države eu

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu

14. 05. 2024 12.35

Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi

14. 05. 2024 10.23

Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Zaprisega makedonske predsednice še naprej razburja

13. 05. 2024 16.30

Bolgarija je danes opozorila Severno Makedonijo, da bo od spoštovanja zavez in mednarodnih sporazumov odvisna njena evropska perspektiva, potem ko je nova makedonska predsednica Gordana Siljanovska Davkova ob zaprisegi poskrbela za burne odzive Sofije, pa tudi Aten. Do nove predsednice je bil danes kritičen tudi grški premier Kiriakos Micotakis.

Nov zakon o financiranju nevladnih organizacij iz tujine Gruzijce pognal na ulice

13. 05. 2024 12.01

Več tisoč Gruzijcev je v nedeljo zvečer v Tbilisiju znova protestiralo proti uvedbi zakona o tujem vplivu, o katerem bo parlament predvidoma glasoval v torek. Oblasti so pridržale najmanj 20 ljudi, ki so po navedbah notranjega ministrstva poskušali ovirati delo parlamenta.

Grčija jezna, ker je nova makedonska predsednica izpustila besedo 'Severna'

12. 05. 2024 19.06

Gordana Siljanovska Davkova je prisegla kot prva predsednica v zgodovini Severne Makedonije. Ob tem pa je izbranka makedonske desne stranke VMRO-DPMNE v nazivu države izpustila besedo "Severna", zaradi česar je grška veleposlanica protestno zapustila prireditev.

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN

10. 05. 2024 06.10

Generalna skupščina Združenih narodov je na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.

Borrell: Španija bo Palestino priznala 21. maja

10. 05. 2024 12.51

Visoki zunanji predstavnik EU Josep Borrell je dejal, da bo Španija Palestino priznala 21. maja. "To mi je potrdil zunanji minister Jose Manuel Albares," je dejal Borrell, ki je v preteklosti vodil špansko diplomacijo. Upa, da se bodo Španiji, Irski, Sloveniji in Malti, ki so napovedale priznanje, pridružile še druge države EU.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini

10. 05. 2024 06.00

Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Dan Ljubljane: Janković komentiral politično dogajanje in podprl koalicijo

09. 05. 2024 19.09

Tradicionalno praznovanje dneva Ljubljane – mesta heroj – je potekalo na Ljubljanskem gradu. Nova častna meščana sta postala sociologinja in aktivistka borčevske organizacije Julijana Žibert ter nekdanji podžupan in glavni mestni urbanist Janez Koželj. Slavnostne prireditve so se udeležili številni politiki, na vabilo župana Zorana Jankovića so se odzvali tudi nekateri vplivni gospodarstveniki. Janković je priložnosti izkoristil za daljši komentar notranjepolitičnega dogajanja in vladajočo koalicijo podprl na prihajajočih evropskih volitvah.

Vlada začela pripravljati proračuna za 2025 in 2026

09. 05. 2024 13.52

Vlada je opravila prvo proračunsko sejo in tako začela proces priprave proračunov za leti 2025 in 2026, je povedal minister za finance Klemen Boštjančič. Sedaj bodo s predlagatelji finančnih načrtov usklajevali odhodke, druga proračunska seja pa je predvidena v začetku julija. Vlada bo proračunske dokumente potrjevala septembra.

Vlada sprožila postopke za priznanje Palestine: 'Grozote se morajo končati'

09. 05. 2024 11.44

Vlada je sprožila postopke za priznanje Palestine, je v izjavi novinarjem dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Po njenih besedah gre za prvi, nepovratni korak. Napovedala je še, da bo vlada v roku enega meseca oziroma do 13. junija odločitev poslala v DZ. Kot je poudaril premier Golob, je bila odločitev vlade enotna. Priznanje Palestine je po njegovih besedah vzvod pritiska za prekinitev spopadov v Gazi.

Prepričljiva dvojna zmaga desne opozicije v Severni Makedoniji

09. 05. 2024 07.32

Na predsedniških volitvah v Severni Makedoniji je zmagala kandidatka desne opozicijske stranke VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska Davkova, ki je po podatkih volilne komisije prejela približno 65 odstotkov glasov. VMRO-DPMNE je slavila tudi na parlamentarnih volitvah, na katerih je prejela 43,2 odstotka glasov, poročajo tuje agencije. Novoizvoljeni predsednici je že čestitala predsednica republike Nataša Pirc Musar in ob tem poudarila, da se veseli skupnega dela pri gradnji evropske prihodnosti za Severno Makedonijo, njene prebivalce in celotno regijo Zahodnega Balkana.

Slovenija bo pričela s postopki za priznanje Palestine kot neodvisne države

08. 05. 2024 20.59

Vlada Republike Slovenije bo predvidoma danes pričela s postopki za priznanje Palestine kot neodvisne države, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

EU s prihodki od zamrznjenega ruskega premoženja za podporo Ukrajini

08. 05. 2024 16.35

Države članice EU so dosegle načelen dogovor o uporabi dela prihodkov od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja za podporo Ukrajini, je na družbenem omrežju X sporočilo belgijsko predsedstvo Sveta EU. Sredstva bodo namenjena okrevanju in vojaški obrambi Ukrajine, so dodali.

Pirc Musar odlikovala zaslužne za vstop Slovenije v EU in Nato

08. 05. 2024 13.52

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na slovesnosti v predsedniški palači ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU in zvezi Nato za zasluge pri uresničitvi teh dveh ključnih zunanjepolitičnih ciljev države z zlatim redom za zasluge odlikovala zunanje in obrambno ministrstvo ter ožjo pogajalsko skupino za pristop Slovenije k EU.

Tudi Izrael privolil v nadaljevanje pogajanj o Gazi

07. 05. 2024 06.56

Obe strani, tudi Izrael, sta privolili v nadaljevanje pogajanj o premirju Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije, ki se sklicujejo na visoke predstavnike. Pred tem so egiptovski viri sporočili, da že potekajo pogovori egiptovskih, katarskih in ameriških pogajalcev z delegacijo palestinskega gibanja Hamas.

Poleg Grošlja na evropski listi Zelenih tudi Aleksander Merlo

07. 05. 2024 12.56

Nesojeni nosilec liste Golobove stranke Aleksander Merlo se je odločil, da bo kandidiral na evropskih volitvah, in sicer na listi Zelenih Slovenije, kjer je nosilec še en odpadnik največje vladne stranke Klemen Grošelj. Že popoldne pa so kandidati strank Gibanja Svoboda, Levice in SDS v spremstvu strankinih poslancev na Državno volilno komisijo vložili listo kandidatov za evropske volitve. Listo je vložila tudi Levica, kjer računajo na osvojitev svojega prvega mandata v evropskem parlamentu.

Prva zakonodaja EU o boju proti nasilju nad ženskami dokončno potrjena

07. 05. 2024 16.57

Države članice EU so dokončno potrdile prva evropska pravila na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila boljši dostop do pravnega varstva. Opredelitve posilstva zakonodaja ne vključuje.

Putinova slovesna inavguracija brez predstavnikov držav članic EU

07. 05. 2024 11.55

Ruski predsednik Vladimir Putin je prisegel za peti mandat predsednika Rusije, s katerim bo na oblasti ostal vsaj do leta 2030. Na slovesnost v Kremlju so bili povabljeni diplomatski predstavniki vseh tujih držav, večina članic EU, vključno s Slovenijo, pa se inavguracije ni udeležila.

Društvo z novo kampanjo za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah

06. 05. 2024 11.54

Društvo AETP je zagnalo novo kampanjo Slovenija proti kletkam, s katero se zavzema za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah. Del kampanje je peticija, ki od vlade zahteva prepoved kletk na zakonodajni ravni. Ankete javnega mnenja po navedbah društva potrjujejo, da je večina Slovencev proti uporabi kletk v živinoreji.

Italija bi prekinila schengenski sporazum, Slovenija o tem ne ve nič

06. 05. 2024 15.41

Da je Italija zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo, je dejal podpredsednik italijanske vlade. Kot razlog je Antonio Tajani navedel nevarnost, da bi se med begunce infiltrirali teroristi z Bližnjega vzhoda. Na slovenskem ministrstvu za notranje zadeve odgovarjajo, da niso prejeli uradnega obvestila s strani italijanskega notranjega ministrstva o podaljšanju nadzora na italijansko-slovenski meji. Evropski poslanec Matjaž Nemec ob tem opozarja, da iz Tajanijevih izjav niti ni jasno, kaj naj bi ta prekinitev schengenskega sporazuma dejansko pomenila v praksi.

Izkoristite zaposlitvene priložnosti Evropske unije!

06. 05. 2024 00.15

Se še spomnite, kje ste bili in kaj ste počeli 1. maja 2004, ko je Slovenija postala članica Evropske unije? Vstop naše države v veliko evropsko družino je zagotovo prinesel nekaj izzivov, še več pa prednosti, ki jih lahko uživajo državljanke in državljani Evropske unije. Ena od njih so tudi številne zaposlitvene priložnosti v institucijah Evropske unije.

Fajonova jasna: Za Slovenijo priznanje Palestine ni več vprašanje

05. 05. 2024 07.47

Zunanja ministrica Tanja Fajon se mudi na drugem obisku Izraela in zasedenega Zahodnega brega od začetka vojne v Gazi. Slovenska delegacija si je najprej ogledala muzej holokavsta, Fajonova pa se je nato sestala z družinami izraelskih talcev in z zunanjim ministrom Izraelom Kacem, srečanje s predsednikom Jicakom Hercogom pa so odpovedali tik pred zdajci. Popoldne je prečkala mejo in odšla v Ramalo, kjer se je sestala s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom in premierjem Mohamedom Mustafo, nato pa si ogledala še nezakonite naselbine Izraelcev na Zahodnem bregu.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Izvoz blaga v Sloveniji upadel, še bolj pa se je zmanjšal uvoz

03. 05. 2024 11.10

Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga, kar je 2,1 odstotka manj kot marca lani. Še bolj se je zmanjšal uvoz, in sicer za 6,7 odstotka na nekaj manj kot 5,1 milijarde evrov. V prvih treh mesecih skupaj statistiki še vedno opažajo rast trgovinske menjave – uvoza za 8,7 odstotka, izvoza pa za 2,1 odstotka.

Pahorjevo kandidaturo za posebnega odposlanca EU podpira tudi Pirc Musarjeva

03. 05. 2024 10.11

Predsednica republike Nataša Pirc Musar podpira kandidaturo svojega predhodnika Boruta Pahorja za položaj posebnega odposlanca EU za dialog med Beogradom in Prištino, so potrdili na uradu predsednice. Pred tem je podporo kandidaturi nekdanjega predsednika že izrazil predsednik vlade Robert Golob.

Katere naloge morajo opravljati upravne enote v času stavke?

03. 05. 2024 08.38

V času stavke je težavno priti do zadev, ki jih včasih nujno potrebujemo. Še posebej v zdravstvu in na upravnih enotah. Zato smo pri Ministrstvu za javno upravo preverili, katere so sploh nujne naloge, ki jih upravne enote morajo opraviti, tudi v času stavke.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?

02. 05. 2024 19.32

Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

'Vzoren učenec Evrope in črna ovca'

02. 05. 2024 13.35

Dvajset let po vstopu v EU se velika večina Slovencev strinja, da je bila odločitev pravilna. Na drugi strani je madžarski premier Viktor Orban, evroskeptik, ki pa vlada državi, v kateri je naklonjenost EU še vedno velika, piše nemški Tagesschau, ki v primerjavi dveh članic Slovenijo označuje za "vzornega učenca", Madžarsko pa za "črno ovco".

Za varen in dostopen splav v EU: 'Solidarnost je najlepša oblika upora'

01. 05. 2024 15.07

Inštitut 8. marec je v okviru evropske pobude Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) v enem tednu zbral 100.000 podpisov za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi, so sporočili z inštituta. Ob tem pa so napovedali, da je to šele začetek.