dvig denarja

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Višje plače, višje cene vrtcev?

11. 01. 2023 17.42

Vsaj malo pa so prisluhnili dolgoletnim željam pomočnic vzgojiteljic, da njihova plača ne bo sramotna za delo, ki ga opravljajo. Ministrstvo je ponudilo dvig plač za štiri plačne razrede, za tri v januarju, še za enega spomladi. A za plače zaposlenih v posameznem javnem zavodu so v resnici odgovorne občine, ki se zdaj sprašujejo, od kod bodo denar zanje jemale. Številne župane zato že skrbi, da bodo morali zvišati cene vrtcev.

Mesec napovedal dvig subvencije, nadzor in bolj kakovostno hrano za študente

11. 01. 2023 10.47

Zaradi povišanja doplačila za študentske bone in hkratnega zvišanja maksimalne cene obroka, ki sta študentsko prehrano podražila tako za državo kot študente, se je minister za delo Luka Mesec sestal s predsednico Študentske organizacije Slovenije Marike Grubar. Dogovorila sta se za dodaten dvig subvencije, bolj dosleden nadzor in bolj kakovostno ponudbo prehrane.

Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer?

09. 01. 2023 18.47

Če je bilo pred leti pametno vzeti kredit s spremenljivo obrestno mero, ker je bil obrok vsakih nekaj mesecev nižji, je zaradi boja proti inflaciji zdaj drugače. Evropska centralna banka je dvignila obrestno mero za 2,5 odstotka. Mnogi, ki so se za spremenljivo obrestno mero odločili zaradi višine kredita, ki so ga dobili, pa odločitev obžalujejo. Kreditno pogodbo je podpisal Luka Vostinić, ki je višji kredit potreboval zaradi prenove stanovanja: "Če bi vzel fiksno obrestno mero, bi dobil 25 tisoč evrov manj." Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer, je kje varovalka in kaj storiti, če je kar naenkrat treba plačevati po več deset evrov več na mesec?

'Dvig normativa bi pustil hujše posledice kot reševanje Tama in Adrie'

07. 01. 2023 13.31

V sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum so se odzvali na ocene ekonomista prof. Maksa Tajnikarja v zvezi z odgovornostjo za nastale razmere v osnovnem zdravstvu. Tajnikar meni, da gre odgovornost za katastrofalne razmere v zdravstvu pripisati ministrstvu za zdravje, problem pa naj bi nastal leta 2019, ko je takratni minister pristal, da se število dodeljenih pacientov na zdravnika zniža na 1400. "Dokler normativa ne dvignemo na 1700, ne bomo ničesar storili," je povedal.

Kakšne so prve izkušnje Hrvatov s prevzemom evra in vstopom v schengen?

02. 01. 2023 20.23

Kaj vstop Hrvaške v Evropo brez meja in njihov prevzem evra pomeni za Slovence? Kako je prvi delovni dan z vsemi novostmi videti na Hrvaškem? Tam so se začele zimske počitnice, veliko Hrvatov se tako odpravlja v Slovenijo ali skozi njo na smučanje. Kako se to pozna pri prehajanju mejnih točk? In kako poteka poslovanje z evri?

Na Hrvaškem menjava kun v evre brez provizije, a po največ sto kosov

27. 12. 2022 11.06

Banke na Hrvaškem bodo po uvedbi evra kot uradne valute brez provizije menjale po največ sto kosov bankovcev in sto kosov kovancev za kuno, za večje količine pa bodo zaračunale provizijo ali ne, odvisno od poslovne politike posamezne banke, je za hrvaško nacionalno televizijo HRT povedala direktorica Hrvaškega združenja bank Tamara Perko.

Zasuk v kranjskogorskem turizmu? Nova županja ga ne namerava uničiti

26. 12. 2022 14.17

V Kranjski Gori pri delu domačinov že nekaj časa raste nezadovoljstvo zaradi trum obiskovalcev, ki se ob turističnih vrhuncih množično zgrnejo v ta košček Slovenije in povzročijo prometni kolaps, omejitve gibanja med epidemijo covida-19 pa so z naraščanjem števila začasnih prebivalcev razprtije še poglobile. Na lokalnih volitvah je večina tistih s stalnim prebivališčem v občini jasno povedala, da si želijo spremembo, saj v županski bitki niso podprli dolgoletnega direktorja Turizma Kranjska Gora Blaža Vebra, pač pa njegovo protikandidatko Herniko Zupan, ki prihaja iz lokalnega gospodarstva.

Dan pred zdravniki bodo 'stavkali' pacienti: Nevzdržna situacija

21. 12. 2022 18.02

Potem ko je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides enodnevno opozorilno stavko napovedal za 11. januar, bodo zdaj "stavkali" še pacienti. Iniciativa Glas ljudstva to stavko napoveduje za dan pred zdravniško.

Gospodarska združenja enotna: rešitev je v omejitvi zgornje meje cene elektrike

16. 12. 2022 06.11

Poslanci bodo potrjevali vladni predlog zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki med drugim predvideva subvencioniranje cene elektrike in plina. Gospodarska združenja so si enotna, da je zakon obetal veliko, a pogoji, ob katerih je bil ustvarjen, ne veljajo več. Res bo prinesel subvencije za cene energentov, a tudi subvencionirana cena bo še vedno tudi do petkrat višja, kot jo plačujejo konkurenti v tujini, opozarjajo v gospodarstvu, kjer si želijo zgornjo mejo cene elektrike.

Neuspešna pogajanja med Fidesom in vladno stranjo

29. 11. 2022 07.10

Vladna stran in reprezentativni sindikati zdravnikov in zobozdravnikov niso sklenili dogovora, je po koncu pogajalske seje dejal vodja pogajalske skupine Fidesa Gregor Zemljič. Kot je dodal, so pogajanja s tem zaključena. O nadaljnjih aktivnostih bo v kratkem odločalo vodstvo sindikata. Zemljič možnosti stavke ni izključil, so pa Bešiča Loredana obtožili, da naj bi v telefonskem pogovoru od podpredsednika zdravniškega sindikata Fides Gregorja Zemljiča zahteval podpis sporazuma z vlado.

Referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini ne bo

25. 11. 2022 06.29

Posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, ne bo. Tako je odločil DZ, in sicer je proti glasovalo 46 poslancev, za jih je bilo le 22. Z zavrnitvijo predloga se je sicer sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo bodo poslanci opravili na izredni seji.

Fajonova na zagovor pred poslanci v četrtek, Bobnarjeva prihodnji ponedeljek

07. 11. 2022 17.13

Poslanci se bodo ta teden sestali na izredni seji, na kateri bodo med drugim obravnavali interpelaciji zunanje ministrice Tanje Fajon in notranje ministrice Tatjane Bobnar. Prva se bo v DZ zagovarjala v četrtek, v petek bodo poslanci nadaljevali sejo z obravnavo več zakonskih predlogov, v ponedeljek pa se bo v parlamentu zagovarjala še Bobnarjeva.

Fed četrtič zapored dvignil obrestno mero za 0,75 odstotne točke

02. 11. 2022 19.14

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) je glavno obrestno mero četrtič zapored dvignil za 0,75 odstotne točke. Trgi so dvig pričakovali, Fed pa ob vztrajno visoki inflaciji nadaljuje najostrejšo dinamiko zaostrovanja denarne politike po 80. letih minulega stoletja. Obrestna mera, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, je tako zdaj na ravni od 3,75 do 4,00 odstotka, kar je največ po januarju 2008.

Zaposleni v Tušu na protestnem shodu zahtevali višje plače

28. 10. 2022 10.46

Okrog 100 zaposlenih v trgovskem podjetju Tuš se je zbralo na protestnem shodu v Celju. Kot je povedala predsednica Sindikata Tuš Mirjana Janjić, zahtevajo dvig osnovne plače za prodajalke in skladiščnike, ki ne sme biti nižja od zakonsko določene minimalne plače. S tem pa se bodo dvignili tudi dodatki, ki se izplačujejo od osnovne plače. V Tušu odgovarjajo, da so vse zahteve sindikata že predmet pogajanj za novo kolektivno pogodbo dejavnosti trgovine: "Pogovori v okviru pogajanj med sindikati in delodajalci so po naši oceni korektni. Dogovor, ki bo dosežen na ravni dejavnosti trgovine, bomo spoštovali tudi v Tušu."

Pokojnine z novembrom višje za 4,5 odstotka, zamejene tudi oskrbnine

27. 10. 2022 06.55

Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra. "Upokojenci bodo dobili že letos, torej ne februarja prihodnje leto, predčasno usklajeno pokojnino. Ta se bo povečala za štiri odstotke in pol, kar je točno toliko, kot so se povečale plače v javnem sektorju," je na novinarski konferenci pojansnil minister za delo Luka Mesec. Sredstva za predčasno uskladitev pokojnin iz proračuna, ne iz pokojninske blagajne. Tudi dvig oskrbnin je vlada omejil na 4,5 odstotka, domovom za starejše pa nameravajo pomagati tudi pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.

Vlada bo odločala o redni uskladitvi pokojnin in dvigu minimalne plače

24. 10. 2022 12.35

Premier Robert Golob je na prvi dan redne seje DZ dejal, da bo vlada v četrtek obravnavala predlog, po katerem se bodo pokojnine redno uskladile za 4,5 odstotka. Predlog je po njegovih besedah že v vladnem postopku. Poleg tega je napovedal, da bodo na Ekonomsko-socialni svet posredovali predlog, da se za tak odstotek zviša tudi minimalna plača.

Lažni policisti starejše oškodovance odpeljejo na banko in jim vzamejo denar

14. 10. 2022 13.28

Goljufi so vedno bolj iznajdljivi. Zdaj se predstavljajo že kot policisti in kriminalisti, ki preverjajo pristnost bankovcev. Denar morajo oškodovanci dvigniti in jim ga izročiti, a na koncu ostanejo brez njega.

'Skupaj s sindikati bomo iskali rešitve'

05. 10. 2022 07.25

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je dejala, da v 57. plačnem razredu ni podtaknjenca in da je vlada bila zelo transparentna glede tega o čem se pogaja s sindikati. Sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlada so namreč nadaljevali pogajanja. Vsebinskega napredka niso dosegli, še pred nadaljevanjem pogajanj pa bo vlada sindikatom poslala še izhodišča za plačno skupino E1, torej zdravnike in zobozdravnike. Najprej pa jih bodo predstavili zdravniškemu sindikatu Fides na pogajanjih, predvidenih za petek.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi

27. 09. 2022 06.00

Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

'Smo v času dražjih kreditov in visokih cen nepremičnin'

26. 09. 2022 18.56

Dvig obrestnih mer, s tem pa dražji krediti in napovedi o podražitvah vsega v naslednjih nekaj mesecih, je poskrbel, da se močno pregret nepremičninski trg vendarle ohlaja. A kaj to pomeni? Še vedno se gradi, predvsem v prestolnici, stanovanja, ki so nedostopna povprečni družini. In cene teh dražjih stanovanj ne bodo padle toliko, da bi postala dostopna. Dokler bo na trgu tako malo novih gradenj, že od začetka namenjenih družinam, ne moremo pričakovati, da bo cena novogradenj v Ljubljani padla pod 4000 evrov za kvadratni meter. Kaj vendarle prinaša ohlajanje trga, ki ob tem prinaša tudi dražje kredite?

Ponekod na Hrvaškem izredne razmere: 'Če ni nujno, ne odhajajte v dolino Kolpe'

16. 09. 2022 13.00

Z obilnim deževjem se spopadajo tudi naši južni sosedje. Na območju naselij Čedanj in Planica v mestni občini Delnice je hrvaška agencija za vode razglasila izredne razmere na vodnih objektih, ki so v pristojnosti in nadzoru agencije. Ljudem svetujejo, naj ne odhajajo v dolino Kolpe. S poplavljanjem grozi tudi reka Sava. Močne padavine na Hrvaškem pričakujejo vse do nedelje.

IMF pošilja tri milijarde, sledijo privatizacija, višji davki

01. 09. 2022 20.31

Šrilanka je z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) dosegla predhodni dogovor o posojilu v višini približno tri milijarde evrov. Sporazum je sicer odvisen tudi od tega, ali bodo šrilanške oblasti sledile predhodno dogovorjenim ukrepom. "Ta dogovor je le začetek dolge poti, ki je pred Šrilanko, da izide iz krize," je novinarjem v Colombu povedal visoki uradnik IMF Peter Breuer.

'Ni važno digitalno opismeniti starejše. Važni so biznis in dobri zaslužki'

19. 08. 2022 12.42

Starejši od 55 let se prijavljajo na brezplačne tečaje za izboljšanje digitalnih kompetenc, pri tem pa se poleg pomanjkanja prostih mest soočajo še z drugimi težavami. Med drugim naj bi izvajalec Smart NARIS peturni tečaj izvedel v enem dnevu, starostnikom, ki se tako dolgo težko koncentrirajo, pa bodo nudili le 10-minutni odmor. Če na tečaj ne bodo mogli priti in tega ne bodo sporočili najmanj pet dni prej, pa naj bi morali plačati več kot 150 evrov "kazni". Da so pri omenjenem izvajalcu zaznali nepravilnosti, pravijo tudi na službi za digitalno preobrazbo in dodajajo, da v primeru ugotovitev kršitve pogodbe lahko pride tudi do odstopa sodelovanja.

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'

04. 08. 2022 11.24

Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

Z avgustom v NLB in Novi KBM konec zaračunavanja ležarine

22. 07. 2022 12.28

NLB in Nova KBM bosta s 1. avgustom ukinili ležarine nadomestila za visoka stanja na računih pravnih in fizičnih oseb. Ukinitev ležarine so napovedali tudi v nekaterih drugih bankah.

Vlada sindikatom predlagala štiriodstoten dvig vrednosti plačnih razredov

18. 07. 2022 06.32

Vladna stran je na seji pogajalske skupine sindikatom javnega sektorja predlagala dvig vrednosti plačnih razredov v višini štirih odstotkov s septembrskimi plačami. Od svojega predloga ne nameravajo odstopiti. Sindikati, ki vladi predlagajo dvig v višini 12 odstotkov, bodo do prihodnjega sestanka skupine predlog preučili. V primeru sprejetja vladnega predloga bo dvig vrednosti plačnih razredov državni proračun v letošnjem letu obremenil za 58 milijonov evrov.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'

09. 07. 2022 07.00

Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Koliko denarja potrebujemo za gradnjo lastne hiše ali nakup stanovanja?

08. 07. 2022 17.08

Dvig cen energentov in prekinitev dobavnih poti dvigujeta tudi cene surovin in materialov. Posledično je gradnja hiš zato veliko dražja, prav tako v nebo rastejo cene vseh nepremičnin. Če je bila v 90. letih izgradnja hiše nekaj normalnega, je danes to s povprečno plačo, brez kredita ali celo z njim skorajda nemogoče. Če pogledamo ceno stanovanja v Ljubljani, ki je danes na kvadratni meter torej malo manj kot 3.400 evrov, bi bilo v 90. letih to okrog 400 do 500 evrov na kvadratni meter. Koliko bi torej potrebovali na bančnem računu, da bi lahko danes začeli graditi hišo, in za koliko se je le v enem letu povišala cena stanovanja v Ljubljani?

Sindikat zahteva dvig nadomestila za prehrano med delom

29. 06. 2022 19.00

S tem petkom se zvišuje nadomestilo za potne stroške. In že je tukaj nova zahteva sindikatov: cene hrane gredo navzgor, zgolj kruh se je v zadnjem letu podražil za dobro petino, cene malic dvigujejo tudi gostinci, zato se mora povišati tudi nadomestilo za prehrano med delom. In sicer, s trenutnih 6,12 evra na slabih osem evrov, zahtevajo sindikati.