države eu

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Alžirijo bo obiskala misija EU
13. 01. 1998 18.11
Predstavniki zunanjih ministrstev držav članic Evropske unije so v Bruslju tudi formalno potrdili odločitev, da bo Alžirijo, ki jo zadnje dva tedna pretresajo vali krutega nasilja, obiskala misija EU. Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov v Bruslju, so na sestanku ocenili, da lahko evropska trojka odpotuje že ta konec tedna, točen datum obiska pa je odvisen od odgovora alžirskih oblasti. Misija, sestavljena iz visokih predstavnikov - najverjetneje političnih direktorjev ali državnih sekretarjev v zunanjih ministrstvih - sedanje predsedujoče države EU Velike Britanije, prejšnjega predsedujočega Luksembruga in prihodnje Avstrije, se mora z zadostnimi informacijami iz Alžirije vrniti do 26. januarja, ko bo o izsledkih poročala na takratnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.

Jacques Santer februarja na turnejo po Bližnjem Vzhodu
12. 01. 1998 12.25
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo februarja odpotoval na enotedensko turnejo po Bližnjem Vzhodu, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bejrutu.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma
05. 01. 1998 18.29
V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Cotti za vstop Švice v EU
28. 12. 1997 08.36
Vodja švicarske diplomacije Flavio Cotti, ki bo 1. januarja postal predsednik švicarske konfederacije, se je danes izrekel za vstop Švice v Evropsko unijo.

Presežki evropskega govejega mesa v Severno Korejo?
23. 12. 1997 09.43
Podpredsednik severnokorejske vlade Kim Jung Nam je v pismu zaprosil Dansko, naj posreduje pri Evropski komisiji, da bi iz zalog Evropske unije Severni Koreji poslali goveje meso in tako pomagali prebivalstvu, ki trpi za lakoto, je v ponedeljek povedal danski minister za sodelovanje Poul Nielson, ki pa predlogu sicer nasprotuje.

Širitev EU naj bi trajala še pet let
16. 12. 1997 15.30
Proces širitve Evropske unije bo trajal najmanj pet, morda pa celo sedem let, je danes izjavil podpredsednik socialistične skupine v Evropskem parlamentu Klaus Haensch.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU
16. 12. 1997 10.14
Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

Drnovšek na srečanju držav članic EU
13. 12. 1997 12.13
Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisij plinov
09. 12. 1997 14.35
Raul Estrada, predsednik pogajalskega odbora na mednarodni konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah v japonskem Kjotu, je danes predstavil predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisije plinov z učinkom tople grede do leta 2010. Predlog zadeva tri in ne šest ozračju škodljivih plinov, kot so predlagale ZDA.

Razprava o emisijah toplogrednih plinov se še nadaljuje
08. 12. 1997 09.30
EU je na konferenci o podnebju v Kjotu znova zavrnila vsakršen predlog sporazuma, ki bi določal zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje po državah. Luksemburški minister za okolje Johny Lahure je odločno zavrnil takšen predlog, ki so ga dale ZDA, Japonska in države v razvoju, češ da ne prispeva k napredku pogajanj. Ameriški podpredsednik Al Gore pa je po telefonskem pogovoru s predsednikom Billom Clinotnom zatrdil, da bodo ZDA pokazale več prožnosti na pogajanjih v prizadevanju za zmanjšanje učinka tople grede.

Prepoved uvoza mleka in mlečnih izdelkov iz Poljske v države EU
29. 11. 1997 11.29
Evropska unija naj bi s 1. decembrom prepovedala uvoz mlečnih izdelkov iz Poljske, ker higienske razmere v poljski mlečni industriji ne ustrezajo merilom EU. Strokovnjaki EU so prejšnji mesec pregledali štiri mlekarne in ugotovili, da poljsko mleko vsebuje kar nekajkrat več bakterij, kot dovoljujejo standardi EU. Poljska bo zahtevala, naj nova komisija opravi še eno inšpekcijo, poročilo posebne komisije EU pa ocenjuje kot tendenciozno. Poljska v EU izvaža predvsem mleko v prahu, vrednost izvoza pa znaša 90 milijonov dolarjev letno.

Premier Drnovšek na Irskem
27. 11. 1997 19.13
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na prvem uradnem obisku na Irskem. V Dublinu se je danes srečal z irskim kolegom Bertiejem Ahernom, ki mu je zagotovil popolno podporo Irske na bližnjem luksemburškem vrhu za vključitev v prvi krog pogajanj in za čimprejšnji začetek pogajanj Evropske komisije s Slovenijo. Premier Drnovšek se je sestal tudi s predsednikom predstavniškega doma Seamusom Pattisonom in predsednikom senata Brianom Mulloolyjem.

Monti kritiziral prepočasno usklajevanje zakonodaj članic EU za učinkovito delovanje notranjega trga
27. 11. 1997 11.46
Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je danes v nagovoru pred svetom ministrov Evropske unije za notranji trg izjavil, da je unija <I>zelo daleč</i> od uresničitve akcijskega načrta za učinkovito delovanje skupnega notranjega trga. Hkrati je poudaril, da je obnašanje nekaterih držav, ki zaostajajo z vnašanjem ustreznih sprememb v nacionalno zakonodajo, nedopustno.

Nov kandidat za avstrijskega predsednika
26. 11. 1997 15.24
Karl Walter Nowak se bo kot kandidat državljanske iniciative <i>Nevtralna Avstrija</i> potegoval za mesto predsednika Avstrije na spomladanskih predsedniških volitvah. Kandidaturo za šefa avstrijske države so že prijavili sedanji predsednik Thomas Klestil, voditeljica stranke Liberalni forum Heide Schmidt in dunajski gradbenik Richard Lugner.

David Andrews: Članstvo v Natu ni pogoj za članstvo v EU
17. 11. 1997 00.00
Irski zunanji minister David Andrews je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo dunajskega časnika Der Standard med drugim dejal, da nevtralnost v Evropski uniji ne predstavlja problema in da majhne države v uniji lahko shajajo brez članstva v zvezi NATO. Udeleževale pa naj bi se akcij pod okriljem Združenih narodov in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Članstvo Irske v zvezi NATO je po besedah njenega zunanjega ministra oddaljena zamisel.

Avstrija bo podprla Ukrajino pri vstopu v EU
10. 09. 1997 00.00
Vodja avstrijske diplomacije Wolfgang Schuessel je na skupni tiskovni konferenci z ukrajinskim zunanjim ministrom Genadijem Udovenkom danes v Kijevu Ukrajini zagotovil podporo Avstrije pri krepitvi položaja te države v Evropski uniji. Po Schuesslovih besedah je Ukrajina