države eu

EU dosegla soglasje o pogajanjih s Ciprom

14. 03. 1998 12.28

Zunanji ministri Evropske unije so danes na nefornalnem zasedanju v Edinburghu dosegli soglasje, da bodo 31. marca letos v vsakem primeru začeli pogajanja o članstvu s Ciprom, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Vodje diplomacij so se poenotili, da razdeljene otoške države zaradi notranjepolitičnih problemov ne bodo odrinili od širitvenega porcesa, temveč bodo z njo v skladu s sklepi luksemburškega vrha začeli pogajanja, ne glede na to ali bo v pogajalski skupini predstavljana samo ena skupnost (grška) ali obe (še turška). Kot je slišati od nekaterih virov, so se ministri tudi strinjali, da združitev razdeljenega Cipra pred dokončnim vstopom v EU ostaja cilj, ne pa tudi pogoj. Zunanji ministri so se tudi strinjali, da bo za nadaljnja usklajevanja v koordinaciji s svetom EU skrbela Evropska komisija, tako kot tudi v postopku širitve z ostalimi državami, vključenimi v proces.

Za EU v varstvu okolja najbolj zaostaja Poljska

11. 03. 1998 16.21

Vzhodnoevropske kandidatke za članstvo v EU bi morale v desetih letih vložiti približno 122 milijard ekujev (128 milijard dolarjev), da bi na področju varstva okolja izpolnile evropska merila, je pokazala raziskava belgijskega inštituta Vito, ki jo objavlja avstrijski časnik Standard. Raziskava je pokazala, da bi morale države vzhodne in srednje Evrope za izboljšanje varstva okolja nameniti od 3 do 5 odstotkov BDP, kar je štirikrat več kot države EU. Skoraj četrtino te vsote bi morale nameniti zbiranju gospodinjskih odpadkov, za izboljšanje kakovosti vode pa nameniti približno desetino te vsote. Poljska je država, ki na področju varstva okolja najbolj zaostaja, je še pokazala raziskava.

Ali hoče srbski režim iztrebiti albanski narod?

11. 03. 1998 16.18

Podtalna albanska organizacija, ki samo sebe imenuje Osvobodilna vojska Kosova (OVK), je kontaktno skupino, EU, ZN in druge demokratične države opozorila, da bosta OVK in albanski narod nadaljevala osvobodilni boj za neodvisnost Kosova. V obvestilu, ki ga je objavil prištinski dnevnik Bujku v albanskem jeziku, OVK med drugim zahteva, naj mednarodni dejavniki priznajo državo Kosovo in kaznujejo srbski režim, ki hoče iztrebiti albanski narod.

Evropski parlament bo imel posvetovalno vlogo pri širitvi EU

11. 03. 1998 16.15

Evropski parlament je dobil zagotovilo britanskega predsedstva EU, da bo imel vlogo posvetovalnega telesa na vseh stopnjah širitve EU na države Srednje in Vzhodne Evrope. Zagotovilo z enako vsebino je evropskim poslancem posredoval tudi komisar, pristojen za širitev, Hans van den Broek. Parlament naj bi zato glasoval o t.i. pristopnih partnerstvih s posameznimi kandidatkami. Pred tem so namreč poslanci zagrozili, da bodo proces širitve blokirali, če v njem ne bodo imeli bolj dejavne vloge.

Ministri EU za gospodarstvo o harmonizaciji davčnih sistemov

09. 03. 1998 16.09

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju razpravljajo o potrebnih korakih za harmonizacijo davčnih sistemov v državah petnajsterice. Tema celodnevnega zasedanja so tudi priprave na uvedbo evra oziroma na vrhunsko zasedanje 2. maja letos, ko bodo voditelji unije sprejeli dokončno odločitev o tem, katere države bodo januarja prihodnje leto uvedle skupno evropsko denarno enoto. Ministri za finance in gospodarstvo EU imajo na dnevnem redu še nekatere druge teme, med temi predlog za namembo 100 milijonov ekujev posojila Bosni in Hercegovini.

Izvoz EU v države Srednje in Vzhodne Evrope narašča

02. 03. 1998 16.21

Izvoz Evropske unije v Slovenijo je leta 1996 dosegel 7-odstotni delež v celotnem izvozu EU v države Srednje in Vzhodne Evrope, v danes izdanem poročilu ugotavlja Eurostat.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU

26. 02. 1998 12.09

V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

EU bo z Iranom obnovila stike na ministrski ravni

23. 02. 1998 16.26

Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Bruslju odločili, da bodo z Iranom obnovili uradne stike na ministrski ravni.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji

19. 02. 1998 16.38

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Končan obisk danske parlamentarne delegacije v Sloveniji

18. 02. 1998 15.49

Izkušnje Danske po 25- letnem članstvu te države v Evropski uniji (EU) so za Slovenijo izredno dragocene, saj je to država, ki si je znala izboriti svoj prostor in zavarovati svoje interese v okviru EU, je na novinarski konferenci ob koncu prvega uradnega dvodnevnega obiska delegacije danskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin. Kot gostitelj je izrazil veselje, da je do obiska prišlo v trenutku, ko Slovenija začenja pogajanja o polnopravnem članstvu v EU, saj vsak tak obisk veliko prispeva k razblinjaju strahov v zvezi z EU.

Estonija pričakuje vstop v EU med prvimi državami

17. 02. 1998 16.56

Najmanjša baltska republika nekdanje Sovjetske zveze, Estonija, se vidi med državami, ki bodo sprejete v prvem krogu širitve EU, je danes za britansko tiskovno agencijo Reuters izjavil estonski zunanji minister Toomas Hendrik Ilves. Ilves je ob tem dodal, da je sprejem med petnajsterico za Estonijo bistvenega pomena, saj kar 65 odstotkov trgovine te baltske države poteka z državami unije. Estonija bo 31. marca skupaj s Poljsko, Češko, Madžarsko in Slovenijo začela pogajanja o sprejemu v EU.

Danska obljublja pomoč pri vključevanju v Evropsko unijo

17. 02. 1998 12.15

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Ljubljani sestala z danskim veleposlanikom na Dunaju Henrikom Woehlkom. Največjo pozornost sta sogovornika namenila slovenskim pripravam na začetek pogajanj za vstop v Evropsko unijo (EU) ter nadaljnim aktivnostim, ki bi pripomogle k povečanju medsebojnega gospodarskega sodelovanja.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU

16. 02. 1998 15.07

Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

Deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne programe se zmanjšujejo

05. 02. 1998 19.03

Odbor DZ za znanost in tehnologijo se je kot zainteresirano parlamentarno delovno telo seznanil s Strategijo RS za vključevanje v Evropsko unijo. Od vlade pričakuje, da bo dokument dopolnila tako, da bo na področju znanosti bolj razvojno naravnan in z večjim poudarkom na tehnološkem razvoju. Čeprav je Slovenija ena najbolj razvitih držav kandidatk, še vedno zaostaja za državami Evropske unije. Cilj naše države pa je čim hitreje zmanjševati razlike v stopnji ekonomskega in socialnega razvoja v primerjavi z EU. Člani odbora so opozorili na pomanjkljivost strategije pri metodološkem pristopu. Posebej so izpostavili dejstvo, da se deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne in druge ciljne programe, za visoko šolstvo ter za spodbujanje razvoja demografsko ogroženih področij v zadnjih nekaj letih zmanjšujejo. Zakonodaja o intelektualni in industrijski lastnini je razen manjših izjem združljiva z acquis. Uskladiti bo potrebno še trajanje zaščite audiovizualnih produkcij in uvesti potrdila o dopolnilni zaščiti. Glede izvajanja zakonodaje bo treba rešiti vprašanje prenehanja veljavnosti blagovnih znamk, kar zlasti velja za področje farmacije.

Herzog naštel pogoje za vstop Turčije v EU

02. 02. 1998 17.35

Nemški predsednik Roman Herzog je med obiskom v Krigizistanu poudaril, da lahko Turčija postane polnopravna članica Evropske unije le pod posebnimi pogoji. Turčija mora najprej odpraviti obmejne konflikte kot na primer spor zaradi meje z Irakom, rešiti pa mora tudi kurdsko vprašanje, je v Biškeku danes poudaril Herzog in dodal, da bi morala država nerešena vprašanja odpraviti pred vstopom v EU.

Uspešno leto 1997 za francosko kozmetično in parfumsko industrijo

02. 02. 1998 08.15

Francoska kozmetična in parfumska industrija je leta 1997 zabeležila rekorden promet v višini 66,2 milijarde frankov (19,6 milijarde mark). Kot je sporočil predsednik združenja parfumske industrije Alain Grange Caban, je Francija lani v tujino izvozila za 34,4 milijarde frankov, na domačem tržišču pa prodala za 31,8 milijarde frankov kozmetičnih izdelkov in parfumov.

Desetodstotna rast slovaškega izvoza

26. 01. 1998 08.46

Slovaška je v lanskem letu uvozila za 345,1 milijarde slovaških kron blaga in storitev, kar je 1,22 odstotka več kot leto poprej, medtem ko se je izvoz povečal za 9,2 odstotka in dosegel 295,6 milijarde kron, je sporočil državni sekretar v ministrstvu za gospodarstvo Jan Foltin. Zunanjetrgovinska menjava je tako tudi lani zabeležila primanjkljaj - 49,5 milijarde kron, ki pa je že precej nižji kot predlani (20,8 milijarde kron). Zunanjetrgovinski primanjkljaj je lani znašal 7,7 odstotka bruto družbenega proizvoda. Najpomembnejši trgovinski partner Slovaške je bila lani Evropska unija. V države petnajsterice je Slovaška lani izvozila za 139,9 milijarde kron blaga in storitev; uvoz iz EU je znašal 136,3 milijarde kron.

Slovenski veleposlaniki na posvetovanjih v Bruslju

19. 01. 1998 12.58

Na tridnevnem obisku v Bruslju se od danes mudi delegacija devetih slovenskih veleposlanikov in odpravnikov poslov, akreditiranih v državah Evropske unije.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Alžirijo bo obiskala misija EU

13. 01. 1998 18.11

Predstavniki zunanjih ministrstev držav članic Evropske unije so v Bruslju tudi formalno potrdili odločitev, da bo Alžirijo, ki jo zadnje dva tedna pretresajo vali krutega nasilja, obiskala misija EU. Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov v Bruslju, so na sestanku ocenili, da lahko evropska trojka odpotuje že ta konec tedna, točen datum obiska pa je odvisen od odgovora alžirskih oblasti. Misija, sestavljena iz visokih predstavnikov - najverjetneje političnih direktorjev ali državnih sekretarjev v zunanjih ministrstvih - sedanje predsedujoče države EU Velike Britanije, prejšnjega predsedujočega Luksembruga in prihodnje Avstrije, se mora z zadostnimi informacijami iz Alžirije vrniti do 26. januarja, ko bo o izsledkih poročala na takratnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.

Jacques Santer februarja na turnejo po Bližnjem Vzhodu

12. 01. 1998 12.25

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo februarja odpotoval na enotedensko turnejo po Bližnjem Vzhodu, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bejrutu.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Cotti za vstop Švice v EU

28. 12. 1997 08.36

Vodja švicarske diplomacije Flavio Cotti, ki bo 1. januarja postal predsednik švicarske konfederacije, se je danes izrekel za vstop Švice v Evropsko unijo.

Presežki evropskega govejega mesa v Severno Korejo?

23. 12. 1997 09.43

Podpredsednik severnokorejske vlade Kim Jung Nam je v pismu zaprosil Dansko, naj posreduje pri Evropski komisiji, da bi iz zalog Evropske unije Severni Koreji poslali goveje meso in tako pomagali prebivalstvu, ki trpi za lakoto, je v ponedeljek povedal danski minister za sodelovanje Poul Nielson, ki pa predlogu sicer nasprotuje.

Širitev EU naj bi trajala še pet let

16. 12. 1997 15.30

Proces širitve Evropske unije bo trajal najmanj pet, morda pa celo sedem let, je danes izjavil podpredsednik socialistične skupine v Evropskem parlamentu Klaus Haensch.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU

16. 12. 1997 10.14

Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

Drnovšek na srečanju držav članic EU

13. 12. 1997 12.13

Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisij plinov

09. 12. 1997 14.35

Raul Estrada, predsednik pogajalskega odbora na mednarodni konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah v japonskem Kjotu, je danes predstavil predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisije plinov z učinkom tople grede do leta 2010. Predlog zadeva tri in ne šest ozračju škodljivih plinov, kot so predlagale ZDA.

Razprava o emisijah toplogrednih plinov se še nadaljuje

08. 12. 1997 09.30

EU je na konferenci o podnebju v Kjotu znova zavrnila vsakršen predlog sporazuma, ki bi določal zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje po državah. Luksemburški minister za okolje Johny Lahure je odločno zavrnil takšen predlog, ki so ga dale ZDA, Japonska in države v razvoju, češ da ne prispeva k napredku pogajanj. Ameriški podpredsednik Al Gore pa je po telefonskem pogovoru s predsednikom Billom Clinotnom zatrdil, da bodo ZDA pokazale več prožnosti na pogajanjih v prizadevanju za zmanjšanje učinka tople grede.

Prepoved uvoza mleka in mlečnih izdelkov iz Poljske v države EU

29. 11. 1997 11.29

Evropska unija naj bi s 1. decembrom prepovedala uvoz mlečnih izdelkov iz Poljske, ker higienske razmere v poljski mlečni industriji ne ustrezajo merilom EU. Strokovnjaki EU so prejšnji mesec pregledali štiri mlekarne in ugotovili, da poljsko mleko vsebuje kar nekajkrat več bakterij, kot dovoljujejo standardi EU. Poljska bo zahtevala, naj nova komisija opravi še eno inšpekcijo, poročilo posebne komisije EU pa ocenjuje kot tendenciozno. Poljska v EU izvaža predvsem mleko v prahu, vrednost izvoza pa znaša 90 milijonov dolarjev letno.