države eu

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Putinova stranka predlaga datum za referendume o priključitvi ukrajinskih ozemelj
07. 09. 2022 14.50
Ruska vladajoča stranka Enotna Rusija predsednika Vladimirja Putina je predlagala 4. november kot datum za izvedbo referendumov za priključitev ozemelj na jugu in vzhodu Ukrajine, ki so jih zasedle ruske sile. Obe regiji sta pod ruskim nadzorom že od prvih tednov vojne v Ukrajini.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin
07. 09. 2022 11.35
Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Francoski poslanci na obisku v Tajvanu
07. 09. 2022 12.16
Po obisku Nancy Pelosi v Tajvanu, ki je precej razburil kitajski politični vrh, je danes v Tajpej prispela še delegacija francoskih poslancev. Obisk bi lahko hitro sprožil nov odziv Pekinga, ker razmere med državama ostajajo napete in grožnja kitajske vojske ostaja. Francoski poslanci naj bi razpravljali o vrsti vprašanj, vključno z regionalno varnostjo, tehnološkimi inovacijami in krepitvijo industrijskih dobavnih verig.

'Država je polna in potrebujejo prostor, kmetje pa imamo zemljo, ki jo želijo'
07. 09. 2022 09.17
Bodo prej klonili kmetje ali bo klecnila vlada? To vprašanje postaja vse bolj vroče na Nizozemskem, kjer dogajanje kaže, kako težko je v resničnem svetu, ne na papirju, uskladiti zelene ambicije z njihovimi potencialnimi gospodarskimi učinki.

Usmanov, Avena in Rašnikov. Orban tri oligarhe rešuje pred EU
07. 09. 2022 07.10
Madžarska se je znova izkazala za oviro, ko gre za sankcije EU proti Rusiji – tokrat s pritiskom na črtanje treh ruskih oligarhov s seznama sankcij, poroča Politico, ki se sklicuje na več diplomatskih virov, ki pa ne želijo biti imenovani. EU ima do 15. septembra rok za obnovitev ukrepov proti posameznikom, ki so bili sankcionirani od izbruha ruske vojne v Ukrajini, sicer bodo ti ukrepi prenehali veljati. Znotraj bloka je bilo to podaljšanje obravnavano kot tehnična formalnost, a zdaj naj bi se zaradi Madžarske vse skupaj precej zapletalo.

Bruselj predlaga zamrznitev vizumskega sporazuma z Rusijo
06. 09. 2022 16.40
Evropska komisija je danes predlagala popolno zamrznitev izvajanja sporazuma o poenostavljenem izdajanju vizumov med EU in Rusijo, kar pomeni, da bodo ruski državljani precej težje pridobili schengenske vizume, je povedala evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Za zamrznitev sporazuma so se sicer zavzeli že zunanji ministri EU.

Delodajalci za oblikovanje kapice na cene energentov za gospodarstvo
06. 09. 2022 16.26
Delodajalci so ob robu današnjega posveta združenja delodajalcev obrti in podjetnikov ponovno pozvali k oblikovanju kapice na cene energentov za gospodarstvo. Menijo, da je nujna, če želi gospodarstvo prebroditi energetsko krizo. Skupaj z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom se strinjajo, da je glede regulacije na potezi zdaj Evropska komisija.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja
06. 09. 2022 10.14
Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen
06. 09. 2022 07.53
Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

'Slaba diplomatka' Liz Truss in njen odnos z Unijo
06. 09. 2022 08.59
Novoimenovano britansko vodjo konzervativcev in predsednico vlade čaka težka naloga. Čeprav je ob novih funkcijah prejela veliko čestitk, se v javnosti, pa tudi v njeni stranki, pojavlja vse več skepticizma – država je namreč pred največjim izzivom zadnjih 40 let. Kljub kriznim časom kaže, da Liz Truss skrhanega odnosa z Unijo ne želi popraviti – že kot zunanja ministrica je Unijo redko omenila, nekateri pa ji celo očitajo, da si konflikt s celino želi umetno ustvariti.

Liz Truss nova vodja konservativcev in britanska premierka
05. 09. 2022 06.11
Britanski konservativci so objavili izid glasovanja o nasledniku Borisa Johnsona na čelu stranke. Po pričakovanjih je to postala dosedanja zunanja ministrica Liz Truss, ki bo prevzela tudi vodenje vlade. Kot tretja ženska v britanski zgodovini se bo vselila na Downing Street 10. Njen protikandidat je bil nekdanji finančni minister Rishi Sunak. Zaradi njene zmage je odstopila ministrica za notranje zadeve Priti Patel.

Nemotena oskrba s plinom: vlada posodobila zakon
05. 09. 2022 12.57
Vlada je z namenom zagotavljanja nemotene oskrbe odjemalcev zemeljskega plina posodobila besedilo predloga zakona o poroštvu države na obveznosti družb GEN energija, HSE in hčerinskih družb ter Geoplin, ki se določa iz naslova kreditov, najetih za zagotavljanje likvidnosti in nakupa dodatnih količin zemeljskega plina izven trga Evropske unije, so sporočili z Ukoma.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'
05. 09. 2022 09.49
Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Nemcem 65 milijard evrov pomoči. Scholz: To zimo bomo preživeli
04. 09. 2022 13.59
Nemška vlada je danes napovedala sveženj v višini več kot 65 milijard evrov za pomoč prebivalcem pri spopadanju z naraščajočimi stroški energije in inflacijo. Med ukrepi so cenejše vozovnice za javni prevoz, nakazilo zneska v višini 300 oz. 200 evrov upokojencem ter študentom, vlada pa bo uvedla še nižje cene za osnovno raven porabe elektrike.

'Rusija ni kršila naše ozemeljske celovitosti, Slovenija pa jo je'
03. 09. 2022 16.13
"Nihče nas še ni obvestil, da smo tik pred vstopom v Evropsko unijo. Tudi videti ni, da bi nas sploh nameravali obvestiti," je dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić po srečanju s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem. Ta je Vučiću namreč dejal, da si želi, da bi države, ki želijo vstopiti v Evropsko unijo, podprle sankcije unije Zahoda zoper Rusiji. Vučić je slovenskega predsednika ob srečanju medtem prosil, naj se znotraj EU zavzame, da bi Zahodni Balkan postal del finančne podpore uvoza elektrike ali pa bi v luči energetske krize prejel vsaj del podpore.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni
02. 09. 2022 17.39
Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

Bruselj med izrednimi ukrepi navaja cenovno kapico za cenejše tehnologije
02. 09. 2022 13.26
Evropska komisija je pripravila prvo oceno možnih kratkoročnih ukrepov za soočanje z visokimi cenami električne energije, piše v dokumentu, ki ga je pridobila STA. Ocenjuje, da bi bila najbolj ustrezna uvedba treh medsebojno prepletenih kratkoročnih izrednih ukrepov. Med najbolj ustreznimi navaja uvedbo cenovne kapice za cenejše vrste proizvodnje elektrike in manjšo porabo električne energije.

Dober posel: Kitajska Evropi (pre)prodaja nujno potreben (ruski) plin
31. 08. 2022 19.29
Zima se bliža, Evropa pa potrebuje plin. Tega je doslej v veliki meri dobavljala Rusija, a zaradi ruskega napada na Ukrajino so se odnosi med Rusijo in povezavo močno spremenili. Evropa tako računa na varčevanje, večanje deleža obnovljivih virov energije - kar pa je počasen proces - ter seveda na nove dobavitelje. Ob ZDA se v tem smislu kot princ na belem konju ponuja - Kitajska.

Zunanji ministri EU za otežitev izdajanja vizumov ruskim državljanom
31. 08. 2022 07.40
Zunanji ministri EU so na zasedanju v Pragi dosegli politično soglasje o tem, da se popolnoma zamrzne sporazum med EU in Rusijo o poenostavljenem izdajanju vizumov, je po zasedanju povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. To pomeni, da bo izdajanje schengenskih vizumov ruskim državljanom močno oteženo.

'Meja za priključitev je tako visoka, da bomo morali postati Švedska'
31. 08. 2022 17.15
Blejski strateški forum se je v torek s panelom o širitvi EU na Zahodni Balkan končal. Na njem so se politiki iz Nemčije, Francije, Velike Britanije, Srbije in Albanije pogovarjali o tem, kje tiči razlog za več kot deset let trajajoče postopke za sprejem v Unijo. Nekatere države balkanskega polotoka so bile že tik pred pogajanji, celo sprejemom, pa so jih nato zavrnili. Hrvaška se je za vstop pogajala 68 mesecev, Črna gora se o sprejemu pogovarja že skoraj 10 let. Upanje, da bodo nekatere države Zahodnega Balkana kdaj postale enakovredne članice, upada, nezadovoljstvo med njimi pa raste.

Skladišča plina v EU 80-odstotno napolnjena
31. 08. 2022 09.17
Skladišča plina v EU so po podatkih združenja sistemskih operaterjev plinske infrastrukture v EU napolnjena 80,2-odstotno. To pomeni, da je napolnjenost skladišč več kot dva meseca pred rokom presegla osnovni cilj uredbe EU o skladiščenju plina, ki so jo države potrdile konec junija, veljati pa je začela v začetku avgusta.

'Če bomo čez pet let še vedno reševali Balkan, ne bomo akterji'
31. 08. 2022 07.31
Da je širitev Evropske unije na Zahodni Balkan nujna in zaželena, še posebej v trenutni situaciji, ko spremembe v geopolitičnih odnosih narekujejo novo globalno politično arhitekturo, smo na letošnjem BSF slišali večkrat. A države tega dela Evrope, ki želijo v EU, že dolgo čakajo pred vrati, čeprav se – tudi v luči ruskega napada na Ukrajino – poudarja nujnost, da Evropa strne vrste, to pa brez držav Zahodnega Balkana ni mogoče. A na čigavi strani je žoga – na strani držav ali EU?

Ukrajina 'zlomila' rusko obrambo v Hersonu
30. 08. 2022 06.31
Ukrajinske enote so "zlomile" prvo linijo ruske obrambe v Hersonu. Slednje je namreč prvo večje ukrajinsko mesto, ki je padlo v ruske roke. V spopadu naj bi bilo ubitih okoli 80 ruskih vojakov in uničene veliko opreme. Obrambni ministri držav članic EU so se medtem na neformalnem zasedanju v Pragi strinjali, da se sproži potrebne priprave za vzpostavitev misije EU za urjenje ukrajinske vojske, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell.

40 let rumene rutice, ki v prometu varuje najmlajše in opozarja voznike
30. 08. 2022 15.37
Letos obeležujemo 40 let od zakonske uvedbe rumene rutice, ki je obvezna za prvo- in drugošolce. Z njo so otroci bolj vidni, ostali udeleženci v prometu pa nanje bolj pozorni. V četrtek se v šole vrača 194.554 osnovnošolcev, rumeno rutko pa si bo prvič nadelo 20.797 prvošolk in prvošolcev, ki spadajo med najranljivejše udeležence v prometu.

Prihodnost EU: boljši politiki, poslušanje državljanov in širitev na Zahodni Balkan
30. 08. 2022 11.35
Drugi dan Blejskega strateškega foruma je potekal v luči razprav o prihodnosti(h), ki čakajo tako Evropsko unijo kot Evropo in svet. Politiki in akademiki so se osredotočili predvsem na tehtanje praks, ki bi jih bilo dobro vključiti v evropske politike. Med njimi so izstopale širitev in poglobitev Unije, opolnomočenje vrednot in večje vključevanje državljanov v politične odločitve. A kako bi do teh rešitev prišli?

'V boju za lastno življenje ne moreš biti utrujen'
29. 08. 2022 17.41
Ukrajinski predsenik Volodimir Zelenski je na panelu voditeljev v okviru letošnjega BSF izpostavil, da Rusija bije vojno proti življenju Ukrajincev in njihovi kulturi, ki jo Rusija želi popolnoma izbrisati. "Ruski propagandisti in uradniki sploh ne skrivajo, da želijo uničiti vse, kar je ukrajinskega," je poudaril. In opozoril, da se, če doseže zmago, Rusija ne bo nikoli ustavila.

'Novo strateško razmišljanje' EU: konec ruskih fosilnih goriv, reforma trga elektrike
29. 08. 2022 15.58
Ukrajino bomo podpirali, dokler bo treba, je ob začetku Blejskega strateškega foruma zagotovila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "S tem bomo Rusiji in svetu dokazali, da je kršenje dogovorjenih mednarodnih pravil povezano z velikimi stroški," je poudarila. To pa pomeni novosti tudi na domačem parketu.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo
29. 08. 2022 06.39
Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Bobnarjeva: Stališče Slovenije je, da naj Hrvaška čim prej vstopi v Schengen
29. 08. 2022 06.43
Na mejnem prehodu Obrežje sta se sestala notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Tatjana Bobnar in Davor Božinović. Šlo je za njuno prvo srečanje, odkar je Bobnarjeva junija prevzela naloge slovenske notranje ministrice. Govorila sta predvsem o upravljanju migracij, pa tudi o policijskem sodelovanju med državama in prihodnosti schengenskega prostora. Oba sta izpostavila, da letos državi beležita večje število ilegalnih prehodov meje in da bosta omenjeno problematiko državi naslovili tudi na Evropsko komisijo. Božinović je kot dokaz dobrih medsosedskih odnosov izpostavil tudi 1,7 slovenskih prehodov meje v letošnjem letu.