dso

Po odhodu vodstvene ekipe bo preddvorski DSO vodila Sonja Resman

16. 11. 2020 19.43

Vodenje Doma starejših občanov Preddvor bo kot vršilka dolžnosti direktorice začasno prevzela Sonja Resman, je na izredni seji odločil svet zavoda. Kadrovsko stisko pa bo domu, ki se sočasno z odhodom vodstvene ekipe sooča z izbruhom novega koronavirusa, pomagal reševali Zdravstveni dom Kranj.

Lahko zavrneš, če te napotijo na delo?

14. 11. 2020 07.00

Na vpoklic na delo v domove za starejše se je od 700 brezposelnih odzvalo 170 ljudi. Tamkajšnje razmere so izjemno težke, ljudje, ki tam delajo, pa so pogosto tudi sami okuženi. Imajo dolg delovnik, pogosto delajo tudi sobote ali nedelje. Vse to za res nizke plače. A razmere niso takšne od včeraj. Zdaj bi to reševali, ne sistemsko, ampak z množico nezaposlenih in neizurjenih ljudi.

Mala pozornost za veliko veselje: pobuda, ki bo starostnikom polepšala praznične dni

13. 11. 2020 19.01

Zaradi skrbi pred okužbo je bilo v prvem valu veliko starostnikov v domovih za starejše izoliranih in osamljenih. Zdaj imamo dovolj znanja, da ne smemo dopustiti, da pride do popolne izolacije, pravi direktorica Doma Notranje Gorice. In tako je tudi pri stiku z zunanjim svetom. V DSO-jih po Sloveniji so starostnike navadili na videoklice, da so sploh lahko videli svoje najbližje. Ampak ni ga čez pisma in voščila, napisana na roko, kot smo to počeli včasih. Zato pobuda Mala pozornost za veliko veselje. Da jih v naslednjem prazničnem mesecu presenetimo s pismom.

Vlada poroča o 724 smrtih bolnikov s covidom-19, NIJZ o 437. Zakaj takšna razlika?

13. 11. 2020 14.51

Preverili smo, zakaj se vladni podatki o smrtnih primerih bolezni covid-19 v Sloveniji tako razlikujejo od tistih, ki jih ima Nacionalni inštitut za javno zdravje. Kot so nam pojasnili na NIJZ, so njihovi podatki manj ažurni, saj bolnišnice in domovi za starejše uradne prijave posameznih smrti (gre za daljši obrazec) zaradi razmer in kadrovskih stisk včasih izpolnijo in pošljejo z večdnevno zamudo. Zamuda je tako tudi pri analizi smrtnih primerov – do vključno 11. 11. smo sicer zabeležili daleč največ smrti v starostni skupini nad 85 let (243), en primer, in sicer moškega, pa je bil potrjen tudi v starostni skupini od 35 do 44 let.

V drugem valu okužbe v okoli 85 odstotkih DSO, obeta se podaljšanje ukrepov

11. 11. 2020 09.08

V torek smo v Sloveniji ob 7515 testiranjih potrdili 2217 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo tako kar 29,5 odstotka testiranj. Umrlo je 40 obolelih, kar je največ do zdaj. "Še kdo dvomi, da zaostritve ukrepov niso nujne? Za zdravje ljudi gre," je ob tem dejal minister Gantar. Še posebej zaskrbljujoče so medtem razmere v DSO.

Prihajajo spremembe: na razgovor za delo v DSO napotenih 700 ljudi, prišlo jih je 170

11. 11. 2020 18.35

Razmere v domovih za starejše zaradi covida-19 so težke, niso pa neobvladljive, pravi pristojni minister Janez Cigler Kralj. Še vedno so izziv kadri – delno tudi zaradi dejstva, da so ta dela za brezposelne še vedno nezanimiva. Šesti protikoronski sveženj predvideva nekaj rešitev na to temo, prav tako pa bodo do dodatkov za delo v sivi ali rdeči coni zaposleni odslej upravičeni ne glede na to, ali bo razglašena epidemija ali ne.

Koalicija ustavnega loka predstavlja nabor ukrepov za zajezitev epidemije

10. 11. 2020 15.53

Strokovno-posvetovalna skupina Koalicije ustavnega loka je pripravila predlog ukrepov za učinkovitejše soočanje z epidemijo covida-19. Kot pravijo, vlada pod vodstvom SDS Slovenije ni pripravila na drugi val. "Če sinhronizirano ne delujejo vsi drugi ukrepi, tudi popolna omejitev gibanja (karantena španskega tipa) ne pomaga, saj le povečuje odpor javnosti do zaščitnih ukrepov in zmanjšuje njihovo dolgoročno učinkovitost," sporočajo. In kaj predlagajo?

'Vitamin D ni čudežno zdravilo, je pa močna učinkovina'

07. 11. 2020 16.36

Tablete, kapljice, pršilo ... Oblik vitamina D je na tržišču ogromno in tudi cenovni razpon je različen. Kako izbrati? Kaj svetuje zdravnik, član strokovne skupine, ki je pripravila smernice za uživanje vitamina D, ki ima izjemno pomembno vlogo tudi v boju proti novemu koronavirusu. Kaj pa predoziranje in nezaželeni učinki? V ponudbi imamo tudi živilske izdelke z dodatkom vitamina. Zdravnik pravi, da je strategija bogatenja prehrambnih izdelkov z vitaminom D zaželena.

Omejitve zbiranja in gibanja ostajajo v veljavi, odpirajo se dodatne dejavnosti

05. 11. 2020 07.04

V sredo so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 30 ljudi. Čeprav so se začeli kazati prvi rezultati ukrepov za zajezitev širjenja virusa, je notranji minister Hojs sporočil, da se omejitve glede gibanja in zbiranja podaljšujejo. Je pa vlada sprostila nekatere storitvene dejavnosti, med njimi pedikuro, odpirajo se otroške trgovine ter trgovine s tehničnim blagom in motornimi vozili.

1176 novih okužb: 'Sem mlad, a sem mislil, da bolezni ne bom mogel preboleti doma'

03. 11. 2020 08.49

V ponedeljek so opravili 4587 testov na novi koronavirus in potrdili 1176 okužb. Vladni govorec Jelko Kacin je današnjo novinarsko konferenco začel s spodbudnimi informacijami, da število okužb ne narašča več strmo. A število obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, se še vedno povečuje. Rahljanja ukrepov še ni na vidiku. O svoji izkušnji s covidom-19 je spregovoril tudi v. d. direktorja Splošne bolnišnice Celje dr. Dragan Kovačić.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov

02. 11. 2020 11.28

Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Masko se lahko ob uživanju hrane sname le, če se ob tem ustavimo in ohranjamo razdaljo

30. 10. 2020 13.03

Če je bilo še pred kratkim rečeno, da je "kajenje tako kot prehranjevanje" in torej v obeh primerih lahko snamemo zaščitno masko, se je zdaj v praksi pokazalo, da nas inšpektorji, če jemo na ulici, lahko oglobijo. "Če je lakota tako neizmerna, je bolje iti v park, najti prostor, kjer je človek popolnoma sam, to pojesti in nato takoj ponovno natakniti masko. Tisti trenutek brez maske je lahko sporen trenutek," opozarja Kacin. Tudi na zdravstvenem inšpektoratu pojasnjujejo, da se masko lahko ob uživanju hrane sname le, če se ob tem ustavimo in ohranjamo razdaljo.

Za bliskovito širjenje okužbe najverjetneje kriv prezračevalni sistem

29. 10. 2020 12.33

Za bliskovito širjenje okužb v domu upokojencev v Loki pri Zidanem Mostu, kjer je trenutno okuženih 106 stanovalcev in 35 zaposlenih, je bil najverjetneje kriv prezračevalni sistem. Zato je minister za delo vsa vodstva domov pozval, naj pravočasno izključijo vse prezračevalne sisteme. Namreč, aerosoli, ki so v prostoru, kjer se zadržujejo okužene osebe, se prek prezračevalnih sistemov lahko širijo v druge prostore.

Zgodba 89-letne oskrbovanke DSO, ki je okužbo s koronavirusom uspešno premagala

27. 10. 2020 18.51

89-letna Marija Kavčič, stanovalka Doma Danice Vogrinec v Mariboru, je ena od 34 starostnikov v tem domu, ki so covid-19 uspešno preboleli. Kakšna je njena izkušnja, kakšne so izkušnje negovalke, ki dela v rdeči coni, v kateri so trenutno še štirje stanovalci? Predvsem pa, kakšno nalogo domovi za starejše prevzemajo po tem, ko starostniki okužbo prebolijo? Kako jih vrniti v njihovo prvotno fizično in psihično pripravljenost? Z vsakim dnem ležanja je namreč težje. Rdeče cone pa, če bo vse po sreči, že konec tedna morda ne bodo več potrebovali.

Objavljeno priporočilo zdravnikom, naj zmanjšajo število testiranj

27. 10. 2020 10.03

Trenutno število testiranj presega kapacitete laboratorijev. Dnevno testiramo več kot 6000 oseb, številni pa na rezultate testa čakajo tudi več dni. Svetovalna skupina je zato zdravnikom poslala priporočila, naj nekoliko zmanjšajo število testiranj. Za vse, ki čakate na izvid testa, pa je uporabna informacija, da lahko rezultate poiščete tudi na portalu zVEM in s tem ne obremenjujete že tako obremenjenega zdravstvenega osebja.

Testiranja le še za rizične skupine ter zaposlene v zdravstvu in DSO?

26. 10. 2020 06.13

Testiranje na novi koronavirus bo kmalu nekoliko omejeno, osredotočili se bodo predvsem na osebe, pri katerih se pričakuje težji potek bolezni, je napovedala vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović. V nedeljo smo sicer v Sloveniji ob 3682 opravljenih testih potrdili 1113 novih okužb. V bolnišnicah je 523 bolnikov s covidom-19, 82 na intenzivni negi. Umrlo je sedem ljudi. V veljavo so stopili tudi novi ukrepi za zajezitev širjenja virusa.

1656 novih okužb s koronavirusom, na rdečem seznamu vse regije

23. 10. 2020 06.26

V Sloveniji so v četrtek potrdili 1656 novih okužb s koronavirusom, umrlo je pet oseb. Število bolnikov s covid-19 v bolnišnicah se je povečalo za 69, na intenzivni negi za pet pacientov. Odpustili so 28 bolnikov. Delež pozitivnih testov je znašal 24,55 odstotkov. Odslej je na rdečem seznamu tudi obalno-kraška regija.

Novih 794 okužb: virus vdrl med bolnike na internem oddelku ptujske bolnišnice

20. 10. 2020 09.10

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo v ponedeljek potrjenih 794 novih okužb. Opravljenih je bilo 4326 testov, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih 18,4-odstoten. Medtem je v ptujski bolnišnici prišlo do obsežnejšega vdora novega koronavirusa med bolnike na internem oddelku, število okuženih v Koroškem domu starostnikov pa je vse višje.

Beovićeva: Po ocenah je aktivno okužen en odstotek prebivalcev

19. 10. 2020 10.11

Po podatkih, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje, je bilo v nedeljo pri 2637 opravljenih testih potrjenih 537 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil tako več kot 20-odstoten. NIJZ je sporočil, da je zdaj tudi v Primorsko-notranjski in Goriški regiji 14-dnevna pojavnost okužb v rdečem. Na večerni vladni konferenci je vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović izpostavila, "da ljudje nimamo več dobre možnosti, da bomo prišli do zdravnika, ko ga bomo rabili".

707 novih okužb, 14,4-odstoten delež pozitivnih testov

14. 10. 2020 19.33

V Sloveniji smo v torek zabeležili 707 novih okužb. Opravljena sta bila 4902 testa, tako je delež pozitivnih testov 14,42-odstoten. V bolnišnicah je 210 ljudi, 35 na intenzivni negi. Dve osebi sta umrli. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 202,75. Po besedah vodje intenzivnega oddelka infekcijske klinike Matjaža Jereba je najmlajši bolnik na intenzivnem oddelku star 42 let in nima drugih bolezni.

Koroška v vrhu aktivnih okužb, razmere v zdravstvenih ustanovah se zaostrujejo

13. 10. 2020 15.24

Na Koroškem so v ponedeljek potrdili 14 novih okužb z novim koronavirusom, regija pa je po deležu aktivnih okužb med prebivalstvom v slovenskem vrhu. Znova so okužbe potrdili v domu starejših v Črnečah. Zaostrujejo se razmere v zdravstvenih ustanovah, v Zdravstvenem domu Slovenj Gradec so za ta teden ustavili delovanje zobozdravstvenih ambulant.

Novi koronavirus zašel tudi v šempetrsko bolnišnico

13. 10. 2020 18.59

Strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler je potrdila, da je ena od strokovnih sodelavk v soboto zbolela za covidom-19. Testi pri vseh, ki so bili z njo v tesnem stiku, so potrdili še tri okužbe. Danes so testirali še 60 zaposlenih, rezultate pričakujejo v sredo zjutraj.

Bolnišnice pomanjkanje kadra rešujejo s specializanti, a brez ustrezne pravne podlage

09. 10. 2020 06.00

V Sloveniji vedno hitreje zmanjkuje praznih postelj na oddelkih intenzivne terapije, saj naj bi bila zasedenost že več kot 70-odstotna. Še bolj problematično je pomanjkanje zdravstvenega osebja, zlasti usposobljenih zdravnikov in medicinskih sester za delo na intenzivni terapiji. Bolnišnice si zato sposojajo zdravnike, si pomagajo s premeščanjem spacializantov, na Zdravniški zbornici pa opozarjajo, da brez jasnih pravnih podlag in navodil MZ ni mogoče prerazporejati specializantov.

V sredo 387 novih okužb, epidemiologi postavili prioritete pri kontaktnem sledenju

08. 10. 2020 09.04

V sredo smo ob 3.665 opravljenih testih potrdili 387 novih primerov okužbe, to pomeni 10,56-odstotni delež pozitivnih testov. Direktor UKC Maribor Vojko Flis je povedal, da se jim po skoraj vsakem vikendu pojavljajo nove okužbe med zaposlenimi, ki pa se okužijo zunaj delovnega časa. Tudi v SB Jesenice je okuženih že 27 zaposlenih, zato so prisiljeni zapirati nekatere oddelke. O novih vdorih virusa v njihove ustanove poročajo tudi iz več domov za upokojence. Mario Fafangel z NIJZ je povedal, da bodo zaradi prevelikega števila primerov prioritetno iskali stike okuženih v DSO, šolstvu, zdravstvu in skupnih gospodinjstvih.

Kdaj bo cepivo proti novemu koronavirusu dostopno širši populaciji?

07. 10. 2020 19.17

Evropska agencija za zdravila je začela pospešeno preverjati že drugo potencialno cepivo proti covid-19, ki ga razvijata ameriški Pfizer in nemški Biontech. Optimisti, med katere sodijo tudi slovenski znanstveniki, napovedujejo, da bi cepivo lahko dobili že konec leta. Pri proizvodnji pomembno vlogo igra tudi slovensko podjetje, saj izdeluje proizvodno linijo za Pfeizer.

Nove okužbe s koronavirusom tudi v domovih za starejše

07. 10. 2020 14.17

Ob povečanju okužb z novim koronavirusom so nove okužbe zaznali tudi med varovanci in zaposlenimi v domovih za starejše. V Centru za starejše Murska Sobota so tako v torek potrdili nove okužbe pri treh stanovalcih in dveh zaposlenih. V Domu Petra Uzarja Tržič in Domu za varstvo odraslih Velenje pa so zaznali po eno okužbo med zaposlenimi. Direktor klinike Golnik Aleš Rozman je domove starejših pozval, naj pripravijo lastne rdeče cone, saj starostnikov morda ne bo več mogoče preventivno sprejemati v bolnišnice.

V ponedeljek 189 primerov, v jeseniški bolnišnici okuženih 26 zaposlenih

06. 10. 2020 14.26

V zadnjih 24 urah so v Sloveniji potrdili 189 novih primerov ob opravljenih 2509 testih. Hospitaliziranih je 111 ljudi, na intenzivni enoti 20. Umrli so trije ljudje, dva sta bila oskrbovanca Doma starejših Rakičan. V tem domu je na novo pozitiven še en zaposlen, skupno torej 15 stanovalcev in devet zaposlenih. Največji delež aktivno okuženih glede na število prebivalcev je še naprej v Črni na Koroškem, sledijo pa Mežica, Vitanje in Zreče.

Bešič Loredan: Covid-19 je razgrnil vse težave slovenskega zdravstvenega sistema

06. 10. 2020 08.24

Jeseniška bolnišnica je morala zaradi kadrovske stiske zapreti tri oddelke – na bolniški je namreč 19 zaposlenih, ki so okuženi s covidom-19, v karanteni in izolaciji pa še devet, skupno torej 28 zaposlenih. Odpovedali so vse nenujne posege, ogrožena je tudi dejavnost dialize. V oddaji 24UR ZVEČER sta bila soočena kirurg Daniel Bešič Loredan, ki opozarja, da ni bilo storjenega dovolj za pripravo na drugi val, in zdravstveni minister Tomaž Gantar.

V četrtek rekordnih 238 okužb. NIJZ: Številka ni ugodna, ni pa alarmantna

02. 10. 2020 09.29

V četrtek smo opravili 3281 testiranj in potrdili 238 okužb z novim koronavirusom, kar je nov dnevni rekord. Osem ljudi so odpustili iz bolnišnice, dve osebi sta umrli. 86 oseb je hospitaliziranih. 15 jih je na intenzivni negi, od tega devet na respiratorjih. Na NIJZ pravijo, da so okužbe razpršene po celi Sloveniji, širijo pa se lokalno. Podatek, ki je zaskrbljujoč, je delež pozitivnih testov na dnevni ravni, ki znaša 7,25 odstotka, pa opozarja Kacin.