državljanov

Beograd: Izredno stanje zadeva vojsko in policijo

24. 03. 1999 07.50

Srbska televizija je nocoj sporočila, da odločitev jugoslovanske vlade o uvedbi izrednega stanja zadeva pripadnike vojske, policije in javnih služb, ne pa državljanov, ''ki naj ne bi bili tarča morebitni napadov''.

MNZ zanika dejstva, ki jih navaja predsednica HMS

24. 03. 1999 07.41

MNZ v zvezi z izjavami predsednice Helsinškega monitorja Slovenije (HMS) Neve Miklavčič Predan, s katerimi znova odpira vprašanje izbrisa tujcev iz registra prebivalstva, pojasnjuje, da dejstva, ki jih predsednica HMS navaja, niso točna. Miklavčičeva je namreč na ponedeljkovi novinarski konferenci opozorila, da je ustavno sodišče v začetku letošnjega februarja razveljavilo nezakoniti izbris 130.000 nekdanjih državljanov iz registra stalnih prebivalcev Slovenije. Ustavno sodišče je, kot so sporočili z MNZ, 4. februarja letos odločilo, da je zakon o tujcih v neskladju z ustavo, ker ne določa pogojev za pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje oseb z območja nekdanje Jugoslavije po preteku roka, v katerem bi lahko zaprosile za sprejem v državljanstvo RS, če tega niso storile, ali po dnevu, ko je postala odločba o nesprejemu v slovensko državljanstvo dokončna. To neskladnost je zakonodajalec dolžan odpraviti v roku šestih mesecev od dneva objave odločbe v uradnem listu. Odločba vsebuje tudi ugotovitev, da določba prvega odstavka 16. člena zakona o tujcih ni v neskladju z ustavo, in odločitev, da se ukrep prisilne odstranitve tujca za obravnavano kategorijo tujcev ne sme izreči za čas do odprave ugotovljene neskladnosti.

Razveljavitev nezakonitega izbrisa pomeni zmago Helsinškega monitorja

22. 03. 1999 15.26

Predsednica Helsinškega monitorja Slovenije (HMS) Neva Miklavčič Predan je na današnji novinarski konferenci opozorila, da je ustavno sodišče v začetku letošnjega februarja razveljavilo nezakoniti izbris 130.000 nekdanjih državljanov iz registra stalnih prebivalcev Slovenije, kar v tem združenju za človekove pravice štejejo za veliko zmago po petletnih prizadevanjih.

V sredo o novostih pri potovanju slovenskih državljanov v države EU

22. 03. 1999 15.03

Ministrstvo za zunanje zadeve bo skupaj z notranjim ministrstvom v sredo, 24. marca, pripravilo novinarsko konferenco v zvezi z novostmi pri potovanju slovenskih državljanov v države Evropske unije, predvsem glede na določila Schengenskega sporazuma. Na novinarski konferenci bosta sodelovala vodja sektorja v upravi za notranje pravne zadeve MNZ Bojan Trnovšek in državni podsekretar v MZZ Andrej Šter. Ob tej priložnosti bodo predstavili tudi novo zloženko z naslovom Ali vam je bil zavrnjen vstop v EU?

Novo vodstvo Slovenske izseljenske matice

19. 03. 1999 16.06

Na 25. rednem občnem zboru Združenja Slovenska izseljenska matica (SIM) so danes razrešili staro in izvolili novo vodstvo. Za predsednika združenja je bil za mandatno dobo štirih let izvoljen Anton Bebler, redni profesor na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, za podpredsednika pa Peter Kovačič Peršin, samostojni kulturni delavec, urednik revije in založbe 2000. Bebler je na mestu predsednika združenja nasledil Janeza Bogataja. Izvolili so tudi nove člane izvršnega in nadzornega odbora združenja ter disciplinske komisije.

Po 101. seji vlade

18. 03. 1999 20.09

Vlada je na svoji 101. seji sprejela 13. poročilo o uresničevanju zakona o denacionalizaciji, predloga dveh zakonov s področja t.i. migracijske politike (novi zakon o tujcih ter zakon o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v Sloveniji), ki ju bo parlamentu predložila v redni zakonodajni postopek. Poleg tega je vlada sprejela tudi predlog zakona o zavarovalništvu, ki ga bo prav tako predložila v redno zakonodajno obravnavo, ter obravnavala problematiko hmeljarstva ter prašičereje.

Pripravljene zakonske rešitve za ureditev statusa tujca

18. 03. 1999 20.07

S sprejemom zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v Sloveniji je vlada, kot je na novinarski konferenci po seji dejal državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve Slavko Debelak, dokončala sveženj t.i. migracijskih zakonov.

Romanja v Meko se želi udeležiti 18.000 Iračanov

17. 03. 1999 16.09

Na meji s Saudovo Arabijo se je danes zbralo 18.000 Iračanov, ki zahtevajo vizume, da bi se lahko udeležili romanja v Meko, je sporočil uradni iraški vir.

Ustavno sodišče zavrnilo Mihelčičevo pritožbo

15. 03. 1999 18.39

Ustavno sodišče je zavrnilo pritožbo zoper ustavno odločbo o zmagi dvokrožnega večinskega volilnega sistema, ki jo je decembra lani vložila skupina državljanov, ki jo zastopa dr. Miran Mihelčič.

Nemčija še korak bliže k uvedbi dvojnih državljanstev

12. 03. 1999 09.33

Nemški Zeleni so za socialdemokrati in liberalci sinoči podprli t.i. opcijski model za reformo pravice do nemškega državljanstva, ki predvideva, da bi lahko imeli v Nemčiji rojeni otroci tujih državljanov do svojega 23. leta dva potna lista.

Marjan Podobnik prevzel podpise peticije za celovitost Piranskega zaliva

11. 03. 1999 17.30

Podpredsednik vlade Marjan Podobnik je danes sprejel delegacijo Civilne družbe Slovenije za mejo v Istri in ob tej priložnosti prevzel 7000 doslej zbranih podpisov peticije za celovitost Piranskega zaliva in za teritorialni dostop Slovenije do mednarodnih voda.

Djukanović Miloševića obsoja manipulacij

10. 03. 1999 17.44

Črnogorski predsednik Milo Djukanović je dejal, da so odnosi med Srbijo in Črno goro dosegli kritično točko, in jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića obtožil poskusa destabilizacije črnogorske vlade.

Ekvadorski predsednik Jamil Mahuad razglasil izredno stanje v državi

10. 03. 1999 09.26

Ekvadorski predsednik Jamil Mahuad je včeraj zaradi splošne stavke, ki je napovedana za sredo in četrtek, razglasil izredno stanje v državi. Mauad je ob tem napovedal, da bodo zaposlene v javnih službah mobilizirali in tako zagotovili pogoje za normalne dejavnosti državljanov. Stavka je usmerjena proti ostri gospodarski politiki.

Poljski film Z ognjem in mečem z rekordnim številom gledalcev

08. 03. 1999 18.52

Filmska upodobitev romana poljskega Nobelovega nagrajenca Henryka Sienkiewicza je že postala največji uspeh v poljski filmski zgodovini. Od premiere pred 17 dnevi si je skorajda štiriurni film z naslovom Z ognjem in mečem ogledalo več kot dva milijona gledalcev. Po napovedih naj bi si film ogledalo pet milijonov gledalcev, po javnomnenjski raziskavi, ki jo je opravil inštitut za raziskave javnega mnenja Demoskop, pa si namerava film ogledali menda celo 20 milijonov državljanov, kar je polovica vseh Poljakov.

Zmešnjava z neprostovoljnimi darovalci organov

08. 03. 1999 09.12

Zaradi zmešnjave pri pošiljanju pošte so 20.000 nizozemskih državljanov pomotoma registrirali kot darovalce organov in jim poslali na dom zahvalna pisma. Predsednik sklada Donor Fund je za pomoto okrivil podjetje, pristojno za distribucijo pošte. Ker pa vse nove donatorje pri skladu prvi mesec tako ali tako registrirajo kot ''neaktivne'', potrdila za ''neprostovoljne'' darovalce organov ne bodo imela hujših posledic. Pri skladu so se odločili, da bodo zaradi morebitnih daljnosežnih zapletov vsem oškodovancem poslal opravičilo in napako v naslednjih dveh tednih popravili.

Ustavno sodišče tokrat obravnavalo tudi t.i. Mihelčičevo pritožbo

05. 03. 1999 15.24

Ustavno sodiše je na prvi marčni seji - ki jo je zaradi obsežnega dnevnega reda nadaljevalo še danes - med drugim obravnavalo tudi pritožbo skupine državljanov na čelu z dr. Miranom Mihelčičem, ki se je decembra lani na ustavno sodišče pritožilo zoper njegovo odločitev, da je na referendumu o volilnih sistemih zmagal dvokrožni večinski volilni sistem. Ustavni sodniki niso preučevali same vsebine pritožbe, temveč so v okviru plenuma poskušali ugotoviti, ali pritožba izpolnjuje procesne predpostavke oz. pogoje za sprejem v obravnavo. Za zdaj pa še ni znano, ali so se ustavni sodniki glede omenjene pritožbe tudi izrekli.

V severnokorejskih taboriščih več kot 200.000 ljudi

05. 03. 1999 08.01

Po ocenah vlade v Seulu je v severnokorejskih koncentracijskih taboriščih še vedno ujetih več kot 200.000 ljudi. Ta številka je navedena v najnovejši ''beli knjigi človekovih pravic v Severni Koreji'', ki jo je objavil Korejski inštitut za nacionalno združitev (KINU) v Seulu.

Uvedba povratne varščine za tuje turiste v Avstraliji

03. 03. 1999 09.20

Po poročanju avstralske vlade naj bi v tej prekooceanski državi uvedli posebno, povratno varščino za tuje turiste. Omenjeni ukrep naj bi preprečil zaposlovanje tujih turistov na črno, ki se iz leta v leto povečuje. Samo v januarju so ustrezni organi v Avstraliji priprli 1000 neprijavljenih tujih delavcev. S tem ukrepom se ne strinjajo predstavniki avstralskih turističnih organizacij. Menijo namreč, da bo varščina povzročila manjši obisk Avstralije ter s tem povezan vpad turističnega priliva. Avstralski državni organi ocenjujejo, da je neprijavljeno delo tujih državljanov državno blagajno lani ''osiromašilo'' za 31 milijonov ameriških dolarjev.

Visoke ocene State Departmenta o položaju človekovih pravic v Sloveniji

27. 02. 1999 09.35

Ameriški State Department je v svojem vsakoletnem poročilu o položaju človekovih pravic v posameznih državah Sloveniji dal visoke ocene. Del poročila, ki govori o Sloveniji, obsega deset strani in zajema razne vidike odnosa do človekovih pravic in splošnega družbeno-političnega položaja v državi.

ZDA in Velika Britanija Libiji postavili ultimat

27. 02. 1999 08.35

ZDA in Velika Britanija so dale Libiji mesec dni časa za izročitev dveh libijskih državljanov, ki naj bi bila odgovorna za atentat na ameriško letalo nad škotskim mestom Lockerbie.

Na Tirolskem domnevno 38 mrtvih

25. 02. 1999 19.35

Katastrofa, ki je prizadela avstrijsko dolino Paznau, je domnevno zahtevala 38 smrtnih žrtev. Med njimi je po podatkih avstrijskega zunanjega ministrstva najmanj dvanajst nemških državljanov. Do popoldneva so izpod snežnega plazu izkopali 32 trupel. Možnosti šestih pogrešanih so po besedah vodij reševalcev zelo majhne.

Dvomi Libijcev ob predaji osumljencev

23. 02. 1999 12.05

Libija je zahtevala dodatna pojasnila v zadevi s predajo dveh svojih državljanov, ki sta osumljena za teroristični napad na Pan Amovo letalo nad škotskim Lockerbiem leta 1988, v katerem je življenje izgubilo vseh 270 potnikov, v roke mednarodne skupnosti.

Države EU bodo umaknile osebje veleposlaništev iz Beograda

20. 02. 1999 15.34

Države članice Evropske unije so sprožile ukrepe za umik zaposlenih na veleposlaništvih v ZR Jugoslaviji, je danes v imenu EU sporočilo nemško zunanje ministrstvo.

Annan predlagal podaljšanje mandata UNPREDEP

20. 02. 1999 09.45

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v poročilu Varnostnemu svetu predlagal podaljšanje mandata Preventivnih sil Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP) do 31. avgusta. Diplomatski viri v Varnostnem svetu pa ne izključujejo težav s Kitajsko, ki bo morda vložila veto zaradi makedonskega priznanja Tajvana. Sedanji mandat silam UNPREDEP se izteče konec februarja.

58 oseb skušalo nezakonito v Avstrijo

13. 02. 1999 12.06

Po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA so v noči na soboto v bližini kraja Kalch na slovensko-avstrijski meji prijeli 25 kosovskih Albancev, ki so skušali nezakonito prestopiti mejo.

Kako bomo volili leta 2000?

13. 02. 1999 10.13

Da pri uresničevanju lani oktobra sprejete odločbe ustavnega sodišča, s katero je med drugim ugotovilo, da je na referendumu o volilnih sistemih leta 1996 zmagal predlog SDS za dvokrožni večinski sistem, ne bo šlo povsem brez težav, je bilo moč razbrati že ob tožbi skupine državljanov na čelu z dr. Miranom Mihelčičem na upravnem sodišču ter ob istočasno vloženi pritožbi zoper omenjeno odločbo na ustavnem sodišču. Nekajkrat napovedani boj zoper omenjeno odločbo je skupina 46 poslancev z vloženo pobudo za obnovo postopka ob odločbi ustavnega sodišča tako tudi formalno začela. Podpisniki z omenjeno pobudo želijo ustavno sodišče - še pred odločanjem o zakonu o volitvah v državni zbor - zaprositi naj znova presodi, ali so bile storjene procesne kršitve. Tistim, ki jim očitajo, da ne spoštujejo odločbe vrhovnega varuha ustave in zakonitosti, vlagatelji pobude pojasnjujejo, da se v njej ne ukvarjajo z vsebino odločbe temveč opozarjajo na procesne spodrsljaje, ki naj bi se zgodile ob presojanju ustavnega sodišča.

Fischer: Ugrabitve niso škodovale odnosom z Jemnom

10. 02. 1999 12.53

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je političnim predstavnikom v Jemnu zagotovil, da najnovejše ugrabitve nemških državljanov niso škodovale dobrim odnosom med državama.

Najpozneje marca odprti telefon DZ

03. 02. 1999 13.23

Državni zbor (DZ) bo najpozneje marca državljankam in državljanom dal možnost, da prek odprtega telefona predvidoma dve uri postavljajo vprašanja neposredno predsedniku in podpredsednikom DZ. Odprti telefon naj bi deloval enkrat mesečno, najverjetneje ob ponedeljkih, njegov namen pa je doseči večjo odprtost parlamenta javnosti.

Britanci ne verjamejo ne novinarjem ne politikom

31. 01. 1999 09.47

Novinarji in politiki imajo med Britanci kaj malo ugleda. Kot so ugotovili v nedavni javnomnenjski raziskavi, kar 79 odstotkov Britancev ne verjame temu, kar preberejo v časnikih, le 15 odstotkov pa jih meni, da so novinarji verodostojni. Kar 72 odstotkov britanskih državljanov pa ne verjame besedam politikov. Javnomnenjska raziskava, ki so jo izpeljali po naročilu britanskega zdravniškega združenja in v katero je bilo zajetih 2000 ljudi, je pokazala, da na lestvici zaupanja vodijo zdravniki. Več kot devet desetin vprašanih (91 odstotkov) namreč meni, da zdravniki govorijo resnico. 89 odstotkov jih ima takšno mnenje o učiteljih, 80 odstotkov pa o duhovnikih. Politiki se lahko tolažijo s tem, da se je v primerjavi z aprilom 1977, ko so vladali še konservativci, njihova verodostojnost vendarle izboljšala. Tedaj namreč kar 80 odstotkov ljudi ni imelo zaupanja v iskrenost politikov.

Predsednik Kučan proti manipulaciji s policijo

28. 01. 1999 15.42

Predsednik Kučan je na današnjem pogovoru z iniciativnim odborom združenja koroških policistov in predstavniki združenja Sever izrazil pričakovanje, da se bodo policisti in teritorialci tudi v prihodnje uprli poskusom, da se jih zlorablja za interese politike, so sporočili iz urada predsednika Kučana.