države eu

'Tisoč dni razpravljamo o žrtvah vojne in vsakič sledita molk in nekaznovanost'
19. 11. 2024 07.49
Članice Varnostnega sveta ZN so v ponedeljek na zasedanju o Ukrajini po tisoč dneh ruske agresije pozivale k pravičnemu miru, ameriška veleposlanica pa je zagotovila nadaljevanje ameriške vojaške pomoči vse do konca sedanje vlade Joeja Bidna. Državni sekretar Marko Štucin je skupaj z drugimi opozarjal na prihajajočo zimo. Evropski parlament pa se bo sešel na izrednem zasedanju v Bruslju, s katerim bodo obeležili tisoč dni ruske invazije. Evropske poslance bo ob tej priložnosti preko video povezave iz Ukrajine nagovoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajina pa bo tudi osrednja tema zasedanja obrambnih ministrov EU.

Borrell: Večina članic za nadaljevanje dialoga z Izraelom
18. 11. 2024 16.59
Predlog visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Borrella za prekinitev političnega dialoga z Izraelom na zasedanju v Bruslju ni prejel podpore zunanjih ministrov članic EU. Kot je po zasedanju povedal Borrell, se večina članic zavzema za nadaljevanje dialoga. Za Slovenijo je bil sicer razmislek o prekinitvi političnega dialoga z Izraelom na mestu, je dejala ministrica Fajonova. Izrael medtem nadaljuje spopade na dveh frontah, v Libanonu in Gazi. Izraelska vojska je sporočila, da je iz Libanona proti Zgornji in Zahodni Galileji na severu Izraela priletelo več deset raket. Pred tem je potrdila, da je v nedeljskem napadu na Bejrut ubila tiskovnega predstavnika Hezbolaha Mohameda Afifa.

EU krepi obrambno pripravljenost z nakupi nove opreme
18. 11. 2024 16.38
Evropska komisija je 15. novembra odobrila financiranje petih čezmejnih projektov za podporo bolj usklajenim in učinkovitim obrambnim javnim naročilom med državami članicami EU ter za odpravo kritičnih vrzeli v zmogljivostih, zlasti tistih, ki so se še povečale zaradi prenosa obrambnih proizvodov v Ukrajino. Koristi si lahko obeta tudi Slovenija, ki je del izbranih projektov.

'Rusija napade stopnjuje, zato je treba Ukrajini še naprej pomagati'
18. 11. 2024 06.10
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je pred zasedanjem zunanjih ministrov EU v Bruslju ponovil, da bi morala Ukrajina imeti možnost uporabiti zavezniško orožje tudi za napade na cilje v Rusiji. Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot pa je dejal da uporaba francoskih raket na ruskem ozemlju "ostaja možnost". Zunanja ministrica Tanja Fajon se je zavzela za poziv k trajnemu in pravičnemu miru v Ukrajini, ki ga bo Kijev sprejel in bo imel podlago v Ustanovni listini ZN. "Dobava raket dolgega dosega bi lahko imela ravno nasproten učinek," je zapisala na družbenem omrežju X.

Gazprom Avstriji zaprl pipico; cene bi lahko poskočile tudi pri nas
16. 11. 2024 13.38
Ruska energetska družba Gazprom je uresničila svojo napoved in ustavila dobavo plina Avstriji, so potrdili pri avstrijski energetski družbi OMV. Avstrija je sicer že pred tem sprejela previdnostne ukrepe, ogrožena naj ne bi bila niti oskrba Slovenije s plinom. Naša država je lani skoraj 70 odstotkov vsega uvoženega plina namreč dobila prav iz Avstrije. Največji trgovec tveganj za oskrbo Slovenije sicer ne vidi, dopušča pa možnost kratkoročnega skoka cen.

Avstrija ni več odvisna od uvažanja ruskega plina
15. 11. 2024 20.12
Avstrija je našla alternativne poti za dobavo plina in ni več odvisna od uvoza tega energenta iz Rusije, so sporočili iz državne agencije E-Control. Njen vodja Alfons Haber je izpostavil tudi več kot 90-odstotno napolnjenost skladišč plina.

Sloveniji opomin, ker ni dostavila energetskih in podnebnih načrtov
14. 11. 2024 14.25
Evropska komisija je Slovenijo in 12 drugih držav EU pozvala, naj nemudoma predložijo končne posodobljene nacionalne energetske in podnebne načrte (NEPN). Ker tega niso storile v roku, ki se je iztekel konec junija, jim je poslala opomin, saj te države kršijo evropsko zakonodajo, so sporočili iz Bruslja.

Gospodarska rast se je nekoliko okrepila
14. 11. 2024 12.26
Gospodarska rast se je v tretjem letošnjem četrtletju nekoliko okrepila. Realna medletna rast BDP je dosegla 1,4 odstotka, potem ko je bila v drugem četrtletju pri 0,7 odstotka, je objavil državni statistični urad. Tudi v devetih mesecih skupaj je bil BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani realno višji za 1,4 odstotka. Po oceni Banke Slovenije rast pri nas zavirata predvsem šibko investiranje in ciklično ohlajanje gradbeništva.

Erjavec: Želimo nagovoriti tiste, ki jih skrbi prihodnost Slovenije
13. 11. 2024 17.50
Karl Erjavec je skladno z napovedmi na upravni enoti overil svoj podpis kot 200. podpisnik v podporo ustanovitvi nove stranke Zaupanje, katere ustanovni kongres bo še ta mesec. "Želimo nagovoriti predvsem tiste volivce, ki jih skrbi prihodnost Slovenije," je ob tem dejal Erjavec. Do prihodnjih volitev pa želi okrepiti stranko na terenu.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45
Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07
Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Goloba ne bo na COP29: 'Nekatere stvari doma so pomembnejše'
08. 11. 2024 18.26
Nekatere stvari, ki jih imamo doma, so pomembnejše od tega, da bi cel teden prebil v Azerbajdžanu, je razloge za odpoved udeležbe na letošnji podnebni konferenci ZN (COP29), ki se začenja v ponedeljek v Bakuju, danes pojasnil predsednik vlade Robert Golob. Prepričan je, da bo Slovenijo z udeležbo dveh ministrov na dogodku dobro zastopana.

Po Trumpovi zmagi se Evropi še bolj mudi okrepiti svoje gospodarstvo
08. 11. 2024 06.41
Ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je po torkovih predsedniških volitvah v ZDA, na katerih je slavil Donald Trump, še bolj nujno, je pred zasedanjem voditeljev EU v Budimpešti opozoril avtor poročila o konkurenčnosti EU Mario Draghi. Tudi slovenski premier Robert Golob meni, da bi se morala Evropa znati postaviti na svoje noge.

Z otrokom v avtu pijan povzročil prometno nesrečo
08. 11. 2024 06.00
Letos so alkoholizirani vozniki povzročili 1190 prometnih nesreč. Zaradi njih je 13 ljudi izgubilo življenje. Pod vplivom alkohola sta vsak deseti povzročitelj nesreče in vsak tretji, ki povzroči smrtno nesrečo. Svojci, ki so nekoga izgubili zaradi vinjenega voznika, to težko sprejmejo.

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe
07. 11. 2024 06.25
Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

Kosovi čestitke za uspešno predstavitev v Evropskem parlamentu
07. 11. 2024 15.53
Premier Robert Golob je v telefonskem pogovoru kandidatki za evropsko komisarko za širitev Marti Kos čestital za uspešno zaslišanje in potrditev pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta. "Verjamem, da bo Marta Kos s svojim delom in vizijo odločno prispevala k večji in močnejši EU," je poudaril. Čestitala sta ji tudi predsednica Nataša Pirc Musar in podpredsednik vlade Matej Arčon.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora
07. 11. 2024 06.20
Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?
06. 11. 2024 14.50
Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje
05. 11. 2024 08.28
Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Razpis za večjo letalsko povezljivost: Eurowings bi nas povezal z Nemčijo
05. 11. 2024 15.25
Na šesti javni razpis za večjo letalsko povezljivost Slovenije se je prijavil nizkocenovni prevoznik Eurowings, ki je del skupine nemške Lufthanse. Ljubljano bi ob finančni podpori države povezal z Berlinom in Düsseldorfom, so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo.

Slovaški diplomat o odnosih z ZDA: 'Pogovarjati se moramo kot zavezniki'
04. 11. 2024 17.56
Kandidat za evropskega komisarja za trgovino in ekonomsko varnost Maroš Šefčovič je evroposlancem zagotovil, da si bo pri svojem delu prizadeval za enotnost EU. Glede odnosov z ZDA je poudaril, da bo ne glede na rezultat torkovih predsedniških volitev Washingtonu ponudil partnerstvo, v odnosih s Kitajsko pa si bo prizadeval za uravnoteženje.

Proevropska Maia Sandu osvojila nov mandat v Moldaviji
04. 11. 2024 07.17
Po zelo tesni tekmi je na predsedniških volitvah v Moldaviji zmagala trenutna proevropska predsednica Maia Sandu, ki je glede na rezultate volilne komisije po dokončanem štetju osvojila dobrih 55 odstotkov glasov, njen tekmec iz stranke socialistov Alexander Stoianoglo pa nekaj več kot 44 odstotkov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Delni izidi predsedniških volitev: v vodstvu opozicijski kandidat Stoianoglot Stoianoglo
03. 11. 2024 18.31
V Moldaviji je po delnih in neuradnih rezultatih drugega kroga predsedniških volitev v vodstvu kandidat opozicijske stranke socialistov Alexander Stoianoglo. Po 85 odstotkih preštetih glasov naj bi prejel približno 51,4 odstotka glasov, sedanja proevropska predsednica Maia Sandu pa okoli 48,6 odstotka.

Zelenski jezen na Poljsko, Sikorski odgovarja: 'Imamo lastne obrambne potrebe'
03. 11. 2024 13.15
Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je zavrnil obtožbe Ukrajine, da niso dobavili obljubljenih bojnih letal za obrambo države pred rusko invazijo. "Imamo lastne obrambe potrebe," je dejal Sikorski. Ukrajina pa mora razumeti, da mora Poljska kot "frontna država" odvrniti ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00
Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Ves svet znova za konec embarga Kubi, proti le ZDA in Izrael
31. 10. 2024 13.14
Generalna skupščina ZN je s 187 glasovi proti dvema in vzdržanim glasom Moldavije znova izglasovala resolucijo, ki zahteva odpravo ameriškega embarga proti Kubi. Slovenija je glasovala za resolucijo, glas proti so prispevali le Izrael in Združene države Amerike.

Fajonova začenja afriško turnejo, v Etiopiji se uradno odpira veleposlaništvo
31. 10. 2024 10.36
Zunanja ministrica Tanja Fajon začenja afriško turnejo, v okviru katere bo do torka obiskala Etiopijo, Somalijo in Kenijo. Osrednji namen turneje je krepitev diplomatske prisotnosti v Afriki, v luči tega pa bo potekalo tudi odprtje veleposlaništva v Adis Abebi.

Nova izstrelitev rakete iz Severne Koreje? 'Gre za ustrezno vojaško akcijo'
31. 10. 2024 07.28
Severna Koreja naj bi izstrelila novo medcelinsko balistično raketo in s tem prvič po enem letu znova preizkusila orožje, ki naj bi bilo namenjeno ogrožanju ZDA. Kim Džong Un je izstrelitev označil za "ustrezno vojaško akcijo", s katero je Severna Koreja pokazala, da je pripravljena odgovoriti na poteze svojih sovražnikov. ZDA, Južna Koreja in Japonska so izstrelitev medcelinske balistične rakete obsodile kot dejanje, ki povečuje napetosti v že tako napeti regiji. Vse večjo zaskrbljenost pa povzročajo tudi morebitne napotitve severnokorejskih vojakov na bojišča v Ukrajino.

Kakšne so politične iztočnice za Kosovo kot komisarko za širitev?
30. 10. 2024 18.09
Slovenska komisarska kandidatka Marta Kos se bo po domačih političnih zapletih jutri prvič na štiri oči srečala z novo-staro predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen. Tik pred tem so v Bruslju objavili najnovejši paket širitvenih poročil, ki merijo napredek 10 držav kandidatk na poti v EU. Gre za vsebino, ki bo v novem mandatu predvidoma sodila v slovenski resor. In kakšne so politične iztočnice za Marto Kos, če jo bodo evropski poslanci podprli kot bodočo komisarko za širitev?