države eu

Evropski gozdovi v slabem stanju
07. 10. 1999 20.46
Evropska komisija v danes objavljenem letnem poročilu o stanju evropskih gozdov ugotavlja, da se to minulih trinajstih letih, odkar opravlja redne področne analize, ves čas poslabšuje. Od dreves, ki so bila vključena v lani izvedeno analizo, jih je bila kar četrtina zmerno ali hudo poškodovanih, za zdrave pa jih je bilo ocenjenih okrog 36 odstotkov. Daleč najbolj ogrožen je po ugotovitvah Bruslja evropski hrast.

Višje cene elektrike in plina
07. 10. 1999 19.57
Vlada je danes dvignila cene utekočinjenega naftnega plina in elektrike. Kljub temu, da so vsi prosilci pričakovali znatne skoke cen, se to ni zgodilo, saj štirje odstotki pri elektriki in osem odstotkov pri plinu še zdaleč ni toliko, kolikor so zahtevali proizvajalci.

Klima zavrnil grožnje Levya
07. 10. 1999 16.50
Avstrijski kancler Viktor Klima je danes po pogovorih s finskim zunanjim ministrom Paavom Lipponenom najostreje zavrnil izjave izraelskega zunanjega ministra Davida Levyja, ki ni izključil možnosti prekinitve diplomatskih stikov z Avstrijo, če bodo avstrijski svobodnjaki (FPOe) sodelovali pri sestavi nove vlade.

Za večjo kredibilnost slovenskega potnega lista
06. 10. 1999 15.38
Parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje je med pripravami na naslednja zasedanja pred prvo obravnavo soglasno (7:0) podprl nov vladni zakon o potnih listinah državljanov RS; z njim naj bi posodobili veljavno zakonodajo iz osamosvojitvenega leta 1991 in v tem okviru s centralizirano izdelavo povečali učinkovitost pri preprečevanju ponarejanja in zlorab slovenskih potovalnih dokumentov ter jim v povezavi s tem vrnili visoko mednarodno kredibilnost iz začetka devetdesetih.

Švedska podpira vstop Slovenije v EU
05. 10. 1999 20.51
Švedska podpira posamično obravnavo kandidatk za vstop v Evropsko unijo, do katerega naj bi prišlo potem, ko država izpolni zahtevane kriterije. Obe s Slovenijo se strinjata, da ne sme prihajati do dodajanja novih zahtev, ampak so potrebna objektivna merila za sprejem v članstvo unije, je danes po pogovoru s švedskim premierom Goeranom Perssonom dejal slovenski predsednik Milan Kučan, potem ko ga je po prihodu na tridnevni uradni obisk v Stockholm z vojaškimi častmi že sprejel gostitelj, švedski kralj Karl XVI. Gustav.

Nemška enotnost še ni uresničena
03. 10. 1999 20.02
Nemci se danes spominjajo dneva, ko je leta 1990 s priključitvijo takratne Nemške demokratične republike Zvezni republiki Nemčiji zaživela sedanja združena Nemčija. Vodilni nemški politiki so danes zahtevali nadaljnja prizadevanja za skupno rast obeh delov države. Nemški kancler Gerhard Schroeder je ob današnji slovesnosti v Wiesbadnu dejal, da notranja enotnost še zdaleč ni uresničena.

Letos večji zunanjetrgovinski primanjkljaj
01. 10. 1999 18.49
Madžarski zunanjetrgovinski primanjkljaj je v prvih osmih mesecih letos znašal dobri dve milijardi dolarjev, kar je 170 milijonov več kot v enakem obdobju lani, ugotavlja osrednji statistični urad.

Parlamentarci za demokratično ZRJ
28. 09. 1999 21.22
Slovenska parlamentarna delegacija pod vodstvom Jelka Kacina se je danes srečala s črnogorskim vodstvom, od katerega je dobila zagotovilo, da bo Črna gora ne glede na težave, ki jih povzročajo zvezne jugoslovanske oblasti, vztrajala pri demokratizaciji republike. Obe strani sta izrazili začudenje, da Slovenija in ZRJ po skoraj devetih letih od osamosvojitve Slovenije še nista vzpostavili diplomatskih odnosov. Tudi zato je Črna gora spomladi v Ljubljani odprla poseben urad, ki sicer nima statusa diplomatskega predstavništva, je pojasnil gostitelj, predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose in podpredsednik črnogorske skupščine Predrag Popović.

Avstrija proti določitvi datuma za širitev EU
28. 09. 1999 14.42
Avstrija nasprotuje natančni določitvi datuma za vstop novih držav v Evropsko unijo, za kar se je zavzel novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi, je danes novinarjem v Bruslju dejal novi stalni predstavnik Avstrije pri EU, veleposlanik Gregor Woschnagg.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih
26. 09. 1999 09.28
Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Cook obljubil podporo Velike Britanije
25. 09. 1999 08.06
Slovenski premier Janez Drnovšek se je včeraj pred napovedanim sestankom z generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom na sedežu OZN, zadržal v krajšem pogovoru z zunanjim ministrom Velike Britanije Robinom Cookom, s katerim sta se pogovarjala o širitvi Evropske unije.

Embargo na izvoz orožja za Indonezijo
16. 09. 1999 19.01
Evropska unija je danes uradno sprejela odločitev o uvedbi štirimesečnega embarga na prodajo orožja za Indonezijo. S tem želijo prisiliti vlado v Džakarti k upoštevanju želje po neodvisnosti za Vzhodni Timor. Po preteku embarga bo EU, če sankcije ne bodo imeli učinka, pozvala tudi druge države k podobnim ukrepom.

Slovaška o prihodnosti jedrske elektrarne Bohunice
14. 09. 1999 22.04
Slovaška vlada je danes sprejela odločitev o prihodnosti jedrske elektrarne Bohunice. Kot je po seji vlade v Bratislavi povedal slovaški minister za gospodarstvo Ludovit Cernak, bo vsebina sporazuma javnosti znana šele čez 14 dni, saj nameravajo z odločitvijo najprej seznaniti Evropsko komisijo in sosednje države.

Državni sekretarji držav CEFTA o kmetijstvu
14. 09. 1999 19.02
Državni sekretarji za ekonomske odnose s tujino držav Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA) so se danes srečali v Budimpešti. Osrednjo pozornost so namenili težavam pri sproščanju trgovine s kmetijskimi proizvodi. Države CEFTA so namreč v preteklosti sprejele več zaščitnih ukrepov v kmetijstvu, kot je za STA povedala vodja slovenske delegacije, državna sekretarka Vojka Ravbar, pa so udeleženci budimpeštanskega srečanja poudarili, da je treba več pozornosti nameniti tudi vzrokom za uvedbo tovrstnih ukrepov.

Otvoritev mednarodnega obrtnega sejma
10. 09. 1999 14.44
Predsednik države Milan Kučan je dopoldne slovesno odprl 32. Mednarodni obrtni sejem (MOS) v Celju. V desetih sejemskih dneh se bo na skupno 60.000 kvadratnih metrih razstavnih površin (od tega 39.000 pokritih) predstavilo nekaj več kot 1800 razstavljalcev iz 28 držav, ki jim je letos na voljo nova sejemska dvorana z 11.000 kvadratnih metrov uporabnih površin.

Razširjen seznam nezaželenih gostov iz ZRJ
08. 09. 1999 13.57
Na seznam srbskih in jugoslovanskih funkcionarjev, ki jim je prepovedan vstop v države članice Evropske unije (EU), naj bi prihodnji teden dodali več kot 20 novih imen. Objavljena bodo prihodnji ponedeljek, vendar je že zdaj znano, da se bodo na seznamu približno 300 nezaželenih oseb znašli tudi vsi novi člani nedavno preurejene vlade ZRJ, teh pa je trinajst. Z omenjenega seznama pa bo istočasno črtano nekaj imen, ki so bila nanj uvrščena pomotoma, piše Danas.

8,7 milijarde evrov trgovinskega presežka
31. 08. 1999 22.07
Države evroobmočja so v juniju v trgovanju z svetom - tudi preostalimi članicami EU - po podatkih Evrostata ustvarile trgovinski presežek v višini 8,7 milijarde evrov, kar je za 400 milijonov več kot v enakem obdobju lani in za sedem milijard manj kot maja letos. Prav tako je pozitivno poslovala celotna petnajsterica, ki je junij sklenila s presežkom treh milijard evrov oz. 400 milijonov evrov manj kot lani. V juniju sta se povečala tako izvoz kot tudi uvoz v državah evroobmočja in petnajsterice, so sporočili iz Evrostata.

Minister Frlec odprl 6. posvet slovenskih diplomatov
30. 08. 1999 12.09
Dopoldne se je na Brdu pri Kranju začel dvodnevni šesti letni posvet slovenske diplomacije, ki se ga udeležujejo slovenski veleposlaniki, generani konzuli in odpravniki poslov ter predstavniki ministrstva za zunanje zadeve. Uvodoma je diplomate pozdravil zunanji minister Boris Frlec in takoj ovrgel nekatere kritike, češ da Slovenija nima razpoznavne zunanje politike. Poudaril je, da Slovenija izvaja aktivno zunanjo politiko, s čimer si je utrdila položaj na mednarodnem prizorišču in dodal, da takšni ''dosežki nikakor niso samoumevni''. Udeležence je pozdravil tudi predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki je poudaril predvsem pomen parlamentarnega vidika diplomacije.

Srečanje češkega in slovenskega kmetijskega ministra
24. 08. 1999 15.48
Mednarodni kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni, kjer letos predstavlja svoje proizvode tudi osem velikih podjetij iz Češke, sta danes obiskala češki in slovenski kmetijski minister, Jan Fencl in Ciril Smrkolj.

Britanska govedina znova v državah EU
23. 08. 1999 17.24
Britanska govedina je v ponedeljek prvič v treh letih znova našla svoje mesto na prodajnih policah v državah Evropske unije (EU). Iz britanskega Cornwalla je namreč v Bruselj ''romalo'' 50 kilogramov govejega fileja, je poročal britanski radio BBC.

Število redno zaposlenih v kmetijstvu v EU pada
17. 08. 1999 18.35
Število redno zaposlenih oseb v kmetijstvu v petnajstih državah EU se je v letu 1998 zmanjšalo za 1,7 odstotka, in sicer za 115.000 oseb. V državah, ki so uvedle evro, pa se je število zaposlenih v kmetijstvu zmanjšalo za 1,5 odstotka. Zmanjševanje zaposlenih v kmetijstvu so zabeležili v 13 državah EU, medtem ko sta le dve, Nizozemska in Španija, v letu 1998 zaposlovali več kmetijskih delavcev kot v letu poprej, so sporočili iz Evropskega statističnega urada (Evrostat).

Državni sekretar MZZ Petrič jutri na Švedskem
16. 08. 1999 16.36
Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Ernest Petrič se bo jutri mudil na delovnem obisku na Švedskem. S kolegom s švedskega zunanjega ministrstva Janom Eliassonom bosta v okviru dvostranskih konzultacij pregledala sodelovanje med državama, govorila pa bosta tudi o vključevanju naše države v EU, o paktu stabilnosti ter evropskih varnostnih procesih v okviru zveze NATO, ZEU in OVSE, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Moskva svari pred vmešavanjem v dagestanski spor
14. 08. 1999 18.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je v pismu, ki ga je naslovil na generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, zunanje ministre skupine G-7, EU, Organizacijo islamske konference in nekatere islamske države, zapisal, da bo Rusija vsako pomoč islamskim upornikom v Dagestanu iz tujine ocenila kot grobo vmešavanje v ruske notranje zadeve.

Minister Smrkolj na odprtju sejma v Celovcu
14. 08. 1999 17.44
V Celovcu so dopoldne odprli tradicionalni koroški jesenski sejem, na katerem sodeluje več kot tisoč razstavljalcev, slovenska udeležba pa je precej skromna, saj razen kranjskogorskega Casinoja in nekaterih manjših zasebnikov na celotnem sejmišču ni večjega slovenskega razstavljalca niti skupnega slovenskega razstavnega paviljona, kot ga imajo druge srednjeevropske države. Odprtja sejma, na katerem je bil tudi avstrijski zvezni kancler Viktor Klima, se je udeležil tudi slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj.

Češki premier na počitnicah v Sloveniji
06. 08. 1999 09.43
Predsednik Češke socialdemokratske stranke in predsednik češke vlade Miloš Zeman, se z družino mudi na počitnicah v Sloveniji. Včeraj sta s predsednikom Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borutom Pahorjem pred zasebno večerjo v restavraciji portoroške marine v izjavi novinarjem med drugim poudarila, da je za obe državi, tako Slovenijo kot Češko, in obe stranki ključno, da obdržita identiteto najuspešnejših kandidatk za Evropsko unijo.

Pakt stabilnosti JV Evrope v slovenskem interesu
30. 07. 1999 19.33
Slovenija pozdravlja pakt stabilnosti za jugovzhodno Evropo, saj je ureditev razmer v regiji v njenem interesu, poleg tega pa v projektu vidi velike možnosti sodelovanja, je danes v Sarajevu poudarila slovenska delegacija, ki se je udeležila sarajevske konference o paktu. Kot je poudaril predsednik države Milan Kučan, je solidarnost in ne egoizem vrednota, ki odpira vrata v Evropsko unijo, solidarnost pa se začne v bližnji okolici.

Predzadnji krog pogajanj o novem sporazumu med EU in državami ACP
29. 07. 1999 11.30
Evropska unija in države z območja Afrike, Karibov in Pacifika (ACP) danes v Bruslju začenjajo dvodnevni in hkrati predzadnji krog ministrskih pogajanj o partnerskem sporazumu, ki bo februarja prihodnje leto nasledil četrto Lomejsko konvencijo. Strani sta si za cilj zastavili, da bosta pogajanja končali na prihodnjem, novembrskem krogu pogajanj.

Fontainova zagotovila podporo
27. 07. 1999 20.17
Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je po srečanju s predsednikom slovenskega parlamenta Janezom Podobnikom zagotovila podporo Evropskega parlamenta širitvenemu procesu EU.

Na srečanju ASEAN prišlo do nesoglasij
27. 07. 1999 20.08
Na srečanju Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) v Singapurju, ki se ga udeležujejo tudi EU in ZDA, je prišlo do nesoglasij med zahodnimi državami in Kitajsko zaradi kosovske krize in spoštovanja človekovih pravic.

Deželna stranka Štajerska predlaga ustanovitev sedmih dežel
23. 07. 1999 19.56
Deželna stranka Štajerska (DSŠ) je pripravila študijo o regionalnem razvoju in decentralizaciji Slovenije, v kateri se zavzema, da bi v državi ustanovili sedem dežel.