društva

Članek smo umaknili

01. 08. 2024 16.16

Prepoznali smo, da del vsebine članka ni bil v skladu z novinarskimi standardi in uredniško politiko. V uredništvu se trudimo spoštovati etične norme, novinarske in človeške standarde.

Požar pri Tučepih se je znova razplamtel, pripomogel močan veter

01. 08. 2024 06.28

V Dalmaciji se gasilci že tretji dan borijo s požari. Stanje v Tučepih in Podgori pri Makarski, od koder so ponoči evakuirali več turistov, se je po navedbah Hrvaške gasilske zveze umirilo, a kot zdaj poročajo hrvaški mediji, se je požar znova razplamtel. Hrvatski autoklub je medtem sporočil, da je zaradi požara zaprta državna cesta od Makarske do predora Stupica pri Tučepih. Na obsežne požare na Hrvaškem je opozorilo tudi ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenskim državljanom svetovalo previdnost.

Ženski, ki sta žalili gasilce, hči in žena direktorja Hrvatskih šuma iz vrst HDZ

01. 08. 2024 12.06

Agresivni razburjeni ženski sta pred kamero hrvaškega RTL hrvaške gasilce obtožili, da ne mignejo niti s prstom, da bi pred ognjenimi zublji rešili Dalmacijo. Obkladali sta jih z žaljivkami, svoj bes pa sta stresli tudi na policistko v bližini. Izkazalo se je, da gre za ženo in hčerko direktorja podjetja Hrvatskih šuma iz vrst HDZ. Poleg tega bodo eno izmed njiju neuradno prijavili zaradi žaljenja policistke.

Slovenijo dosegla močna nevihta s silovitimi sunki vetra

01. 08. 2024 06.10

V četrtek zvečer se je nad severovzhodno Italijo razvil večji nevihtni sistem, ki je ob spremstvu močnih sunkov vetra dosegel Primorsko. Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi napovedanih krajevnih neurij izdala oranžno opozorilo za celotno državo. Na Obali so veljali preventivni ukrepi, ladijski promet v koprskem pristanišču pa je bil začasno ustavljen.

Požar zajel tudi gozd v parku Biokovo, poteka evakuacija iz Podgore

31. 07. 2024 05.57

Ponoči je plamene gasilo 220 gasilcev, jutro je nato prineslo nekoliko mirnejše razmere, potem pa se je ogenj spet razplamtel. Naravni park Biokovo je sicer sporočil, da do nadaljnjega ostaja zaprt, ogenj pa se je razširil tudi na težko dostope teren na območju parka. Po opravljeni preiskavi je bilo sicer ugotovljeno, da je bilo žarišče požara v bližini čebelnjakov, kjer je 65-letnik odvrgel žerjavico in jo polil z vodo.

Takoj po preklicu velike požarne ogroženosti zagorelo pod Nanosom

30. 07. 2024 14.38

Z ajdovske občine so sporočili, da se je na na nedostopnem terenu na nanoški planoti vnel manjši požar, ki je zdaj že pod nadzorom. Po do zdaj zbranih podatkih je zgorelo pol hektarja borovega gozda. Tja so nemudoma odhiteli gasilci, na pomoč je prišlo tudi letalo za gašenje iz zraka air tractor. Uprava RS za zaščito in reševanje je sicer pravkar razglasila prenehanje velike požarne ogroženosti v naravnem okolju na Primorskem, se je večina občin odločila, da veljavnost požarne ogroženosti na njihovem območju podaljšajo.

Trgovina z ljudmi pri nas: izkoriščevalsko delo, spolno izkoriščanje, prodaja organov ...

29. 07. 2024 14.23

Ocenjuje se, da je po svetu približno osem milijonov žrtev trgovine z ljudmi, približno vsaka peta žrtev je otrok. "Poletni meseci vabijo, da pogledamo čez mejo. Ne samo na potovanjih in dopustih, vendar predvsem na meje, ki zaznamujejo naša prepričanja, solidarnost in odprtost do tistih, ki živijo na robu. To so izgnani in ukradeni ljudje, begunci in žrtve trgovine z ljudmi. Ne samo iz tujine v Slovenijo, tudi iz Slovenije naprej proti zahodnim državam," poziva Slovenska karitas.

'Ukrepajte. Testirajte se. Zdravite se. Cepite se'

28. 07. 2024 08.08

Danes obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Ukrepajte. Testirajte se. Zdravite se. Cepite se. Nevladne organizacije ob dnevu, ki ga obeležujemo 18. leto zapored, izpostavljajo projekt Expand, namenjen izboljšanju zdravstvene oskrbe in olajšanju dostopa do testiranja za nekatere najbolj ranljive skupine v družbi. Za to boleznijo letno umre približno 1,4 milijona ljudi.

Nad Logom pod Mangartom umrl plezalec

27. 07. 2024 18.51

Pod Briceljkom nad naseljem Log pod Mangartom v občini Bovec je po padcu v globino umrl plezalec. Gorski reševalci so posredovali tudi na več drugih lokacijah, med drugim na območju Zelenice v občini Tržič in pod planino Grohot v občini Solčava.

S peticijo želijo pospešiti dostop do zdravila za redko gensko bolezen DMD

25. 07. 2024 11.13

Matej, Tjaž in Tit so trije otroci, ki imajo zelo hudo in redko genetsko bolezen, imenovano Duchennova mišična distrofija. Za bolezen, za katero do nedavnega zdravila ni bilo, so zdaj v ZDA odobrili prvo gensko zdravljenje, ki pa v Sloveniji ni na voljo. Zdaj se v društvu Vilijem Julijan pridružujejo akciji, kjer se s peticijo trudijo postopek odobritve zdravila v Evropi pospešiti.

Sanirajo cesto proti slapu Rinka, v Mozirju in Laškem težave odpravljene

22. 07. 2024 13.40

V Solčavi so začeli sanacijo ceste proti slapu Rinka, ki je bila poškodovana med petkovim neurjem. Pohodna pot proti Okrešlju pa ostaja zaprta in jo je možno samo ročno sanirati, je povedala solčavska županja Katarina Prelesnik. V Mozirju in Laškem, kjer je neurje prav tako povzročilo škodo, so glavne težave odpravljene.

V Logarski dolini del ceste odprt, pot proti Okrešlju pa še v celoti zaprta

21. 07. 2024 13.34

V Logarski dolini so vzpostavili dostopnost do parkirišča pod slapom Rinka, a po besedah županje Občine Solčava Katarine Prelesnik še ni mogoče govoriti o tem, da je cesta odprta v celoti, ker je del območja še zasut. Cesta tako uradno še ni odprta, so pa tam vzpostavili prometni režim z redarji. Planinska pot proti Okrešlju je zaprta.

Silovita nočna neurja: V Kokri zasute hiše, zaselek ostaja ogrožen

20. 07. 2024 06.54

Po daljšem obdobju zelo vročega vremena so Slovenijo v noči na soboto zajeli močni nalivi. Ponekod je v samo dveh urah padla skoraj mesečna količina dežja. Največ dežja, kar 112 litrov na kvadratni meter, je padlo v Krškem. V več občinah sta meteorna in hudourniška voda zalili ceste in objekte. V Stari Fužini je zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša, v naselju Kokra pa je potok odnesel most in poplavil več objektov. Zemeljski plaz je tam zasul več hiš. Trenutno potekajo interventna dela z odstranjevanjem nanosov materiala, zaselku pa tudi v prihodnje grozi nevarnost.

Doping med rekreativnimi športniki: vsak peti uporablja nedovoljena poživila?

20. 07. 2024 14.44

Doping v vrhunskem športu ni neznanka, zaradi nedovoljenih substanc so padli tudi največji – Ben Johnson, Marion Jones, Lance Armstrong, Jolanda Čeplak, Helena Javornik. Kako pa je s prepovedanimi poživili v rekreativnem športu? Kot kažejo nekatere raziskave iz tujine, naj bi se z njimi srečal vsak peti rekreativec. Je tako tudi v Sloveniji? Si tudi pri nas v iskanju bližnjic do rezultatov udeleženci rekreativnih športnih prireditev množično pomagajo z dopingom? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

28. Ljubljanski maraton: Generalno sponzorstvo največje tekaške prireditve v Jugovzhodni Evropi prevzema NLB

19. 07. 2024 08.47

Medtem ko slavimo uspehe slovenskih vrhunskih športnikov na kolesu, v plezalni steni, na divjih vodah, odbojkarskem parketu, nogometni travi in na atletskem tekmovališču, zavzeto delo poteka tudi na področju športa za vse – pri organizaciji Ljubljanskega maratona, ki se mu kot generalni sponzor v prihodnjih štirih letih pridružuje NLB.

Se bo več kot 100 avtoservisov zaradi nizkih postavk uprlo zavarovalnicam?

15. 07. 2024 19.59

Več kot 100 avtoservisov po Sloveniji stavka. Ker z zavarovalnico Generali niso uspeli najti skupnega jezika glede povišanja urne postavke, do nadaljnjega ne bodo sprejemali strank z vozili, zavarovanimi pri tej zavarovalnici. Ob tem poudarjajo, da je to le prvi korak, stavko bi lahko občutili tudi komitenti drugih zavarovalnic, če jim tudi te ne bodo prisluhnile. Na Generaliju pravijo, da bodo za vse stranke poskrbeli, saj da stavka le manjši del serviserjev v njihovi mreži. Ob tem stavkajočim ličarjem in kleparjem očitajo izsiljevanje in kartelno dogovarjanje.

Debela toča prerešetala strehe hiš, gasilci še vedno na delu

14. 07. 2024 08.52

Poškodovane strehe na stanovanjskih in gospodarskih objektih, podrta drevesa, meteorna voda, ki je zalivala objekte. Sobotna neurja so na severovzhodu države povzročila nemalo težav in škode. Skupaj so gasilci posredovali na več kot 500 intervencijah, največ so jih našteli v Slovenski Bistrici in Slovenskih Konjicah. Dela pa še zdaleč niso zaključena, sanacija po neurju se namreč nadaljuje tudi danes.

So za jamski turizem dovolj Postojnska in Škocjanske jame?

13. 07. 2024 13.00

Februarja letos je bilo v Sloveniji registriranih 15.265 jam, vsako leto odkrijejo na ducate novih. In jamski turizem je ena najstarejših oblik turizma v Sloveniji. Imamo tako najstarejšo turistično jamo na svetu kot najbolj znano turistično jamo na svetu. Če Postojnska jama beleži pravi naval obiskovalcev, si jih v nekaterih podzemnih lepoticah želijo več. Potrebna zakonska dopolnila pa že 20 let niso urejena.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Ura ličarskega dela po ceniku znaša 83 evrov, zavarovalnica plača zgolj 32

09. 07. 2024 18.42

Slovenskim avtoličarjem je prekipelo. Zavarovalnice voznikom dražijo zavarovanja, avtoličarskim delavnicam pa za popravilo karamboliranih avtomobilov že 15 let plačujejo enako urno postavko. Ta seveda še zdaleč ne pokrije dejanskih stroškov. Avtoličarji so zato svojo pravico začeli terjati po pravni poti, tako kot so to storili že njihovi kolegi na Hrvaškem. Medtem ko so tam z zavarovalnicami dosegli pošteno ceno, pa taiste zavarovalnice pri nas ne popuščajo.

Istrski med zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške

08. 07. 2024 16.06

Istrski med je po uredbi Evropske komisije zdaj tudi uradno vpisan v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb. S tem je "istrski med" zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške. Tako se med zdaj lahko prideluje le na geografskem območju slovenske in hrvaške Istre.

Invazivne vrste v Blejskem jezeru: ribe, ki grizejo, in školjke trikotničarke

08. 07. 2024 14.47

V Blejskem jezeru so se v zadnjih letih močno namnožili sončni ostriži, invazivna vrsta rib, ki za kopalce ni nevarna, jo pa ti na telesih občutijo kot špikanje ali grizenje. Uspešen drst ali višja temperatura vode – o razlogih za tako množičen pojav ribiči lahko le ugibajo. Težave ne bo rešil niti trnek, niti plenilska vrsta rib, ki bi jih spustili v jezero, pravijo, narava bo morala narediti svoje. Potapljači pa se medtem uspešno borijo s še eno invazivno sorto v jezeru – školjko trikotničarko.

Podaljšana javna razprava o osnutku zakona o psihoterapiji

05. 07. 2024 14.51

Po pozivih več združenj in organizacij so se na Ministrstvu za zdravje odločili, da bodo podaljšali javno obravnavo osnutka Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti, in sicer do 31. avgusta. Hkrati so številna združenja in zbornica kliničnih psihologov opozorili, da je zakon nestrokoven in napovedala, da bodo ministrstvu v roku poslali predloge za izboljšave.

Dobrodelni koncert Viljem Julijan za male borce

05. 07. 2024 00.15

Za male borce - otroke z redkimi boleznimi bodo 12. oktobra tudi letos združili moči glasbeniki, ki bodo nastopili na tradicionalnem velikem dobrodelnem koncertu Viljem Julijan v Cankarjevem domu. Hkrati so v Društvu Viljem Julijan ob tem začeli tudi s poletno zbiralno akcijo za male borce, s katero želijo skupaj s koncertom zanje zbrati čim več sredstev.

Preiskovalka o odvzemih otrok bo za podatke zaprosila porodnišnice

04. 07. 2024 14.38

Preiskovalna komisija DZ o odvzemih otrok, ki naj bi v porodnišnicah potekali od leta 1965 do odreditve parlamentarne preiskave, se je dogovorila, da od društva Izgubljeni otroci Slovenije in ministrstva za zdravje dobi podatke o takratnih porodnišnicah. Te bodo prosili za podatke o rojstvih in smrtih novorojenčkov od leta 1965 naprej.

Na obisku v Sloveniji najboljši sommelier sveta Raimonds Tomsons

03. 07. 2024 17.34

V čast 30. obletnice polnopravnega članstva Društva za razvoj pivske kulture Sommelier Slovenije v svetovni sommelierski organizaciji ASI je Slovenijo obiskal najboljši sommelier sveta. Raimonds Tomsons se je v torek udeležil slovesnosti na dvorcu Zemono, kjer so se predstavili slovenski vinarji in gostinci. Obisk naše dežele bo po tem dogodku nadaljeval z delovnim obiskom slovenskih vinorodnih dežel.

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato

30. 06. 2024 08.07

Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Boste to poletje šli na 'tihe počitnice'?

23. 06. 2024 18.30

Trg dela ima težave. Toksična kultura na delovnih mestih, zaradi katere marsikdo ne more "odklopiti" službe niti po tem, ko se odpravi domov, saj delodajalec pričakuje stalno pripravljenost, ki seveda ni plačana, pa slabi odnosi, premalo kadra, kar vodi v izgorelost in bolniške odsotnosti, nizke plače in slabi sistemi nagrajevanja ... Vse to je poskrbelo, da se tudi delavci vse pogosteje znajdejo po svoje. In strokovnjaki menijo, da bodo težave vse večje, če delodajalci teh vprašanj ne bodo primerno naslovili.

Bo Bohinj sprejel podoben ukrep kot Bled? 'Več lesenih čolnov in manj plastike'

21. 06. 2024 11.47

Potem ko so na Blejskem jezeru prepovedali uporabo športnih rekvizitov na električni ali motorni pogon, se podoben ukrep obeta tudi na Bohinjskem jezeru. Bohinjski občinski svetniki so opravili prvo branje sprememb plovbnega režima, v katerem sicer omenjene prepovedi še ni, saj želijo preko poletja opraviti monitoring z droni.

Umrl je sodnik sodišča EU Marko Ilešič

21. 06. 2024 10.33

V 77. letu starosti je umrl sodnik Sodišča EU Marko Ilešič. Med letoma 1984 in 2004 je bil profesor civilnega prava na Pravni fakulteti v Ljubljani, zadnja tri leta pa tudi njen dekan. Ob razpadu SFRJ je bil tudi predsednik Nogometne zveze Jugoslavije, kasneje pa sodnik na pritožbenem razsodišču Uefe in Fife. Leta 2004 je postal sodnik sodišča Evropske unije. To funkcijo je opravljal do svoje smrti.