domovih

Delež povišane oskrbnine v DSO-jih bi pokrili iz proračuna

02. 12. 2021 10.47

Vlada se je sredi novembra odločila za povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše, posledično pa so se oskrbnine dvignile za 5,6 odstotka. Koalicijske poslanske skupine zdaj predlagajo, da del stroškov za dvig plač pokrije proračun. Gre za znesek v višini 16 milijonov evrov.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

'Vsak od nas lahko koga osreči, vsaka izpolnjena želja šteje'

27. 11. 2021 14.59

Člani društva Uresniči željo tudi letos niso pozabili na tiste, ki se prazničnih dni ne morajo veseliti brezskrbno. Zato pripravljajo decembrsko dobrodelno akcijo, s katero uresničujejo neslišane in zatrte želje ljudi v stiskah. S pomočjo spletnega seznama želja lahko vsakdo obdaruje, društvo pa bo poskrbelo, da bodo pozornosti romale v roke tistih, ki so materialno ogroženi in najbolj izključeni iz družbe. To so uporabnice varnih hiš, družine v materinskih domovih, brezdomci, osebe s težavami z duševnim zdravjem, žrtve nasilja in starejši.

'Po volitvah se bo treba soočiti z razsutimi javnimi financami in kaosom v vseh sistemih'

27. 11. 2021 10.56

Prvak LMŠ Marjan Šarec je na programskem kongresu stranke poudaril, da je pogled LMŠ usmerjen v čas po volitvah, ko se bo treba "soočiti z vsemi posledicami zdajšnje vladavine", od razsutih javnih financ do kaosa v vseh sistemih. Razvojno naravnan program tako predlaga rešitve za normalizacijo, ki bo temeljila na demokratičnih vrednotah, pravi.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo

24. 11. 2021 07.13

Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Minister za zdravje: Do konca zime bo večina Nemcev 'cepljenih, ozdravljenih ali mrtvih'

22. 11. 2021 12.53

S temi nenavadno ostrimi besedami je minister Jens Spahn svoje sodržavljane želel spodbuditi, naj se končno odločijo za cepljenje. V Nemčiji je namreč polno cepljenih le 68 odstotkov prebivalcev, kar je premalo, da bi ohranili epidemijo pod nadzorom. Številne zvezne dežele zato uvajajo strožje ukrepe, k čemur jih je znova pozvala kanclerka Angela Merkel. Na Češkem in Slovaškem vse bolj opuščajo pogoj T (testiranje), številna vrata so odprta le še prebolelim in cepljenim. Belgija pa je ubrala drugačno pot in zapovedala vsaj štiri dni dela od doma na teden.

Avstrijski parlament potrdil zaprtje javnega življenja. Katere države še zaostrujejo ukrepe?

21. 11. 2021 13.53

V Evropi, ki se ponovno sooča s porastom novih okužb z novim koronavirusom, številne države ponovno zaostrujejo ukrepe za zajezitev okužb. Pristojni odbor avstrijskega parlamenta je potrdil ukrep zaprtja javnega življenja v Avstriji za vse ljudi, ki bo tako lahko začel veljati opolnoči. Veljal bo deset dni, potem pa bodo odločali o morebitnem podaljšanju. V zadnjem trenutku so iz zaprtja izvzeli žičniške naprave. Na Slovaškem in Češkem bo od ponedeljka dalje zaprtje javnega življenja veljalo za necepljene.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Petkovi protestniki: Slovenija je na pragu državnega udara

19. 11. 2021 16.12

Petkovi protestniki so se znova zbrali na Trgu republike, kjer so izrazili nezadovoljstvo s politiko aktualne vlade in jo, kot vsak petek doslej, pozvali k odstopu. Nato so se odpravili na "ulično zaščitno akcijo". Protestniki pravijo, da epidemiološko krizne čase, "vlada Janeza Janše zlorablja za svojo oblast in za nadaljevanje političnih kadrovanj in podrejanjem neodvisnih institucij." Policija ocenjuje, da se je na protestu zbralo okoli 250 ljudi.

Pomoč kolegom ponudilo že več kot 200 zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov

19. 11. 2021 15.25

Pomoč v obliki kadra je prek elektronskega obrazca za mobilizacijo kadra na najbolj obremenjena delovišča ponudilo že 215 pretežno zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov. Zasebni izvajalci so ponudili tudi pomoč diplomiranih in srednjih medicinskih sester ter administrativnega in pomožnega osebja, zobozdravniki pa so izrazili veliko pripravljenost za vključevanje v delo na cepilnih centrih in točkah za jemanje brisov.

'16 milijonov evrov za dvig plač v DSO iz proračuna, ne pa iz žepov revnih upokojencev'

18. 11. 2021 11.10

Povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše pomeni dvig oskrbnin za 5,6 odstotka. V Levici menijo, da je nesprejemljivo, da se bo del stroška prevalil na starostnike in njihove družine. Predlagajo amandma k spremembi proračuna za leto 2022, ki manjkajočih 16 milijonov evrov za dvig plač v domovih starejših zagotavlja iz proračuna.

Med epidemijo 8 do 14 odstotkov odraslih pilo več alkohola kot pred njo

16. 11. 2021 11.54

Nacionalni inštitut za javno zdravje je v razpravi o alkoholni problematiki v luči epidemije covida-19, ki jo je pripravil v okviru projekta SOPA, opozoril na problematiko porasta težav z alkoholom in povezanimi duševnimi stiskami. Zaskrbljujoče je tudi, da je delež alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč v letu 2020 znašal 37 odstotkov, kar je šest odstotkov več kot v letu 2019.

V Avstriji prvo zaprtje za necepljene v Evropi, v Latviji jih lahko odpustijo

15. 11. 2021 05.53

Avstrija v boju proti četrtemu valu pandemije covida-19 kot prva v EU za necepljene uvaja zaprtje javnega življenja. To pomeni, da bodo lahko necepljeni svoj dom zapustili le za nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo ali v šolo. Delodajalci v Latviji pa lahko po novem odpustijo zaposlene, ki zavračajo cepljenje proti covidu-19. Tudi v Nemčiji se nadaljuje dramatično zaostrovanje četrtega vala pandemije covida-19. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je tam prvič doslej presegla 300.

Bolnišnicam in socialnovarstvenim zavodom na pomoč tudi z javnimi deli

15. 11. 2021 17.09

Zavod RS za zaposlovanje je objavil javno povabilo za izbor programov javnih del za omilitev posledic epidemije covida-19. Za dodatno kadrovsko pomoč v prihodnjem letu nameravajo v bolnišnice in socialnovarstvene zavode vključiti 350 ljudi, za kar je na razpolago štiri milijone evrov.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek

15. 11. 2021 05.50

Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Božiček za en dan že zavija darila, v Notranjih Goricah hitijo s pisanjem voščil

14. 11. 2021 19.46

Prostovoljcem akcije Božiček za en dan je v devetih letih uspelo osrečiti več kot 78.000 otrok in starostnikov. Veselja pa ne bodo v mlada in starejša srca socialno šibkejših nehali vlivati niti letos. Božičkov seznam obdarovancev je že izdelan. Tudi v Centru starejših Notranje Gorice ne bodo pozabili razvedriti obrazov starostnikov z božičnimi pismi. Nadaljujejo tradicijo Mala pozornost za veliko veselje in vabijo k sodelovanju. Tudi letos so si zastavili cilj osrečiti 21.000 starejših v domovih za ostarele, čeprav so že lani presegli to številko, saj so jih obdarovali kar trikrat več.

Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika želja po vključujoči družbi

14. 11. 2021 15.11

Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika si v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije želijo vključujoče družbe oz. dostopnost na vseh področjih življenja. Slovenski znakovni jezik trenutno obsega le okrog 21.000 kretenj, kar je premalo za vključenost gluhih v vse sfere družbe, so zapisali v sporočilu za javnost.

Prostih le še devet covidnih intenzivnih postelj, odprli še 10 dodatnih

13. 11. 2021 17.34

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic so se zato na večernem sestanku dogovorili, da bodo bolnišnice kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj. Prihodnji teden bodo bolnišnice covidnim bolnikom namenile maksimalne kapacitete. A glavna ovira niso postelje ali prostor, temveč pomanjkanje kadra, opozarja Vindišar.

Skupnosti socialnih zavodov: Sredstva dviga plač bi morali nujno zagotoviti iz proračuna

12. 11. 2021 16.30

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije menijo, da bi morala sredstva za pokritje dogovorjenega dviga plač v socialnem varstvu nujno zagotoviti vlada v proračunu in tako preprečiti, da se rast stroškov dela prevali na stanovalce prek višjih oskrbnin. Slednjemu nasprotujejo tudi v Sindikatu upokojencev, kjer sicer dvig plač zaposlenih pozdravljajo. Vlada in reprezentativni sindikati na področju zdravstva in socialnega varstva so namreč parafirali dogovor, ki bo okoli 35.000 zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu prinesel višje plače.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ

11. 11. 2021 17.20

Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

V sredo 3568 okužb. Zasedenih že 212 intenzivnih postelj, kar je največ doslej

11. 11. 2021 09.04

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v sredo ob 9068 opravljenih PCR-testih potrjenih 3568 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 39,3-odstoten. Kot je sporočila vlada, je v bolnišnicah že 920 covidnih bolnikov, od tega jih 212 potrebuje intenzivno terapijo. S tem smo izenačili najvišjo zasedenost postelj na intenzivni negi doslej – prav toliko bolnikov s covidom-19 je bilo na intenzivni negi tudi 26. novembra lani. V sredo je umrlo deset oseb s covidom-19.

Janša pred komisijo zaradi koronskih ukrepov, komisija ni dobila nobenega odgovora

11. 11. 2021 12.17

Predsednik vlade Janez Janša je pred komisijo pojasnjeval, kako so se v času epidemije sprejemali ukrepi. Na konkretna vprašanja nismo dobili odgovorov, je predsednik komisije Robert Pavšič ocenil rezultat današnjega zaslišanja, za katero si je Janša, čeprav je zanj vedel več kot mesec vnaprej, vzel zgolj uro časa. Kot je po seji sklenil Pavšič, je najbolj skrb vzbujajoče to, da je politik, takrat tudi v funkciji ministra za zdravje, prevzel popolno odgovornost nad ukrepi za obvladovanje epidemije.

Dogovor na področju zdravstva in socialnega varstva po oceni težak okoli 123 milijonov evrov

10. 11. 2021 06.22

Predvidene finančne posledice parafiranega dogovora med vlado in reprezentativnimi sindikati o višjih plačah so v okviru izhodišč za pogajanja ocenjene na 37 milijonov evrov za področje socialnega varstva ter 85,95 milijona evrov za področje zdravstva. Sredstva bodo med drugim zagotovljena iz državnega proračuna in zdravstvene blagajne.

Domovi za starejše – lani najbolj na udaru, danes drugače

09. 11. 2021 13.02

Medtem ko zunaj domov za starejše padajo rekordi o številu okuženih z novim koronavirusom, se zdi, da v domovih kljub temu življenje poteka skorajda normalno. Povsem drugače kot lani, ko smo v času prvega vala epidemije zaradi številnih okužb in smrti o njih skorajda dnevno poročali. Stanovalci se danes družijo, imajo obiske, seveda ob spoštovanju PCT-pogoja. Zasluga za to, da razmere niso kritične, gre, pravijo vodstva domov, predvsem visoki precepljenosti. Cepljenih je namreč 97 % stanovalcev.

Veliko zanimanje za cepljenje, predvsem za tretji odmerek

09. 11. 2021 19.51

Zanimanje za cepljenje je znova naraslo. Daleč največje je povpraševanje po tretjem odmerku, okoli 2000 ljudi pa se je v ponedeljek cepilo s prvim. Pa lahko vsakdo, ki se želi cepiti, pride do svojega odmerka? Prejšnji teden so se morali ponekod obrniti, tudi konec tedna je bila marsikje velika gneča.

Danska znova uvaja covidno potrdilo, na Otoku obvezno cepljenje za zdravstvene delavce

09. 11. 2021 08.37

Danska bo zaradi zaostrovanja epidemioloških razmer znova uvedla omejitve v javnem življenju. Britanska vlada je medtem napovedala uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za vse zaposlene v javnem zdravstvu v Angliji. V Franciji bo od decembra za starejše od 65 let osvežitveni odmerek pogoj za covidno potrdilo. Na Hrvaškem znova poročajo o skoraj 5000 pozitivnih in najvišjem številu mrtvih, najvišje število mrtvih so zabeležili tudi v Bolgariji, kjer je v enem dnevu umrlo 334 covidnih bolnikov.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank

08. 11. 2021 17.51

Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Italija decembra v cepljenje mlajših otrok, v Srbiji dnevni rekord umrlih s covidom-19

07. 11. 2021 16.16

Italija namerava začeti decembra proti covidu-19 cepiti tudi otroke, stare od pet do enajst let. "Upam, da bomo lahko začeli decembra, takoj ko bo Evropska agencija za zdravila izdala dovoljenje," je povedal minister za zdravje Roberto Speranza. Zaradi naraščanja okužb omejitve za necepljene zaostruje tudi Grčija. V Srbiji so zabeležili dnevni rekord smrtnih žrtev, povezanih s covidom-19. Umrlo je 69 ljudi. Medtem pa je na Nizozemskem več tisoč ljudi v Haagu protestiralo proti zaostritvi ukrepov. V državi je zaradi naraščanja števila okuženih od sobote spet obvezno nošenje zaščitne maske na javnih mestih, kot so trgovine, knjižnice, železniške postaje, bolnišnice in univerze.

Digitalizacija zdravstva in srebrna ekonomija

06. 11. 2021 17.56

Kralj je roko svoje hčere obljubil mladeniču, ki bo najbolje razrešil tri izzive. Prvi izziv snubcev bo dobil tisti, ki bo prvi uzrl jutranje sonce. Peter je prosil za nasvet svojega dedka in ta mu je rekel, naj se obrne proti zahodu, na vršace gora, tja se bodo uprli prvi jutranji žarki. Vsi snubci so se obrnili na vzhod, Peter pa je upošteval dedkovo modrost in zmagal prvi izziv. (Povzeto po slovenski ljudski pravljici Pšenica najlepši cvet.)