države eu

Von der Leynova preložila obisk Črne gore
29. 10. 2022 14.58
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je odpovedala za danes napovedani obisk Črne gore. Kot je sporočila, so morali zjutraj pot odpovedati "zaradi slabega vremena". Medtem že iščejo naslednjo možnost za obisk, je dodala.

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju
29. 10. 2022 07.20
Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".

Prehajamo na zimski čas. Ne pozabite prestaviti ure
29. 10. 2022 07.20
V nedeljo bomo prešli s poletnega na zimski čas in kazalce na uri premaknili za eno uro nazaj. Ura se bo tako premaknila s 3. na 2. uro zjutraj, kar pomeni, da bomo lahko spali eno uro dlje.

IMF pričakuje, da bo polovica držav v evroobmočju zdrsnila v recesijo
28. 10. 2022 09.59
Vodja Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva je 'naslikala' temno sliko o svetovnem gospodarstvu, saj naj bi se kriza življenjskih stroškov še poslabšala, zagon v Aziji in Ameriki pa naj bi se upočasnil. Za Evropo so obeti še bolj črni. Pred nami so veliki izzivi, pravi.

Kras ostal brez pomoči iz Solidarnostnega sklada EU
27. 10. 2022 16.45
Škoda zaradi požara na Krasu po navedbah vlade ne dosega praga za odobritev pomoči iz Solidarnostnega sklada EU. Končna ocena požara, ki je na Krasu divjal med 17. julijem in 1. avgustom, je namreč ocenjena na 26,88 milijona evrov, prag za odobritev pomoči iz sklada pa za Slovenijo znaša 279,4 milijona evrov, so po seji sporočili z vlade.

Gornji Petrovci najbolj zadolženi med občinami, med mestnimi vodi prestolnica
27. 10. 2022 06.00
Občina Gornji Petrovci okoli deset let zaseda prvo stopničko zadolženih občin. Zadolžena je za 2.801 evra na prebivalca, slovensko povprečje pa je 511 evrov. Med dvanajstimi mestnimi občinami v dolgovih prednjači Ljubljana. Brez dolga je trenutno le 12 od 212 občin.

80 evropskih milijonov za Severno Makedonijo, ki lepo napreduje
26. 10. 2022 21.43
"Prepričana sem, da EU ni popolna brez Severne Makedonije," je ob obisku Skopja dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je pohvalila napredek te države na poti v EU. Po njenih besedah bo EU Severni Makedoniji stala ob strani pri obvladovanju trenutne krize in ji zagotovila sredstva v višini 80 milijonov evrov.

Ladij z rešenimi migranti ne spustijo v italijanska pristanišča
26. 10. 2022 14.46
Italijanske oblasti ne dovolijo vplutja v pristanišča ladjam humanitarnih organizacij, ki so v zadnjih dneh v Sredozemlju iz morja rešile okoli 380 ljudi. Italijansko notranje ministrstvo je poudarilo, da ladji Ocean Viking in Humanity 1 ne ustrezata pravilom EU.

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16
Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Južna Afrika zavrača zaseg sankcionirane ruske superjahte
26. 10. 2022 08.01
Južnoafriška republika bo sankcioniranemu ruskemu oligarhu dovolila privezati svojo superjahto Nord v Cape Townu. Plovilo, vredno okoli 522 milijonov evrov, ki pripada Alekseju Mordašovu, sicer tesnemu prijatelju in zavezniku Vladimirja Putina, je v začetku tedna zapustilo Hongkong, kjer so prav tako dovolili privez. Kljub pozivom opozicije, naj jahto zaseže, je južnoafriška vlada pojasnila, da ne vidi nobenega razloga za upoštevanje zahodnih sankcij.

31 let, odkar je zadnji vojak JLA zapustil Slovenijo
25. 10. 2022 08.45
25. 10. je dan suverenosti, ko je zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade (JLA) zapustil območje Slovenije. V noči na sredo bo minilo 31 let, odkar je Slovenijo zapustil zadnji vojak JLA. S tem je bila v Sloveniji zaključena osamosvojitvena vojna, Slovenija pa je postala suverena država. Letos je osrednja slovesnost potekala v Gornji Radgoni. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo Marjan Šarec: "Slovenska osamosvojitev je častno, je največje dejanje, zanj pa sta bila zaslužna tedanja celotna slovenska politika in celotno slovensko ljudstvo."

Poziv iz Zagreba: Rusija naj se umakne iz Ukrajine
25. 10. 2022 10.49
Udeleženci vrha prve parlamentarne Krimske platforme v Zagrebu so v skupni deklaraciji potrdili, da spoštujejo mednarodno priznane meje Ukrajine, obsodili so nezakonite aneksije in Rusiji poslali sporočilo, naj se umakne iz Ukrajine in konča vojno. Med 42 delegacijami iz 32 držav je tudi slovenska, ki jo zastopa predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je poudarila, da morajo evropski državljani spoznati, da Ukrajina krvavi tudi za Evropo in vsako drugo demokratično državo. Udeležence konference sta med drugim nagovorila predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je sporočil, da potrebuje le tri stvari: finančno in vojaško pomoč ter sankcije Rusiji.

Kumer posvaril pred mehčanjem izhodišč pri omejevanju cen plina
25. 10. 2022 14.06
Potem ko so se voditelji držav članic EU konec preteklega tedna zavzeli za omejevanje cen plina, imajo ministri za energetiko danes na dnevnem redu tehnično razpravo o tem. Govorijo tudi o omejevanju cen plina za proizvodnjo elektrike. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je posvaril pred mehčanjem izhodišč, ki so jih glede ukrepov za omejevanje cen plina konec prejšnjega tedna določili voditelji EU. Slovenija se po njegovih besedah zavzema za to, da bi cene omejili tudi za dolgoročne produkte.

Odbor Evropskega parlamenta podprl vstop Hrvaške v schengen
25. 10. 2022 19.06
Za vstop Hrvaške v schengen ni ovir, je v sprejetem osnutku mnenja, o katerem bo novembra odločal Evropski parlament, ocenil pristojni parlamentarni odbor. Mnenje Evropskega parlamenta, ki ni zavezujoče, bo sicer predzadnji korak na poti Hrvaške v schengen z januarjem prihodnje leto, dokončno odločitev pa naj bi decembra sprejel Svet EU.

Sunak tudi uradno britanski premier: 'Skupaj lahko dosežemo neverjetne stvari'
25. 10. 2022 06.44
Rishi Sunak je po srečanju s kraljem Karlom III. tudi uradno postal 57. predsednik vlade Združenega kraljestva. Kralj ga je povabil k sestavi vlade. Sunak je sicer tretji premier Velike Britanije v letošnjem letu, funkcijo pa prevzema kot najmlajši premier v zadnjih dveh stoletjih. "Zgradil bom vlado, ki bo predstavljala najboljše iz naše stranke," je dejal. Evropska komisija ga je pozvala k spoštovanju dogovorov z EU, sklenjenih po brexitu, zlasti severnoirskega protokola. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski mu je čestital, iz Moskve pa so sporočili, da se tudi pod njegovim vodstvom ne nadejajo izboljšanja odnosov med Veliko Britanijo in Rusijo.

Zaradi odstopa od postavitve ograje na meji 1,8 milijona škode
25. 10. 2022 13.02
Družba Maxi Bau in njen podizvajalec podjetje Legi-SGS sta zaradi odločitve ministrstva za notranje zadeve, da opusti postavitev ograje na meji s Hrvaško, utrpeli škodo v višini najmanj 1,8 milijona evrov, so na novinarski konferenci opozorili predstavniki obeh podjetij. Kot so poudarili, naročnik na plačilo škode ne pristaja. Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) vse navedbe predstavnikov podjetja Maxi Bau odločno zavračajo. Pravijo, da so ves čas pogodbenega razmerja korektno in vestno izpolnjevali pogodbo o dobavi in postavitvi začasnih tehničnih ovir na južni meji.

Bolgarija bo zaradi izbruha ptičje gripe usmrtila okoli 19.000 kokoši
25. 10. 2022 09.50
Bolgarija bo kmalu začela z usmrtitvijo 19.000 kokoši na industrijskih farmah na jugu države, potem ko so odkrili zelo nalezljiv sev ptičje gripe. To je že tretji izbruh gripe na farmi v vasi Krivo Pole blizu mesta Haskovo v zadnjih treh letih. Ptičja gripa je v zadnjem času bila odkrita še v drugih evropskih državah, kot so Francija, Nizozemska in Velika Britanija, kjer so usmrtili 206 redkih in eksotičnih ptic.

Cene plina v Evropi na najnižji ravni po juniju
24. 10. 2022 11.23
Cene zemeljskega plina v Evropi so se v trgovanju močno znižale. Ob začetku jutranjega trgovanja je bilo treba za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v novembru odšteti 100 evrov za megavatno uro, kar je najnižja raven po letošnjem juniju. Cene plina v Evropi se sicer od konca avgusta, ko so dosegle rekordnih 342 evrov na megavatno uro, znižujejo. Kljub temu ostajajo na razmeroma visoki ravni.

Orban ob obletnici madžarske revolucije kritičen do EU
23. 10. 2022 17.00
Viktor Orban je na proslavi ob dnevu madžarske revolucije v Zalaegerszegu dejal, da bo njegova vlada branila madžarske interese v tujini, tisti, ki jim žugajo iz Bruslja, pa bodo po njegovih besedah končali kot njihovi sovjetski predhodniki. Ob 66-letnici spodletele revolucije so v Budimpešti napovedani protivladni protesti.

Energija iz obnovljivih virov: 'Veter in sonce že pomagata državljanom'
23. 10. 2022 08.22
Evropska unija vse od začetka ruske invazije na Ukrajino proizvede več električne energije iz obnovljivih virov energije kot kadarkoli prej. Kot ugotavlja pred kratkim objavljena študija dveh raziskovalno-svetovalnih skupin, je rekordno proizvodnjo elektrike s pomočjo sončne in vetrne energije v tem obdobju doseglo 19 držav članic.

Slovenski prihranek 400 milijonov – špekulanti premagani
22. 10. 2022 16.36
Na vrhu Evropske unije v Bruslju so v četrtek sprejeli ključne zaveze, ki so, kot kaže, prvi korak k obvladovanju špekulantov na energetskih borzah. Po dogovoru o različnih omejitvah trgovanja, tako imenovanih kapicah, je cena energije padla do 10 odstotkov. Evropa je tako prihranila milijarde evrov, slovenski prihranek je bil samo v enem dnevu okoli 400 milijonov evrov.

Ukrajinski traktorji spet v akciji: tokrat namesto tankov vlečejo tramvaje
22. 10. 2022 13.31
Že od začetka vojne se na spletu pojavljajo fotografije in videoposnetki ukrajinskih traktorjev, ki vlečejo tanke, tovornjake in ostala vozila, ki so obtičala na blatnih poljih in cestah. V zadnjih tednih so traktorji nepogrešljivi tudi v mestih. Zaradi raketnih napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo je oskrba z električno energijo večkrat prekinjena, pozivajo tudi k varčevanju. Tokrat traktorji zato pomagajo pri obratovanju javnega prevoza, in sicer z vlečenjem tramvajev.

'Evropo je zajel val kokaina'
22. 10. 2022 13.26
Organ kazenskega pregona opozarja, da so kriminalne mreže, ki se ukvarjajo s prodajo in proizvajanjem prepovedanih drog, vse bolje organizirane in vedno bolj nasilne. "Težava je hujša, kot smo mislili," je dejal Europolov vodja komunikacij na srečanju v Amsterdamu. Posveta se je udeležilo še šest pravosodnih ministrov zahodnoevropskih držav, ki so se zavezali k izboljšanju položaja.

Baerbockova napovedala oblikovanje skupnega trga držav Zahodnega Balkana
21. 10. 2022 17.06
Države Zahodnega Balkana želijo podpisati sporazum o skupnem trgu, kar bo pomemben korak v smeri članstva v EU, je dejala gostiteljica srečanja pobude Berlinskega procesa, nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock. Srečanja se udeležuje tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je spet pozvala k podelitvi statusa kandidatke BiH.

Francija bo odstopila od Pogodbe o energetski listini
21. 10. 2022 16.47
Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da bo Francija odstopila od Pogodbe o energetski listini. Po njegovem 30 let stari mednarodni sporazum močno ščiti zasebne naložbe v fosilna goriva. Povedal je še, da je poteza odstopa "skladna" s podnebnimi ambicijami države in pariškim podnebnim sporazumom.

EU načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno
21. 10. 2022 16.22
Drugi dan srečanja v Bruslju so voditelji EU razpravljali o o vse intenzivnejši agresiji Rusije. Ob tem je Evropski svet izpostavil, da Rusija nima mednarodnopravne podlage za ukrepanje na ozemlju Ukrajine, in ponovno izrazil močno podporo ozemeljski celovitosti te države. Hkrati so Rusijo pozvali k takojšnjemu umiku sil s celotnega ozemlja napadene države, ustavitvi vseh napadov in k preučitvi možnosti za zagotovitev sojenja storilcem. Ursula von der Leyen je po koncu srečanja dejala, da Unija načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov
21. 10. 2022 06.04
Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Odločitev o morebitni dokapitalizaciji Geoplina do sredine novembra
21. 10. 2022 11.13
Ministrstvo za infrastrukturo zaradi dogajanj na energetskih trgih pripravlja mehanizem, po katerem bi morebitno izgubo distribucijskih podjetij za oskrbo s plinom in elektriko krila država. V Petrolu, večinskem lastniku Geoplina, pa še ugotavljajo, ali bo njegova dokapitalizacija sploh potrebna, odločitev o tem naj bi padla do sredine novembra.

'Zgodovina človeštva je žal zgodovina vojn, ne miru'
21. 10. 2022 11.06
Oboroženi spopadi na vzhodu Evrope so zamajali tisti občutek varnosti, v katerega je bil dolga leta ovit ta košček sveta, v katerem živimo. In to ne samo v očeh navadnih prebivalcev, ampak tudi veljakov. "To usposabljanje sem gledal z drugačnega zornega kota kot v prejšnjih desetih letih," je dejal odhajajoči predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki je priznal, da je med ogledom vojaške vaje na Počku razmišljal o vojni v Ukrajini. Tudi obrambni minister Marjan Šarec je opozoril, da je mir krhka dobrina in da je zgodovina človeštva žal zgodovina vojn. Pristojni pa vseeno zagotavljajo, da je Slovenska vojska dobro usposobljena in pripravljena na različne scenarije.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?
21. 10. 2022 06.00
Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?