društva

Umrl je sodnik sodišča EU Marko Ilešič

21. 06. 2024 10.33

V 77. letu starosti je umrl sodnik Sodišča EU Marko Ilešič. Med letoma 1984 in 2004 je bil profesor civilnega prava na Pravni fakulteti v Ljubljani, zadnja tri leta pa tudi njen dekan. Ob razpadu SFRJ je bil tudi predsednik Nogometne zveze Jugoslavije, kasneje pa sodnik na pritožbenem razsodišču Uefe in Fife. Leta 2004 je postal sodnik sodišča Evropske unije. To funkcijo je opravljal do svoje smrti.

Odgovoren odziv na klice ranljivih v družbi

18. 06. 2024 00.15

Merilo družbene odgovornosti naj ne bodo zgolj številke

Kakšne so sankcije za vožnjo brez vozovnice in kje je javni prevoz brezplačen?

16. 06. 2024 15.59

Je ukrep, po katerem je morala dijakinja drugega letnika gimnazije na sodišče, ker ni plačala vožnje z avtobusom LPP, pretiran? Preverili smo, kako je s sankcijami pri drugih prevoznikih. Družba Arriva je v letu 2023 obravnavala 163 primerov vožnje brez vozovnice, od tega 72 pri mladoletnikih. Primera, ki bi ga obravnavalo sodišče, še niso imeli. Tudi pri Marpromu v vseh letih delovanja niso podali nobenega predloga za postopek na sodišču zaradi vožnje brez vozovnice. Kaj pa mesta, ki ponujajo brezplačen javni prevoz? In zakaj bodo Jesenice že čez nekaj dni ostale brez mestnega avtobusa?

Kdo se boji mavrične zastave in sklenjenih rok istospolnih oseb?

16. 06. 2024 11.01

"Zakaj se lahko moja starša v javnosti držita za roke in se poljubita, pa ob tem ne trzne nihče? Zakaj je drugače, če bi to jaz počela s partnerko?" ogledalo nasprotnikom nastavi predsednica društva Parada ponosa Simona Muršec. Nepoštenosti LGBTIQ+ osebam niso nekaj tujega, njihov boj za enakopravnost tudi v Sloveniji še ni zaključen. Poleg sistemskih težav so tu še vedno negativne reakcije iz okolice. "Vendar pa mavrična zastava ali pa istospolni osebi, ki se držita za roke, resnično ne škodujeta nikomur," poudarja Murščeva. Zakaj torej nasilje, ki zadnja leta spremlja tudi slovenske parade ponosa?

Abraham avtomobilske ikone: 'Golf je kot prva punca, ki je ne pozabiš'

16. 06. 2024 07.00

Golf, najuspešnejši Volkswagnov model, simbol ljudskega avtomobila, letos praznuje abrahama. V pol stoletja je postal najbolje prodajan evropski avto, njegovih osem generacij je doslej prepričalo že več kot 37 milijonov kupcev po vsem svetu. Tudi številne Slovence, ki se še danes spominjajo, kako so konec 70. in v začetku 80. let prejšnjega stoletja nestrpno čakali dan, ko so lahko odpotovali v Sarajevo po svojega golfa. Kako je torej naslednik hrošča postal avtomobilska ikona, ki navdušuje že 50 let? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Nasprotniki parade ponosa: v udeležence metali jajca, uporabili tudi solzivec

16. 06. 2024 07.00

"Žal se tudi v Sloveniji parade ponosa ne dogajajo več brez prisotnosti nasilja," je dejala predsednica društva Parada ponosa Simona Muršec. Zaradi dogodkov iz preteklosti so letos s Policijo še toliko bolj skrbeli za varnost udeležencev ljubljanske parade, a kljub temu ni šlo brez incidentov. Z ljubljanske policijske uprave so sporočili, da obravnavajo več dogodkov. Nasprotniki parade so med drugim nad udeleženci uporabili solzivec, v drugem primeru pa so v oškodovanca metali jajca in ga polivali z vodo.

V prestolnici parada ponosa, kraljice preobleke poškropili s solzivcem

15. 06. 2024 13.22

Ministra za delo in za solidarno prihodnost Luka Mesec in Simon Maljevac sta ob letošnjem festivalu parada ponosa, ki se je zaključila s paradno povorko po ljubljanskih ulicah, pozvala k strpnosti in podpori skupnosti. Vsaka manjšina jo potrebuje, je dejal Maljevac, Mesec pa je pozval, naj bo ta parada parada ljubezni. Policija obravnava posamezne incidente, obvestil o hujših kršitvah še niso prejeli. So nam pa udeleženci sporočili, da se je incident zgodil znotraj paradnega mesta. Dve osebi naj bi namreč najprej verbalno napadli kraljice preobleke ter jih nato še poškropili s solzivcem.

Nasilje nad vrstniki, učitelji in starši: 'Tak otrok je samo v Sloveniji doma'

15. 06. 2024 07.00

Po incidentih v slovenskih šolah, ob novicah o strelskih napadih iz tujine in aprilski grožnji neznanega komentatorja, da se bo zgodilo tudi pri nas, so starši otrok vse bolj zaskrbljeni in od pristojnih pričakujejo jasno ukrepanje in zagotovitev varnega šolskega okolja. A kaj je danes odgovor odločevalcev? Semafor. Kaj o izjavah ministra Felde in ukrepih pristojnih menita ravnateljica strokovnega centra Planina Leonida Zalokar in predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič?

Kako mlade popeljati do uspeha?

15. 06. 2024 07.00

Kako mlade popeljati do uspeha, dokazuje poletna šola Pot do uspeha, kjer med poletnimi počitnicami mladi spoznavajo tista znanja, o katerih se ne učijo v klasični šoli. Na primerih dobrih praks se učijo, kako se odpre svoje podjetje ter kako se ravna s financami, da dobijo potreben zagon in samozavest, pa mladi skozi psihologijo spoznavajo tudi svojo osebnost. Na poletno šolo se lahko prijavi vsak, ki želi zasledovati svoje sanje, sporočajo organizatorji, ker je projekt brezplačen, pa z njim podpirajo tudi tiste, ki morda prihajajo iz finančno šibkejših družin.

Prva naravovarstvena nagrada Društvu za opazovanje in proučevanje ptic

14. 06. 2024 18.10

V Parku Škocjanske jame so prvič v zgodovini podelili Nagrado Rada Smerduja, ki je najvišje državno priznanje za prizadevanja na področju ohranjanja narave. Med 10 finalisti, posamezniki in organizacijami je nagrado za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic. Posebno zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.

20. Grossmann: Hudemu mačku v čast in občinstvu v slast!

14. 06. 2024 07.00

Prleški festival fantastičnega filma in vina letos praznuje že 20. obletnico. V vseh letih se je razvil in prelevil v enega bolj priljubljenih žanrskih festivalov, ki ga obiskuje tako staro kot mlado, iz Slovenije in tujine. Skozi zgodovino, sedanjost in prihodnost se je z nami sprehodila organizatorska ekipa, Marko in Miha Mehtsun ter Tomaž Horvat.

Umrl je psiholog, humanist in LGBT aktivist Bogdan Lešnik

10. 06. 2024 12.45

V 73. letu je umrl psiholog, humanist, publicist, prevajalec in LGBT aktivist Bogdan Lešnik, ki je bil pred upokojitvijo med letoma 2007 in 2011 dekan Fakultete za socialno delo. Bil je znan po ostrih analizah družbe in politike, zdravem cinizmu ter predanosti različnim projektom, so ob vesti o smrti zapisali na omenjeni fakulteti.

'Priča smo zgodovinskemu trenutku za našo družbo'

10. 06. 2024 09.59

Volivci so na referendumu podprli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Odzvali so se že zagovorniki zakona. Iz društva Srebrna nit so sporočili, da smo priča zgodovinskemu trenutku za našo družbo, saj so se volivke in volivci na referendumu večinsko odločili za potrditev zakonske ureditve vprašanja pomoči pri prostovoljnem končanju življenja: "Čestitamo vsem, ki ste glasovali ZA, ker se zavzemate za temeljno pravico vsakega posameznika, da svobodno odloča o svojem življenju in smrti. Čestitamo vam tudi za modrost in pogum, da vas od te odločitve niso odvrnila zavajanja, laži in zastraševanja."

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?

10. 06. 2024 07.14

Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

'Voda je vdrla v objekt in poškodovala streho, škoda bo vsaj milijonska'

08. 06. 2024 09.05

Neurje je po Sloveniji včeraj marsikje povzročalo težave. V Zagorju ob Savi je poplavljalo stanovanjske hiše, v občini Hoče - Slivnica prav tako, poleg tega je odkrilo in poškodovalo še več streh. Zaradi udara strele na območju Trbovelj in Laškega sta bili poškodovani dve hiši. Ostrešje hiše na območju Trbovelj je uničeno, med intervencijo pa se je poškodoval gasilec, so sporočili iz centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje. Poškodovano je tudi letališče Edvarda Rusjana v Mariboru.

Na Štajerskem klestila debela toča: uničene poljščine in potolčena vozila

07. 06. 2024 10.08

Sončen in poletno topel petek s temperaturami do 31 stopinj Celzija se je ponekod končal na najslabši možen način – z nevihtami in krajevnimi neurji. Ponekod po Sloveniji so lokalne nevihte povzročile precej težav. Iz severovzhoda države poročajo o toči, močnih sunkih vetra in nalivih, ki so odkrivali strehe, zalitih je bilo nekaj kleti, težave so bile tudi v prometu. Agencija RS za okolje je sicer zaradi neviht za severovzhod, severozahod in jugovzhod izdala oranžno opozorilo.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?

07. 06. 2024 06.02

V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Cirkus star po nastopu na Talentih: Izkušnja nas je zbližala in utrdila

04. 06. 2024 20.42

Zagotovo se spomnite dveh deklet, zaradi katerih smo na Talentih zadrževali sapo. Ajda in Valentina iz društva Cirkus star, sta na rekvizitih v zraku izvajali vratolomne elemente, zdaj pa nas z ostalimi dekleti popeljali v nastajanje predstave. Dogajanje je postavljeno v džunglo, dekleta pa se prelevijo v živali.

Več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov o glasu otroka v času ločitve

04. 06. 2024 18.48

Najodmevnejši del 2. kongresa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, ki se ga je udeležilo več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov, je bil simpozij z naslovom Glas otroka in varstvo koristi otroka v primerih ločitev, kjer sta prisotna visok konflikt ali nasilje. Strokovnjaki so se spraševali, kakšno vlogo ima pri zaščiti glasu otroka psihoterapevt, ki je običajno bolj seznanjen z zgodbo družino in otroka ter običajno prvi prepozna nasilno vedenje in nanj opozarja strokovne službe.

Pretresljivi posnetki nove skrite preiskave prašičereje v Sloveniji

03. 06. 2024 19.16

Kletke, le malenkost večje od teles svinj, da se v njih ne morejo niti obrniti. Ležijo tam, kjer tudi iztrebljajo in urinirajo, tla pa so mrzla in delno rešetkasta. To so sveži prizori iz slovenskih prasilišč, kjer so svinje ukleščene v košare oziroma kletke. S posnetki, ki marsikoga pretresejo, v Društvu AETP opozarjajo, da je čas, da ministrstvo sprejme zakonodajo, ki takšne prakse ne bo dovoljevala. V Nacionalnem centru za dobrobit živali bolj kot prepoved podpirajo le omejitev takšne reje. Zakaj?

Na volilno nedeljo tudi maraton Franja, nekateri odseki cest bodo zaprti

03. 06. 2024 10.33

Na volilno nedeljo, 9. junija, bo na širšem območju Ljubljane, Vodic, Škofje Loke, Cerkna in Logatca potekal tudi 43. maraton Franja. Na nekaterih cestah so zato predvidene popolne zapore, vendar na Državni volilni komisiji pričakujejo, da bodo organizatorji ustrezno poskrbeli, da bodo volivke in volivci nemoteno prišli do volišč.

Tonin, Stevanović, Mesec in Volk: je bila Sovjetska zveza res Rusiji največji sovražnik?

03. 06. 2024 06.00

V oddaji 24UR Zvečer so se v četrtek soočili Vojko Volk, ki kandidira na listi Gibanja Svoboda, Matej Tonin iz Nove Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice in Luka Mesec iz Levice. Res ruska ustava odreja varovanje Rusov prek svojih meja? Kakšni so pogoji za priznanje države? Je bila Slovenija res sama pri priznanju Palestine?

Pravljice, igrače in prostovoljstvo izboljšujejo našo družbo!

03. 06. 2024 00.15

V znamenju trajnostnega razvoja je NLB Skupina januarja vstopila v četrto sezono projekta Okvir pomoči, osredotočen na inovativna podjetja, ki s svojimi idejami in delovanjem prispevajo k izboljšanju družbe. V času, ko se svet sooča s številnimi izzivi, kot so pretirana uporaba digitalnih tehnologij med mladimi, medvrstniško nasilje, kršenje človekovih pravic, enakost spolov in revščina, projekt Okvir pomoči poudarja pomen skupnega prizadevanja za boljši jutri. Svet gradimo posamezniki in prav posamezniki lahko posejemo zrno, ki bo obrodilo spremembe.

Na Soči pri Kobaridu umrl kajakaš

01. 06. 2024 09.12

Reševanje kajakaša na Soči se je žal končalo tragično. Nemški državljan se je pri veslanju s kajakom pod naseljem Trnovo ob Soči prevrnil. Zaradi obilnega deževja narasla reka Soča ga je odnesla naprej proti Kobaridu.

S Tomosi na 3000 kilometrov dolgo pot

30. 05. 2024 18.15

Legendarni Tomos marsikomu vrne lepe spomine na otroštvo. Nekateri so ga vozili sami, drugi so o njem le sanjali, tretji pa so opazovali poštarje, kako so na njih raznašali pošto, in čeprav so bili Tomosi po navadi uporabljeni za krajše razdalje, člane društva Iskreni mopedisti to ni prestrašilo. Teden dni nazaj so se s svojimi motorji odpravili na Nizozemsko. Tam so se udeležili Mopfesta, skozi celo pot pa so prevozili več kot 3000 kilometrov. Kakšno presenečenje jih je pričakalo ob vrnitvi?

Velika arheološka najdba na Mljetu: Odisejev otok

26. 05. 2024 16.44

Prvič po 50 letih podrobneje opazujejo morsko dno v Polačah na otoku Mljet. Arheologi so namreč odkrili najdišče, podobno Dioklecijanovi palači.

Blejsko jezero polno potapljačev: ob reševalni vaji očistili tudi globočine

25. 05. 2024 19.27

Na Bledu so se poleg turistov tokrat zbrali tudi potapljači. Eni so prišli, ker želijo pomagati ljudem. Potapljači reševalci iz vse Slovenije so namreč pripravili skupno vajo. Hkrati pa so se ljubiteljski potapljači v jezero potopili, da bi pomagali naravi; z dna so odstranili smeti. In kakšen je bil ulov? S pomočjo prostovoljcev so zbrali okoli 150 kilogramov odpadkov.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?

25. 05. 2024 07.06

Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej

25. 05. 2024 00.15

Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.