družbeni problem

Proces žalovanja v kapitalizmu

29. 04. 2023 16.58

Žalovanje in z njim povezana žalost sta sestavni del življenja vsakega posameznika in vsake skupnosti. V današnji družbi pa proces žalovanja ni vezan zgolj in samo na izgubo bližnjih oseb, temveč tudi na izgubo živali, odnosov, prostorov in stvari, česar pa kapitalizem ne smatra za relevantno, četudi ustvarja žalost podobnih ali celo enakih razsežnosti. Vsaka pomembna izguba za seboj pusti žalost, s tem pa tisti, ki jih izguba tako ali drugače zaznamuje, vstopijo v proces žalovanja, ki je eden najtežjih procesov, skozi katerega mora iti človek, še posebej ob smrti.

Kazniva dejanja, ki jih izvršijo mladoletniki? 'Žal smo beležili tudi uboje'

12. 04. 2023 13.35

V javnosti še vedno odmeva brutalno medvrstniško nasilje, ki se je v soboto zgodilo v Celju. Slednje je v zadnjih letih močno v porastu. Od kaznivih dejanj zoper življenje in telo, premoženje in vse do kaznivih dejanj zoper človekove pravice in svoboščine. A ker gre za mladoletne osebe, so storilci pri izreku kazni deležni posebnega varstva. "Starši imajo zelo veliko vlogo pri vzgoji, usmeritvi in poučevanju otroka, prav tako pa tudi glede nadzorstva nad njim. Kazensko odgovornost lahko namreč v tovrstnih primerih iščemo tudi pri starših," je poudaril vodja Skupine za mladoletniško kriminaliteto Sektorja kriminalistične policije PU Celje Jože Bračko.

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'

08. 04. 2023 08.00

Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

'Duh je ušel iz steklenice'

01. 04. 2023 08.15

"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Nov padec podpore Golobovi vladi. 'Tako predstavljena davčna reforma je politična smrt'

27. 03. 2023 18.23

O razlogih in političnih posledicah zadnje javnomnenjske raziskave, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, smo se v tokratni epizodi Popkasta pogovarjali Igorjem Lukšičem in Primožem Cirmanom. Rezultati kažejo, da ima vlada Roberta Goloba slabih deset mesecev po oblikovanju prvič več nasprotnikov kot podpornikov.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine

25. 03. 2023 07.00

V World Development, eni najprestižnejših znanstvenih revij za raziskovanje ekonomskega razvoja, je že mesece daleč najbolj bran in medijsko opevan članek, ki ga je lani objavil slavni antropolog in antikapitalist Jason Hickel s kolegom Dylanom Sullivanom. Članek je na Twitterju delilo tisoče ljudi, pogosto z razvnetimi pripisi, da imamo zdaj končno trden statistični in zgodovinski dokaz, da kapitalizem ustvarja ekstremno revščino, namesto da bi jo reševal, kot trdijo neoliberalni apologeti po vzoru Stevena Pinkerja in Billa Gatesa.

Bi starejše in bolne silili v evtanazijo, da bi prihranili?

23. 03. 2023 07.00

85-letna vdova, hudo bolna, z bolečinami, skoraj ves čas sama doma, z nizko pokojnino, stikov s svojci ni veliko, ker otroci delajo od jutra do večera. Čemu živeti? Ali je to dostojno življenje? In kaj bi ta oseba naredila, če bi pri nas evtanazijo uzakonili? Ali pa drug primer, 87-letni gospod z demenco, priklenjen na posteljo, v svojem svetu, četudi je ves čas vesel. Finančno in časovno veliko breme za svojce, ki ne morejo niti na počitnice zaradi njega. Sam o tem ne more odločati, kako bodo odločili svojci, če uzakonimo evtanazijo? V tujini, kot boste izvedeli v Popkastu, se dogaja marsikaj.

Učitelj želel, da dijakinja v razredu sname hidžab, češ da to 'ni po bontonu'

20. 03. 2023 10.30

Med poukom v eni od ljubljanskih srednjih šol je v petek prišlo do incidenta med učiteljem in dijakinjo. Slednja je namreč v razred prišla s hidžabom, na kar naj bi ji učitelj dejal, da "nošenje naglavne rute v razredu ni po bontonu". Od nje naj bi zahteval, da si ruto sname, saj da je sicer ne bo poučeval. Dijakinja je nato razred zapustila. Ravnateljica šole je dekletu kasneje zagotovila, da ni naredila ničesar narobe. Razgovor je opravila tudi z omenjenim učiteljem ter o dogodku obvestila pristojno ministrstvo. Na slednjem so poudarili, da so šola in njeni zaposleni dolžni upoštevati versko svobodo in nedotakljivost vsakega posameznika ter preprečevati diskriminacijo posameznikov na podlagi veroizpovedi.

'Zaradi ljubezni sem jo ubil. Če je ne bi ljubil, ne bi čutil bolečine'

19. 03. 2023 07.00

"Recimo, da sem zagrešil ta zločin. Če bi ga, bi to moralo biti zato, ker sem jo zelo ljubil, kajne?" Tako je nekoč "razmišljal" O. J. Simpson. Številni so še danes prepričani, da je prav on umoril nekdanjo soprogo in njenega prijatelja – čeprav je bil oproščen. Zakaj torej moški ubijajo ženske, s katerimi so (bili) v romantičnih zvezah? Kaj imajo pri tem "ljubezen" in druga čustva?

Zlomljeni starši umorjene 12-letnice: 'Za nas se je svet ustavil'

18. 03. 2023 11.39

Sedmošolka Luise iz nemškega Freudenberga je bila stara le 12 let. 12 in 13 let stari vrstnici sta jo večkrat zabodli z nožem, njeno truplo pa so našli v gozdu blizu doma, približno 80 kilometrov vzhodno od Kölna. Lokalna skupnost se zdaj, nekaj dni po umoru, sprašuje, kako naprej. Užaloščeni starši pa pravijo: "Za nas se je ustavil svet".

Ministrstvo: Blok, ki ga bomo gradili 15 let, ne bo rešil problema odvisnosti

15. 03. 2023 12.44

Če se je zdelo, da je v politiki še nedolgo nazaj glede nujnosti izgradnje drugega bloka Jedrske elektrarne Krško vladal načelni konsenz, se zdaj ministrstvo od tega 'previdno' odmika, prav v času energetske krize. Izjava ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra, da ni nič narobe, če se časovnica za JEK 2 zamakne, je sprožila burne odzive opozicije. Nekdanji minister Jernej Vrtovec je za 29. marec sklical sejo Komisije za nadzor javnih financ, Janez Janša pa pravi, da je zadeva zrela za kazenski pregon. Na ministrstvu vse očitke zavračajo.

Skrb zase v kapitalizmu: zakaj potrebujemo več negativnosti?

04. 03. 2023 08.45

V današnjem družbenem okolju se negativnost smatra za nekaj slabega, destruktivnega. Nekaj, kar naj bi človeka vodilo v nekakšen malodušni fatalizem, čeprav šele v negativnosti vzklije seme kritične misli ter posameznikovega vzgiba, da se prične ukvarjati tako s svojim notranjim kot tudi z zunanjim, družbenim svetom. Prav zato je pomembno razumeti pravi pomen besede negativno, ki izhaja iz francoske besede 'negatif' in latinske 'negativus'. Pomen te besede pa nima t. i. negativne konotacije, temveč označuje tisto, kar zanika; zanikati; reči ne.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?

11. 01. 2023 17.35

Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

Golob bo šel na stavko bolnikov, ne pa tudi na stavko zdravnikov

09. 01. 2023 16.38

Jutri bodo svoje nezadovoljstvo na ulicah izrazili bolniki, v sredo pa bo po napovedih potekala še stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki jo je napovedal sindikat Fides. Premier Robert Golob je napovedal, da se bo stavke bolnikov udeležil, številni pa se ob tem sprašujejo, če gre za izraz nezaupanja zdravstvenemu ministru. Golob je to zanikal in dejal, da stavka ni uperjena proti vladi in da bi rad slišal njihove predloge. Po drugi strani pa se stavke zdravnikov ne namerava udeležiti. "Stavka zdravnikov je nekaj popolnoma drugega, ker gre za interesni boj, za katerega ne najdemo zakonskih podlag," je dejal Golob.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?

26. 12. 2022 06.00

Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Letos zaradi alkoholiziranosti udeležencev v prometu umrlo 17 oseb

06. 12. 2022 15.41

Alkoholizirani vozniki so po podatkih Policije letos povzročili že 1416 prometnih nesreč pri nas. Ob začetku tretje letošnje nacionalne preventivne akcije za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi so sporočili, da je ta številka za štiri odstotke večja kot v enakem obdobju lani. Umrlo pa je 17 oseb.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'

22. 11. 2022 07.00

Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Slavospevi vinski kapljici po vsej Sloveniji; za volan le trezni

11. 11. 2022 06.00

Po dveh letih premora zaradi covidnih omejitev bodo na svoj račun prišli vinarji, vinogradniki in vsi, ki jim je žlahtna kapljica pri srcu. Ta konec tedna bo ponovno na sporedu množično praznovanje martinovega, ki v vinorodnih okoljih predstavlja pomemben čas. Takrat se namreč po starih šegah mošt s krstom spremeni v vino. Čeprav praznovanje pomeni nadaljevanje tradicije, pa naj čast zlati pijači izkazujejo zgolj tisti, ki ne bodo sedli za volan, so spomnili policisti voznike na odgovorno ravnanje. Kako bo Slovenija obeležila martinovo?

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?

11. 10. 2022 13.03

Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'

02. 10. 2022 07.00

Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Kordiš in Brglez o Natu, nacionalizaciji, Titu in Cheju

27. 09. 2022 22.31

Vstop Milana Brgleza in Mihe Kordiša v predsedniško kampanjo je zaostril boj za volivce na levem polu. Pred njunim vstopom je namreč Nataša Pirc Musar veljala za kandidatko leve sredine, ki bo na predsedniških volitvah premagala kandidata SDS Anžeta Logarja, vendar jo je slednji v nekaterih javnomnenjskih raziskavah že prehitel. Če se zdi, da je na desnici jasno, da Logar močno vodi pred kandidatom NSi Janezom Ciglerjem Kraljem, je na levici, kot kaže, še vse odprto. Kdo pa bo dobil boj na levici za predsednika države, ki je obenem tudi vrhovni poveljnik Slovenske vojske? Pogovarjali smo se z Milanom Brglezom in Mihom Kordišem.

Luka Mesec: Ne vem, če imam za kaviar, socialist pa sem

24. 09. 2022 12.27

Eni pravijo, da je kaviar socialist, drugi, da je pravi borec za delavske pravice in politik prihodnosti. Je najmlajši minister v slovenski zgodovini, vodja Levice. Nazadnje se je v središču pozornosti znašel, ko mu je poslanec SDS Žan Mahnič po aferi Smodej zaradi neobičajnega in nervoznega obnašanja v javnosti poslal pobudo, da naj se testira na trde droge in rezultat pokaže javnosti. Dosegel je, da je vlada razveljavila 280-milijonski nakup nemških oklepnikov boxer. Gost v tokratni oddaji Ena na ena je Luka Mesec.

Spolno nasilje kot družbeni problem

17. 09. 2022 14.48

V zgodovini spolnih zlorab se izmenjujejo obdobja molčanja in potlačevanja ter obdobja (bolj ali manj) odprtih razprav, ki smo jim priča tudi danes. Spolno nasilje ni zgolj osebni problem žrtev, temveč gre za širši družbeno-politični problem, ki ga nujno moramo nasloviti kot takega. Do spolnega nasilja bi namreč kot družba prav lahko imeli ničelno toleranco, a obstaja dober razlog, zakaj temu ni tako.

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki

10. 09. 2022 18.57

Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

'Ustvarjajmo upanje z dejanji'

10. 09. 2022 13.48

Ob svetovnem dnevu preprečevanja samomorov, ki ga obeležujemo, stroka poudarja pomen vseh, ki pomagajo pri preprečevanju samomorilnega vedenja. Preprečevanje samomorov je velik svetovni izziv, zato želi ljudi v stiski spodbuditi k iskanju strokovne pomoči. Letošnje geslo Ustvarjajmo upanje z dejanji opominja, da obstaja alternativa samomoru.

Vrečko: Na področju kulture je očitno prisoten problem spolnega nadlegovanja

22. 08. 2022 14.43

Ministrstvo za kulturo je po zadnjem primeru domnevnega spolnega nadlegovanja, ki je v javnost prišlo v teh dneh in bilo izpostavljeno tudi na družabnih omrežjih, obsodilo vsakršno nasilje. Ministrica Asta Vrečko je izrazila ničelno toleranco do te problematike, tudi v kulturi, ter napovedala preverbo možnih sistemskih ukrepov.

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati

12. 08. 2022 13.52

Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.