družbeni problem

Ko se svet ustavi
21. 03. 2020 07.52
Pandemija novega koronavirusa je zaustavila življenje v Sloveniji in Evropi, pa tudi drugod. Zaradi prekinjene ekonomske aktivnosti nam grozi (globalna) recesija, a poleg grožnje ta kriza predstavlja tudi priložnost, tako za posameznike kot za ekonomijo in državo. Nam bo uspelo to krizo končati kot zmagovalci?

'Tukaj ni nobene raketne znanosti, družba se bo morala prilagoditi'
14. 03. 2020 06.36
Nova vlada Janeza Janše je svojo ustanovno sejo v veliki meri posvetila tudi razpravi o ukrepih za omejevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Kot je po seji dejal novi obrambni minister Matej Tonin, so ustanovili krizni štab in sprejeli del ukrepov, nekateri pa sledijo v prihodnjih dneh. Štab vodi Janša, sekretar je Andrej Rupnik.

Načrt države v primeru epidemije koronavirusa
07. 03. 2020 18.29
Koronavirus je prisoten tudi v Sloveniji, zadnji dnevi pa so pokazali, da lahko samo nekaj zdravstvenih delavcev, ki so se okužili, omeji delovanje druge največje bolnišnice in zapre zdravstveni dom. Aktiviran je Svet za nacionalno varnost, kdaj pa bi se aktiviral krizni načrt? Načrt iz leta 2016 razkriva, da je za to potrebno kritično število okuženih ali pa odločitev pristojnih, predvsem ministra za zdravje, ki lahko razglasi epidemijo in s tem aktivira načrte.

Kdo so lastniki resnice na Balkanu?
11. 01. 2020 07.00
Biti novinar na Balkanu postaja vse težje. Novinarka Tea Šentjurc se je zadnje tedne pogovarjala s številnimi novinarji in novinarkami v Srbiji, BiH in na Hrvaškem. Opozarjajo, da so novinarke in novinarji tam vedno pogosteje – zgolj zato, ker opravljajo svoje delo, ker želijo biti neodvisni, so kritični do oblasti, poročajo o nepravilnostih, opozarjajo na napake ali komentirajo dogodke – deležni pritiskov, groženj, celo nasilja in fizičnih napadov.

Štirje predsedniki o pokrajinah, okoljski problematiki in volilni zakonodaji
11. 12. 2019 13.14
Vrh slovenske politike je spregovoril tudi o uvedbi pokrajin, podnebni politiki in spremembah volilne zakonodaje. Po besedah predsednika republike Boruta Pahorja bodo pozvali vodje poslanskih skupin, ki podpirajo ukinitev volilnih okrajev in uvedbo prednostnega glasu, da januarja predlog dokončno uskladijo in zanj začnejo zbirati podpise.

Popolna kibernetska varnost ni mogoča, moramo biti pripravljeni na vse
17. 11. 2019 07.00
Hekerski napadi in izsiljevanja so postali naš vsakdan, tarče napadov so lahko vsi, od podjetij, državnih organov do navadnih ljudi. Kibernetska varnost in načini, kako se lahko zavarujemo, pa postajajo del temeljnih državnih struktur in tudi politik. V Ljubljani smo se pogovarjali z ameriško strokovnjakinjo za kibernetsko varnost Liesyl Franz, ki dela v Uradu koordinatorja za kibernetska vprašanja na ameriškem State Departmentu, in vodjo slovenskega SI-CERTA Gorazdom Božičem.

Banka Slovenije neomajna: zaščititi hočemo potrošnike
06. 11. 2019 14.05
Banka Slovenije ostaja neomajna. Omejitve pri potrošniških in stanovanjskih kreditih kljub pritisku javnosti in politike ostajajo. Namestnik guvernerja Primož Dolenc poudarja, da njihova politika "ni kurativna, temveč preventivna",z ukrepom pa da želijo zaščititi banke in potrošnike, ki bi lahko imeli ob naslednji krizi težave z odplačevanjem kreditov. Kritike medtem še naprej dežujejo.

Ujetniki 'svobode' pametne tehnologije: Odrasti moramo!
11. 10. 2019 07.12
Francis Brochet je avtor knjige Smartphone demokracija. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako sodobna informacijska tehnologija spreminja politiko, družbo, Evropo, demokracijo, človeka. Nam res daje na razpolago neomejeno svobodo – ali nas pod krinko svobode omejuje in vkaluplja v svoje ujetnike in ujetnike lastnih (tehnološko) potenciranih prepričanj, v ljudi, državljane, nezmožne kritičnega razmišljanja, pogovora in dialoga.

O strukturnih reformah
07. 09. 2019 07.00
V slovenski politiki je zagotovo najpogosteje uporabljena sintagma ”strukturna reforma”. Praktično vsi politiki, vladajoči in tisti v opoziciji, govorijo o nujno potrebnih strukturnih reformah na številnih področjih, od zdravstva do javne uprave. Tako med politiki kot v širši javnosti se je vzpostavila predpostavka, da izvedba nujno potrebnih strukturnih reform predstavlja edino pot do razvite in uspešne družbe v prihodnosti.

Stanovanja: govori se samo o dobičku
11. 08. 2019 07.00
Kaj se gradi in za koga? Kdo si lahko privošči nakup in kdo najem stanovanja? Kdo si ne more privoščiti ne enega ne drugega in kaj to pomeni? Ne le o težavah stanovanjske politike v državi, tudi o možnih rešitvah nocoj v 24ur Inšpektor.

O antikomunizmu, nacionalizmu in desnici
03. 08. 2019 07.00
Zgodovinar Eric Hobsbawm je pisal o tem, da je zgodovini potrebna distanca, ne zgolj od strasti, emocij in ideologij, ampak tudi od veliko bolj nevarne želje po doseganju nacionalne "identitete".

O lažnih novicah
28. 07. 2019 10.49
Danes se veliko govori o t. i. lažnih novicah (fake news). Številni znanstveniki, politiki, novinarji in splošna javnost se pogosto sprašujejo o tem, kaj so to lažne novice in ali obstaja univerzalna definicija. Zadeve gredo tako daleč, da se v okviru akademske skupnosti organizirajo konference in drugi dogodki, ki naj bi pripomogli k boju proti lažnim novicam in posledicam, ki jih te imajo za družbo.

V gradnji 50 jedrskih reaktorjev: kdo gradi in za koliko?
23. 07. 2019 08.07
V 31 državah po svetu trenutno deluje približno 450 jedrskih reaktorjev. Skupno proizvedejo 2506 milijard kilovatnih ur, kar pomeni nekaj več kot 10 odstotkov svetovne elektrike. Čeprav nekatere svetovne in regionalne sile zapirajo svoje jedrske elektrarne, druge (znova) vlagajo v njihov razvoj.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'
21. 07. 2019 07.44
"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

O fah idiotih
13. 07. 2019 07.00
Bolonjski proces se veže na Bolonjsko deklaracijo, ki so jo leta 1999 podpisali ministri za izobraževanje iz Evropskih držav. Gre za vsesplošno reformo izobraževalnega sistema, s katero naj bi se izboljšal pretok med sistemom izobraževanja in trgom dela, s čimer naj bi Evropa postala (naj)bolj gospodarsko konkurenčna sila v svetu.

'Delavca se privadi v način življenja, ki je izkoriščevalski'
07. 07. 2019 07.00
Izkoriščanje delavcev, novodobno suženjstvo, nespoštovanje osnovnih pravic. Dogaja se tudi v Sloveniji. Številni delavci iz BiH pripovedujejo grozljive zgodbe. Dva od njih sta spregovorila za 24ur Fokus, njuno identiteto smo zakrili, ker se bojita maščevanja. Pripovedujeta, kako so delavci plačani – na papirju vse: plača, dopust, regres, praznik ... V resnici pa plačilo na roko, brez delovne dobe, praznikov, malice ...

Slovenci, na katerih 'se špara, ker jih ni škoda': 'Sploh niso opazili, da je v agoniji'
14. 06. 2019 06.00
"Ko varovanci, ki so hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval," pravi sogovornica, ki opozarja na razmere v domovih za starejše. Prepričana je, da bi lahko preprečili agonijo, ki jo je njena sestra doživljala pred smrtjo - če bi jo opazili. V domu, kjer konkretnega primera ne morejo komentirati, pa pravijo: ker je sistem zašel v napačno smer, se dogajajo "nedopustni dogodki".

'Naj roko dvigne tisti, ki ne pozna nobenega prekarca'
29. 05. 2019 15.36
S temi besedami so začeli Nacionalno konferenco o prekarnosti. Roke v dvorani Fakultete za družbene vede, kjer je potekala razprava, ni dvignil nihče, kar samo potrjuje, da je problematika še kako pereča. Organizator – Inštitut za študije prekariata – si šteje za uspeh, da so se povabilu odzvali kar štirje ministri. Strinjali so se, da se je proti prekarnosti treba boriti s sistemskimi ukrepi.

Število neupravičenih parkiranj na mestih za invalide se je prepolovilo
28. 05. 2019 14.50
Po raziskavi v okviru kampanje Parkiraj izgovore drugam! Ne na mesta, rezervirana za invalide je kršitev na opazovanih parkirnih mestih za invalide v Ljubljani v primerjavi z letom 2015 58 odstotkov manj. A številni na teh mestih parkirajo tudi, ko so v bližini prosta več kot tri parkirna mesta, na voljo vsem.

Kje se začne sreča in kaj nas naredi srečne?
25. 05. 2019 17.22
Zakaj nas vedno bolj izpopolnjena tehnologija, družbena omrežja in ostala sodobna zabava ne napolnijo z občutkom, ki smo ga tako željni? Pogovarjali smo se s Hanan Selim, ki je v mednarodnem svetu poznana kot 'farmacevtka prihodnosti', in Richardom Williamsom, Princem Ea. Vsak iz svojega zornega kota vidita in pristopata k sreči. Skupna nit obeh pa je, da se sreča kuje na individualni ravni, v nas samih.

'Danes preživi cel razred, iznakaženih pa ne srečujemo na hodniku'
24. 05. 2019 07.57
"Ljudjem gre zelo slabo od rok ocenjevanje razmerja med tveganjem in koristmi, ocenjevanje verjetnosti, soočanje z negotovostjo, izbiranje med več možnostmi in presejanje nasprotujočih si informacij. A prav pred vse to nas postavijo inovacije v medicini in znanosti nasploh," pravi dr. Andrea Grignolio, avtor knjige Kdo se boji cepiv, ki je te dni na obisku v Ljubljani.

Šmučeva: Doletela nas bo uravnilovka zgodovinskih razsežnosti
23. 05. 2019 11.31
Lansko sprejetje novele zakona o minimalni plači je bilo nepremišljeno in bo najbolj prizadelo ranljive posameznike, ki bodo težje našli delo, podjetja in panoge, je na posvetu v Ljubljani izpostavila generalna direktorica GZS Sonja Šmuc. Sindikati pa ob tem izpostavljajo, da pod nobenim pogojem ne bodo pristali na spreminjanje lani sprejete novele zakona o minimalni plači, opozorila delodajalcev o usodnih posledicah pa so ocenili za preveč drastična.

Nasilje nad zdravniki: 'Če te v službi ustrelijo, te pač ustrelijo'
21. 05. 2019 10.47
Kar 9 od 10 zdravnikov je že bilo žrtev ali priča nasilju v svojem delovnem okolju. To je pokazala anketa o nasilju nad zdravniki in zobozdravniki na delovnem mestu, ki jo je izvedla Zdravniška zbornica Slovenije. Pogovarjali smo se z zobozdravnico, ki ji je bolnik grozil, da jo bo ubil, pozneje pa je to ponovil še v drugem zdravstvenem domu. Kljub vsemu pa je postal njen pacient.

Razogljičenje družbe v luči Poljske: ko je na tehtnici socialni mir
18. 05. 2019 07.00
Evropska unija si je za cilj zadala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. Vendar niso vse države pripravljene podpisati te časovno določene zaveze. Ena od teh je tudi Poljska. Razlog: premog je tam še vedno nacionalno blago, saj državi omogoča energetsko neodvisnost. Se pa kar 33 poljskih mest zato uvršča med 50 najbolj onesnaženih v EU.

'V Evropi imamo izvoljene parlamentarce v zaporu in to je nesprejemljivo"
11. 05. 2019 07.00
Nekdanji katalonski voditelj Carles Puigdemont je svojo kampanjo za evropske volitve začel v Ljubljani. "Naš cilj je izboljšati našo demokracijo, bolje služiti svojim državljanom. In to je nujno potrebno storiti v evropskem okvirju," pravi politik, ki že vse od leta 2017 živi v izgnanstvu v Belgiji.

'Parkirna mesta za invalide so pravica, ne privilegij'
06. 05. 2019 15.24
Ali je parkirnih mest za invalide preveč? Profesor Aleš Bučar Ručman pravi, da gre za past, v katero se ne smemo ujeti: "Invalidi niso predmeti, ki jih odložiš in se ne premikajo. Mest mora biti dovolj na različnih lokacijah, zato da jim je omogočena osnovna pravica do mobilnosti." Tretjina prekrškarjev namreč parkira na mestih za invalide tudi, če ostali niso zasedeni.

Čas politične propagande in manipuliranja z volivci
06. 04. 2019 07.00
V času, ko se vse več volivcev odloča na podlagi čustvene intuicije in manj na podlagi razuma, politična propaganda pa ima v družbenih omrežjih neregulirano platformo za manipuliranje z volivci, ne gre nobenega volilnega izida vnaprej odpisati. Zmaga Donalda Trumpa je šolski primer tega, ni pa edini.

Življenje v kulturi embalaže
30. 03. 2019 07.00
V predstavniških demokracijah velja splošno sprejeta domneva, da so poštene in svobodne volitve ključni element in edini redni institucionaliziran institut, ki državljanom omogoča, da izberejo svoje vladajoče. S tem a priori ni nič narobe. Problem je, da danes živimo času vsesplošne manipulacije oziroma vsesplošne propagande idej, izdelkov in osebnosti.

Prikrito snemali hotelske goste: kamere v vtičnicah in televizijskih vmesnikih
20. 03. 2019 21.25
V Južni Koreji odmeva škandal prikritega snemanja gostov v manjših hotelskih nastanitvah po vsej državi. Njihove posnetke so v živo prenašali na spletu. Tamkajšnje oblasti so zaradi nezakonitega snemanja pridržale dva moška. Kamere so bile skrite v digitalnih televizijskih vmesnikih, vtičnicah in celo v nosilcih za sušilnike za lase.

Ženske niso princese, moški pa niso glina, da jih bodo preoblikovale po svoje
17. 02. 2019 08.09
Ženske, niste princeske. Prav tako ni treba, da ste superženske. Partnerja ne boste preoblikovale po svojih željah, saj ni glina. Pa tudi spremenil se ne bo zato, ker vas ima rad. In moški, ni vam treba biti jamski človek, ki mora zaščititi svojo žensko pred dinozavri. Povsem v redu je, da čustvujete in da z besedami ne varčujete, kot da morate za vsako odpreti denarnico.