države eu

Na podnebni konferenci očitno dogovor glede podnebnega financiranja

19. 11. 2022 12.48

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku je bil očitno dosežen dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Informacije o dogovoru prihajajo iz vrst pogajalcev EU, pa tudi iz vrst držav v razvoju. Predstavniki EU so pred tem sicer grozili z odhodom s konference, če ne bo dosežen ambiciozen in uravnotežen dogovor oziroma če bo končna izjava pomenila nazadovanje glede na dosedanje dogovore.

Finska za prihodnje leto načrtuje gradnjo ograje ob meji z Rusijo

19. 11. 2022 12.36

Finska vlada je v proračunu za leto 2023 namenila 139 milijonov evrov za postavitev ograje ob svoji vzhodni meji. Pilotni projekt, torej manjši odsek ograje, naj bi začeli graditi že spomladi.

'Izjava o morebitnem nadzoru na meji s Hrvaško ni bila grožnja'

18. 11. 2022 17.41

Zunanja ministrica Tanja Fajon je pojasnila izjavo o morebitni uvedbi nadzora na meji s Hrvaško, ko ali če bi bilo to potrebno. Poudarila je, da to ni bila grožnja, in ob tem dodala, da ne razume, zakaj je ta izjava dvignila toliko prahu. Avstrijski notranji minister Gerhard Karner medtem nasprotuje širitvi schengenskega območja. "Razmere v Evropi povsem jasno kažejo, da je zaščita zunanjih meja neuspešna, in če sistem ne deluje, se ga ne sme širiti," je povedal.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?

18. 11. 2022 16.25

Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'

18. 11. 2022 06.00

Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Švica napovedala omejitev pri dostopu Hrvatov do trga dela

17. 11. 2022 15.37

Švica bo hrvaškim državljanom s prihodnjim letom znova omejila dostop do svojega trga dela. V obdobju od 1. januarja letos je namreč število prišlekov iz Hrvaške v Švici preseglo mejno vrednost, določeno v sporazumu o prostem pretoku ljudi z EU, zaradi česar je Bern napovedal uveljavitev omejevalne klavzule. Bruselj to odločitev obžaluje.

'Skrajni čas je za vstop Hrvaške, Bolgarije in Romunije v schengen'

16. 11. 2022 12.57

Skrajni čas je, da Hrvaška, Bolgarija in Romunija postanejo članice schengenskega območja, je poudarila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Po njenih besedah namreč izpolnjujejo vse pogoje, na vstop pa je pripravljeno tudi schengensko območje.

EU uspešno premestila 117 prosilcev za azil, na obravnavo jih čaka še osem tisoč

15. 11. 2022 14.12

EU je letos uspešno premestila 117 prosilcev za azil. "Številka se morda zdi nizka, a moramo upoštevati, da je prošnjo skupaj vložilo osem tisoč ljudi," je ob najavi številk dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije.

Glede eksplozije na Poljskem več držav pozvalo k previdnosti v odzivih

16. 11. 2022 07.13

Po eksploziji na Poljskem so se že zvrstili številni odzivi. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je opozoril, da je absolutno nujno preprečiti eskalacijo vojne v Ukrajini, potem ko je na vzhod Poljske padla raketa in ubila dva človeka. Podobno so se odzvale francoske oblasti, ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da je malo verjetno, da je bila raketa, ki je na vzhodu Poljske ubila dve osebi, izstreljena iz Rusije. Tako Biden kot poljski predsednik Andrzej Duda pozivata k previdnosti pri odzivu.

'Gibljejo se mimo vseh pravil': Italija želi denar in ladje nevladnikov

15. 11. 2022 16.03

Humanitarnim organizacijam, ki v Italijo brez dovoljenja vozijo migrante, ki jih rešijo na morju, bi lahko v prihodnje grozile visoke kazni, vse tja do 50.000 evrov. To predvideva osnutek zakona, s katerim želi v parlamentu uspeti italijanska vladajoča stranka Forza Italia. Francija je medtem sporočila, da bo izgnala 44 migrantov z ladje Ocean Viking.

Zelenski o miru, Putin z raketami. 'Na koncu dneva teroristi vedno izgubijo'

15. 11. 2022 08.40

V Ukrajini o eksplozijah poročajo iz najmanj 11 regij. Zaradi raketnih napadov, ki so prizadeli elektroenergetsko omrežje v državi, je več kot sedem milijonov gospodinjstev ostalo brez elektrike. Ukrajinska stran meni, da gre za odziv na močan govor ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega na vrhu skupine G20.

G20: 'Obdobje turbulenc', srajce iz batika, v ospredju pa Ukrajina

15. 11. 2022 10.26

Na Baliju so se na dvodnevnem vrhu srečali voditelji 20 največjih svetovnih gospodarstev G20. V okviru letošnje teme z naslovom "Okrevajmo skupaj, okrevajmo močneje" razpravljajo predvsem o treh prednostnih nalogah: o globalni zdravstveni arhitekturi, digitalni transformaciji in trajnostnih energetskih prehodih. A pravzaprav se vse odvija v senci vojne v Ukrajini. Volodimir Zelenski je predstavil "formulo za mir", ruski predsednik pa se srečanja ni udeležil.

Bo bankrot kriptoborze FTX sprožil več regulacije na kriptotrgu?

14. 11. 2022 20.51

Ena izmed privlačnejših idej kriptotrga je bila vseskozi ideja deregulacije trga, ki je privabljala nove investitorje in uporabnike. A od najave bankrota podjetja FTX naprej so se tudi najbolj zagrizeni zagovorniki deregulacije trga primorani ustaviti in idejo deregulacije ponovno premisliti. V podjetju FTX manjkata med ena in dve milijardi sredstev, ki pripadajo strankam oziroma vlagateljem borze FTX. Ker trg ni reguliran, še zmeraj ostaja nejasno, če bodo lastniki svoja sredstva pridobili nazaj.

Fajon: Države Zahodnega Balkana potrebujejo pozitivna sporočila

14. 11. 2022 19.42

"Države Zahodnega Balkana potrebujejo pozitivna sporočila s strani EU," je po zasedanju v Bruslju povedala slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. Dve takšni sporočili bi bili podelitev statusa kandidatke za članstvo v Uniji BiH in odprava vizumov za Kosovo. Za konec decembra je ministrica napovedala obisk Srbije in Kosova.

Slovenija bo sodelovala v misiji urjenja ukrajinskih vojakov

14. 11. 2022 10.55

Države članice Evropske unije so tudi uradno zagnale misijo urjenja ukrajinskih vojakov, ki bo potekala na ozemlju EU, so sporočili s češkega predsedstva Svetu EU. V okviru misije nameravajo izuriti do 15.000 vojakov, pri tem pa bo, kot je že dopoldan potrdila ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon, sodelovala tudi Slovenija.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?

13. 11. 2022 21.06

Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

'Na referendumih Janši povejmo, da ga imamo dovolj in da je čas za penzijo'

12. 11. 2022 12.03

Stranke Gibanje Svoboda, LMŠ in SAB so se po uradni združitvi na kongresu v Mariboru združile še simbolno. Trije predsedniki strank so združitev označili kot pomembno za prihodnost Slovenije. Vsi člani LMŠ in SAB so sicer ob združitvi samodejno postali člani Gibanja Svoboda. "Z referendumi zaključujemo to supervolilno leto, kjer Janezu Janši in SDS jasno povedali: Dovolj te imamo, pojdi v penzijo, saj tja tudi spadaš," je na kongresu stranke medtem volivce pozval premier Robert Golob.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja

12. 11. 2022 09.02

Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

Kurti: Kosovo ne bo več popuščalo režimu Srbije

11. 11. 2022 19.37

Kosovski premier Albin Kurti je po današnjem srečanju z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom v Parizu poudaril, da je Kosovo pripravljeno ponuditi roko, a ne bo več popuščalo Srbiji, srbski predsednik Aleksandar Vučić pa, da ni optimističen glede rešitve krize na severu Kosova, poročajo kosovski in srbski mediji.

Tudi Nemčija odstopa od pogodbe o energetski listini

11. 11. 2022 19.40

Nemčija se je pridružila vedno daljšemu seznamu evropskih držav, ki so napovedale odstop od pogodbe o energetski listini, ki po opozorilih kritikov ščiti naložbe v fosilna goriva. Odstop od pogodbe so pred tem med drugimi že napovedale tudi Slovenija, Francija in Nizozemska.

Konkretnejši osnutek za omejevanje cen zemeljskega plina

11. 11. 2022 18.09

Bruselj bo prihodnji teden predstavil konkretnejši osnutek mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, je napovedala evropska komisarka za energetiko Kadri Simson. Komisija je bila namreč deležna številnih pozivov, naj pripravi konkreten predlog, potem ko je sredi oktobra predstavila zgolj načela, na katerih bi temeljil mehanizem.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Minimalna plača bo v letu 2023 znašala 850 evrov neto'

11. 11. 2022 06.15

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je imel med drugim na mizi vladna predloga za predčasno zvišanje minimalne plače in pokojnin. Burna razprava med socialnimi partnerji je potekala predvsem glede predvidenega zvišanja minimalne plače v dveh korakih, ki mu delodajalci ostro nasprotujejo.

Bruselj predlaga standard Euro 7 za zmanjšanje izpustov motornih vozil

10. 11. 2022 18.01

Evropska komisija je predstavila predlog uredbe z novimi pravili za zmanjšanje izpustov novih lahkih in težkih motornih vozil v EU, imenovanimi Euro 7. V okviru uredbe bi EU prvič regulirala tudi izpuste nevarnih trdih delcev in mikroplastike, ki nastajajo pri uporabi pnevmatik in zavor.

Evroposlanci podprli pristop Hrvaške k schengenskemu območju

10. 11. 2022 12.59

Evropski poslanci so pričakovano podprli pristop Hrvaške k schengenskemu območju, saj ta po njihovi oceni izpolnjuje vse potrebne pogoje, da postane članica območja brez mejnega nadzora. Za je glasovalo 534 evroposlancev, 53 jih je bilo proti in 25 vzdržanih. Zdaj poslanke in poslanci pozivajo Svet EU, naj nadaljuje postopek in sprejme končno odločitev o odpravi nadzora na mejah. Hrvaški premier Andrej Plenković je izrazil zadovoljstvo ob zelo jasni in močni podpori, ki so jo evroposlanci Hrvaški izkazali tako v razpravi v sredo zvečer kot na glasovanju danes.

Slovenija sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini

10. 11. 2022 15.02

Vlada je na seji sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini, s tem pa se pridružuje vrsti drugih držav Evropske unije, ki so že odstopile od pogodbe, kot je na primer Italija. Gre za mednarodno pogodbo, ki je namenjena zaščiti tujih naložb, kot so po seji pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo, pa je skozi leta začela izgubljati na pomenu in danes so zaveze v njej preživete in zastarele. Dokončno bo o odstopu od pogodbe odločil DZ.Pogodba je po mnenju stranke Levica sporna predvsem zato, ker ovira prizadevanja za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in druge ukrepe za varovanje okolja.

Milanović zavrnil obtožbe Mater Srebrenice, da je fašist

10. 11. 2022 12.51

Zoran Milanović je zavrnil trditve združenja Matere enklave Srebrenica in Žepa, da je zanikovalec genocida, ob tem pa dejal, da upa, da Matere Srebrenice niso instrument Sarajeva. "Milanović je fašist, ki igra demokrata," so mu prek Twitterja odgovorile Matere Srebrenice.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Do konca leta naj bi se podražili meso, mesni izdelki in jajca

08. 11. 2022 19.05

Hrana bo očitno še dražja, čeprav so se cene surovin na svetovnih trgih nekoliko umirile. Kmete in predelovalno industrijo najbolj skrbijo cene plina in elektrike, ki so še vedno zelo visoke, pa tudi cene umetnih gnojil, ki – kot pravijo – podirajo rekorde. Že do konca leta naj bi se zato podražili meso, mesni izdelki in jajca.