države eu

Klestil: Slovenija lahko pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU

18. 09. 1998 14.16

Avstrija se zavzema za čimprejšnji začetek pogajanj o nadaljnji širitvi Evropske unije z državami kandidatkami, med katerimi je tudi Slovenija, ki lahko računa na vso podporo Avstrije, trenutno predsedujoče Evropski uniji, je danes po pogovorih s predsednikom države Milanom Kučanom zagotovil avstrijski predsednik Thomas Klestil. Thomas Klestil, ki se danes mudi na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, je izpostavil stališče Avstrije, da naj se pogajanja o nadaljnji širitvi EU začnejo še pred celostno uskladitvijo pravnih predpisov in zakonov držav kandidatk s tistimi v EU. Slovenija je sicer svoja pogajalska izhodišča že predložila. Avstrijski predsednik je še izrazil upanje, da naj bi se pogajanja začela še v času avstrijskega predsedovanja EU, ki se bo končalo 31. decembra letos.

Srečanje schengenskih držav v Bonnu

16. 09. 1998 11.00

V mestu Koenigswinter pri Bonnu se je danes uradno začela konferenca držav podpisnic Schengenskega sporazuma. Udeleženci konference bodo v pogovorih pod vodstvom nemškega notranjega ministra Manfreda Kantherja obravnavali predvsem ukrepe za vzajemno podporo pri zagotavljanju varnosti in nadzora nad zunanjimi mejami Evropske unije.

Tone Rop odprl mednarodno konferenco o pokojninskih sistemih in njihovih spremembah

14. 09. 1998 13.30

Minister za delo, družino in socialne zadeve Tone Rop je z nagovorom odprl mednarodno konferenco o pokojninskih sistemih in njihovih spremembah v Evropski uniji (EU) in Sloveniji na pragu 21. stoletja, ki jo je ministrstvo pripravilo v sodelovanju s programom tehnične pomoči Evropske komisije - TAIEX. Namen konference je predvsem predstaviti pokojninske sisteme in njihove predvidene spremembe predvsem v državah EU, še zlasti na Danskem, Irskem, Portugalskem, Švedskem, Finskem, v Veliki Britaniji, Nemčiji, Italiji in Makedoniji, ter med drugim podati primerjavo ukrepov, predlaganih v slovenskem predlogu zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju z rešitvami drugod po svetu. Predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je vlada poslala v parlamentarni postopek, po besedah ministra Ropa temelji na vzajemnosti in solidarnosti zavarovancev in upokojencev oziroma na medgeneracijski pogodbi, kjer je upoštevana načelna opredelitev, da pravice iz pokojninskega in invalidskega sistema izhajajo iz zavarovanja. V predlogu zakona so bila upoštevana temeljna načela, kot je varovanje pridobljenih pravic, varstvo pričakovanih pravic, načelo proste izbire in postopnost uveljavljanja vseh sprememb, kar bo zavarovancem omogočilo prilagajanje novim pogojem in spremembam novim pokojninskim sistemom. Rop je tudi napovedal, da naj bi mednarodna konferenca pokazala razsežnost problemov, s katerimi se soočajo pravzaprav vse države v EU, in obenem tudi povezanost reševanja ekonomskih in socialnih problemov v sodobnih družbah.

Aprila EU beležila 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka

04. 09. 1998 08.56

Države Evropske unije so aprila letos po podatkih Eurostata beležile 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka; enajsterica držav, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je beležila presežek v višini 7,4 milijarde ekujev.

Delegacija IMF v sredo v Rusiji; De Silguy za izredno srečanje držav članic EMU

31. 08. 1998 15.38

Misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF) naj bi v sredo prispela v Moskvo, kjer bo predvidoma preučila možnosti za sprostitev nove tranše mednarodnega posojila v skupni vrednosti 22,6 milijarde dolarjev, ki naj bi ga Rusija prejela v letošnjem in prihodnjem letu, je danes sporočil pomočnik ruskega finančnega ministra Oleg Vijugin.

Predstavitev študije o slovenskem agroživilstvu v EU

25. 08. 1998 15.51

Na Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni je dopoldne doc. dr. Emil Erjavec predsedniku države, Milanu Kučanu, in direktorjem večjih živilskih podjetij predstavil ugotovitve raziskave o slovenski živilsko-predelovalni industriji in EU.

V svetu upada prodaja časopisov

10. 08. 1998 09.14

<Naklada dnevnih časopisov je v večini industrializiranih držav leta 1997 sicer še naprej upadala, vendar se je stopnja upadanja začela upočasnjevati, kažejo podatki raziskave o trendih v svetovnem časopisju, ki jo letno izvaja Svetovno združenje časopisov (World Association of Newspapers - WAN).

Gospodarski forum Srednjeevropske pobude - Poslovne priložnosti in naložbe v vzhodno in srednjo Evropo

07. 08. 1998 13.22

V Zagrebu bo od 19. do 21. novembra potekal prvi Gospodarski forum Srednjeevropske pobude (SEP). Osnovno vodilo SEP je poglobitev in utrjevanje medsebojnega sodelovanja na celotnem področju srednje in vzhodne Evrope, izmenjava izkušenj pri procesu približevanja EU in pospeševanje preoblikovanja gospodarstev držav članic v tranziciji. V Srednjeevropsko pobudo (SEP) so poleg Slovenije vključene še Albanija, Avstrija, Belorusija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Madžarska, Italija, Makedonija, Moldavija, Poljska, Romunija, Slovaška in Ukrajina.

Še tri področja pod drobnogledom komisije za evropske zadeve

29. 07. 1998 12.42

Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je na današnji seji seznanila s potekom analitičnega pregledovanja usklajenosti slovenske zakonodaje z ureditvijo v Evropski uniji za še tri področja: mala in srednja podjetja, izobraževanje, usposabljanje in mladina ter kultura in avdiovizualna tehnika. Seznanjanje s t.i. screeningi je komisija začela minuli teden, ko se je seznanila z njihovim potekom za prva tri področja (znanost in raziskave, telekomunikacije ter skupna zunanja in varnostna politika) od dvanajstih, opravljenih doslej.

Premier Drnovšek danes v Romuniji

24. 07. 1998 10.09

Janez Drnovšek se bo danes na enodnevnem uradnem obisku v Romuniji ločeno srečal z romunskim kolegom Radujem Vasilejem in s predsednikom države Emilom Constantinescujem. Gre za prvi Drnovškov uradni obisk v tej državi, ki pomeni nadaljevanje intenzivnih političnih stikov ter možnost krepitve gospodarskega sodelovanja, za katerega se zanimata obe strani. Slovenski in romunski predstavniki se bodo poleg dvostranskih odnosov dotaknili še razmer v jugovzhodni Evropi, regionalnega sodelovanja, predvsem v okviru CEFTE, ter prizadevanj obeh držav za priključitev zvezi NATO in EU.

Na Brdu pri Kranju srečanje šestih kandidatk za vstop v EU

18. 07. 1998 10.14

Vodje ožjih pogajalskih skupin šestih naprednejših držav kandidatk za vstop v EU so se na tretjem rednem enodnevnem sestanku na Brdu pri Kranju dogovorili, da bodo države pogajalska izhodišča za prva vsebinska pogajanja z EU izročile hkrati, od 1. do 15. septembra, in sicer za najmanj sedem področij: znanost in tehnologija, telekomunikacije, izobraževanje, kultura, industrijska politika, mala in srednja podjetja ter zunanja in varnostna politika.

Začetek formalnih pogajanj med petnajsterico in šestimi pridružitvenimi kandidatkami

16. 07. 1998 13.46

Po besedah avstrijskega zunanjega ministra in predsedujočega EU Wolfganga Schuessla bi se 10. novembra lahko začela formalna pogajanja med petnajsterico in šestimi pridružitvenimi kandidatkami, med katerimi je tudi Slovenija. To je Schuessel dejal v sredo zvečer v Budimpešti po srečanju z madžarskim kolegom Janosom Martonyijem. Schuessel, ki je potovanje po glavnih mest držav EU in pridružitvenih kandidatk končal v Budimpešti, je zavrnil določitev konkretnega datuma za pridružitev Madžarske ali kake druge države petnajsterici. Po njegovih besedah je treba najprej začeti s pogajanji, nato pa se bodo pokazale možnosti posameznih držav. Schuessel je pri tem omenil, da so možni različni pridružitveni datumi za posamezne države kandidatke.

Na Bledu o prilagajanju nacionalne zakonodaje pravu Evropskih skupnosti

09. 07. 1998 16.55

Vladna služba za zakonodajo in Nemška ustanova za mednarodnopravno sodelovanje iz Bonna v sodelovanju z vladami in parlamenti Bolgarije, Poljske, Romunije, Slovaške, Češke in Madžarske na Bledu prirejata tridnevni mednarodni simpozij z naslovom Proces prilagoditve nacionalne zakondaje pravu Evropskih skupnosti - priložnost in izziv za države Srednje in Vzhodne Evrope.

Unija beleži 50,3 milijarde ekujev presežka v zunanji trgovini

08. 07. 1998 09.24

Evropska unija je po podatkih Eurostata lani v trgovini s tretjimi državami beležila 50,3 milijarde ekujev presežka. Presežek je bil višji že šesto leto zapored; leta 1996 pa je dosegel 43,6 milijarde. Unijin izvoz v tretje države je bil lani vreden 718,4 milijarde ekujev, uvoz pa je dosegel vrednost 668,2 milijarde. Menjava se je po podatkih statističnega urada EU v primerjavi z letom 1996 povečala za 14,9 odstotka.

Poročilo WIIW: na Poljskem, Madžarskem in v Sloveniji se nadaljuje gospodarska rast

07. 07. 1998 15.52

Razkorak med počasnimi in hitrimi državami na prehodu je vse večji; medtem ko se na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem in v Sloveniji nadaljuje močna gospodarska rast, Bolgarija, Rusija in Ukrajina stagnirajo. To ugotavlja najnovejše poročilo dunajskega Inštituta za mednarodne gospodarske primerjave (WIIW), ki ga je danes predstavil vodja inštituta Peter Havlik.

Schuessel se je že sestal z Drnovškom in Kučanom

06. 07. 1998 19.10

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel, ki je ob avstrijskem prevzemu predsedovanja Evropski uniji danes obiskal Slovenijo, se je že sestal s predsednikom slovenske vlade Janezom Drnovškom in predsednikom države Milanom Kučanom.

Schuessel v Ljubljani

06. 07. 1998 16.01

Na povabilo slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca je na delovni obisk v Slovenijo danes prispel avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel. Avstrijskega gosta bosta poleg gostitelja sprejela tudi premier Janez Drnovšek ter predsednik države Milan Kučan.

Robin Cook o nuji širitve petnajsterice na Vzhod

01. 07. 1998 14.25

Britanski zunanji minister Robin Cook je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega časnika Die Presse poudaril nujnost širitve Evropske unije na države vzhodne Evrope, tudi v prid zdajšnjih članic petnajsterice.

Predsedstvo v EU veliko priznanje za Avstrijo

01. 07. 1998 12.30

Avstrijski predsednik Thomas Klestil je v radijskem pogovoru danes ocenil, da šestmesečno predsedovanje Evropski uniji pomeni veliko priznanje za Avstrijo.

Letala JAT letijo redno

30. 06. 1998 10.58

Jugoslovanska letalska družba JAT je sporočila, da vsa njena letala "danes in tudi vnaprej" letijo na vseh 45 linijah v evrosredozemskem in medcelinskem prometu. Kot je poročala tiskovna agencija Tanjug, je vest odziv na poročanje tujih agencij z današnjega sestanka zunanjih ministrov EU v Luxembourgu, po katerem naj bi "jugoslovanskim družbam prepovedali lete v države EU".

Vključevanje v EU zahteva prilagoditev novim tehnologijam

29. 06. 1998 16.20

Na današnji tiskovni konferenci so predstavniki podjetij IBM Slovenija, Marand, Microsoft Slovenija, Oracle Software in SRC predstavili skupno listino, ki so jo poimenovali Tehnološka pobuda, junij 1998, pobuda za informacijski razvoj Slovenije. Namen pobude je vzpodbuditi vse dejavnike v državni in javni upravi ter gospodarstvu, da v svojih razvojnih usmeritvah poudarijo prehod v informacijsko družbo in ga tudi aktivno podprejo.

EU krepi prizadevanja proti smrtni kazni

29. 06. 1998 14.31

Zunanji ministri Evropske unije so se danes na zasedanju v Luxembourgu odločili, da si bo petnajsterica v okviru svoje politike človekovih pravic okrepljeno prizadevala za univerzalno ukinitev smrtne kazni. Ministri so napovedali, da bo unija države, ki smrtno kazen izvajajo, pozvala, naj to prakso omejijo ali uvedejo moratorij na njeno izvajanje.

Frlec na srečanje zunanjih ministrov Evropske unije

28. 06. 1998 13.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se bo v ponedeljek zvečer v Luxembourgu udeležil srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v zasedbi trojke s kolegi iz držav, kandidatk za članstvo v povezavi.

Seminar Euromedia '98 o medijih v kandidatkah za članstvo v EU

26. 06. 1998 16.44

Na Dunaju se je danes začel dvodnevni seminar o razmerah na področju medijev v državah kandidatkah za članstvo v EU, ki ga pripravljata mednarodno novinarsko združenje (IPI) in informacijska služba mesta Dunaj. Srečanja se udeležujejo predstavniki medijev iz Estonije, Poljske, Češke, Madžarske, Cipra in Slovenije.

Srečanje predsednika DZ Podobnika z estonskim zunanjim ministrom

10. 06. 1998 12.55

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik, ki se na povabilo predsednika estonskega parlamenta Toomasa Savija mudi na obisku v Estoniji, se je dopoldne srečal z estonskim ministrom za zunanje zadeve Toomasom Hendrikom Ilvesom, s katerim se je pogovarjal o aktualnih političnih vprašanjih ter o bilateralnem sodelovanju med državama.

EU: 205 milijonov za plinovod v Španiji

02. 06. 1998 11.43

Evropska komisija je namenila 205 milijonov ekujev za izgradnjo potrebne plinovodne infrastrukture v manj razvitih regijah v Španiji.

EU še brez soglasja do predloga reforme skupne kmetijske politike

26. 05. 1998 16.26

Dvodnevno zasedanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki se danes končuje v Bruslju, je pokazalo, da petnajsterica ostaja močno razdeljena glede predložene reforme skupne kmetijske politike, ki predvideva precejšnje zmanjšanje garantiranih cen za žitarice, mlečne izdelke in govedino.<br< Kot so pokazale prve analize posebnega unijinega kmetijskega odbora, ki združuje izvedence petnajsterice, reforme podpira sedem članic - Danska, Finska, Grčija, Italija, Nizozemska, Švedska in Velika Britanija. Zagovarjanje reform te države utemeljujejo z večanjem globalne konkurenčnosti in odprtosti evropskega kmetijstva. Nekatere izmed njih zaradi teh razlogov zagovarjajo nadaljnje poglabljanje reform oziroma še večje zmanjšanje garantiranih cen za nekatere kmetijske proizvode.

Kramberger in Kacin sprejela portugalsko delegacijo

26. 05. 1998 16.20

Podpredsednik komisije DZ za evropske zadeve Janez Kramberger in predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin ter člani odbora so danes sprejeli portugalsko delegacijo pod vodstvom državnega sekretarja Francisca Seixasa Da Costa. Goste je spremljal tudi veleposlanik, akreditiran za Slovenijo, Alvaro De Mendoca Emoura, so sporočili iz DZ.

Premier Drnovšek na uradnem obisku na Portugalskem

24. 05. 1998 11.43

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se bo jutri, 25. maja, v okviru uradnega obiska na Portugalskem sestal s kolegom Antoniom Guterresom, sprejela pa ga bosta tudi predsednik države Jorge Sampaio in predsednik parlamenta Almeido Santos. Sicer se je premier včeraj udeležil slovenskega nacionalnega dne na svetovni razstavi EXPO '98 v Lizboni, na kateri naša država sodeluje s projektom Slovenija - Terra Mystica.

Robin Cook prispel v Ankaro

19. 05. 1998 17.17

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes dopotoval v Ankaro, kjer bo skušal oživiti odnose med Evropsko unijo in Turčijo, ki so na mrtvi točki, odkar EU na zadnjem evropskem vrhu v Luksemburgu Turčije ni uvrstila v program prihodnje širitve unije.