Čenti (Tarcento), kamor je povabljen kot slavnostni govornik na slovesnosti ob prazniku miru.

Vlada o proračunu 2000
04. 08. 2000 18.47
Vlada se je včeraj ukvarjala s krpanjem letošnjega proračuna. V državno blagajno se je namreč nateklo manj od načrtov, finančno ministrstvo pa že sestavlja proračun za prihodnje leto. Vplivnejši del vlade je bil za rebalans, finančni minister Zvone Ivanušič pa mu je nasprotoval.

Vlada danes o proračunu 2000
04. 08. 2000 00.00
Vlada se je včeraj ukvarjala s krpanjem letošnjega proračuna. V državno blagajno se je namreč nateklo manj od načrtov, finančno ministrstvo pa že sestavlja proračun za prihodnje leto. Vplivnejši del vlade je bil za rebalans, finančni minister Zvone Ivanušič pa mu je nasprotoval.

Prizadevanje za vzrejne knjige lipicancev
03. 08. 2000 22.09
Ministri so danes govorili tudi o lipicancih. Vlada želi poskrbeti, da bi Slovenija končno dobila vzrejne knjige zanje. Njihovo vodenje si poleg naše kobilarne v Lipici lastijo še rejci iz Avstrije in Italije.

Zaprli poligon za jedrske poskuse
29. 07. 2000 16.32
Z uničenjem zadnjega od 181 predorov, v katerih so v štiridesetih letih do leta 1989 izvedli skoraj 500 jedrskih poskusov, so dokončno zaprli poligon za izvajanje omenjenih poskusov v Semipalatinsku na severovzhodu Kazahstana. Poligon, ki se je razprostiral na 18.500 kvadratnih metrih, so začeli uporabljati leta 1949. Radioaktivne padavine, ki so nastajale po jedrskih poskusih, so prizadele območje več kot 300.000 kvadratnih metrov, na katerem je živelo 1,6 milijona ljudi. Na začetku izvajanja poskusov nekdanje sovjetske oblasti niso storile nič za zaščito prebivalstva pred radioaktivnim sevanjem. Od ljudi so pravzaprav zahtevale, naj pred poskusi zapustijo hiše zaradi nevarnosti, da se bodo zrušile zaradi udarnega vala. Nevarnost jedrskega sevanja za prebivalce v bližini Semipalatinska so razkrili šele leta 1989.

Glasbena industrija dosegla zmago v pravnem sporu
27. 07. 2000 17.36
Ameriška glasbena industrija je včeraj popoldan po krajevnem času dosegla zmago v sporu glede brezplačne glasbene ponudbe na spletnih straneh. Okrajno sodišče v San Franciscu je namreč odredilo začasen umik priljubljene spletne strani Napster Inc. iz San Matea v Kaliforniji, je poročala ameriška televizijska postaja CNN.

Putin uveljavil regionalno reformo
26. 07. 2000 15.22
Ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu je dokončno uspelo uveljaviti regionalno reformo. Zgornji dom ruskega parlamenta, svet federacije, v katerem so predstavniki regij, je namreč sprejel zadnji zakon, ki očitno omejuje vpliv guvernerjev 89 ruskih regij. Zakon je predlagal predsednik Putin. Po tem zakonu guvernerji in predsedniki ruskih republik kot tudi predsedniki regionalnih parlamentov ne bodo več mogli avtomatično postati člani sveta federacije, ampak bodo lahko imenovali le svoje predstavnike.

Poljska privatizira telekomunikacije
26. 07. 2000 11.23
Francoski operater telekomunikacij France Telecom bo skupaj s poljskim partnerjem, družbo Kulczyk Holding za 4,3 milijarde dolarjev kupil 35-odstotni lastniški delež poljskega operaterja telekomunikacij Telekomunikacja Polska (TPSA), ki je trenutno v večinski lasti države. Prodaja deleža TPSA je doslej največja posamezna privatizacija državnega premoženja v državah vzhodne Evrope.

ZLSD ni naklonjena referendumu
24. 07. 2000 18.51
''Smo na pragu rešitve problema,'' je pred bližnjim odločanjem v državnem zboru o načrtovani spremembi ustave ocenil predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor in obenem izrazil upanje, da bo DZ z dvotretjinsko večino sprejel spremembo ustave. Naknadnemu referendumu, na katerem naj bi volivci potrdili spremembo ustave, ZLSD ni naklonjena, je opozoril prvak stranke, obenem pa poudaril, da se bodo glede tega vprašanja dokončno odločili, ko in če bo za njegovo izvedbo vložen predlog. Pahor je ob razmišljanju o naknadnem potrditvenem referendumu veliko pozornosti posvetil sklepu vlade iz srede julija, da Slovenija še nima uzakonjenega volilnega sistema, ki bi omogočal izvedbo jesenskih volitev. Predsednik ZLSD se ob tem namreč sprašuje, kaj bi se zgodilo, če na potrditvenem referendumu sprememba ustave ne bi dobila potrebne večine med volilci, saj bi se znašli v situaciji, ko po mnenju vlade ne bi imeli veljavnega volilnega sistema, politična kriza pa bi se še poglobila.

Uporniki še držijo talce
19. 07. 2000 15.45
Muslimanska uporniška skupina Abu Sajaf še ni dokončno izpustila sedem malezijskih talcev, kot so pred tem poročali viri blizu pogajalcev, je povedal glavni filipinski vladni pogajalec za izpustitev talcev Roberto Aventajado. Malezijce so sicer res odpeljali s filipinskega otoka Jolo, kjer muslimanski uporniki zadržujejo ostale talce, vendar pa po pričevanju Aventajade malezijske talce še vedno zadržujejo na otoku Mindanao v mestu Zamboanga.

Nove polemike o lipicancih
18. 07. 2000 20.51
Društvo prijateljev Lipice je danes sporočilo, da je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravilo osnutek dvostranskega meddržavnega sporazuma o lipicancih, ki naj bi ga minister Ciril Smrkolj v kratkem podpisal z avstrijskim kmetijskim ministrom Wilhelmom Moltererjem. ''Če bo ta sporazum podpisan, si bo Slovenija po lastni krivdi dokončno zapravila vsakršno možnost, da bi v mednarodnih razmerjih uveljavila svoje zgodovinsko izpričane pravice do lipicancev,'' sta v sporočilu, ki ga je društvo naslovilo tudi na predsednika republike Milana Kučana, premiera Andreja Bajuka in državni zbor, zapisala Boris A. Novak in France Bučar.

Tehnične nepravilnosti McLarena?
17. 07. 2000 20.33
McLaren-Mercedes, ki je na nedeljski dirki SP formule 1 za VN Avstrije v Zeltwegu slavilo dvojno zmago, bo moralo zaradi morebitnih tehničnih nepravilnosti na bolidu na dokončno potrditev svojega uspeha počakati do torka, je sporočil tehnični delegat Mednarodne avtomobilistične zveze (FIA) Jo Bauer. Bauer je po dirki pri pregledu ugotovil, da pri elektronski krmilni enoti dirkalnika zmagovalca Finca Mike Haekkinena manjka ena od uradnih plomb. Sporno enoto so poslali na uradni pregled v London. V primeru, da bodo ugotovili nepravilnosti, bodo proti moštvu uvedli sankcije, za zdaj pa rezultatov dirke za VN Avstrije ne bodo spreminjali.

Bo Šnofl ostal v Dravogradu?
17. 07. 2000 17.07
Nogometaši Dravograda so se z lahkoto uvrstili v osmino finala pokalnega tekmovanja (Slaščičarna Šmon - Dravograd 0:7), pred začetkom državnega prvenstva pa jih najbolj skrbi morebiten odhod Mateja Šnofla. Triindvajsetletni steber dravograjske obrambe še vedno želi nadaljevati kariero v Nemčiji. V sredo bo odpotoval na nove pogovore s potencialnim novim delodajalcem, dan kasneje pa naj bi bilo dokončno znano, če bo zapustil koroškega prvoligaša.