državljani eu

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'
08. 12. 2024 14.04
Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45
Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Ne le v Gorici, Mussolini še vedno tudi častni meščan Trsta
13. 11. 2024 17.24
Fašistični diktator Benito Mussolini ostaja častni meščan italijanske Gorice. Ponedeljkova odločitev goriškega občinskega sveta prah dviguje tudi v Sloveniji. Po tem, ko je kritiko sosedi že v torek namenilo ministrstvo za kulturo, so se zdaj odzvali tudi v Gibanju Svoboda in Mladem forumu Vrtnica, odločitev pa je obsodil tudi evroposlanec Matjaž Nemec. "Goriški župan se mora opravičiti in zagotoviti, da se Mussoliniju naziv častnega meščana nepreklicno odvzame," je dejal ter poudaril, da na Goriškem in v Evropski uniji ni prostora za poveličevanje fašizma in nacizma.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05
Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

Proevropska Maia Sandu osvojila nov mandat v Moldaviji
04. 11. 2024 07.17
Po zelo tesni tekmi je na predsedniških volitvah v Moldaviji zmagala trenutna proevropska predsednica Maia Sandu, ki je glede na rezultate volilne komisije po dokončanem štetju osvojila dobrih 55 odstotkov glasov, njen tekmec iz stranke socialistov Alexander Stoianoglo pa nekaj več kot 44 odstotkov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Delni izidi predsedniških volitev: v vodstvu opozicijski kandidat Stoianoglot Stoianoglo
03. 11. 2024 18.31
V Moldaviji je po delnih in neuradnih rezultatih drugega kroga predsedniških volitev v vodstvu kandidat opozicijske stranke socialistov Alexander Stoianoglo. Po 85 odstotkih preštetih glasov naj bi prejel približno 51,4 odstotka glasov, sedanja proevropska predsednica Maia Sandu pa okoli 48,6 odstotka.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Ves svet znova za konec embarga Kubi, proti le ZDA in Izrael
31. 10. 2024 13.14
Generalna skupščina ZN je s 187 glasovi proti dvema in vzdržanim glasom Moldavije znova izglasovala resolucijo, ki zahteva odpravo ameriškega embarga proti Kubi. Slovenija je glasovala za resolucijo, glas proti so prispevali le Izrael in Združene države Amerike.

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'
27. 10. 2024 09.29
So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

Harrisova z najvišjo podporo v Sloveniji in na Hrvaškem, Trumpa podpirajo Srbi
24. 10. 2024 13.52
Čez manj kot dva tedna bodo v ZDA potekale predsedniške volitve, ki zaradi velikega vpliva pritegnejo pozornost svetovne javnosti. Zadnja raziskava Valicona v Bosni in Hercegovini, Sloveniji, Srbiji in na Hrvaškem ob tem razkriva, da imajo državljani v širši regiji različne poglede na to, v katero smer se bo obrnila Amerika pod vodstvom Harrisove oziroma Trumpa.

Štirje Slovenci in Srb unovčevali ponarejene evrske bankovce
16. 10. 2024 15.36
Mariborski kriminalisti so z izvedbo hišnih preiskav na petih lokacijah zaključili dlje časa trajajočo preiskavo. Prijeli so pet osumljencev, štiri slovenske in enega srbskega državljana. Osumljeni so, da so v sodelovanju z italijanskimi kolegi unovčevali ponarejene evrske bankovce.

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra
10. 10. 2024 19.03
DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Leto groze in uničenja, ki je na rob potisnilo celotno regijo
07. 10. 2024 06.32
Mineva natanko eno leto od vdora palestinskega gibanja Hamas v Izrael, ki je sprožil silovito izraelsko ofenzivo na Gazo. Izraelski povračilni ukrepi so zahtevali že več deset tisoč življenj in sprožili humanitarno katastrofo. Kljub pritiskom mednarodne skupnosti vojni še ni videti konca, konflikt pa se širi tudi na bližnje države v regiji. Združeni narodi, EU, tudi Slovenija, ter številne druge države so obsodile napad palestinskega gibanja in pozvale h končanju vojne v Gazi.

Ruski hekerji napovedali nove napade, 'dokler se slovenska oblast ne spametuje'
04. 10. 2024 17.53
Ruska hekerska skupina, ki je marca letos že izvedla več kibernetskih napadov na slovenske vladne strani, je na Telegramu naznanila, da bo napade znova izvedla in z njimi nadaljevala, dokler se "slovenska oblast ne bo spametovala in končno nehala podpirati kijevski režim".

Nepremičninski davek neizogiben tudi za slovenske lastnike nepremičnin na Hrvaškem
01. 10. 2024 13.44
Slovenija, Hrvaška in Avstrija se z izzivi v turizmu lahko uspešneje spopadajo skupaj, je v Zagrebu povedal gospodarski minister Matjaž Han. Hrvaški minister za turizem in šport Tonči Glavina je izrazil zadovoljstvo nad turistično sezono in potrdil, da bodo prihajajoči nepremičninski davek morali plačevati tudi slovenski lastniki nepremičnin.

Državljani EU bodo odslej morali plačati za vstop v Veliko Britanijo
11. 09. 2024 13.43
Državljani evropskih držav, ki za vstop v Združeno kraljestvo ne potrebujejo vizuma, bodo morali v prihodnje za vstop na Otok plačati deset funtov oz. nekaj manj kot 12 evrov, je objavila vlada v Londonu. Uredba bo pričela veljati aprila, iz nje pa so izvzeti državljani Irske.

Največ alkohola porabijo Latvijci in Čehi, najmanj Turki. Koliko ga Slovenci?
24. 08. 2024 16.38
Zdi se, da so vsakdanje navade v Evropi v veliki meri spremenile tudi odnos Evropejcev do alkohola. Zadnja raziskava namreč razkriva, da se je povprečna poraba alkohola v EU med letoma 2010 in 2020 zmanjšala za 0,5 litra, a ne v vseh državah. Letna poraba alkohola na posameznika je v Sloveniji sicer enaka povprečju držav EU.

Tujci bodo za vstop v schengensko območje plačali sedem evrov
21. 08. 2024 08.58
Evropski sistem potovalnih informacij in avtorizacije (Etias) bo verjetno začel veljati maja, je napovedala evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Sistem bo od državljanov več kot 60 držav, ki niso članice EU, pred vstopom v schengensko območje zahteval oddajo vloge za vstop in plačilo takse sedmih evrov.

Vučićev paradoks: 'Zahod podpira proteste', a hkrati želi litij
19. 08. 2024 09.16
Srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću je uspelo skleniti dogovor o dobavi litija, ki ga Evropska unija potrebuje za napajanje svojega električnega voznega parka, obenem pa mu je uspelo tudi razjeziti srbske državljane, ki ostro nasprotujejo takšnemu dogovoru. Z dogovorom je obudil množično gibanje proti velikemu rudarskemu projektu, ki sta ga sicer blagoslovila tako Bruselj kot Berlin. Zaradi strahu je protestnike, ki so se 10. avgusta zbrali v velikem številu, obtožil, da načrtujejo njegovo strmoglavljenje.

Vesel: Rezultat glasovanja na odboru DZ dobra popotnica
08. 08. 2024 06.03
Kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel se je predstavil odboru DZ za zadeve EU in izpostavil pomen sodelovanja z evropskimi in poslanci DZ, brez tega si dela namreč ne predstavlja. Meni, da nepomembnega resorja v Evropski komisiji ni, je pa slednja pred velikimi izzivi, ki jih bo lahko rešila s kompromisi. Zavezal se je delu v javno korist. Glasovanje na odboru je Vesel ocenil za dobro popotnico. V nadaljevanju postopkov imenovanja prav tako ne pričakuje zapletov s strani slovenskih evroposlancev.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39
"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

V dveh letih slovenski proračun oškodovali za več kot 480.000 evrov
11. 07. 2024 12.58
Koprski kriminalisti so zaključili dalj časa trajajočo preiskavo in kazensko ovadili pet osumljencev: slovenskega državljana in štiri italijanske državljane. Med letoma 2018 in 2020 so z davčnimi prevarami slovenski proračun oškodovali za več kot 480.000 evrov.

Budimpešta: Pri določanju prioritet EU je treba upoštevati izide volitev
05. 07. 2024 09.13
Po mnenju madžarskega predsedstva Sveta EU, ki je delo začelo v ponedeljek, je treba pri določanju prednostnih nalog za prihodnje petletno obdobje upoštevati tudi rezultate nedavnih evropskih volitev. Na njih so volivci po mnenju Budimpešte izrazili potrebo po spremembah na področju varnosti, migracij in konkurenčnosti.

Polemika na seji OZP glede varnostnega sporazuma med Slovenijo in Ukrajino
03. 07. 2024 10.57
Predsednik OZP Predrag Baković je danes zavrnil širitev dnevnega reda seje OZP s točko obravnave varnostnega sporazuma med Slovenijo in Ukrajino. Pojasnil je, da bi bilo to v nasprotju s poslovnikom. Državni sekretar Marko Štucin je medtem potrdil, da so pogajanja o sporazumu v teku, z vsebino pa bo OZP seznanjen, ko bo sporazum pripravljen.

Na tisoče ljudi protestiralo proti projektu pridobivanja litija v Srbiji
29. 06. 2024 11.54
V Loznici na zahodu Srbije ob meji z Bosno in Hercegovino je potekala t. i. vselitijeva skupščina, kot so organizatorji poimenovali protest proti podjetju Rio Tinto in projektu pridobivanja litija. Protestniki so izpostavili eno samo zahtevo – zakonsko prepoved aplikativnih geoloških raziskav ter izkoriščanja litija in bora v Srbiji. Lokalni prebivalci se namreč bojijo okoljske škode, ki bi pri tem nastala.

Tujci v Nemčiji že po petih letih bivanja do državljanstva
27. 06. 2024 11.35
V Nemčiji je v veljavo stopil spremenjen zakon o državljanstvu, ki omogoča hitrejšo pot do nemškega potnega lista in dvojnega državljanstva. Pridobitev državljanstva bo po novem mogoča že po petih letih bivanja v Nemčiji in ne osmih, kot je veljalo doslej. Vlada je določene pogoje za pridobitev državljanstva sicer tudi zaostrila.

Slovenci bi se slikali z njimi, veseli so jih bili tudi Srbi
25. 06. 2024 09.32
"Če gredo oni naprej, gremo vsi naprej," se pred odločilno tekmo z Anglijo nasmeji uniformirani slovenski policist, ki pa za zagotavljanje varnosti ne skrbi na domačih ulicah, ampak v samem srcu Nemčije. "Že na začetku so nam povedali, da smo tukaj, dokler je naša reprezentanca," pravi Blaž Papež iz policijske postaje Črnomelj. V družbi nemških kolegov že ves čas nogometnega prvenstva na ulici Stuttgarta, Münchna in Kölna skrbi za blagostanje slovenskih navijačev, skupaj jih usmerjajo in jim nudijo kakršno koli pomoč, ki jo potrebujejo.

Boštjančič: Lahko bi sodeloval s francosko skrajno desnico
21. 06. 2024 11.14
Finančni minister Klemen Boštjančič je v pogovoru za Politico dejal, da ne vidi težav pri sodelovanju s francosko skrajno desnico ter da jesenske predsedniške volitve v ZDA niso tako pomembne, kot je dogajanje v Evropi. Podpredsednik vlade je tudi dejal, da se z nekaterimi tujimi finančnimi ministri razume bolj kot s kolegi v lastni vladi in s tem poskrbel za dvignjene obrvi tudi pri predsedniku SD in gospodarskemu ministru Matjažu Hanu, ostro so se odzvali tudi v Levici. Finančno ministrstvo pa je v odzivu na prispevek Politica sporočilo, da intervju ni bil avtoriziran.

Sprint ob šestih zjutraj – za najboljše mesto v vrsti pred upravno enoto
20. 06. 2024 19.10
Osupljiv posnetek z največje upravne enote v državi: ljudje po nočnem čakanju za vrati ograje zgodaj zjutraj tečejo, da bi se postavili v vrsto in uredili nujne zadeve. Stavka na 34 upravnih enotah od skupno 58 po vsej državi dobiva že absurdne razsežnosti. Državljani morajo za osnovne storitve, kot je izdaja osebnega dokumenta, v službah jemati dopust in čakati v dolgih vrstah. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj se sicer uspešni proizvajalci montažnih hiš bojijo, da bodo prisiljeni svoje delavce poslati na čakanje.

Slovenski, hrvaški in italijanski minister za bolj proaktivno politiko držav v regiji
18. 06. 2024 15.48
Ministri za notranje zadeve Hrvaške, Italije in Slovenije so se srečali na tristranskem srečanju v Novi Gorici, kjer so pozornost namenili dogajanju na zahodnobalkanski migracijski poti, začasni ponovni uvedbi nadzora na notranjih mejah in razvoju operativnega sodelovanja med državami pri preprečevanju nezakonitih migracij.