državljanov

Kučan izrazil sožalje Demirelu

17. 08. 1999 11.26

Slovenski predsednik Milan Kučan je ob današnjem tragičnem potresu v Turčiji, ki je zahteval številne žrtve, izrazil globoko sožalje turškemu kolegu Sulejmanu Demirelu.

Predlog novega zakona o potnih listinah

15. 08. 1999 16.36

Na prvo obravnavo v državnem zboru čaka predlog zakona o potnih listinah državljanov Republike Slovenije, ki bo nadomestil stari zakon iz leta 1991 ter zagotovil boljšo zaščito in večjo verodostojnost potovalnih listin ter celovito urejal vsa vprašanja v zvezi s potovalnimi dokumenti v skladu z ostalo slovensko zakonodajo, po mednarodnih standardih in zahtevah Evropske unije na tem področju. Predlog zakona, ki ga je vlada sprejela na seji 24. junija, pa med drugim ne predvideva vpisa otrok v potno listino staršev ter zožuje krog upravičencev do izdaje diplomatskega in službenega potnega lista, pri čemer se je predlagatelj oprl na ureditev tega vprašanja v državah članica EU.

Policija bo od državljanov odkupila orožje

15. 08. 1999 12.16

Policija v Washingtonu skuša na neobičajen način narediti mesto bolj varno. Vsak državljan, ki bo 23. avgusta prostovoljno oddal orožje, bo prejel sto dolarjev. Oblasti želijo s to akcijo v enem dnevu zbrati tisoč kosov ročnega strelnega orožja.

Na slovenskih cestah danes ni prevelike gneče

14. 08. 1999 17.30

Po predvidevanjih je bil tudi danes promet povečan na večini cest v smeri proti morju. Na zgostitev prometa so se pripravili tudi upravljalci avtoceste Ljubljana-Kozina, tako da na cestninskih postajah dopoldne na Ljubljani-Zahod kot tudi v Postojni in na Razdrtem ni prihajalo do daljših zastojev, so povedali na informacijskem centru AMZS.

Vračanje kosovskih beguncev

13. 08. 1999 08.56

V organizaciji Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) in urada za priseljevanje in begunce je davi z brniškega letališča v Skopje poletelo že četrto letalo s 150 državljani ZRJ z območja Kosova.

Četrta organizirana vrnitev povratnikov na Kosovo

12. 08. 1999 09.47

V organizaciji Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) in urada za priseljevanje in begunce bo jutri, ob 3.55, z brniškega letališča v Skopje poletelo že četrto letalo s 150 državljani ZRJ z območja Kosova, so sporočili z urada za priseljevanje in begunce.

Deseta obletnica začetka padca Berlinskega zidu

07. 08. 1999 19.35

Jutri bo minilo natanko deset let, odkar se je v Berlinu začela drama vzhodnonemških beguncev, ki je nekaj mesecev kasneje privedla do padca Berlinskega zidu. Osmega avgusta 1989 je namreč 130 vzhodnonemških državljanov zasedlo veleposlaništvo ZR Nemčije v Berlinu in zahtevalo, da jim dovolijo odpotovati na Zahod. Po pettedenski zasedbi veleposlaništva so se begunci vrnili na svoje domove, toda taktika pritiska je obrodila sadove, saj je 11. septembra Madžarska odprla mejo z Avstrijo in začel se je beg neskončnih kolon vzhodnih Nemcev na drugo stran železne zavese.

Z Brnika poletelo tretje letalo s kosovskimi begunci

06. 08. 1999 13.26

Z Brnika je zgodaj davi proti Skopju poletelo letalo s 127 kosovskimi begunci, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče. Od tam bodo pot nadaljevali z avtobusi. Vlada Republike Slovenije je vsem povratnikom izplačala tudi enkratno denarno pomoč v višini 300 nemških mark. Število državljanov ZRJ, ki uživajo začasno zatočišče v Sloveniji, se je tako znižalo na 3023, so danes potrdili na republiškem Uradu za priseljevanje in begunce. To je v Sloveniji že tretja skupina povratnikov, ki se v organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada Vlade republike Slovenije za priseljevanje in begunce vračajo na Kosovo.

Begunci s Kosova se vračajo - iz Slovenije že tretje letalo

05. 08. 1999 08.37

Letalo s 130 kosovskimi begunci, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče, bo jutri, 6. avgusta, ob 2.50, poletelo z brniškega letališča proti Skopju. Od tam bodo pot nadaljevali z avtobusi. Vlada Republike Slovenije bo vsem povratnikom izplačana tudi enkratno denarna pomoč v višini 300 nemških mark. Število državljanov ZRJ, ki uživajo začasno zatočišče v Sloveniji, se bo tako znižalo na 3020, so sporočili z republiškega Urada za priseljevanje in begunce.

Tuđman zaradi prometnega kaosa v državi razrešil ministra

04. 08. 1999 18.42

Hrvaški predsednik Franjo Tuđman je danes razrešil Željka Lužavca s položaja ministra za pomorstvo, promet in zveze. Do razrešitve je prišlo potem, ko je vlada na julijski seji ugotovila, da je to ministrstvo odgovorno za prometno zmedo na vrhuncu turistične sezone.

SLS zavrača očitke SDS glede privatizacije NLB in NKBM

31. 07. 1999 10.41

Slovenska ljudska stranka (SLS) v sporočilu za javnost zavrača trditve predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janeza Janše v zvezi z začetkom postopka privatizacije obeh državnih saniranih bank.

Begunci s Kosova se vračajo

28. 07. 1999 08.52

V organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada RS za priseljevanje in begunce je danes zgodaj zjutraj z brniškega letališča v Skopje poletelo letalo s prvo skupino beguncev. Druga skupina bo odšla jutri, 29. julija, ob 2.40. S tem se bo na domove na Kosovo vrnilo 140 državljanov ZRJ, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče. Iz makedonske prestolnice bodo begunce z avtobusi prepeljali na domove na Kosovo, so sporočili z urada za priseljevanje in begunce.

Težave hrvaškega turizma

27. 07. 1999 20.47

Turisti, ki so se prejšnji konec tedna odpravili na letovanje v severno Dalmacijo, so doživeli vse najbolj črne točke hrvaškega turizma zadnjih let. Poleg slabo vzdrževanih cest in majhnega števila trajektov jim je ta konec tedna zagodla še močna burja. Prometni infarkt je bil najhujši v trajektnem pristanišču Miletići-Fortica za otok Pag, saj je Paški most, kljub vrhuncu sezone, še vedno zaprt za ves promet.

Begunci se vračajo na Kosovo

27. 07. 1999 15.47

V organizaciji Visokega komisariata ZN za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada RS za priseljevanje in begunce bosta z brniškega letališča jutri, 28. julija, ob 2.35 in v četrtek, 29. julija, ob 2.40 v Skopje poleteli dve letali s po približno 140 državljani ZRJ z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče.

Učiteljica odklonila spremljavo japonske himne

23. 07. 1999 08.38

Neko japonsko učiteljico glasbe, ki državne himne ni hotela spremljati na klavirju, so šolske oblasti kaznovale z disciplinsko kaznijo. Po mnenju nadrejenih učiteljica z neupoštevanjem uradnih navodil ni izpolnjevala službenih dolžnosti. Japonska himna Kimigajo in nacionalna zastava Hinomaru sta od druge svetovne vojne naprej predmet ostrih prepirov, saj vidijo kritiki v njiju simbola vojne Japonske. Konzervativna vlada si prizadeva, da bi bila državna simbola v prihodnje deležna večjega spoštovanja državljanov. Zato na Japonskem iz spodnjega doma parlamenta še ta teden pričakujejo dokončen zakon, ki bo Kimigajo in Hinomaru prvič uzakonil kot neispodbitno državno himno in zastavo.

Slovenci zadovoljni z delom policije

20. 07. 1999 13.20

Izsledki majske javnomnenjske raziskave o delu policije kažejo, da je bila večina vprašanih (57,5 odstotka), ki je v minulih dveh letih klicala policijo, zadovoljnih z ukrepi policije, medtem ko je bilo 21,8 odstotka z ukrepi policije na kraju dogodka nezadovoljnih.

Mladi forum ZLSD proti podaljšanju civilnega služenja vojske

17. 07. 1999 19.46

Mladi forum Združene liste socialnih demokratov je na parlamentarni odbor za obrambo naslovil pismo, v katerem izraža začudenje nad odborovim predlogom za podaljšanje civilnega služenja vojaškega roka, ki ga označuje kot ''grob poseg v pravice državljanov, ki svoje subjektivitete ne vidijo le v militatni vlogi Moškega s puško v rokah''.

Nov zakon bo dvignil ugled slovenskih potnih listin

16. 07. 1999 15.46

Vlada je konec junija določila besedilo predloga zakona o potnih listinah državljanov RS in ga poslala v parlamentarno obravnavo. Potne listine sedaj ureja zakon o potnih listinah državljanov RS, na podlagi katerega sta bila sprejeta pravilnik o potnih listinah in o vizumih ter o načinu vodenja evidenc o potnih listinah in o vizumih in pravilnik o diplomatskih in službenih potnih listinah.

Težave Slovenske vojske

14. 07. 1999 20.40

Naša država zaradi udejstvovanja v mednarodnih operacijah potrebuje vse več vojakov. Teh pa je vse manj. S to problematiko se ukvarja tudi parlamentarni odbor za obrambo, ki je zasedal danes. Dejstvo je, da se moška populacija zmanjšuje, prav tako število tistih, ki se odločajo za služenje vojaškega roka.

Masellijev zaščitni zakon šele danes

08. 07. 1999 11.19

Sinočnja seja komisije za ustavna vprašanja italijanske poslanske zbornice, na kateri naj bi obravnavali zakon za zaščito Slovencev v Italiji, je trajala le nekaj minut. Poslanec Nacionalnega zavezništva Roberto Menia je dejal, da ni nobenih novosti, zaradi katerih bi se Finijeva stranka odpovedala dosedanji obstrukciji. Pred njim pa sta Domenico Maselli in levi demokrat Antonio Di Bisceglie kratko predstavila novo oblikovani prvi člen zakonskega predloga. V novem predlogu prvega člena zakonskega zaščitnega predloga je zapisano, da Italija priznava in ščiti pravice italijanskih državljanov slovenskega jezika, kulture in narodnosti, ki pripadajo tozadevni jezikovni manjšini, prisotni v tržaški, goriški in videmski pokrajini. Država, dežela Furlanija-Julijska krajina in organi na lokalni ravni sprejmejo ustrezne ukrepe, s katerimi zagotovijo italijanskim državljanom, ki so pripadniki slovenske manjšine, uresničevanje vseh njihovih pravic in svoboščin brez kakršnekoli diskriminacije in ob popolni enakopravnosti.

DZ najprej o vetu na t.i. zakon o poslanskih privilegijih

08. 07. 1999 11.00

Državni zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje s ponovnim odločanjem o sporni noveli zakona o poslancih, ki bi pod določenimi pogoji omogočala predčasno upokojevanje poslancev po prenehanju mandata in na katero je državni svet (DS) sredi minulega meseca izglasoval odložilni veto.

Nueremberški zakoni v Los Angelesu

27. 06. 1999 11.47

Od ponedeljka bodo v judovskem inštitutu v Los Angelesu prvič razstavljeni originalni nueremberški ali rasistični zakoni, ki jih je leta 1935 sprejel nemški reichstag, z njimi pa so bile Judom odvzete pravice polnopravnih državljanov, prepovedana pa je bila tudi zakonska zveza med Nemci in Judi. Ta zgodovinsko izredno pomemben dokument, za katerega so zgodovinarji menili, da je izginil, je ameriški general George Patton leta 1945 podaril nekemu svojemu prijatelju. Dokument so nato 54 let skrivno hranili v sefu v knjižnici v Pasadeni. Poleg besedila, ki ga je podpisal sam Adolf Hitler, bo za javnost na ogled tudi luksuzna izdaja Hitlerjeve knjige z naslovom Moj boj (Mein Kampf), ki je bila prav tako v lasti generala Pattona.

Novi predpisi na področju poslovanja z devizami

23. 06. 1999 20.33

Banka Slovenije ne bo dovolila prevzema Dolenjske banke niti Novi Ljubljanski banki niti Novi kreditni banki iz Maribora. Odobrila pa je odprtje prve podružnice tuje banke, in sicer koroške Keartner Sparkasse.

ZRJ zahteva zaprtje meje z Albanijo

21. 06. 1999 17.03

ZRJ je od mirovnih sil KFOR zahtevala zaprtje meje z Albanijo, da bi preprečila vstop ''tolp in kriminalcev'' iz te države na Kosovo, so poročali beograjski mediji.

Avstralski zunanji minister prispel v Beograd

18. 06. 1999 21.35

V Beograd je danes dopotoval avstralski zunanji minister Alexander Downer, ki bo skušal doseči izpustitev dveh avstralskih državljanov, obsojenih v ZRJ zaradi vohunjenja.

Ustavljen postopek za oceno ustavnosti t.i. posočnine

16. 06. 1999 15.25

Ustavno sodišče je soglasno ustavilo postopek za preizkus pobude za oceno ustavnosti 6. člena zakona o popotresni obnovi in spodbujanju razvoja v Posočju, s katerim je določena višina odmere in plačevanje posebnega prispevka za popotresno obnovo Posočja, ki jo je avgusta lani na ustavno sodišče vložila skupina petih državljanov s prvopodpisanim Borisom Tomašičem, nekdanjim svetovalcem poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS). Ustavno sodišče pa je tudi zavrglo vlogo Rdečega križa Slovenije (RKS), ki je omenjeno sodišče zaprosilo, naj državljane, ki so za obnovo potresno prizadetega Posočja že prostovoljno prispevali, oprosti plačila posebnega prispevka, in sicer do višine prostovoljno nakazanih sredstev.

ZRJ pričakuje odškodnino za odpravo posledic napadov NATO

11. 06. 1999 21.49

ZRJ pričakuje od držav zveze NATO odškodnino za odpravo posledic vojne in celotno nadomestilo za obnovo objektov, poškodovanih med zračnimi napadi zveze NATO, je v Beogradu danes sporočila jugoslovanska vlada.

Na Hrvaškem 15 odstotkov manj turistov

11. 06. 1999 15.05

V prvi tretjini letošnjega leta je Hrvaško obiskalo za 15 odstotkov manj turistov kot v istem obdobju lani. Od januarja do aprila je po navedbah hrvaškega statističnega urada na Hrvaškem bivalo 491.017 turistov, od tega 228.990 tujih državljanov, kar glede na lani pomeni 19-odstoten padec.

Upokojenci ogorčeni nad novelo zakona o poslancih

10. 06. 1999 15.37

Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) je v odprtem pismu izrazila ogorčenje in prizadetost zaradi sprejetja dopolnitve zakona o poslancih. Poslanci naj bi izsilili pogoje za predčasno upokojevanje in s tem kršili ustavno načelo o enakosti državljanov pred zakonom, zato je ZDUS na občnem zboru - ta je bil 8. junija - sklenila organiziratiti množičen protest.

Seminar Ombudsman in pravni red Evropske unije

07. 06. 1999 12.00

V Ljubljani se je danes začel dvodnevni seminar na temo Ombudsman in pravni red Evropske unije, ki ga soorganizirata evropski ombudsman Jacob Soederman ter slovenski varuh človekovih pravic Ivan Bizjak.