dso

Domove za starejše, zavode in zapore bodo razglasili za ogrožena območja

06. 07. 2020 18.54

Vlada bo domove za starejše in ostale socialno-varstvene ustanove ter zapore razglasila za ogrožena območja po zakonu o nalezljivih boleznih. "To nam bo dalo pravno podlago za nadaljnje ukrepe, kot so morebitna omejitev gibanja, prepoved obiskov, zaprtje domov ali kadrovske okrepitve, kjer je to potrebno ..." je pojasnil minister Cigler Kralj. Kacin pa je napovedal, da bodo povečali število testiranj na okužbe s koronavirusom, v nadzore se bodo vključili vsi resorji z inšpekcijskimi organi, gostinski lokali pa bodo verjetno lahko obratovali samo do polnoči.

UKC podal prijavo zoper dve osebi zaradi suma prenašanja nalezljive bolezni iz malomarnosti

06. 07. 2020 06.57

V nedeljo so v Sloveniji ob 530 testiranjih potrdili 16 okužb z novim koronavirusom, hospitaliziranih je 11 bolnikov s covidom-19. Jelko Kacin je na novinarski konferenci povedal, da se večina ljudi sicer drži karantenskih omejitev, za tiste, ki pa se ne, vlada namerava sprejeti sankcije. Z UKC Maribor so medtem sporočili, da je okužena študentka, ki je pri njih opravljala prakso. V ZD Maribor imajo na novo okuženega reševalca. V vipavskem domu starejših pa so potrdili še dve okužbi: eno med stanovalci in eno med zaposlenimi.

Okuženih iz vipavskega doma starejših ne bodo premestili v šempetrsko bolnišnico

06. 07. 2020 14.13

Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci kot posebej zaskrbljujoče izpostavil pojav okužb v domu za starostnike v Vipavi. Medtem v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije opozarjajo, da so nas zadele nove okužbe, ustreznih lokacij za osamitev obolelih zunaj domov pa ni. Prav tako je zadrževanje obolelih v DSO neskladno z obstoječo zakonodajo in krši pravice zdravih stanovalcev in stanovalk.

Priprave na drugi val: vlada sprejela četrti paket ukrepov

28. 06. 2020 23.54

Vlada Republike Slovenije je na dolgi nedeljski seji določila besedilo predloga Zakona o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covid-19 (PKP4) ter ga bo predložila v obravnavo in sprejetje državnemu zboru po nujnem postopku. Poglavitne rešitve se nanašajo na podaljšanje ukrepa čakanja na delo, določitev in plačilo nadomestila za odrejeno karanteno, zajeti so tudi ukrepi s področja institucionalnega varstva po Zakonu o socialnem varstvu ter mobilna aplikacija za obveščanje o stikih z okuženimi.

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?

15. 06. 2020 06.00

Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?

10. 06. 2020 14.41

"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'

09. 06. 2020 11.38

Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

Pravi heroji zmage proti covidu-19: medicinsko osebje

02. 06. 2020 06.00

Zdravstveno osebje je v najtežjih trenutkih skrbelo za obolele. Medicinska sestra Sandra Vrhovac Đorđević je skupaj s sodelavci delala z bolniki, ki so bili priključeni na respiratorje. Koliko je trajala njena najdaljša izmena, kdaj ji je bilo najtežje in kaj meni o zahvalnem preletu slovenskih in ameriških 'lovcev' čez Slovenijo?

Prelet za zmago – slovenska in ameriška letala preletela Slovenijo

01. 06. 2020 12.58

Danes je nad Slovenijo potekal prelet reaktivnih in turbopropelerskih letal v formaciji, kot je še ni bilo. Letala slovenskih in ameriških zračnih sil so s 425 kilometri na uro opravila nalogo v manj kot uri in 15 minut. 1. junij je namreč uradni dan konca epidemije. Ob 11. uri so trije pilatusi poleteli iz Cerkelj proti ljubljanskemu letališču, od koder so malo pred 13. uro poleteli in nadaljevali proti Triglavu. Tam so prestregli Američane, ki so jih spremljali po poti čez Slovenijo. Polet je že končan, med Mariborom in Cerkljami pa je formacijo moral zapustiti en F-16, ostali pa so pot zaključili prej in pred Izolo zavili proti Italiji.

Na Golniku pozvali, da je treba čas po epidemiji izkoristiti za krepitev infrastrukture

01. 06. 2020 16.16

Na slovesnosti ob koncu epidemije v Sloveniji so v Kliniki Golnik poudarili, da ta čas po epidemiji zahteva pripravo in krepitev zdravstvenega sistema. Uspeh ali neuspeh pri tem pa bo zaznamoval našo in prihodnje generacije, so opozorili.

Konec epidemije: v šole se vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli bodo hoteli in kopališča

31. 05. 2020 07.22

Preklicana je epidemija covid-19, ki je bila razglašena 12. marca. Čeprav je epidemija uradno preklicana, nekateri ukrepi ostajajo, saj virus ni izkoreninjen. Pomoč samozaposlenim se z majem izteka, subvencioniranje nadomestil plač delavcev na čakanju pa se podaljšuje le še za mesec dni. V šole se postopoma vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli pa bodo lahko večji nastanitveni obrati in kopališča.

Pojasnila ptujske bolnišnice glede premestitve starostnikov, ki je niso želeli

29. 05. 2020 18.24

Ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvo ptujske splošne bolnišnice, da bodo tja premestili 40 oskrbovancev DSO Ljutomer, je ta odločitev naletela na nasprotovanje zaposlenih. Minister Tomaž Gantar je zato načrt o premestitvi opustil. Sedaj je vodstvo bolnišnice svojo takratno komunikacijo označilo za ponesrečeno in neprimerno. Kot so pojasnili, njihovega prihoda niso zavrnili, zato obžalujejo, da je javnost to spregledala.

Prelet za zmago: Letala F-16 in pilatus bodo v zahvalo preletela slovenske kraje

29. 05. 2020 12.58

V ponedeljek bo slovensko in ameriško letalstvo pripravilo poseben prelet. Letala F-16 in pilatus bodo preletela slovenske bolnišnice, DSO-je in druge kraje v zahvalo vsem, ki so sodelovali pri preprečevanju širjenja virusa. Prelet se bo zgodil od 13.00 do 14.30, letala pa bodo v formaciji preletela več kot 10 krajev. Na zemljevidu si lahko ogledate predvideno lokacijo in čas preleta.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'

27. 05. 2020 10.20

Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi

09. 05. 2020 07.57

Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Novo sproščanje ukrepov šele čez slaba dva tedna?

08. 05. 2020 09.27

Epidemiološka slika v Sloveniji je ugodna, prebivalci so zaradi bolezni covid-19 vse manj zaskrbljeni, pristojni pa se ukvarjajo predvsem z vprašanji nadaljnjega rahljanja ukrepov. A po besedah infektologinje in vodje svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojane Beović se učinki tako uvedbe kot tudi sproščanja ukrepov kažejo z zamikom med 11 in 13 dni. Majhno število novopotrjenih okužb z novim koronavirusom je, kot je poudarila, tako še posledica delujočih ukrepov.

'Za starejše bolnike je bolje, če lahko ostanejo v domu'

29. 04. 2020 10.33

V zadnjem dnevu je bilo vzetih 1317 brisov za novi koronavirus, pri desetih so potrdili okužbo. 73 oseb je hospitaliziranih, od tega jih je 25 na intenzivni negi. Sedem oseb so odpustili iz bolnišnice, kažejo vladni podatki. "Če ima starostnik v domu za starejše okužbo z novim koronavirusom in nima stanja, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, je zanj veliko bolje, da ostane v domu, kjer mu lahko nudijo več udobja," je o oskrbi starejših dejal predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč.

Okuženih oskrbovancev ljutomerskega doma zaenkrat ne bodo premeščali drugam

23. 04. 2020 13.30

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je na terenu iskal rešitve za ljutomerski dom starejših občanov s številnimi okuženimi z novim koronavirusom, potem ko je propadla rešitev z namestitvijo okuženih varovancev v ptujski bolnišnici. A kot so sklenili skupaj z vodstvom doma, okuženih oskrbovancev za zdaj ne bodo premeščali nikamor, direktor pa bo odločanje prepustil stroki. Minister za delo pa je medtem potrdil, da v ljutomerskem domu starejših poteka strokovni nadzor in zdravstvena inšpekcija.

Premestitve oskrbovancev na Ptuj ne bo: 'Če v bolnišnici ne želijo razumeti, potem nima smisla'

21. 04. 2020 15.23

Potem ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvi ptujske in brežiške bolnišnice, da ju je izbralo za bolnišnici covid-19, je ta odločitev naletela na nasprotovanje tamkajšnjega vodstva in zaposlenih. Minister je zato obupal in povedal, da premestitev 40 oskrbovancev DSO Ljutomer na Ptuj odpade, saj se z bolnišnico ne misli več pogajati. Minister je bil tudi kritičen do vodstva ljutomerskega doma, saj naj tam ne bi upoštevali navodil. Direktor Tomislav Nemec pa odgovarja, da gre za neresnice in ministra poziva k preverjanju dejstev.

Učenci 4. letnikov po 1. maju morda predčasno v šole. 'Dijaki nismo v enakopravnem položaju'

18. 04. 2020 07.51

"Varstvo in izobraževanje od doma še vedno ostajata najboljša možna izbira," je na novinarski konferenci vlade dejala šolska ministrica Simona Kustec. Je pa hkrati izpostavila možnost, da bi se po prvomajskih praznikih dijaki 4. letnikov lahko predčasno vrnili v šole za priprave na maturo. Dijaki medtem menijo, da bi bilo potrebno maturo, glede na razmere, prilagoditi.

Stanovalka metliškega doma pri 106. letih premagala koronavirus

18. 04. 2020 07.00

Navdušujoča novica iz metliškega doma za ostarele: novi koronavirus je premagala njihova stanovalka Angela Ogulin, ki je konec novembra lani dopolnila že neverjetnih 106 let. "Vsakič, ko je zazvonil telefon, nas je stisnilo," o mučnem obdobju Angeline bolezni zdaj pripovedujejo njeni sorodniki. Svojo mamo, kot ji pravijo, zelo pogrešajo, saj je ne morejo obiskati, ji pa to, da vsak dan mislijo nanjo, izkazujejo tako, da ji v dom pošiljajo njene najljubše piškote.

Mesec dni epidemije: na vidiku omilitve ukrepov, krajša karantena ob vstopu v državo

12. 04. 2020 07.48

V enem mesecu po razglasitvi epidemije covid-19 je pri nas število potrjenih primerov okužbe naraslo za več kot tisoč. V zadnjih dneh je trend naraščanja števila obolelih ugoden, zato se obetajo prve omilitve vladnih ukrepov. A pristojni poudarjajo, da razmere še niso stabilne in da socialni stiki še dolgo ne bodo takšni, kot smo jih vajeni. Medtem so karanteno za osebe, ki vstopajo v Slovenijo, s 14 skrajšali na sedem dni.

Dosegli smo vrh epidemije, a stroka svari: nismo še na varnem

10. 04. 2020 06.28

Vrh epidemije smo verjetno dosegli, a ni še čas za sproščanje ukrepov. Prvi val se še ni končal, treba bo še zdržati, tudi med prazniki. Na intenzivnih oddelkih je največ bolnikov s koronavirusno boleznijo doslej. Vse omejitve zbiranja in gibanja zato ostajajo. Policisti so že danes, bodo pa še ves vikend, poostreno nadzirali omejitev gibanja med občinami. Kršitev ni malo. V trgovinah pa novi ukrepi: rokavice niso več obvezne, starejši od 65 let pa morajo svojo starost dokazovati z osebnim dokumentom.

1202 opravljena testa in 35 novih okužb. Nekatere ukrepe bi lahko sprostili že po veliki noči

07. 04. 2020 09.42

V ponedeljek, 6. aprila, so v Sloveniji opravili 1202 testa in potrdili 35 novih okužb. Vladni govorec Jelko Kacin je povedal, da ukrepi, ki smo jih sprejeli, učinkujejo, saj se število težjih bolnikov ne povečuje in ne presega števila 30. Če se bo ta trend nadaljeval, bi nekatere aktivnosti lahko znova zagnali po velikonočnih praznikih, je še dejal.

'Mi upočasnjujemo epidemijo. To je dobro za zdravstvo, slabo pa je za ekonomijo'

04. 04. 2020 07.00

Epidemija koronavirusa: kdaj bo najhuje, kdaj in s kakšnimi žrtvami bomo iz nje izšli, nas čakajo novi valovi okužb? Strokovnjak za epidemiologijo Janez Tomažič pojasnjuje, da ena od hipotez nakazuje na to, da bo prvi val trajal od dva do tri mesece, nato bo sledila pavza, sledi lahko drugi, nekoliko manjši val, morda celo tretji. Nato pa bi lahko virus izzvenel in tudi ne bi bilo sezonske oblike bolezni.

37 novih okužb: 'V Sloveniji število okužb narašča počasneje kot globalno'

03. 04. 2020 08.30

Število okuženih z novim koronavirusom se je v Sloveniji povzpelo na 934, hospitaliziranih je 112 oseb. V četrtek so umrli štirje ljudje, skupno 20. Kljub temu se Slovenija po mnenju vladnega govorca Jelka Kacina uspešno spopada s covidom-19, kar da dokazuje tudi počasnejše naraščanje števila okužb, kot se to dogaja globalno. Gospodarski minister Počivalšek pa je sporočil, da je v Slovenijo prispelo milijon novih trislojnih mask.

Devet smrtnih žrtev. 'Med kritično bolnimi tudi mlajši. Bolezen ne izbira'

27. 03. 2020 07.06

V Sloveniji je za posledicami okužbe s koronavirusom umrlo že devet ljudi, nove smrtne žrtve med stanovalci so potrdili v šmarskem in metliškem domu za ostarele. V UKC Ljubljana medtem svarijo, da so med kritično bolnimi tudi zdrave, mlajše osebe in opozarjajo - bolezen ne izbira. Vlada pa je sprejela odlok, s katerim vse zdravstvene delavce in sodelavce, ki se usposabljajo za opravljanje posameznega zdravstvenega poklica in so vključeni v sistem zdravstva, vključi še v izvajanje ukrepov za obvladovanje epidemije novega koronavirusa.

Domovi za ostarele: v Šmarju pri Jelšah prepričani, da so bila navodila NIJZ napačna

25. 03. 2020 16.07

Podatki o okužbah z novim koronavirusom prihajajo iz vse več domov starejših občanov, med njimi iz DSO Ljubljana Vič-Rudnik, Doma starejših občanov Preddvor, nove primere okužbe pa beležijo tudi v šmarskem domu upokojencev. V Šmarju pri Jelšah so medtem kritični do ministrstva in NIJZ, saj so prepričani, da so bila njihova navodila, da človek, ki nima bolezenskih znakov, ni kužen, napačna.

Starostniki, ki so najranljivejša skupina, že tarča prevarantov

12. 03. 2020 06.00

V času izjemno hitrega širjenja novega in še povsem neznanega koronavirusa je večjo pozornost treba usmeriti v zaščito starejših ljudi in kroničnih bolnikov, ki spadajo v najranljivejšo skupino. Ob tem so se že pojavili prevaranti, ki se želijo na njihov račun okoristiti. Pod pretvezo, da jim želijo pomagati, jim kradejo denar.