državljani eu

Kaj je spet dovoljeno in katere ukrepe je vlada podaljšala?

08. 01. 2021 09.40

V soboto se spreminja režim na mejnih prehodih. Mejo bo možno prehajati tako z negativnimi PCR kot negativnimi hitrimi antigenskimi testi, ki pa jih ne bodo več izvajali na petih mejnih točkah. Šolanje še naprej poteka na daljavo. Znova se zapirajo fitnes centri, telovadnice, bazeni, muzeji in galerije. Žičnice so obstale. Je pa po novem dovoljena medicinska pedikura.

2501 nova okužba, v domove starejših 3000 novih odmerkov cepiva

05. 01. 2021 09.48

Po podatkih Sledilnika covid-19 je bilo v ponedeljek opravljenih 5966 PCR-testov. Od tega je bilo pozitivnih 1680 ali 28,2 odstotka. Ob 17.531 hitrih antigenskih testih pa so potrdili 821 okužb (4,7 odstotka). Hospitaliziranih je 1193 oseb, 188 v intenzivni enoti, na respiratorju se zdravi 140 oseb. Umrlo je 30 ljudi s covidom, 20 v bolnišnicah in 10 v DSO. V domovih za starejše pa bodo v teh dneh prejeli skoraj 3000 novih odmerkov cepiva.

Po 1. oktobru bo za vstop v Veliko Britanijo obvezen potni list

04. 01. 2021 18.48

Nekaj pretresov prinaša dogovor med Veliko Britanijo in Evropsko unijo po brexitu. Če pogosto naročate prek spleta, blago iz Velike Britanije ne bo ocarinjeno, razen če bo na Otok uvoženo iz tretje države. Bo pa vse blago naključno podvrženo carinskim postopkom, kar pomeni, da bi lahko nanj čakali dlje časa. Britanski državljani niso mogli vstopiti v Španijo z angleškim osebnim dokumentom in so zato obstali na letališču. Slovenci pa bomo morali od 1. oktobra za potovanje v Veliko Britanijo imeti potni list. Kako bo torej videti življenje po brexitu?

Britanci, ki živijo v Španiji, se po razhodu VB in EU ne morejo vrniti domov

03. 01. 2021 18.57

Britanski državljani s prebivališčem v državah Evropske unije imajo ta konec tedna težave z vkrcanjem na letala in vrnitvijo domov. Več deset britanskih državljanov, sicer rezidentov Španije, se ni moglo vkrcati na letalo iz Londona v Madrid, saj jim je bilo na letališču rečeno, da dokumenti, ki dokazujejo njihov status rezidentov, niso več veljavni po dokončnem razhodu Združenega kraljestva in Evropske unije.

Velika Britanija ne sodeluje več v Erasmus+, kaj to pomeni za slovenske študente?

01. 01. 2021 17.47

Združeno kraljestvo z današnjim dnem, ko je začasno začel veljati sporazum o prihodnjih odnosih z Evropsko unijo, ne sodeluje več v programu Erasmus+, ki omogoča študij, usposabljanje in pridobitev delovnih izkušenj v tujini. Z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport so sporočili, da to močno obžalujejo.

Tuji državljani se bodo ob povratku lahko izognili karanteni

31. 12. 2020 17.04

Vlada je 25. decembra sprejela Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19. Ta je določal možnost prekinitve karantene za slovenske državljane pet dni po napotitvi v karanteno ob opravljenem PCR-testu. To pa ni veljalo za tuje državljane, ki so v predprazničnih dneh zapustili Slovenijo, ob povratku pa bi morali še nekaj dni počakati v izolaciji. Zaradi tega so zaskrbljeni tako tuji delavci kot slovenski delodajalci. Vlada je nato danes sprejela nov odlok, ki uvaja izjeme na določenih mejnih prehodih.

EU in Združeno kraljestvo dosegla dogovor o odnosih po brexitu

24. 12. 2020 07.55

EU in Združeno kraljestvo sta ponoči nadaljevala pogajanja o prihodnjih odnosih in dosegla dogovor. Sporna so bila predvsem vprašanja okoli ribištva in poslovnih pravil v prihodnosti, dogovor pa sta dosegla le teden dni pred rokom. Medtem ko je bil britanski premier Boris Johnson ob razglasitvi dogovora naravnost navdušen, je predsednica Evropske komisije spregovorila o grenko-sladki ločitvi.

Operacija 'Hitreje od svetlobe': do januarja bi ZDA razdelile 20 milijonov odmerkov cepiva

24. 12. 2020 08.16

V ZDA nameravajo do januarja razdeliti 20 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19. Polovico so jih že razdelili, cepili so približno milijon ljudi. V ZDA se je doslej okužilo že 8,5 milijona ljudi, za covidom-19 pa je umrlo več kot 326.000 oseb. V Avstriji pa bodo lahko začela obratovati smučišča, dovoljene bodo tudi druge športne aktivnosti na prostem. Zaprti pa bodo ostali hoteli in restavracije. Po božiču bodo sicer v Avstriji, da bi zajezili širjenje novega koronavirusa, ustavili javno življenje.

'Pogum in razum izpred 30 let bomo v prihodnjih tednih zelo potrebovali'

23. 12. 2020 08.26

Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločali o odcepitvi od Jugoslavije in samostojni državi Sloveniji. Na njem se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Premier Janša je v slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila odločitev na plebiscitu pred 30 leti pravilna in ekonomsko utemeljena. Kljub neobičajnim razmeram in utrujenosti od spopada z epidemijo je pozval, naj si prazničnega vzdušja ne pustimo vzeti: "Praznovali bomo ločeni, vendar povezani."

Janša: Ne odpravljajte se čez mejo

20. 12. 2020 12.32

Premier Janez Janša je opozoril, da bo vstop v Slovenijo in mnoge druge države EU med in po praznikih skrajno zaostren. "Ne odpravljajte se čez mejo," je pozval.

Na Češkem podaljšujejo izredne razmere, Italija bi med prazniki zaostrila ukrepe

17. 12. 2020 08.11

Na Češkem je covid-19 po zadnjih podatkih zahteval več kot 10.000 smrtnih žrtev, umrlo je še 48 ljudi, skupaj 10.036. V petek bodo znova zaostrili protikoronske ukrepe, podaljšujejo tudi izredne razmere. Tudi italijanska vlada preučuje možnost zaostritve ukrepov za zajezitev virusa med prazniki. Tako bi lahko celotno državo med 24. decembrom in 6. januarjem razglasili za rdeče območje z delnim zaprtjem javnega življenja. Na Švedskem pa se število hospitaliziranih bolnikov veča in je na ravni vrhunca spomladanskega vala epidemije.

V Franciji končali drugo zaprtje zaradi covida-19, a omejitve ostajajo

15. 12. 2020 08.48

V Franciji se je končalo drugo zaprtje države od izbruha pandemije novega koronavirusa, a le z delnim odpiranjem, da bi se med prazniki izognili porastu okužb. V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili 2628 novih okužb z novim koronavirusom, zaradi covida-19 pa je umrlo še 118 bolnikov. V Nemčiji si medtem želijo, da bi prvo cepivo v EU odobrili še pred božičem in bi lahko večino prebivalstva proti covidu-19 cepili do jeseni 2021. Cepljenje proti covidu-19 pa se je začelo po vsej Rusiji, saj so vse regije že prejele cepivo.

Cepivo naj bi za EU odobrili že 21. decembra

15. 12. 2020 07.38

21. december je nov datum, ko naj bi evropski regulatorji potrdili cepivo naveze Pfizer-BioNTech. To so sporočili po precejšnjem pritisku Nemčije, naj pohitijo z odobritvijo, potem ko so to že storili regulatorji več drugih držav. Slovenski predsednik vlade Janez Janša je medtem razkril tabelo s podatki o tem, koliko odmerkov cepiva družbe Pfizer naj bi Slovenija dobila letos in v začetku prihodnjega leta.

Sproščen potniški promet, odprti frizerski saloni in nekatere druge storitve

15. 12. 2020 06.23

V veljavi so novi, sproščeni ukrepi. Do vključno 23. decembra bodo v omejenem obsegu obratovali javni potniški promet, frizerski saloni, cvetličarne, avtopralnice in čistilnice. V regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko pa je z naloženo in stalno aktivirano aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi z novim koronavirusom mogoče prehajati tudi meje občine.

Industrije Slovenija ne bo ustavljala, nekateri ukrepi pa v veljavi do sredine 2021?

11. 12. 2020 13.17

Premier Janez Janša je v Bruslju pred sobotnimi pogovori s predstavniki gospodarstva in zdravstva glede koronskih ukrepov poudaril, da Slovenija industrije ne bo ustavljala. Izpostavil je tudi, da se bodo držali načrta v petih stopnjah, pri čemer edini manevrski prostor daje možnost sproščanja v posameznih statističnih regijah. Janša je omenil tudi spletni obrazec za cepljenje in dejal, da bodo prijavo upoštevali kot vrstni red. Kljub temu, da je minister Koritnik dejal, da prijava izraža le interes za cepljenje.

Poljska pripravljena na kompromis pri finančnem svežnju EU

04. 12. 2020 08.30

Namestnik poljskega premierja Jaroslaw Gowin je povedal, da je pri sprejemanju svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 možen kompromis. Po njegovem mnenju bi lahko zadoščala že zavezujoča izjava, s katero bi pojasnili sporen mehanizem o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Evropski komisar za gospodarstvo pravi, da EU ne bo popuščala Poljski in Madžarski, predsednik Evropskega sveta pa ostaja optimističen.

Evroposlanci: zaostritev pravil glede splava na Poljskem ogroža zdravje žensk

26. 11. 2020 19.48

Evropski poslanci so sprejeli resolucijo, v kateri so poudarili, da zaostritev glede umetne prekinitve nosečnosti na Poljskem "ogroža zdravje in življenja žensk". Zapisali so še, da je sodba poljskega ustavnega sodišča "samo še en primer političnega prevzema pravosodja in sistematičnega kolapsa vladavine prava" na Poljskem.

Pomanjkljiva preglednost financiranja strank tudi v Sloveniji

26. 11. 2020 09.24

Nevladna organizacija Transparency International (TI) ugotavlja skrb vzbujajoče pomanjkljivosti pri preglednosti financiranja strank, konfliktu interesov pri javnih uslužbencih in lobiranju. Nobena od osmih članic in institucij EU v raziskavi TI nima primernih ukrepov za preprečevanje vpliva na politike in odločitve. Med njimi je tudi Slovenija.

Von der Leynova prva cepljenja v EU proti covidu-19 napovedala še za letos

25. 11. 2020 12.46

Koronavirusna bolezen 19 je bila s skoraj 3000 umrlimi na dan prejšnji teden glavni vzrok smrti v EU, je v Evropskem parlamentu dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. A, kot je poudarila, obstaja upanje. Napovedala je, da bodo prvi državljani EU proti covidu-19 cepljeni že pred koncem decembra. Medtem je Moderna naznanila, da je Evropska komisija odobrila sporazum za vnaprejšnji nakup začetnih 80 milijonov odmerkov cepiva mRNA proti covidu-19 (mRNA-1273).

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?

22. 11. 2020 08.00

Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.

Slovenija bi lahko z izgubljenim davkom pokrila letne plače 7.591 medicinskim sestram

21. 11. 2020 10.30

"V primeru Slovenije se ocenjuje, da so multinacionalne družbe iz države preusmerile 973 milijonov ameriških dolarjev (820 milijonov evrov) v davčne oaze, da bi se izognile plačilu davkov. To pomeni neposredno izgubo prihodkov v višini 97 milijonov USD (82 milijonov evrov) samo iz naslova pridobljenih podatkov OECD. Skupne izgube prihodkov od davka od dohodkov pravnih oseb, vključno s posrednimi izgubami zaradi tekme proti dnu, ko gre za davčne stopnje držav, pa se verjetno gibajo med 277 milijoni in 1,5 milijarde USD (234 milijoni in 1,3 milijarde EUR)."

Španija namerava do sredine 2021 cepiti znaten del prebivalstva

20. 11. 2020 10.45

Španija bo do sredine prihodnjega leta proti covidu-19 cepila znaten del prebivalstva, je zagotovil premier Pedro Sanchez. Vlada je namreč pripravila natančen načrt. Švedska vlada medtem razmišlja o dodatnih ukrepih, med katerimi je prepoved obiskov domov za starejše. Ostrejše ukrepe napovedujejo tudi na Hrvaškem. Slovaška pa načrtuje novo množično testiranje na okužbo z novim koronavirusom.

Britanske skrbi zaradi brexita: zamude pri dobavah, slabše delo policije ...

18. 11. 2020 17.42

Brexit bo nedvomno vplival na vse, ki živijo v Združenem kraljestvu. Med prvimi, ki se bodo morali prilagoditi novim razmeram, so podjetja, saj se bodo pravila glede prostega trgovanja in gibanja ljudi ne glede na izid pogajanj spremenila. Številna podjetja, ki so se zanašala na cenejšo delovno silo iz evropskih držav, se sprašujejo, kako bodo zadostila tem svojim potrebam, trgovci pa so zaskrbljeni zaradi zelo verjetnih velikih zamud pri dobavi blaga. Že zdaj zaradi pandemije in bližajočega se brexita namreč pristanišča po državi pokajo po šivih.

Pred drugim valom podpora EU in njenim ukrepom v času epidemije visoka

18. 11. 2020 12.45

Raziskava v osmih članicah EU, ki je bila opravljena letos poleti, še pred drugim valom epidemije, je pokazala, da je večina državljank in državljanov naklonjena EU in ukrepom, ki jih je Bruselj sprejemal za zajezitev epidemije in za okrevanje po njenem koncu. Prav tako so izmerili višjo podporo Merklovi in Macronu.

EU in London v ključen teden pogajanj o odnosih po brexitu

16. 11. 2020 07.54

Za EU in Združeno kraljestvo se danes začenja ključen teden pogajanj o odnosih po brexitu. Glavni britanski pogajalec David Frost je v nedeljo ob prihodu v Bruselj poudaril, da britanska stran ne bo spremenila svojih stališč in da je mogoč samo dogovor, s katerim bodo Britanci spet prevzeli nadzor nad svojimi zakoni, trgovino in vodami.

Kaj poraz Donalda Trumpa pomeni za Slovenijo?

14. 11. 2020 07.00

Novi 46. predsednik Združenih držav Amerike (ZDA) je Joe Biden. Demokratu in dolgoletnemu politiku je uspelo premagati narcisoidnega Donalda Trumpa, slovenskega zeta in verjetno največjega lažnivca v zgodovini politike ZDA. Trumpov poraz oziroma Bidnova zmaga je prvi v nizu korakov k celjenju razklane ameriške družbe.

Sodišče zavrnilo Acronove obtožbe novinark Alenke Marovt in Nike Kunaver

14. 11. 2020 07.07

'Vsak državljan, ki kot davkoplačevalec prispeva svoja sredstva v državni proračun na prisilen način, ima pravico izvedeti, kako država porablja njegov denar, zato je bil predmet obravnave nedvomno v javnem interesu.' To je izsek iz sodbe okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je zavrglo zasebni kazenski tožbi zoper novinarki Alenko Marovt in Niko Kunaver. Novinarki sta razkrili neustreznost opreme, ki jo je podjetje dobavilo državi. Z obtožbami, da gre za neresnične navedbe, odvetnik Acrona Velimir Cugmas ni prepričal sodišča.

EU: dosegli politični dogovor o financiranju za obdobje 2021–2027

10. 11. 2020 15.50

Pogajalci evropskega parlamenta, evropske komisije ter držav članic so dosegli preliminarni politični dogovor o financiranju EU med letoma 2021 in 2027. Celotni proračun je sicer skupaj z denarjem za okrevanje po pandemiji covida-19 vreden 1824,3 milijarde evrov, pogoj za koriščenje evropskih sredstev pa bo spoštovanje vladavine prava.

Pahor: Tudi danes potrebujemo plebiscitarno enotnost politike

09. 11. 2020 16.20

Predsednik države Borut Pahor je ob 30. obletnici odločitve o razpisu plebiscita izpostavil, da se je v takratnih izjemnih okoliščinah politika odločila stopiti skupaj. Zaradi koronavirusa bi bilo podobno treba tudi danes, meni. Premier Janez Janša pa meni, da je tisti, ki ima v rokah oblast, vedno dolžan ponujati sodelovanje preko meja oblasti.

Orban: V tem trenutku ni časa za razpravo o vladavini prava

06. 11. 2020 13.21

Madžarski premier Viktor Orban je kritičen do dogovora med Evropskim parlamentom in državami članicami EU, po katerem bo spoštovanje načela vladavine prava pogoj za koriščenje sredstev iz večletnega proračuna EU in svežnja za okrevanje po pandemiji covida-19. Ob tem je namignil, da bi lahko Madžarska vložila veto.