države eu

Predlog Evropske komisije: do pomladi znižanje porabe plina za 15 odstotkov
20. 07. 2022 07.37
Evropska komisija je predstavila evropski načrt ukrepanja v primeru dodatnega zmanjšanja oziroma ukinitve dobave plina iz Rusije prihodnjo jesen in zimo. Verjetno je, da Rusija povsem prekine dobavo plina Evropski uniji, je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zato komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta do konca marca 2023 za 15 odstotkov, je povedala.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo
19. 07. 2022 10.07
Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

Vučićev odgovor Hrvatom: Nočem k vam na morje, rad bi šel v Jasenovac
19. 07. 2022 10.38
Potem ko so hrvaške oblasti srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću preprečile zasebni obisk v nekdanjem koncentracijskem taborišču Jasenovac, je ta sporočil, da se je to zgodilo že drugič, a da je Jasenovac za Srbe očitno "prepovedano mesto". Spotoma se je obregnil še ob besede hrvaškega zunanjega ministra, da obisk Jasenovca ni izlet na morje, pač pa gre za obisk predsednika države, ki zahteva določene postopke. "Nočem na morje, hočem v Jasenovac," je poudaril in pikro pripomnil, da njega ni med tistimi, ki radi obiskujejo hrvaško obalo. Plenković medtem odgovarja: "Reakcija Beograda je histerična, mi smo "cool in easy!"

EU bo zaradi požarov kupila dodatna letala za gašenje
19. 07. 2022 10.19
Evropska unija je začela pogovore za nakup dodatnih letal za gašenje požarov, da bi se spopadla s povišanim tveganjem in vse pogostejšimi hudimi gozdnimi požari, ki divjajo v več delih južne in zahodne Evrope, je pojasnil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Komisar ni želel razkriti, katera podjetja bodo zagotovila ta letala, saj pogajanja še potekajo.

Koliko sredstev države članice EU namenijo za boj proti požarom?
19. 07. 2022 06.00
Kljub temu, da po Evropi vsako leto divja več požarov, se višina sredstev, ki jih vlade držav EU namenjajo gasilskim društvom in enotam za boj proti njim, od začetka tisočletja skorajda ne spreminja. Države članice boju proti požarom povprečno namenijo 0,5 odstotka vseh svojih letnih javnofinančnih izdatkov, Slovenija se nahaja pod povprečjem.

Zunanji ministri EU za dodatno vojaško pomoč Ukrajini
18. 07. 2022 19.26
Zunanji ministri članic Evropske unije so se dogovorili o nadaljnji vojaški pomoči Ukrajini. EU bo za pomoč v orožju namenila dodatnih 500 milijonov evrov, skupaj pa 2,5 milijarde, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Ob tem je poudaril, da morajo članice EU vztrajati pri sankcijah proti Rusiji.

V torek otvoritev Pelješkega mostu, najdražjega infrastrukturnega projekta EU
18. 07. 2022 19.14
Vožnja na Pelješac bo kmalu kakšen evro cenejša, še posebej od torka dalje, ko bo končno odprt most, ki bo Hrvaško prvič v zgodovini samostojne države povezal v enotno celoto. Most je stal 418 milijonov evrov, 85 odstotkov je krila Evropska unija, preostalih 15 odstotkov pa Hrvaška, in je najdražji infrastrukturni projekt, sofinanciran z evropskimi sredstvi od leta 1986, ko je Evropska komisija začela s sofinanciranjem projektov. Priprave na otvoritev so v polnem teku.

Po sporu zaradi zasebnega si Vučić želi uradnega obiska Jasenovca
18. 07. 2022 16.14
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je nekaj dni potem, ko so mu hrvaške oblasti preprečile zasebni obisk v nekdanjem koncentracijskem taborišču Jasenovac, izrazil željo, da bi taborišče obiskal v sklopu uradnega obiska, je razkril srbski zunanji minister Nikola Selaković v pogovoru za srbsko televizijo Pink TV.

Siemensova turbina naj bi bila na poti iz Kanade v Nemčijo
18. 07. 2022 10.15
Plinska turbina, ki jo ima v lasti nemško podjetje Siemens in je bila na popravilu v Kanadi, naj bi že bila na poti v Nemčijo, medtem ko naj bi v Rusijo prispela 24. julija. Vrnitev turbine ruskemu energetskemu velikanu Gazpromu bi po navedbah ruske tiskovne agencije Tass omogočila delovanje trenutno zaprtega plinovoda Severni tok.

EU kupila dodatna cepiva proti opičjim kozam
18. 07. 2022 14.23
Evropska komisija je sporočila, da je na podlagi pogodbe z danskim podjetjem Bavarian Nordic kupila 54.530 dodatnih odmerkov cepiva proti opičjim kozam. Pri tem je izrazila zaskrbljenost zaradi skoraj 50-odstotnega povečanja števila primerov v EU v enem tednu. V Sloveniji so doslej potrdili 24 primerov okužb z virusom opičjih koz.

Hrvaška in Srbija v sporu zaradi prepovedi Vučićevega obiska v Jasenovcu
17. 07. 2022 13.14
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je po poročanju hrvaških in srbskih medijev načrtoval zasebni obisk v nekdanjem koncentracijskem taborišču Jasenovac in bližnjem mestu Pakrac na Hrvaškem, vendar so mu hrvaške oblasti to preprečile, kar je v Srbiji povzročilo burne reakcije.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'
17. 07. 2022 11.39
Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Ne le okusi, tudi imena sladoledov vedno bolj nenavadna
17. 07. 2022 08.51
V poletni vročini prija osvežitev, zato je kralj sladic v tem času zagotovo sladoled. Statistični podatki kažejo, da si povprečen Slovenec doma privošči skoraj štiri litre sladoleda letno. Ker tretjo nedeljo v juliju obeležujemo svetovni dan sladoleda, smo zbrali nekaj podatkov o tej priljubljeni pregrehi. Poleg tega smo se pogovarjali s kuharskim mojstrom Lukom Jezerškom, ki je med drugim namignil, kako naj kar sami doma pripravimo okusno ledeno sladico.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'
17. 07. 2022 08.11
Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Pismo bodočemu zdravniku
16. 07. 2022 19.00
Dragi maturant, naj Ti čestitamo k uspešno opravljeni maturi in v času zasluženih počitnic utrgamo trenutek za popotnico tistim, ki ste se odločili, da stopite na našo poklicno pot. Da bi vedel, kaj točno te čaka, smo zbrali nekaj krepkih resnic o nas. Brez olepšav, obzirnosti in politične korektnosti. Tako kot je, ker je nekje treba potegniti črto in na koncu reči lopati lopata.

Evropska pot Severne Makedonije: 'To je zgodovinska priložnost, izkoristili ste jo'
16. 07. 2022 15.03
Makedonski parlament je podprl francoski kompromisni predlog, ki naj bi odpravil bolgarsko blokado pristopnih pogajanj makedonske vlade z Evropsko unijo. Zanj je po navedbah makedonske tiskovne agencije MIA glasovalo 68 poslancev, proti ni bil nihče. Opozicija je med glasovanjem zapustila dvorano. Bruselj je že pozdravil odločitev. "To je bila zgodovinska priložnost in izkoristili ste jo," je ob tem dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Požari po Evropi: na Portugalskem umrl pilot, v Italiji turisti bežali v morje
16. 07. 2022 13.24
Med gašenjem požara na severu Portugalske je v nesreči umrl gasilski pilot. V severnoitalijanskem obmorskem letovišču Bibione je v petek zaradi gozdnega požara v morje zbežalo več turistov. Rešila jih je obalna straža. Požari divjajo tudi na španski sredozemski obali, prav tako se z ognjenimi zublji borijo v Grčiji in Franciji. V Španiji pa je zaradi hude vročine v zadnjih dneh umrlo 237 ljudi.

Gazprom od Siemensa zahteva vrnitev popravljene plinske turbine
16. 07. 2022 14.46
Iz ruskega energetskega velikana Gazprom so sporočili, da so od nemške družbe Siemens zahtevali vrnitev turbine, ki jo je podjetje popravilo v Kanadi. S tem naj bi zagotovili delovanje trenutno zaprtega plinovoda Severni tok, po katerem ruski plin teče v Evropo. "Gazprom je 15. julija družbi Siemens predložil uradno prošnjo za pridobitev dokumentov (...) za dovoljenje za izvoz plinskoturbinskega motorja postaje Portovaja, ki je ključni objekt za plinovod Severni tok," so navedli v izjavi.

Umrl nekdanji veleposlanik Peter Toš
16. 07. 2022 12.47
V 84. letu starosti je umrl Peter Toš. Toš je diplomatsko kariero začel kot jugoslovanski veleposlanik v Tanzaniji, v zadnjih letih pa je vodil klub nekdanjih slovenskih veleposlanikov. Sožalje je svojcem izrekel tudi predsednik Borut Pahor.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom
16. 07. 2022 07.00
Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Madžarska predsednica na prvem uradnem obisku v Sloveniji
15. 07. 2022 15.32
Na povabilo predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja je Slovenijo obiskala predsednica Madžarske Katalin Novak. Gre za prvi uradni obisk novoizvoljene madžarske predsednice v Sloveniji. Predsednik Pahor in predsednica Novak sta se prvič sestala ob robu vrha pobude Tri morja v Rigi.

V napadu na ukrajinsko Vinico umrlo 23 ljudi, pogrešajo jih še 39
15. 07. 2022 09.16
V četrtkovem ruskem zračnem napadu na ukrajinsko mesto Vinica je v raketiranju po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, identificirali so šest žrtev. 66 je ranjenih, od tega jih je pet v kritičnem stanju, 34 jih ima hude poškodbe. Napad se je zgodil v dopoldanskem času, ko je bilo na ulicah polno ljudi, ukrajinske oblasti pa so sporočile, da še vedno pogrešajo 39 oseb. Na Baliju poteka dvodnevno srečanje 20 največjih gospodarstev na svetu, ki se je začelo v senci ukrajinske vojne, ki je razburkala trge, zvišala cene hrane in inflacijo.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država
14. 07. 2022 21.52
Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč
14. 07. 2022 15.17
Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

Poročilo Bruslja o vladavini prava po oceni vlade realno odraža stanje
14. 07. 2022 15.38
Evropska komisija je v poročilu o vladavini prava podala objektivne ugotovitve, ki so kritične, a so realna ocena stanja v zadnjih dveh letih, je po seji vlade, ki se je seznanila z v sredo objavljenim poročilom, dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Napovedala je, da se bodo hitro lotili uresničevanja priporočil Bruslja.

'Dogajanje v Sloveniji sprožilo razmislek o evropski medijski zakonodaji'
13. 07. 2022 14.15
Evropska komisija je zaradi dogajanja na področju medijev v Sloveniji, tudi v zvezi s prekinitvijo financiranja Slovenske tiskovne agencije, začela razmišljati o pripravi medijske zakonodaje, ki bo veljala za vse članice, je ob predstavitvi poročila o vladavini prava dejala evropska komisarka Vera Jourova v luči dogajanja na RTV Slovenija.

Sodišče EU dopušča tožbo družbe Nord Stream 2 zoper evropsko direktivo
12. 07. 2022 10.29
Sodišče EU je ugotovilo delno dopustnost tožbe družbe Nord Stream 2 zoper direktivo, s katero so bila nekatera pravila notranjega trga z zemeljskim plinom razširjena na plinovode iz tretjih držav. Tožbo proti Evropski komisiji je švicarska hčerinska družba ruskega Gazproma vložila leta 2019.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani
12. 07. 2022 07.29
Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Golob: Cilj preživeti zimo brez ruskega plina in redukcij je zahteven, a uresničljiv
12. 07. 2022 07.29
Premier Robert Golob je bil na delovnem obisku v Berlinu, kjer se je srečal z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem. Izmenjala sta si poglede na aktualne razmere ter govorila o nadaljnjem sodelovanju med državama. Pogovarjala sta se o vojni v Ukrajini in vse hujših posledicah tudi za druge evropske države ter širitvi unije na Zahodni Balkan. Nemčija je prva država, kamor je novi premier odšel na bilateralni obisk, spremljal ga je tudi minister za infrastrukturo Bojan Kumer.

Frontex: EU se mora zaradi prehranske krize pripraviti na nov val migracij
11. 07. 2022 17.09
Po tem, ko je na nov val migracij kot posledico prehranske krize pretekli teden v nagovoru v slovenskem državnem zboru že opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, je na slednje zdaj opozorila tudi agencija EU za mejno stražo Frontex. Evropska unija se mora pripraviti na nove valove migrantov, ki se bodo iz svojih držav prisiljeni izseliti zaradi prehranske krize, ki jo je še poglobila vojna v Ukrajini. Takšno opozorilo je na srečanju notranjih ministrov EU v Pragi namenila začasna izvršna direktorica Frontexa Aija Kalnaja.