države eu

'Minimalna plača bo v letu 2023 znašala 850 evrov neto'

11. 11. 2022 06.15

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je imel med drugim na mizi vladna predloga za predčasno zvišanje minimalne plače in pokojnin. Burna razprava med socialnimi partnerji je potekala predvsem glede predvidenega zvišanja minimalne plače v dveh korakih, ki mu delodajalci ostro nasprotujejo.

Bruselj predlaga standard Euro 7 za zmanjšanje izpustov motornih vozil

10. 11. 2022 18.01

Evropska komisija je predstavila predlog uredbe z novimi pravili za zmanjšanje izpustov novih lahkih in težkih motornih vozil v EU, imenovanimi Euro 7. V okviru uredbe bi EU prvič regulirala tudi izpuste nevarnih trdih delcev in mikroplastike, ki nastajajo pri uporabi pnevmatik in zavor.

Evroposlanci podprli pristop Hrvaške k schengenskemu območju

10. 11. 2022 12.59

Evropski poslanci so pričakovano podprli pristop Hrvaške k schengenskemu območju, saj ta po njihovi oceni izpolnjuje vse potrebne pogoje, da postane članica območja brez mejnega nadzora. Za je glasovalo 534 evroposlancev, 53 jih je bilo proti in 25 vzdržanih. Zdaj poslanke in poslanci pozivajo Svet EU, naj nadaljuje postopek in sprejme končno odločitev o odpravi nadzora na mejah. Hrvaški premier Andrej Plenković je izrazil zadovoljstvo ob zelo jasni in močni podpori, ki so jo evroposlanci Hrvaški izkazali tako v razpravi v sredo zvečer kot na glasovanju danes.

Slovenija sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini

10. 11. 2022 15.02

Vlada je na seji sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini, s tem pa se pridružuje vrsti drugih držav Evropske unije, ki so že odstopile od pogodbe, kot je na primer Italija. Gre za mednarodno pogodbo, ki je namenjena zaščiti tujih naložb, kot so po seji pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo, pa je skozi leta začela izgubljati na pomenu in danes so zaveze v njej preživete in zastarele. Dokončno bo o odstopu od pogodbe odločil DZ.Pogodba je po mnenju stranke Levica sporna predvsem zato, ker ovira prizadevanja za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in druge ukrepe za varovanje okolja.

Milanović zavrnil obtožbe Mater Srebrenice, da je fašist

10. 11. 2022 12.51

Zoran Milanović je zavrnil trditve združenja Matere enklave Srebrenica in Žepa, da je zanikovalec genocida, ob tem pa dejal, da upa, da Matere Srebrenice niso instrument Sarajeva. "Milanović je fašist, ki igra demokrata," so mu prek Twitterja odgovorile Matere Srebrenice.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Do konca leta naj bi se podražili meso, mesni izdelki in jajca

08. 11. 2022 19.05

Hrana bo očitno še dražja, čeprav so se cene surovin na svetovnih trgih nekoliko umirile. Kmete in predelovalno industrijo najbolj skrbijo cene plina in elektrike, ki so še vedno zelo visoke, pa tudi cene umetnih gnojil, ki – kot pravijo – podirajo rekorde. Že do konca leta naj bi se zato podražili meso, mesni izdelki in jajca.

Državljanom z vohunsko opremo prisluškujejo v več državah EU

08. 11. 2022 18.08

Vohunsko programsko opremo so nezakonito uporabljali v najmanj štirih državah članicah Evropske unije – Poljski, Madžarski, Grčiji in Španiji – ugotavlja odbor Evropskega parlamenta. Zato so pozvali k moratoriju na to tehnologijo.

Slovenija meni, da je Avstrija neutemeljeno podaljšala nadzor na schengenski meji

08. 11. 2022 13.19

Avstrija je Evropsko komisijo oktobra obvestila, da bo za obdobje od 12. novembra 2022 do 11. maja 2023 podaljšala nadzor na notranji schengenski meji s Slovenijo. Slovenija meni, da je takšna odločitev neutemeljena in da ni dokazov o obstoju nove grožnje varnosti.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Vlada prevzema nadzor nad proizvajalci nafte, plina in letalskih motorjev

07. 11. 2022 18.27

Ukrajinska država bo prevzela nadzor nad petimi strateško pomembnimi podjetji za zagotovitev potreb vojske v vojni proti Rusiji, je sporočila vlada v Kijevu. Med podjetji sta tudi največji proizvajalec nafte in plina v državi Ukrnafta ter proizvajalec letalskih motorjev Motor Sich.

Ukrajinske sile poškodovale jez na reki Dneper, Kijev ostaja brez elektrike

06. 11. 2022 16.25

Ukrajinske sile so danes v obstreljevanju ukrajinske regije Herson, ki si jo je septembra priključila Rusija, poškodovale jez Nova Kahovka na reki Dneper, so opozorile ruske okupacijske oblasti. V mestu Herson zaradi obstreljevanja ni vode in elektrike. Medtem v Kijevu nenehno prihaja do izpadov elektrike.

Mladoletni in bolni migranti smeli v Italijo, zdravi odrasli ne

06. 11. 2022 12.46

Italijanska vlada je dovolila, da se je z reševalne ladje v Catanii izkrcalo več kot 140 mladoletnikov in bolnih migrantov, ni pa dovolila izkrcanja 35 zdravim odraslim moškim. Pred obalo Sicilije medtem na dovoljenje za izkrcanje na morju rešenih ljudi čakajo še tri ladje.

Srbski policisti na Kosovu ob aplavzu slekli uniforme

06. 11. 2022 10.12

V Kosovski Mitrovici je potekal miren shod prebivalcev srbske narodnosti, ki so pozivali na mir. Župani in občinski svetniki štirih občin na severu Kosova s srbsko večino so v nedeljo zjutraj na skupščinah še uradno potrdili napovedano odločitev o odstopu. Srbski policisti, ki so delali tam, pa so pred kamerami slekli uniforme. V srbski vladi pravijo, da gre za "miren in demokratičen odgovor srbskega naroda". Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell pa je sporočil, da je Aleksandra Vučića in Albina Kurtija že pozval, naj se državi vzdržita enostranskih dejanj, ki bi lahko vodila k nadaljnjim napetostim in nasilju, ter se odločita za dialog.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej

06. 11. 2022 07.08

Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

'Srbija še naprej vodi odgovorno politiko miru in stabilnosti'

05. 11. 2022 15.32

Posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino Miroslav Lajčak je danes dejal, da "računa na odgovorno ravnanje" obeh strani za ohranitev stabilnosti v času novih napetosti na Kosovu, o katerih je Beograd že obvestil Moskvo in Peking. Stranka kosovskih Srbov Srbska lista je sklenila, da bodo danes srbski predstavniki in uslužbenci protestno zapustili kosovske institucije. Odločitev zadeva tako ministra, pristojnega za etnične skupine, in predsednika Srbske liste Gorana Rakića, pa tudi vse poslance, sodnike in tožilce ter policiste.

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'

03. 11. 2022 15.12

Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Evropa v milosti in nemilosti vremena

03. 11. 2022 12.48

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

Evropa želi okrepiti domačo proizvodnjo baterij: kako konkurirati Azijcem?

03. 11. 2022 11.01

V okviru spodbujanja zelenega prehoda si Evropa prizadeva okrepiti domačo proizvodnjo baterij za električna vozila. A evropska zagonska podjetja, ki jih želijo proizvajati in konkurirati azijskim velikanom, se soočajo s številnimi izzivi. Proizvodnja baterij je namreč draga, podjetja pa le stežka pridobijo zadostna finančna sredstva za zagon in gradnjo tovarn.

'Marksistično-leninistična pot': Spremeniti moramo način ravnanja

03. 11. 2022 08.24

Nemški kancler Olaf Scholz je zapisal, da mora Berlin spremeniti način ravnanja s Kitajsko, medtem ko se država vrača k bolj odkrito "marksistično-leninistični" politični poti. V svojem članku za Politico in nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung je Scholz branil svoje potovanje na Kitajsko, vendar je poudaril, da bodo morala nemška podjetja sprejeti ukrepe za zmanjšanje "tveganih odvisnosti" v industrijskih dobavnih verigah, zlasti v smislu "najmodernejše tehnologije".

Boscarol izpolnil obljubo: gasilci na račun dobili 1,47 milijona evrov

02. 11. 2022 10.49

Medtem ko so se slovenski gasilci poleti na Krasu spopadali z uničujočimi ognjenimi zublji, je podjetnik Ivo Boscarol spodbudil njihova prizadevanja in obljubil, da bo podvojil znesek nagrade, ki ga je gasilcem sicer napovedala vlada. Boscarol je zavezo izpolnil in Gasilski zvezi Slovenije nakazal 1,47 milijona evrov v zahvalo za pomoč pri gašenju požarov na Krasu. Slovenski gasilci bodo za intervencijo ob požaru na Krasu sicer prejeli skoraj šest milijonov evrov.

Migrantska kriza: se bo ponovilo leto 2015 ali bo Evropa pravočasno reagirala?

02. 11. 2022 09.33

Evropa se v zadnjem času ne sooča le z vojno na svojem ozemlju ter energetsko krizo, vse več je tudi ilegalnih vstopov na ozemlje Evropske unije. V prvi polovici letošnjega leta je bilo po podatkih Evropske agencije za mejno in obalno stražo Frontex takih okoli 114.720, kar je približno 84 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Severna in Južna Koreja prvič izstrelili rakete ob obali druga druge

02. 11. 2022 07.29

Severna Koreja je izstrelila več kot deset raket različnih vrst, od katerih je ena pristala blizu južnokorejskih voda, kar je južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol označil za "dejansko ozemeljsko invazijo". Južnokorejska vojska je v odgovor izstrelila tri rakete zrak-zemlja, nato je Pjongjang izstrelil še štiri balistične rakete.

Ni obrambe pred raketami, ki jih bo Iran dostavil Rusiji: Padejo lahko kjer koli

02. 11. 2022 07.21

Ukrajinske zračne sile so sporočile, da trenutno nimajo učinkovite obrambe pred vrstami balističnih raket, ki jih namerava Iran poslati Rusiji za uporabo v vojni proti Ukrajini. Jurij Ihnat, tiskovni predstavnik poveljstva ukrajinskih zračnih sil, je dejal, da bo domet dobavljenih iranskih balističnih izstrelkov, pri čemer ima "ena doseg 300 kilometrov, druga pa 700 kilometrov", ruskim silam omogočil napad kjer koli znotraj Ukrajine.

Putin za ukrajinska bojišča novači komandose, ki so jih izurili Američani

01. 11. 2022 10.05

Rusija se je začasno umaknila iz sporazuma o izvozu žita preko Črnega morja, na sedežu Združenih narodov pa sta si ukrajinski in ruski diplomat izmenjala ostre besede, pri čemer je ukrajinski odločitev Moskve označil za izsiljevanje. Ruski veleposlanik mu ni ostal dolžan. Obtožil je Kijev, da uporablja črnomorski ladijski koridor za dostavo žita na svetovne trge le pod pretvezo, v resnici pa da gre za "vojaške in sabotažne namene" proti njihovi floti in opozoril, da ne bodo dovolili prehoda ladij brez ruske odobritve. Rusija zdaj od Kijeva zahteva "resnična zagotovila o doslednem spoštovanju istanbulskega sporazuma, zlasti o neuporabi humanitarnega koridorja v vojaške namene".

Od epidemije pričakovana življenjska doba nižja

01. 11. 2022 17.07

Število umrlih prebivalcev se povečuje, kažejo podatki. V zadnjih 40 letih (med letoma 1980 in 2019) se je število umrlih prebivalcev namreč gibalo med 19.000 in 20.000. S pojavom epidemije covida-19 pa se je leta 2020 število v enem letu hitro povečalo, v tem letu je število preseglo 24.000.

V Sočiju dogovor Armenije in Azerbajdžana o Gorskem Karabahu

01. 11. 2022 16.15

Voditelja Armenije in Azerbajdžana sta se na ponedeljkovem vrhu, ki je potekal v ruskem Sočiju ob posredovanju ruskega predsednika Vladimirja Putina, dogovorila, da državi ne bosta uporabili sile za rešitev spora o Gorskem Karabahu.

Nemčija z opozorilom: Beograd se mora odločiti, na čigavi strani je

01. 11. 2022 15.25

Nemčija je Srbijo posvarila pred poglabljanjem vezi z Rusijo in opozorila, da bi to lahko preprečilo njena prizadevanja za vstop v Evropsko unijo, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal neimenovani vir v nemški vladi. Ob tem je omenjal zapletene odnose s Srbijo, ki so včasih svetli, včasih pa temni. "Odnosi Srbije z Rusijo so zagotovo del senc," je dejal in dodal, da je čas, da srbski predsednik Aleksandar Vučić izbere stran.

EU poziva Moskvo, naj upošteva sporazum o izvozu ukrajinskega žita

30. 10. 2022 10.27

EU poziva Rusijo, naj obnovi sodelovanje v sporazumu o izvozu ukrajinskega žita, je zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Moskva je sodelovanje ustavila v soboto, odgovornost za to pa pripisala Ukrajini, češ da je z brezpilotnimi letalniki in plovili napadla rusko črnomorsko floto v Sevastopolu na Krimu.

Najcenejše ogrevanje z drvmi, najdražje z utekočinjenim naftnim plinom

30. 10. 2022 09.12

Tako kot druge države v EU se je tudi Slovenija znašla v energetski krizi. Vlada skuša pomagati z regulacijo cen več energentov. Ker pa dobavitelji cene skoraj brez izjem postavljajo na najvišjo dovoljeno raven, razlik in manevrskega prostora za prihranke z zamenjavo dobavitelja trenutno ni. Varčevanje je mogoče na druge načine, navaja ZPS.