domovih

Pomen rdeče barve vrat v različnih kulturah

04. 10. 2021 13.04

Verjeli ali ne, rdeča vhodna vrata se ujemajo s skoraj vsakim slogom hiše in barvo fasade, pa vendar ima rdeča vrata le približno 1 % hiš, zato je ta izbira edinstvena in izvirna. Z izbiro takšne barve vrat boste poslali sporočilo ljubezni, varnosti, ponosa, pozitivne energije in dobrodošlice.

Okna: zanimiva dejstva

04. 10. 2021 13.01

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Britanski minister necepljenemu osebju v DSO: poiščite si drugo službo

02. 10. 2021 16.33

Britanski delavci v domovih za ostarele, ki se niso pripravljeni cepiti proti covidu-19, bi morali po besedah britanskega ministra za zdravje Sajida Javida dati odpoved in si poiskati drugo službo. Izvajalci zdravstvenih storitev medtem opozarjajo, da nekateri domovi svojega dela v primeru odhoda osebja ne bodo zmožni opravljati.

Ameriški boj na požiralniku denarja

02. 10. 2021 14.47

Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali

01. 10. 2021 08.42

Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

SB Celje išče medicinske sestre, zaposlili bi jih po podjemni pogodbi

01. 10. 2021 12.38

V Splošni bolnišnici Celje se soočajo s pomanjkanjem negovalnega kadra. Kot so zapisali na spletu, iščejo tako diplomirane kot srednje medicinske sestre, ki so zaposlene pri drugih delodajalcih. "Vabimo jih, da se v popoldanskem ali nočnem času pridružijo našemu kolektivu," so zapisali ter ob tem dodali, da bodo sodelovanje uredili s podjemno pogodbo. Kot so nam kasneje pojasnili, bi medicinske sestre "z veseljem zaposlili za polni delovni čas, za takšne dopolnilne oblike dela pa jim lahko ponudimo podjemno pogodbo". S pomanjkanjem zdravstvenega osebja se medtem soočajo tudi v SB Brežice.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Kreto stresel močan potres: porušenih več stavb, umrla najmanj ena oseba

27. 09. 2021 08.31

V Grčiji so se močno stresla tla, seizmologi so zabeležili potres z magnitudo 6 z žariščem na otoku Kreta. Prihajajo prva poročila o materialni škodi. Zrušilo naj bi se več stavb, med njimi manjša cerkev, ki je pod seboj pokopala eno osebo. Kot je sporočilo grško Ministrstvo za podnebno krizo in civilno zaščito, je v potresu umrla najmanj ena oseba, najmanj devet jih je poškodovanih.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Telefonska linija za osamljene starostnike: 'Njihove izpovedi so dragocene'

25. 09. 2021 18.36

Prostovoljci iz Slovenske karitas so vzpostavili telefonsko linijo, prek katere praviloma enkrat tedensko oziroma po dogovoru klepetajo s starejšimi osebami, ki čutijo osamljenost. Linija sicer ni namenjena reševanju duševnih stisk, se pa, kot pravijo, prek nje stkejo prav posebne prijateljske vezi. Starostniki jim zaupajo svoje stiske, pa tudi drobna veselja, ki jim polepšajo dan.

Janša: NIJZ je na začetku epidemije funkcioniral kot v 19. stoletju

24. 09. 2021 06.44

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, je nadaljevala svoje delo. Na današnjo sejo je bil kot priča vabljen predsednik vlade Janez Janša, ki je bil kritičen do pripravljenosti NIJZ na epidemijo. Zdravstvena kriza je po njegovi oceni razkrila tudi velikansko ignoranco do oskrbe starejših, ki se je nabirala desetletja.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk

23. 09. 2021 06.00

31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Vlada delodajalcem priporoča, naj v oceno tveganja dodajo nevarnost okužbe s koronavirusom

21. 09. 2021 09.23

Minister Koritnik je potrdil, da je v navodilih državnim organom navedeno priporočilo vlade, naj delodajalci spremenijo oceno tveganja in vanjo dodajo nevarnost okužbe z novim koronavirusom. Kot pravi, je to samo napotek delodajalcem, kako naj bodo odgovorni. A dejstvo je, da bi se to iz državne uprave lahko preselilo tudi na druga področja in bi lahko bilo podlaga za disciplinske ukrepe ali pa celo odpuščanje tistih, ki pogoja PC ne bi izpolnjevali.

Pravniki o obveznem cepljenju: Vlada bi morala s temeljito analizo ugotoviti, ali obstajajo milejši ukrepi

21. 09. 2021 15.35

Pravniki so v okviru razprave z naslovom Obveznost cepljenja ali pravica do necepljenja opozorili, da bi morala biti odločitev o obveznem cepljenju najprej strokovna, šele nato politična. Pirc Musarjeva je kot napačno ocenila odločitev vlade, ki "se je bolj kot delodajalec odločila, da je treba zaradi zgleda precepiti državne uslužbence". Po njeni oceni bi bilo z vidika vzdržnosti zdravstvenega sistema obvezno cepljenje bolj smiselno uvesti za zaposlene v zdravstvenih institucijah in domovih za starejše. Opozorila je tudi na problem "lahkotnosti vladanja z odloki".

Japonski dvojčici podrli starostni rekord sodržavljank

21. 09. 2021 09.17

Skoraj 108 let stari dvojčici iz Japonske sta postali najstarejši enojajčni dvojčici na svetu. Zaradi koronskih razmer so jima certifikat poslali kar domov. Medtem ko je ena jokala od sreče, drugi spomin že tako peša, da sploh ni vedela, kaj je prejela.

'Strah, da bi imela katera od strani v svetu zavoda večino, je odveč'

20. 09. 2021 21.10

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je na seji DZ odgovorila na poslansko vprašanje o noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta med drugim predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja, a po besedah Kustečeve je vsakršen strah, da bi imela katera od treh strani v svetu večino, odveč. V primerjavi s sestavo svetov zavodov na področju vzgoje in izobraževanja v drugih državah po Evropi je slovenski sistem svojevrsten unikum, je še dodala.

291 novih okužb, v prejšnjem tednu opravljenih skoraj 80.000 cepljenj

20. 09. 2021 09.47

Ob opravljenih 1706 PCR-testih so pristojni v nedeljo potrdili 291 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 17,1-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 13.211 aktivnih primerov okužbe, sedemdnevno povprečje pa znaša 1039. V tednu dni so pristojni opravili skupno 79.720 cepljenj. Minister za delo Janez Cigler Kralj je sporočil, da je v domovih starejših občanov cepljenih skoraj 96 odstotkov stanovalcev in 60,6 odstotka zaposlenih. Dodal je, da bi se mu zdelo smiselno tudi v zdravstvu uvesti pogoj PC.

Pogoj PCT morajo izpolnjevati tudi delavci, ki opravljajo delo na domu

20. 09. 2021 14.19

Na ministrstvu za delo pojasnjujejo, da morajo pogoj PCT izpolnjevati tudi delavci, ki opravljajo delo na domu. Za izpolnitev PCT-pogoja za delo pri delodajalcu se šteje tudi samotestiranje s hitrim testom. Čas in kraj samotestiranja na delovnem mestu določi odgovorna oseba, čas opravljanja samostestiranja je možno šteti v delovni čas. A inšpektorji nimajo pristojnosti za nadzore v domovih delavcev, za preverjanje PCT je odgovoren delodajalec.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Pospravili so kostume, sešili so jim zastavo: Zavedanje, da je vojna, je bilo takojšnje

19. 09. 2021 11.02

V seriji člankov, s katero obujamo spomine na doživljanje osamosvojitve pred tremi desetletji, tokrat delimo spomine folklornikov Folklorne skupine Sava iz Kranja, ki so takrat ravno odleteli na pomembno gostovanje, vmes pa je država, ki naj bi jo zastopali, razpadla. Znašli so se pred dilemo, kako se varno vrniti domov.

Demokratski ples po taktih drugega Joeja

18. 09. 2021 15.18

Joe Biden je morda vrhovni poveljnik daleč najmočnejše vojske na svetu in vedno le nekaj korakov stran od kovčka, s katerim lahko sproži jedrski zaton. Toda politično najmočnejši Američan je Joe Manchin, ki še pred letom dni ni posebej izstopal. Senator iz zakotne Zahodne Virginije drži v šahu Belo hišo in ves kongres.

Na obalah, v morju, parkih – kje končajo covidni odpadki?

18. 09. 2021 11.07

Prijeten sprehod, popoldansko kolesarjenje ali hitra hoja v službo. Skoraj ni več priložnosti ali kotička, kjer ne bi zagledali uporabljene in zavržene maske. So v morjih, na obalah, v parkih, na cestah. Epidemija covida-19 ni vplivala le na zdravstvene sisteme po vsem svetu, na gospodarstvo in družbo kot celoto. Vpliv, ki ga ima na okolje, je ogromen in čutili ga bomo vse bolj. Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je covidnim odpadkom sledila od uporabe do obdelave.

Ministrstvo s prošnjo cepilnim centrom, naj cepijo tudi ta konec tedna

17. 09. 2021 09.39

V Sloveniji so v četrtek ob 6528 PCR-testih potrdili 1143 novih okužb, delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten. Umrlo je šest covidnih bolnikov, je na vladni novinarski konferenci sporočil zdravstveni minister Janez Poklukar. Največ pozitivnih je v starostni skupini od pet do 14 let. Vlada je medtem sporočila, da je s prvim odmerkov cepiva proti covidu-19 cepljenih že 60 odstotkov odraslih. Ministrstvo za zdravje je cepilne centre prosilo, naj svoja vrata odprejo tudi ta konec tedna – vsaj v soboto, po možnosti pa tudi v nedeljo.

V Franciji suspendirali približno 3000 necepljenih zdravstvenih delavcev

16. 09. 2021 12.13

Zdravstvene delavce so suspendirali, ker se do roka, ki se je iztekel v sredo, niso cepili proti covidu-19. Zdravstvena oskrba po besedah francoskega ministra za zdravje Olivierja Verana kljub temu poteka nemoteno.

Kacin: V tem tednu izdali 109.000 odmerkov cepiv

16. 09. 2021 11.14

Včeraj so v enem dnevu cepili skoraj 15 tisoč ljudi, dan pred tem pa dobrih 11 tisoč. S prvim odmerkom je cepljenih 50 odstotkov vseh prebivalcev. Največ povpraševanja je po cepivu Janssen, a kot opozarja Jelko Kacin, ga za vse ne bo dovolj. Imamo pa zadostne količine Pfizerja in Moderne. V vrstah, ki jih v zadnjih dneh gledamo pred cepilnimi centri, je le malo starejših. Kacin pravi, da je to skrb vzbujajoče in da je skrajni čas, da družinski zdravniki prevzamejo nalogo aktiviranja te skupine populacije.

Izpolnjevanje PCT na Petrolu za vstop v trgovino, točilna mesta sprostili

15. 09. 2021 06.13

V veljavo so stopile obsežne spremembe odlokov za omejevanje širjenja epidemije covida-19, ki uvajajo pogoj PCT v veliko večino javnega življenja v državi. Pogoja PCT ne bo treba izpolnjevati le mlajšim od 12 let oz. ob obisku trgovine z živili, drogerije ali lekarne. Izjema bo tudi obisk zdravnika zaradi nujnega zdravstvenega stanja.

Zdravstveni domovi pri cepljenju in testiranju ne bodo preverjali pogoja PCT

15. 09. 2021 14.41

Zdravstveni domovi so se po pojasnilih direktorja ZD Trbovlje Denisa Tomšeta na sestanku Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije dogovorili, da bodo pogoj PCT dosledno preverjali, razen pri testiranju in cepljenju proti covidu-19. V ZD Trbovlje večjih težav niso beležili, v ZD Kamnik je nekaj posameznikov želelo vstopiti brez pogoja.