države eu

Bi Macron namesto von der Leynove na čelu Komisije raje videl Draghija?
24. 05. 2024 14.17
Francoski predsednik Emmanuel Macron si želi vodilni položaj v Bruslju za nekdanjega italijanskega premierja Maria Draghija po evropskih volitvah, poroča bruseljski portal Politico. Med temi se omenja tudi položaj predsednika Evropske komisije, ki jo sedaj vodi Ursula von der Leyen. Nemka si sicer prizadeva za drugi mandat na čelu komisije.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična
24. 05. 2024 14.05
Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Golob napovedal večje spremembe na področju samostojnega podjetništva
24. 05. 2024 13.36
Vlada sliši pozive k izboljšanju poslovnega okolja in bo nadaljevala prizadevanja za uveljavitev ustreznih ukrepov, je predstavnikom obrti in podjetništva na forumu v Ljubljani zagotovil predsednik vlade Robert Golob. Vlada v koalicijsko usklajevanje pošilja izhodišča davčnih sprememb, usmerjenih tudi v zviševanje dodane vrednosti. "Denar je treba ciljno usmerjati tja, kjer da največji učinek. Najprej je treba zato razbremeniti plače tistih, ki ustvarjajo najvišjo dodano vrednost," je poudaril.

Evropski milijoni – za koga?
23. 05. 2024 15.49
Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

'Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov, možnosti za zlorabo ni'
23. 05. 2024 14.33
"Ne povezujte evtanazije z darovanjem organov. Realnih možnosti za zlorabe ni," so jasni v Slovenija Transplant ob bližajočem se posvetovalnem referendumu glede zakonske ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot poudarjajo, se v javnosti pojavljajo zastrašujoče povezave med evtanazijo in darovanjem organov.

Norveška, Španija in Irska bodo Palestino priznale 28. maja, Izrael kritičen
22. 05. 2024 08.43
Norveška bo uradno priznala Palestino kot državo 28. maja, je sporočil norveški premier Jonas Gahr Støre. "Na Bližnjem vzhodu ne more biti miru, če ni priznanja," je dodal. Tudi Španija je za datum priznanja naznanila 28. maj, irski premier pa je sporočil, da njihova država verjame, da je "trajni mir mogoče zagotoviti le na podlagi svobodne volje svobodnih ljudi". Izrael medtem vse bolj opozarja, da bo priznanje "podžgalo ekstremizem in nestabilnost". Tudi ameriški predsednik Joe Biden nasprotuje enostranskim priznanjem palestinske države.

Tanja Fajon: Čas je za žalovanje
22. 05. 2024 15.47
Slovenska zunanja ministrica je v intervjuju za izraelsko medijsko hišo Kann News med drugim dejala, da je smrt iranskega predsednika Ebrahima Raisija "šokantna novica za ves svet", ter na vprašanje, ali je vredno žalovati za nekom, ki je odgovoren za tisoče smrti, odgovorila, da je v tem trenutku čas za žalovanje. Predvsem slednja izjava je sprožila ogorčenje v delu javnosti. Oglasil se je tudi prvi človek slovenske opozicije Janez Janša, ki je dejal, da je izjava Fajonove "sramota za Slovenijo".

Slovenija bo nadzor na mejah podaljšala še za pol leta
22. 05. 2024 10.51
Po tem, ko se je za podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo odločila Italija, se je za podaljšanje nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. Nadzor na mejah bo podaljšan do 21. decembra, je povedal notranji minister Boštjan Poklukar v izjavi za javnost, odločitev pa je padla na podlagi stanja na Bližnjem vzhodu, kjer se zadeve po Poklukarjevih besedah le zaostrujejo. Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je kasneje sporočil, da zagotovo ne pričakuje nikakršnega zaostrovanja.

Je slovensko priznanje Palestine res tako blizu, kot se zdi?
22. 05. 2024 10.12
Slovenija uradno še ni priznala palestinske države. In zakaj ne? Slovenija na primer palestinsko upravo priznava kot legitimno predstavnico palestinskega naroda. Sicer so sprožili postopke za priznanje, a bodo do 13. junija šele ocenili uresničevanje pričakovanih dejanj ter v primeru doseženega napredka predlog za priznanje posredovali Državnemu zboru. Priznanje Palestine torej še ni tako blizu, kot se morda zdi.

Šarec, Brglez in Prebilič – bo NEK res deloval še 40 let?
22. 05. 2024 06.00
V nedeljskem soočenju je Maja Sodja gostila tri kandidate za evropske poslance. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda), Milan Brglez (SD) in Vladimir Prebilič (Vesna) so predstavili svoje poglede o priznanju Palestine, evropskem komisarju, zelenem prehodu in drugem bloku Jedrske elektrarne. Ali njihove izjave držijo?

Lani v Slovenijo 28 odstotkov plina iz Alžirije, 68 odstotkov iz Avstrije
21. 05. 2024 15.41
Slovenija je lani svojo oskrbo s plinom zagotavljala predvsem z uvozom iz Avstrije in Alžirije. Iz Alžirije je prek Italije po podatkih Agencije za energijo priteklo 28,3 odstotka vsega uvoženega plina, iz Avstrije pa 68,3 odstotka. Na agenciji ob tem menijo, da je bil delež ruskega plina pri uvozu iz Avstrije lani še zmeraj prevladujoč.

Prva sredstva od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja na voljo julija
21. 05. 2024 15.12
Ministri držav članic EU, pristojni za evropske zadeve, so sprejeli zakonodajno podlago, ki bo omogočila uporabo prihodkov od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja za vojaško in drugo pomoč Ukrajini. Po besedah belgijske ministrice Hadje Lahbib bi lahko bile približno tri milijarde evrov na razpolago že julija.

Pozivi k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema: 'To je edina pot'
21. 05. 2024 14.12
V Združenju industrije pijač po dve letih intenzivnih pogovorov z ministrstvom za okolje pristojne pozivajo, naj čim prej sprejmejo dokončno odločitev o uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač za enkratno uporabo. Podporo slednjemu so izrekli tudi v društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Podjetniško trgovski zbornici.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?
21. 05. 2024 05.55
V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

Našli razbitine helikopterja, iranski predsednik in zunanji minister mrtva
20. 05. 2024 06.05
Reševalne ekipe na severozahodu Irana so zgodaj zjutraj našle razbitine helikopterja, ki je prevažal predsednika, 63-letnega Ebrahima Raisija, in zunanjega ministra Hoseina Amirja Abdolahiana. Državni mediji so potrdili smrt vseh devetih članov posadke, vključno s predsednikom in zunanjim ministrom. V Iranu so razglasili petdnevno žalovanje.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem
18. 05. 2024 16.46
Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

1760 evrov pokojnine za pet let poslanske službe v Bruslju
17. 05. 2024 06.08
V Sloveniji pokojnino prejema več kot 640.000 posameznikov. Januarja, po doslej najvišjem dvigu, se je povprečna starostna pokojnina dvignila za 8,2 odstotka in je marca znašala dobrih 849 evrov neto. In če je to znesek, ki so ga številni dosegli z desetletji dela, je to tudi znesek, ki ga evropski poslanci prejmejo po slabih dveh in pol letih po izvolitvi v Evropski parlament. Glede na trenutno neto plačo poslancev v Bruslju za vsako leto namreč prejmejo 352 evrov pokojnine oziroma v petih letih, kolikor traja mandat, 1760 evrov. Če so izvoljeni večkrat, je ta znesek še bistveno višji.

Nemec, Stevanović, Sukičeva in Gregorčič o tarčah na čelu in orožju
17. 05. 2024 06.12
V drugem predvolilnem soočenju pred evropskimi volitvami so se "udarili" nosilci list strank SD, Resnica, Levica in SLS. Kako Matjaž Nemec, Zoran Stevanović, Nataša Sukič in Peter Gregorčič komentirajo sinočnji poskus atentata na slovaškega premierja Roberta Fica? Ali desnica s svojo retoriko res straši prebivalce? Kdo izključuje in kdo predstavlja najresnejšo grožnjo temeljnim vrednotam Evropske unije? Bi morala Slovenija pri napadu Rusije na Ukrajino ostati nevtralna in ne bi smela pošiljati vojaške pomoči Ukrajini?

Slovenija je že 20 let del Europola: nepogrešljiva podpora Policiji
16. 05. 2024 17.28
Slovenija letos obeležuje 20-letnico članstva v Europolu. Ob tej priložnosti so na slovesnosti na Policijski akademiji v Tacnu poudarili pomen agencije. Njena izvršna direktorica Catherine De Bolle je pohvalila vzorno sodelovanje policije in se zahvalila za širitev njenih pristojnosti med obema mandatoma, ko je Slovenija predsedovala EU. Generalni direktor Policije Senad Jušić je naštel, da Europol policiji nudi nepogrešljivo podporo na področjih tihotapljenja ljudi, prepovedanih drog, spolnega izkoriščanja otrok, korupcije in pranja denarja, kibernetske kriminalitete in vseh oblik organiziranega kriminala.

Boštjančič izvoljen za predsednika sveta guvernerjev članic EBRD
16. 05. 2024 15.43
Minister za finance Klemen Boštjančič je bil na letnem zasedanju Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) v Erevanu v Armeniji izvoljen za novega predsednika sveta guvernerjev članic EBRD. Odboru 73 članic banke bo predsedoval eno leto.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?
16. 05. 2024 06.00
705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

EU naj bi pripravljala ukrepe zoper Voice of Europe in več ruskih medijev
15. 05. 2024 17.51
Evropska unija bo prepovedala delovanje spletnega portala Voice of Europe, ki je bil nedavno razkrit kot del ruske operacije vplivanja, so za francosko tiskovno agencijo AFP potrdili neimenovani diplomatski viri. Prepovedi naj bi uvedli tudi za ruska časnika Izvestija in Ruska Gazeta ter tiskovno agencijo Ria Novosti.

Ugodna gospodarska klima, skrbi pa pomanjkanje usposobljenih delavcev
15. 05. 2024 12.10
Slovenski bruto domači proizvod (BDP) je bil v prvem letošnjem četrtletju realno za 2,1 odstotka večji kot v enakem obdobju lani. Po sezonsko prilagojenih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU, je bila medletna rast 1,8-odstotna, na četrtletni ravni pa je gospodarska dejavnost stagnirala, je objavil državni statistični urad.

V gruzijskem parlamentu ob sprejetju spornega zakona celo fizični obračuni
14. 05. 2024 14.34
Gruzijski parlament je na tretji in zadnji obravnavi sprejel predlog zakona o tujem vplivu, proti kateremu so v državi tedne potekali množični protesti. Poslanci so predlog zakona sprejeli s 84 glasovi za in 30 proti, je pa bilo medtem vzdušje v parlamentu napeto, saj je prišlo do verbalnih in celo fizičnih sporov. Med obravnavo se je pred parlamentom zbralo okoli 2000 mladih, ki zakonu nasprotujejo, kasneje se jih je pridružilo še več tisoč.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu
14. 05. 2024 12.35
Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi
14. 05. 2024 10.23
Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Zaprisega makedonske predsednice še naprej razburja
13. 05. 2024 16.30
Bolgarija je danes opozorila Severno Makedonijo, da bo od spoštovanja zavez in mednarodnih sporazumov odvisna njena evropska perspektiva, potem ko je nova makedonska predsednica Gordana Siljanovska Davkova ob zaprisegi poskrbela za burne odzive Sofije, pa tudi Aten. Do nove predsednice je bil danes kritičen tudi grški premier Kiriakos Micotakis.

Nov zakon o financiranju nevladnih organizacij iz tujine Gruzijce pognal na ulice
13. 05. 2024 12.01
Več tisoč Gruzijcev je v nedeljo zvečer v Tbilisiju znova protestiralo proti uvedbi zakona o tujem vplivu, o katerem bo parlament predvidoma glasoval v torek. Oblasti so pridržale najmanj 20 ljudi, ki so po navedbah notranjega ministrstva poskušali ovirati delo parlamenta.

Grčija jezna, ker je nova makedonska predsednica izpustila besedo 'Severna'
12. 05. 2024 19.06
Gordana Siljanovska Davkova je prisegla kot prva predsednica v zgodovini Severne Makedonije. Ob tem pa je izbranka makedonske desne stranke VMRO-DPMNE v nazivu države izpustila besedo "Severna", zaradi česar je grška veleposlanica protestno zapustila prireditev.

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN
10. 05. 2024 06.10
Generalna skupščina Združenih narodov je na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.