države eu

Vrh EU neuradno zbližal stališča o soočenju z energetsko draginjo

20. 10. 2022 06.26

Voditelji držav članic EU so v Bruslju po neuradnih informacijah nekoliko zbližali stališča o nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Zaenkrat so sicer opravili zgolj prvi krog razprave, v katerem se je pokazalo, da so članice razdeljene na tri tabore. 16 držav naj bi podpiralo uvedbo dinamične kapice za omejitev špekulativnih dvigov cen na plinskem trgu in uvedbo cenovne kapice za plin, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije. V razpravi pa se je pokazalo, da poleg tega tabora, ki je pripravljen tudi nekoliko popustiti pri omejevanju cen plina, obstajata še dva. Južne članice si želijo predvsem več možnosti za financiranje ukrepov za soočanje z draginjo, Nemčija, Avstrija, Nizozemska in Danska pa medtem vztrajajo pri nasprotovanju omejevanju cen.

'Rusija energetski sistem spreminja v bojišče, kar sproža nov val beguncev'

20. 10. 2022 06.36

Ukrajinska vlada je prvič po začetku vojne omejila porabo električne energije po vsej državi, nacionalno energetsko podjetje Ukrenergo pa je državljane pozvalo, naj napolnijo vse električne naprave, od telefonov in baterij do svetilk, saj zaradi novih ruskih raketnih napadov pričakujejo ponovne izpade električne energije. "Ruski napadi na ukrajinske energetske objekte so spremenili električno omrežje v bojišče, kar je spodbudilo nov val beguncev, ki bežijo v druge dele Evrope," pa je opozoril Zelenski.

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec

20. 10. 2022 21.16

V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Trije streli, štirje specialci: s strehe skozi okno

20. 10. 2022 08.26

S strehe se ob pročelju večnadstropne stavbe proti tlom najprej spustijo zvitki vrvi. Sledijo jim zamaskirani možje, zaslišijo se trije streli, steklo se razbije in štiri uniformirane postave se skozi okno zavihtijo v drugo nadstropje. Tik ob slovensko-hrvaški meji štirje policijski specialci iz vse Evrope vadijo vstop v objekt z višine. S "pokrivanjem" z orožjem ali brez njega, odvisno od tega, kako hitro je treba priti v objekt. Ropota tudi spodaj na dvorišču, dva se trudita z vlamljanjem vrat v trenažnem zabojniku.

Berlusconi razburil z izjavo, da sta s Putinom (še vedno) tesna prijatelja

19. 10. 2022 09.49

Skrivni posnetek pogovora Berlusconija s člani njegove poslanske skupine Naprej, Italija razkriva, da sta Berlusconi in Putin znova v stiku. Še več, za rojstna dneva sta si izmenjala darili. S tem je nekdanji italijanski premier močno razburil politično sceno, še posebej v času, ko na mandat za sestavo nove vlade čaka desničarka Giorgia Meloni. Številni opozarjajo, da bi lahko Berlusconijeve izjave najbolj škodovale Tajaniju, ki si obeta položaj zunanjega ministra v novi vladi.

Evropski poslanci opozorili na nedopustnost nadzora v schengenskem območju

18. 10. 2022 20.34

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu na pobudo slovenskega evroposlanca razpravljal o dopustnosti ohranitve nadzora na notranjih mejah v območju Schengna glede na sodbo Sodišča EU. Evroposlanci so v razpravi opozorili, da nadaljevanje nadzora ni dopustno in ga je treba odpraviti.

Iran naj bi Rusiji poleg dronov začel dostavljati tudi rakete

18. 10. 2022 08.42

Po neuradno pridobljenih poročilih naj bi Iran Rusiji poleg brezpilotnih letal začel dobavljati še izstrelke zemlja-zemlja. Medtem Rusija nadaljuje z napadi na ukrajinsko infrastrukturo, tudi z domnevnimi iranskimi droni. V Kijevu naj bi njihove rakete zadele eno izmed elektrarn, ukrajinske oblasti pa o napadih poročajo tudi iz regij Harkov, Dnipropetrovsk in Mikolajiv. V številnih krajih je zato prekinjena oskrba z električno energijo in vodo. Kot je povedal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, je Rusija v osmih dneh uničila skoraj tretjino ukrajinskih elektrarn, brez elektrike naj bi ostalo približno 1000 naselij. V dobrem tednu dni je v obstreljevanjih umrlo 70 ljudi, vsaj 240 jih je ranjenih.

Bruselj predlaga omejevanje cen plina na trgovskem vozlišču TTF

18. 10. 2022 18.09

Evropska komisija predlaga vzpostavitev mehanizma za omejitev cen na glavnem evropskem vozlišču za trgovanje z zemeljskim plinom TTF, je sporočila njena predsednica Ursula von der Leyen. Mehanizem bi bil v veljavi, dokler ne bo oblikovan dodaten indeks za določanje cen plina v pogodbah. Na vrhu EU konec tedna pričakuje dogovor o tem.

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'

18. 10. 2022 11.51

Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

Jeseni porabili manj elektrike in zemeljskega plina

18. 10. 2022 09.45

Večina podjetij je septembra pričakovala zmanjšanje proizvodnje do konca leta. To se odraža tudi pri porabi elektrike, ki je bila prejšnji mesec precej nižja kot v enakem obdobju lani. V zadnjih mesecih je bila varčnejša tudi poraba zemeljskega plina, kar na Umarju tako kot pri elektriki povezujejo s podražitvami in manjšo rabo energentov.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?

17. 10. 2022 19.12

Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

'Edina tradicija, v katero verjamem, je antifašistična tradicija'

17. 10. 2022 21.18

V tednu pred volitvami se nadaljujejo pogovori s predsedniškimi kandidati v oddaji Svet na Kanalu A. Tokrat je bil gost kandidat Levice Miha Kordiš. Med drugim je pogovor potekal o tem, ali bi znal biti predsednik vseh, ali obžaluje katero od svojih izjav in kakšen bi bil kot predsednik. Poudarja, da je v kampanjo vstopil z namenom, da bi predsedniški funkciji vrnil vsebinsko težo. Obljublja, da se bo kot predsednik postavil za ljudi in okolje.

Po požaru so pazniki na zapornikih uporabili še solzivec

17. 10. 2022 18.51

V soboto je v zaporu Evin v Teheranu izbruhnil požar. Na plan prihajajo podrobnosti kaotične noči, ki so jo zaznamovale eksplozije in po novih informacijah tudi solzivec. Državna tiskovna agencija Tasnim je tudi sporočila, da je število smrtnih žrtev požara naraslo na osem. EU je tudi uvedla sankcije proti Iranu zaradi smrti Aminijeve in zatrtja protestov.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Bruselj pripravlja predlog omejitve cene na trgovalnem vozlišču TTF

17. 10. 2022 17.39

Evropska komisija po neuradnih informacijah pripravlja mehanizem za omejitev cen na glavnem evropskem vozlišču za trgovanje s plinom TTF. Kot je razvidno iz osnutka predloga, ki ga bo predstavila v torek, bi bil ta mehanizem v veljavi, dokler ne bo vzpostavljen dodaten indeks za določanje cen plina v pogodbah.

'Srbija nima kaj iskati v EU, pomembno je prijateljstvo z Rusijo'

16. 10. 2022 10.36

Notranji minister in vodja Socialističnega gibanja Aleksandar Vulin je v intervjuju za srbske Večernje novosti na vprašanje, ali je po odkriti zahtevi Bruslja, naj Srbija uvede sankcije Rusiji in prizna Kosovo, čas, da Srbija odneha stremeti k evropski integraciji, odgovoril pritrdilno. "Ni vprašanje, ali želimo v EU, vprašanje je, ali EU želi Srbijo," je dejal Vulin.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'

15. 10. 2022 10.35

Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

Ministri članic EU za skupen odziv na porast prihodov migrantov

14. 10. 2022 12.21

Notranji ministri držav članic EU so se v Luksemburgu strinjali, da se je treba z državami Zahodnega Balkana, prek katerih v unijo prihaja vse več migrantov, najprej pogovarjati. Češki minister Vit Rakušan in komisarka Ylva Johansson tako načrtujeta obisk v regiji. Obenem nista izključila možnosti zamrznitve brezvizumskega sporazuma.

Kadrovanje med strokovnostjo in sprejemljivostjo: kaj čaka Predsednika republike?

14. 10. 2022 06.00

Šest sodnikov Ustavnega sodišča, informacijski pooblaščenec, guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic, predsednik protikorupcijske komisije. Iskanje vodij teh najpomembnejših institucij v državi, ki jim poteče mandat v naslednjih petih letih, je v rokah novega predsednika ali predsednice republike - nekatere bo predlagal, druge imenoval. Pri tem pa: očitki o politični trgovini, zadovoljstvo zaradi "uravnoteženega'' seznama kandidatov in kar trije pravni strokovnjaki, ki jih je politika zavrnila v Državnem zboru - to so bile pasti pri lovljenju ravnotežja med strokovnostjo in politično sprejemljivostjo kandidatov.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto

14. 10. 2022 06.05

Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'

13. 10. 2022 19.58

Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

'Napad na Natovo oskrbo z energijo bi izzval enoten in odločen odgovor'

12. 10. 2022 06.35

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg se je zavezal, da bo kot odziv na nastalo škodo na plinovodih Severni tok okrepil zaščito kritične infrastrukture. Ob tem pa je opozoril tudi, da bi namerni napad na oskrbo z energijo zavezništva izzval enoten in odločen odgovor. EU namreč meni, da sta bila plinovoda Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju prejšnji mesec tarča sabotaže. Zahodne zaveznice so pripravljene na dolgoročno obrambno podporo Ukrajine. Predstavniki več kot 50 zahodnih držav, ki sestavljajo kontaktno skupino za obrambo Ukrajine, so se sestali v Bruslju in izrazili pripravljenost za nadaljnjo krepitev najnujnejših in dolgoročnih obrambnih zmogljivosti te države.

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'

12. 10. 2022 19.36

Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Golob: BiH si zasluži evropsko perspektivo

12. 10. 2022 13.49

Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev o podelitvi statusa kandidatke bo sprejel Evropski svet, v katerem sodelujejo voditelji držav članic EU, vse skupaj pa bi se lahko zgodilo decembra. Odločitev je pozdravil tudi predsednik vlade Robert Golob in omenil, da je slovenska diplomacija trdo delala, da bi prišlo do tega.

Bruselj Srbijo poziva k spoštovanju sankcij proti Rusiji

12. 10. 2022 16.16

Srbija mora biti bolj usklajena z zunanjo politiko EU, tudi pri sankcijah proti Rusiji, uvedenih zaradi njene agresije na Ukrajino, je ob predstavitvi širitvenega poročila za Srbijo poudaril evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Glede večine drugih držav iz regije je poudaril, da je njihova politika usklajena z zunanjo politiko EU.

Notranji ministri EU v petek o širitvi schengna s Hrvaško z januarjem

12. 10. 2022 13.38

Hrvaški se obeta, da bo januarja 2023 vstopila v schengensko območje, s čimer bo odpravljen nadzor na meji s Slovenijo, je v minulih dneh potrdilo več virov pri EU. Svet EU, ki bo širitev schengna obravnaval na petkovem zasedanju notranjih ministrov v Luksemburgu, sicer čaka na mnenje Evropskega parlamenta, ki bo po pričakovanjih pozitivno. Dokončno bo o vstopu Hrvaške v schengen z januarjem prihodnje leto odločal Svet EU, kar naj bi se zgodilo decembra.

Evropska komisija bo predstavila poročilo o širitvi na Zahodni Balkan

12. 10. 2022 06.22

Bruselj bo predstavil poročilo o napredku kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Širitveno poročilo bo obsegalo države Zahodnega Balkana in Turčijo, ne pa še Ukrajine in Moldavije. To bo prvo poročilo po začetku pristopnih pogajanj s Skopjem in Tirano, pomembno pa je tudi v luči podelitve statusa kandidatke Bosni in Hercegovini, za kar si prizadeva Slovenija.

Kako Brglez porabi skoraj 5000 evrov mesečnega nadomestila za stroške pisarne?

12. 10. 2022 06.00

Kandidat za predsednika države in aktualni evropski poslanec Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo pojasnil, da njegova plača po plačilu vseh davkov (tudi slovenskih) znaša okoli 5700 evrov. Poleg tega Brglez iz Bruslja mesečno prejme še skoraj 5000 evrov nadomestila za upravljanje lokalne pisarne. Preverili smo, kako ga porabi.

Prebilič ta hip stavke zdravnikov ne bi podprl, prav tako ne članstva Ukrajine v Natu

11. 10. 2022 19.30

Čez slabih 14 dni nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji SVET NA KANALU A bodo v tem času gostili vseh sedem kandidatov za predsednika republike. Prvi v nizu pogovorov s kandidati za predsednika republike je bil Vladimir Prebilič. Kakšna so njegova stališča o aktualnih domačih temah, zakaj ta hip ne podpira članstva Ukrajine v Natu, kaj bi obdržal iz Pahorjevega predsedovanja in katerim temam bi se kot predsednik bolj posvečal?