države eu

Putin pričakoval aplavz, nato pa presenečen odšel iz dvorane

06. 04. 2023 12.28

V sredo je ruski predsednik v Kremlju pozdravil 17 novih ambasadorjev iz tujine. V približno 20-minutnem govoru je njihove države večkrat okrivil za "dramatični potek dogodkov" zadnjega leta. Zato so se očitno odločili, da konca uvodnega nagovora ne bodo pozdravili z aplavzom, ki ga je Putin več kot očitno pričakoval.

Kako se tihotapci drog infiltrirajo v evropska pristanišča?

05. 04. 2023 16.26

Tihotapci drog se vedno pogosteje infiltrirajo v evropska pristanišča, predvsem prek korupcije zaposlenih, vstopajo pa tudi v digitalno infrastrukturo pristanišč, kaže najnovejše poročilo Europola. Droge večinoma tihotapijo v zabojnikih, pristojni pa pregledajo le del od 90 milijonov kontejnerjev, kolikor jih letno potuje skozi pristanišča EU.

Klakočar Zupančičeva na uradnem obisku v Afriki, v Ugandi posvojila šimpanzinjo

05. 04. 2023 13.45

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se od 3. do 7. aprila z delegacijo mudi na uradnem obisku v Ugandi in Ruandi v Afriki. Petdnevni obisk predvideva srečanja s političnim vrhom obeh držav, namen obiska je tudi predstavitev Slovenije in njenih aktivnosti v Afriki, tudi v luči iskanja podpore za članstvo Slovenije v Varnostnem svetu OZN. Klakočar Zupančičeva, ki med prioritete svojega mandata uvršča pomen zaščite živali, je v izobraževalnem centru za ohranjanje divjih živali posvojila šimpanzinjo Ursko.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'

05. 04. 2023 06.00

150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Hrvaška naj bi zaradi pritiskov ZDA razveljavila dogovor s Kitajci

04. 04. 2023 15.07

Potem ko je konzorcij treh kitajskih družb pred tremi leti zmagal na natečaju za preureditev reškega pristanišča, je Washington prepričal Hrvaško, da ne sklene dogovora s Kitajci, piše ameriški časnik Wall Street Journal. Reško pristanišče ameriška mornarica uporablja za vzdrževanje in popravilo ladij, Nato pa za skladiščenje vojaške opreme.

'Zastavo so obesili nad nekakšnim straniščem in rekli, da so zavzeli Bahmut'

04. 04. 2023 12.12

Po tem, ko je vodja skupine Wagner v ponedeljek sporočil, da so njegove sile v pravnem smislu zavzele ukrajinsko mesto Bahmut, so ukrajinske sile zdaj zatrdile, da to ni res. Zagotovile so, da Bahmut ostaja ukrajinski. "Zastavo so dvignili nad nekakšnim straniščem. Pritrdili so jo na, kdo ve kaj, obesili so svojo krpo in rekli, da so zavzeli mesto. No, dobro, naj mislijo, da so ga zavzeli," je dejal tiskovni predstavnik vzhodnega vojaškega poveljstva Sergej Čerevatji. Siloviti boji se medtem nadaljujejo. Ukrajinska vojska je sporočila, da so njihove sile ponoči uničile 14 ruskih brezpilotnih letal.

Zelena luč Bruslja subvencioniranju letalskih povezav

03. 04. 2023 16.01

Bruselj je prižgal zeleno luč programu subvencioniranja letalskih povezav, s katerim želi vlada izboljšati povezljivost Slovenije, so potrdili na infrastrukturnem ministrstvu. Na prednostnem seznamu je 10 prog, za tri leta je na voljo skupno 16,8 milijona evrov. Razpis bodo po napovedih ministrstva objavili v najkrajšem možnem času.

Đukanović se po 32 letih poslavlja, novi predsednik Črne gore je Milatović

03. 04. 2023 08.17

Politični novinec Jakov Milatović, ki ga podpira prosrbska vladna koalicija, je v drugem krogu zmagal na črnogorskih predsedniških volitvah. S 60,1 odstotka glasov je premagal Mila Đukanovića, ki je Črni gori kot predsednik vlade in kot predsednik države vladal 32 let.

Zelenski: Slovenija dela Ukrajino močnejšo

01. 04. 2023 11.10

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je zahvalil predsedniku vlade in Sloveniji za vso pomoč njegovi državi. Pri tem je posebej izpostavil topel odnos slovenskega prebivalstva do ukrajinskih beguncev.

Črna gora – kam naprej?

01. 04. 2023 13.35

Po razpadu socialistične Jugoslavije je prišlo do oblikovanja Zvezne republike Jugoslavije, ki sta jo tvorili Srbija in Črna gora. Neenak in mačehovski odnos v tej zvezi je bil precej očiten, kot tudi servilen in podrejen odnos oblasti v Podgorici v odnosu do Miloševićeve klike v Beogradu. Z vojno leta 1999 in bombardiranjem Nata se je začelo postopoma oblikovati novo zavezništvo med vodjo opozicije in poznejšim premierjem Srbije, Zoranom Đinđićem, ter črnogorsko politiko. Padec Miloševića je odprl prostor za redefinicijo odnosa med Srbijo in Črno goro, posledično pa je prišlo do nastanka Državne skupnosti Srbije in Črne gore, ki je razpadla z odcepitvijo Črne gore leta 2006. Vse od takrat v Črni gori tlijo protislovja, ki so v zadnjih letih postala izjemno eksplozivna.

Preko 40 slovenskih podjetij pripravljenih proizvajati strelivo

31. 03. 2023 18.03

Rok za oddajo ponudb za sodelovanje pri proizvodnji streliva se je iztekel 30. marca. Odziv na poziv Ministrstva za obrambo pa je izjemno velik. Prispelo je namreč več kot 40 ponudb. Na ministrstvu, kjer so z odzivom zelo zadovoljni, jih že proučujejo.

Vlada bi posegla v interventna zakona za spopad z energetsko krizo

30. 03. 2023 20.10

Vlada predlaga spremembo lani sprejetih interventnih zakonov za spopad z energetsko krizo. S prvim predlogom v zakonodajo med drugim vnaša zadnje odločitve na ravni EU, tudi glede skupnega nakupa plina, z drugim pa posega v pobiranje presežnih prihodkov energetskih družb, s katerimi se v delu financirajo ukrepi za spopad z energetsko draginjo.

Avstrijski svobodnjaki v parlamentu bojkotirali govor Zelenskega

30. 03. 2023 12.27

Poslanci desničarske avstrijske svobodnjaške stranke (FPÖ) so med video nagovorom ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega v parlamentu zapustili dvorano v znak protesta, ker se s tem po njihovem prepričanju krši nevtralnost Avstrije.

Rusija za 20-krat povečala dobavo nafte Indiji

28. 03. 2023 12.44

Prodaja ruske nafte Indiji se je lani povečala za več kot 20-krat, potem ko so se evropski kupci po izbruhu vojne v Ukrajini obrnili na druge trge, je povedal namestnik predsednika ruske vlade, pristojen za energetiko, Aleksander Novak. Kot je dodal, se je okrepila tudi dobava nafte Kitajski.

Upanje v 'škatli': odmerki, ki bi rešili življenja, so plavali v mlačni vodi

27. 03. 2023 12.26

V Afriki vsako leto umre na tisoče otrok zaradi bolezni, proti katerim dejansko obstajajo cepiva. Vendar pa zaradi pomanjkanja možnosti hlajenja cepiva, četudi prispejo do tistih, ki jih potrebujejo, postanejo neuporabna. Iskanje rešitev že daje rezultate, kontinent pa si želi okrepiti lastno proizvodnjo cepiv.

Najdena volkova najverjetneje žrtvi krivolova

27. 03. 2023 12.03

Po najdbi dveh kadavrov volkov na območju Ribnice, je Zavod za gozdove na terenu potrdil, da gre za sum na krivolov in je zato o tem obvestil Policijo, ki je že sprožila postopek. Zavod ob novem nezakonitem uboju volkov poziva k učinkovitem upravljanju populacij velikih zveri.

Na Brniku začetek poletne sezone, ki prinaša več novih letalskih povezav

26. 03. 2023 07.21

Na Letališču Jožeta Pučnika začenjajo poletno sezono, ki prinaša tudi več novih letalskih povezav. Med drugim bo prevoznik Aegean Airlines Brnik povezal z Atenami, Finnair pa bo po triletnem premoru lete vrnil v Helsinke.

Ruska vohuna v Sloveniji prijeta s kupom denarja, v ozadju pogovori o izmenjavi?

25. 03. 2023 09.59

Ruska vohuna, ki so jima v Sloveniji podaljšali pripor, naj bi v pisarni hranila večjo količino denarja – celo tako veliko, da so policisti potrebovali več ur, da so ga prešteli, razkriva britanski Guardian. Medtem ko pri nas čakata na sojenje, pa naj bi v ozadju med Moskvo in zahodnimi državami potekali pogovori na visoki diplomatski ravni o njuni zamenjavi za osebo ali več ljudi, ki so trenutno v zaporu v Rusiji. "To je zdaj velika diplomatska igra. Zdaj bomo videli, kako pomembni so ti ljudje za Rusijo," ocenjuje eden od virov.

'Madžarska ne bi aretirala Putina'

23. 03. 2023 17.38

Madžarska ne bi aretirala ruskega predsednika Vladimirja Putina, čigar prijetje je odredilo Mednarodno kazensko sodišče, je dejal vodja kabineta madžarskega premierja Gergely Gulyas. Kot je pojasnil, nalog za aretacijo, ki ga je prejšnji teden zaradi vojnih zločinov v Ukrajini za Putina izdalo sodišče, na Madžarskem ni pravno zavezujoč.

MNZ: Pogoj znanja slovenskega jezika ni diskriminatoren

22. 03. 2023 20.32

Ministrstvo za notranje zadeve je v odzivu na opozorila nevladnikov o diskriminatornosti novele Zakona o tujcih sporočilo, da z njo odpravljajo administrativne ovire ter omogočajo hitrejše postopke urejanja dovoljenj za prebivanje in potrdil o prijavi. Predlagali so tudi uvedbo brezplačnih tečajev slovenskega jezika za vse kategorije tujcev.

Izhodiščni seznam: manj sredstev za trajnostno prenovo stavb, oskrbo s pitno vodo ...

22. 03. 2023 18.09

Ministrstvo za finance je pripravilo izhodiščni seznam naložb, ki bodo ali izločene iz posodobljenega načrta za okrevanje in odpornost ali bo njihovo financiranje z nepovratnimi sredstvi v načrtu zmanjšano. Prilagoditev je med drugim potrebna, ker državi pripada 286 milijonov evrov manj nepovratnih sredstev od sprva predvidenih.

DZ potrdil novi zakon o napotitvah delavcev v tujino

22. 03. 2023 13.02

DZ je s 53 glasovi za in petimi proti potrdil novi zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ki med drugim predvideva črtanje določbe o znižanju davčne osnove za prispevke za nekatere napotene delavce. Poslanci vseh strani so zato opozorili na negativne posledice za podjetja, ki napotujejo delavce v tujino, in se zavzeli za pravočasne rešitve zanje.

Hidžabi, nikabi, burke. Jih države EU regulirajo?

22. 03. 2023 07.33

Različne vrste naglavnih rut, ki jih nosijo nekatere muslimanke, so že več let predmet spora in debat. Da je za pogovore o hidžabih, nikabih in burkah treba ustvariti varnejše okolje, so se ob svetovnem dnevu hidžaba, ki ga obeležujemo 31. januarja, glasili pozivi Evropski uniji. In kakšne regulacije sploh izvaja Unija kot skupnost ter podrobneje tudi države znotraj nje?

Je javno-finančna politika Golobove vlade dolgoročno vzdržna?

21. 03. 2023 21.04

Vladne načrte oziroma obljube aktualne oblasti na eni in posamične zahteve zdravnikov, učiteljev, gasilcev, sodstva in drugih poklicnih skupin javnih uslužbencev na drugi strani pozorno spremljajo tudi v fiskalnem svetu. Je torej javno-finančna politika vlade dolgoročno vzdržna in skladna z veljavnimi fiskalnimi pravili? "Država lahko pokrije legitimne sindikalne interese, ne pa vseh kapric in izsiljevanj," opozarja predsednik sveta Davorin Kračun. Nad vladno taktiko 'zalivanja' zahtev z davkoplačevalskim denarjem je zaskrbljen tudi nekdanji finančni minister.

'Drugo izplačilo Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov kaže na odločno podporo EU'

21. 03. 2023 13.52

Evropska komisija je Ukrajini izplačala 1,5 milijarde evrov makrofinančne pomoči, ki je del 18 milijard evrov vrednega svežnja, predvidenega za letos. Namen te pomoči je med drugim zagotavljanje izplačila plač in pokojnin ter financiranja javnih storitev, kot sta zdravstvo in šolstvo, so sporočili v Bruslju.

Žrtvam potresov v Turčiji in Siriji sedem milijard, na pomoč tudi Slovenija

20. 03. 2023 19.27

Mednarodna skupnost je na donatorski konferenci za pomoč žrtvam uničujočih potresov v Turčiji in Siriji napovedala sedem milijard evrov, je v Bruslju sporočil predsedujoči Svetu EU, švedski premier Ulf Kristersson. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen je zbrani znesek presegel pričakovanja. Slovenija bo državama namenila 500.000 evrov. Materialna škoda potresov v Turčiji sicer znaša okoli 970 milijard evrov, je sporočil turški predsednik.

Bruselj za nadaljnje zniževanje porabe plina za 15 odstotkov

20. 03. 2023 15.21

Evropska komisija predlaga podaljšanje okvira za usklajeno zmanjševanje povpraševanja po plinu v EU, ki se izteče s koncem marca. S podaljšanjem bi prostovoljni cilj 15-odstotnega zmanjšanja povpraševanja po plinu podaljšali do marca 2024, so sporočili iz Bruslja.

Milijon topniških izstrelkov za Ukrajino

20. 03. 2023 14.40

Zunanji ministri držav članic Evropske unije so podprli načrt visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella o nadaljnjih dobavah streliva Ukrajini. Po neuradnih informacijah so se dogovorili, da bo unija Ukrajini v prihodnjih 12 mesecih dobavila milijon topniških izstrelkov. Skupnemu naročilu se je pridružilo 18 držav, 17 članic EU in Norveška. Skupnemu naročanju streliva se bo v kratkem pridružila tudi Slovenija, je potrdil obrambni minister Marjan Šarec.

20 let od invazije ZDA na Irak: 'Vse se je začelo z lažmi'

20. 03. 2023 07.46

Mineva 20 let, odkar so ameriške in zavezniške sile vdrle v Irak, da bi strmoglavile diktatorsko oblast Sadama Huseina, ker naj bi ta skrival orožje za množično uničenje. Člani Busheve vlade so za domačo in svetovno javnost sprožili močno propagandno ofenzivo, v kateri so sodelovali tudi ameriški in svetovni mediji. Kasneje, po 300.000 mrtvih Iračanih, so ugotovili, da Irak orožja ni posedoval.

Vučić: Dosežen dogovor, a ničesar nisem podpisal. Kurti: Srbija beži od podpisa

19. 03. 2023 16.09

Dolgi 12-urni sobotni pogovor je očitno obrodil sadove. Visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko Joseph Borrell je namreč sporočil, da sta kosovski premier Albin Kurti in srbski predsednik Aleksandar Vučić sprejela dogovor o izvajanju sporazuma EU o normalizaciji odnosov. Sporočil je še, da bo ustanovljena skupnost srbskih občin, ki bo skrbela za večjo avtonomijo občin s srbsko večino. Vučić je ob tem potrdil, da je bil dosežen "nekakšen" dogovor, a da ni še ničesar podpisal.