države eu

'Drugo izplačilo Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov kaže na odločno podporo EU'

21. 03. 2023 13.52

Evropska komisija je Ukrajini izplačala 1,5 milijarde evrov makrofinančne pomoči, ki je del 18 milijard evrov vrednega svežnja, predvidenega za letos. Namen te pomoči je med drugim zagotavljanje izplačila plač in pokojnin ter financiranja javnih storitev, kot sta zdravstvo in šolstvo, so sporočili v Bruslju.

Žrtvam potresov v Turčiji in Siriji sedem milijard, na pomoč tudi Slovenija

20. 03. 2023 19.27

Mednarodna skupnost je na donatorski konferenci za pomoč žrtvam uničujočih potresov v Turčiji in Siriji napovedala sedem milijard evrov, je v Bruslju sporočil predsedujoči Svetu EU, švedski premier Ulf Kristersson. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen je zbrani znesek presegel pričakovanja. Slovenija bo državama namenila 500.000 evrov. Materialna škoda potresov v Turčiji sicer znaša okoli 970 milijard evrov, je sporočil turški predsednik.

Bruselj za nadaljnje zniževanje porabe plina za 15 odstotkov

20. 03. 2023 15.21

Evropska komisija predlaga podaljšanje okvira za usklajeno zmanjševanje povpraševanja po plinu v EU, ki se izteče s koncem marca. S podaljšanjem bi prostovoljni cilj 15-odstotnega zmanjšanja povpraševanja po plinu podaljšali do marca 2024, so sporočili iz Bruslja.

Milijon topniških izstrelkov za Ukrajino

20. 03. 2023 14.40

Zunanji ministri držav članic Evropske unije so podprli načrt visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella o nadaljnjih dobavah streliva Ukrajini. Po neuradnih informacijah so se dogovorili, da bo unija Ukrajini v prihodnjih 12 mesecih dobavila milijon topniških izstrelkov. Skupnemu naročilu se je pridružilo 18 držav, 17 članic EU in Norveška. Skupnemu naročanju streliva se bo v kratkem pridružila tudi Slovenija, je potrdil obrambni minister Marjan Šarec.

20 let od invazije ZDA na Irak: 'Vse se je začelo z lažmi'

20. 03. 2023 07.46

Mineva 20 let, odkar so ameriške in zavezniške sile vdrle v Irak, da bi strmoglavile diktatorsko oblast Sadama Huseina, ker naj bi ta skrival orožje za množično uničenje. Člani Busheve vlade so za domačo in svetovno javnost sprožili močno propagandno ofenzivo, v kateri so sodelovali tudi ameriški in svetovni mediji. Kasneje, po 300.000 mrtvih Iračanih, so ugotovili, da Irak orožja ni posedoval.

Vučić: Dosežen dogovor, a ničesar nisem podpisal. Kurti: Srbija beži od podpisa

19. 03. 2023 16.09

Dolgi 12-urni sobotni pogovor je očitno obrodil sadove. Visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Joseph Borrell je namreč sporočil, da sta kosovski premier Albin Kurti in srbski predsednik Aleksandar Vučić sprejela dogovor o izvajanju sporazuma EU o normalizaciji odnosov. Sporočil je še, da bo ustanovljena skupnost srbskih občin, ki bo skrbela za večjo avtonomijo občin s srbsko večino. Vučić je ob tem potrdil, da je bil dosežen "nekakšen" dogovor, a da ni še ničesar podpisal.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

ZDA obljubile bonbončke, prestrašena EU bi multinacionalke zasipala z denarjem

17. 03. 2023 17.13

Velika podjetja unovčujejo strahove Evrope pred industrijskim nazadovanjem. ZDA so namreč z načrtom IRA sprožile tekmo med ZDA in EU o tem, kdo bo dal več subvencij v tekmi za zeleni prehod. Ob tem pa naraščajo strahovi, da bo evropski davkoplačevalski denar na koncu koristil vsem – le EU ne.

Kitajske 'lovske puške': Peking Moskvi na zvite načine pomaga z orožjem

17. 03. 2023 12.34

Kitajska uradno zatrjuje, da se v vojni med Rusijo in Ukrajino ne postavlja na stran nikogar in da si prizadeva za mir. Po drugi strani pa je precej jasno, da gre za državo, ki je v konfliktu na strani Rusije, zdaj pa se je izkazalo še, da naj bi Rusiji poslala kar nekaj orožja.

Koalicijske stranke enotno proti uvrstitvi Rusije med države, ki podpirajo terorizem

16. 03. 2023 16.06

Koalicijske stranke so v DZ enotno nasprotovale predlogu SDS o uvrstitvi Rusije med države, ki podpirajo terorizem. Resoluciji, o kateri poslanci sicer ne bodo glasovali, so podporo izrazili v poslanski skupini predlagateljev in v NSi, v imenu katere je Jernej Vrtovec spomnil na sporna ravnanja Kremlja znotraj in zunaj meja Ruske federacije.

Naraščajoča skrb glede TikToka: omrežje naj se loči od kitajskega podjetja

16. 03. 2023 12.30

Spletno družbeno omrežje za deljenje videoposnetkov TikTok je potrdilo, da je iz Washingtona dobilo priporočilo, naj se v izogib nacionalni prepovedi uporabe v ZDA loči od kitajske matične družbe ByteDance. Kitajska je zato ZDA pozvala, naj ustavijo nerazumljiv pritisk na TikTok in prenehajo diskriminirati tuja podjetja.

Nove podrobnosti davčne reforme: bomo torej plačevali več ali manj?

15. 03. 2023 18.35

"Povprečen Slovenec po vladni davčni reformi v svoji denarnici ne bo imel nič manj kot do zdaj, kvečjemu več," obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Pa bo res? Vlada dosedanjo dohodninsko logiko obrača na glavo in bo pri izračunu upoštevala vse dohodke posameznika. Poleg plače tudi regres, nagrade za uspešnost, prevoz na delo in socialne transferje. Nepremičnine pa naj bi po novem progresivno obdavčili glede na njihovo vrednost.

Nemec na čelu delegacije Evropskega parlamenta za odnose z Magrebom

15. 03. 2023 17.14

Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu za novega vodjo delegacije za odnose z državami Magreba izvolil evropskega poslanca iz Slovenije Matjaža Nemca (S&D/SD). Delo delegacije bo še naprej ključno pri vprašanjih upravljanja z migracijami in širših varnostnih izzivih Sredozemlja, je po izvolitvi dejal Nemec.

PSS: Na ta način policisti nikoli ne bomo prišli do poštenega vrednotenja dela

15. 03. 2023 07.56

Na anomalije policijskih plač, kjer prihaja do tega, da so podrejeni uslužbenci bolje plačani od šefov, direktorjev ali celo vodstva Policije, zaposleni opozarjajo že več let. Dogaja se tudi, da tisti, ki napredujejo na višje funkcije, dobijo nižjo plačo, kot so jo imeli prej.

MNZ upošteval predlog Hojsa: pod UV-svetlobo vidna tudi 2. kitica Zdravljice

15. 03. 2023 07.39

Na novi biometrični osebni izkaznici, ki je zaradi svoje dovršenosti požela tudi priznanje mednarodnih strokovnjakov s področja varnostnih tiskovin in identifikacijskih dokumentov, lahko najdemo zapis druge kitice Prešernove Zdravljice. "Bog našo nam deželo, Bog živi ves slovenski svet." "Mislim, da je izbor druge kitice lep," je odločitev, da na nove osebne izkaznice dodajo tudi ta zapis, komentiral nekdanji notranji minister Aleš Hojs, ki je idejo tudi predlagal. Prav SDS pa je lani, sicer neuspešno, v državni zbor vložila tudi predlog spremembe zakona o državnih simbolih, s katerim bi slovenska himna postala celotna Prešernova Zdravljica.

Bruselj s predlogom reforme trga elektrike za večjo zaščito porabnikov

14. 03. 2023 06.24

Evropska komisija je predstavila predlog reforme delovanja evropskega trga elektrike, katere namen je povečati zaščito porabnikov, tako gospodinjstev kot podjetij. Poleg tega želi komisija spodbuditi naložbe v obnovljive vire energije in okrepiti konkurenčnost evropske industrije. Slovenija pozdravlja predstavljeni predlog za reformo evropskega trga elektrike, predvsem ukrepe za obvladovanje volatilnosti cen energije in za zaščito potrošnikov. Medtem pa predlog nekaterih drugih izzivov energetske draginje po mnenju ministrstva za okolje, podnebje in energijo še ne naslavlja ustrezno.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje

14. 03. 2023 06.22

Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

V EP znova pobuda za ukinitev premikanja urinih kazalcev

13. 03. 2023 21.41

Skupina evroposlancev je na evropsko komisijo naslovila novo pobudo za ukinitev vsakoletnega premikanja ure. Razprava o tem je sicer potekala že pred štirimi leti, ko so evropski poslanci odločili, da bomo po letu 2021 prenehali s to prakso. A je zaradi pandemije to vprašanje ostalo v senci, nato pa je evropska komisija odločila, da bomo uro prestavljali še vsaj do 2026.

Golob: Slovenija za vstop BiH v EU rezervirala dodaten milijon evrov

13. 03. 2023 06.00

Premier Robert Golob je na uradnem obisku v Bosni in Hercegovini. Srečal se je že s predsednico sveta ministrov BiH Borjano Krišto, glavna tema pogovorov pa so evropske integracije BiH. Ob tem je premier dejal, da Slovenija želi biti ne le zaveznica, ampak prijateljica BiH, in da je vlada v proračunu rezervirala dodaten milijon evrov, s katerim bo neposredno podprla prve aktivnosti.

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske

13. 03. 2023 13.11

V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'

13. 03. 2023 06.00

Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Boštjančič: Z rebalansom ne bomo odpirali denarnice

12. 03. 2023 08.43

Hkrati s svojo reorganizacijo in ustanovitvijo treh novih ministrstev je vlada napovedala tudi rebalans državnega proračuna. Na finančnem ministrstvu čakajo še zadnje potrebne podatke za njegovo pripravo, ob čemer porabniki po besedah ministra Klemna Boštjančiča ne bi smeli pričakovati dodatnih sredstev. Gre zgolj za tehničen rebalans, pravi.

Lavrov: Dogajanje v Gruziji spominja na proteste na Majdanu

10. 03. 2023 14.19

Večdnevni protesti proti predlogu "zakona o tujih agentih" v Gruziji spominjajo na proteste, ki so leta 2014 potekali na kijevskem trgu Majdan, je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Dogajanje v Gruziji je označil za poskus državnega udara in opozoril, da so vse to organizirale tuje sile.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Vnukinja Benita Mussolinija komisarju EU izročila higienski vložek z njegovim imenom

09. 03. 2023 13.20

Evropska poslanka Alessandra Mussolini je italijanskemu komisarju EU za gospodarstvo Paolu Gentiloniju izročila higienski vložek z njegovim imenom in napisom "DDV 0 %". S to potezo je želela pokazati, kako zavzeta je, kar se tiče odprave davka za izdelke za žensko higieno.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Boštjančič: Pri izvajanju načrta za okrevanje in odpornost bomo zaostajali

08. 03. 2023 17.27

Slovenija bo pri črpanju sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča ves čas zaostajala. Pri izbiri projektov je bil namreč izbran povsem napačen pristop in tudi organizacijsko gre za zelo zapleten zalogaj. Vseeno naj bi sredstva pravočasno počrpali v celoti, prvi obrok pričakuje v nekaj tednih.

Sankcije proti materi vodje Wagnerjevih plačancev razveljavljene

08. 03. 2023 12.38

Sodišče Evropske unije je razveljavilo sankcije, ki jih je EU uvedla proti Violeti Prigožini, materi Jevgenija Prigožina, vodji ruske najemniške skupine Wagner. Gre za prvo sodbo v zvezi s sankcijami, ki so jih zoper številne posameznike in podjetja zaradi ruske agresije v Ukrajini sprejele države članice EU.

Protesti v Gruziji: policija uporabila vodne topove in solzivec

08. 03. 2023 08.16

Gruzijski parlament je podprl kontroverzen osnutek zakona, za katerega kritiki pravijo, da omejuje svobodo tiska in zatira civilno družbo. Po državi so tako izbruhnili protesti, v prestolnici Tbilisi pa so se protestniki spopadli s policijo.

Razveljavljen zakon o zagotovitvi sodnega varstva po izbrisih v bankah

07. 03. 2023 12.23

Ustavno sodišče je v postopku, začetem na zahtevo Banke Slovenije, razveljavilo Zakon o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. Čeprav vse določbe niso protiustavne, ga je razveljavilo v celoti, ker je ugotovilo neustavnost plačevanja odškodnine s strani Banke Slovenije.