dvig denarja

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Koalicija in opozicija na različnih bregovih glede dviga proračunske porabe
23. 11. 2021 14.28
Poslanci koalicije in večjega dela opozicije so bili razdeljeni glede predloga vlade o 670-milijonskem povišanju zgornje meje izdatkov državnega proračuna v letošnjem letu. Koalicija je izpostavila predvsem potrebo po nadaljnjem financiranju protikoronskih ukrepov, opozicija pa je bila jasna, da bi morala vlada pripraviti rebalans proračuna.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00
Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Šircelj: Proračuna za prihodnji dve leti sta investicijsko usmerjena
16. 11. 2021 15.18
DZ je začel obravnavo predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti. Finančni minister Andrej Šircelj je ob njuni predstavitvi izpostavil investicije, ki jih bo prihodnje leto za dobro tretjino več kot letos in tudi leta 2023 bodo ostale na podobni ravni. Taka rast bo mogoča predvsem zaradi večjega črpanja evropskih sredstev. V opoziciji so do predloga proračunov pričakovano kritični. Opozarjajo predvsem na visoko rast odhodkov v volilnem letu 2022, ki da bo vodila v trajno poslabšanje stanja slovenskih javnih financ.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja
13. 11. 2021 12.43
Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Spremembe proračuna za leto 2022: 'Tiste, ki prihajajo za vami, bo zelo bolela glava'
13. 11. 2021 13.37
Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2022, s katerim se odhodki zvišujejo na skoraj 14 milijard evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih jih je odbor podprl pet. V LMŠ in SAB so predlog označili za nevzdržnega z vidika javnih financv Levici in SD pravijo, da so načrti nerealistični. V SDS pa nasprotno menijo, da je investicijsko naravnan, razvojen in socialen. Državni zbor bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2022 in 2023 potrjeval prihodnji teden.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora
12. 11. 2021 10.47
Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?
30. 10. 2021 07.00
Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.

Podgoršek o podražitvi hrane: Iščemo rešitve za zajezitev naraščanja cen
18. 10. 2021 19.26
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je dan pred napovedanim obiskom vlade v Obalno-kraški regiji obiskal pršutarno Lokev s Krasa. Z direktorjem družbe Celjske mesnine Izidorjem Krivcem se je pogovarjal o trenutnih aktualnih vprašanjih, predvsem o tem, kako potrošnikom zagotoviti čim nižje podražitve hrane v prihodnje. Predvsem zaradi dviga cen energentov in tudi surovin se namreč dvigu cen mesa in mesnih izdelkov ne bo mogoče izogniti.

Ameriški boj na požiralniku denarja
02. 10. 2021 14.47
Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Bi mladi lahko prišli do lastne hiše za le 50 tisočakov – in kaj o tem menijo župani?
21. 09. 2021 06.00
Kako pereča je stanovanjska problematika (mladih) v Sloveniji, kaže tudi odziv na projekt, ki so ga pripravili na Inštitutu BTTV. Njihova ideja zajema naselje s 50 montažnimi hišami v velikosti od 65 kvadratnih metrov, ki jih bodo lahko kupile mlade družine po ceni približno 50.000 evrov za hišo. Pa je to sploh izvedljivo? Župane občin, kjer je povpraševanje po stanovanjih še posebej visoko, smo prosili za mnenje – ta pa so precej različna. Medtem ko v Ljubljani pravijo, da takšen projekt "ni sprejemljiv", so v Domžalah avtorje ideje povabili na razgovor, da jim jo tudi osebno predstavijo.

Demokratski ples po taktih drugega Joeja
18. 09. 2021 15.18
Joe Biden je morda vrhovni poveljnik daleč najmočnejše vojske na svetu in vedno le nekaj korakov stran od kovčka, s katerim lahko sproži jedrski zaton. Toda politično najmočnejši Američan je Joe Manchin, ki še pred letom dni ni posebej izstopal. Senator iz zakotne Zahodne Virginije drži v šahu Belo hišo in ves kongres.

Skrivnostnost, uspehi, škandali: kdo je Olaf Scholz – 'Scholzomat'?
12. 09. 2021 10.13
Olaf Scholz je aktualni nemški finančni minister, ki ni znan po velikih in odmevnih izjavah. A politiku nemških socialdemokratov (SPD) se nasmiha kanclerski stolček, čeprav mu kritiki očitajo, da je tako redkobeseden, da se včasih zdi, kot da mu je vse odveč. Zaradi tehnične, birokratske govorice, se ga je oprijel celo vzdevek Scholzomat. A njegovim podpornikom je všeč, da deluje premišljeno, mirno, skoraj brez strasti. Tako za podpornike kot nasprotnike pa pravzaprav ostaja precejšnje vprašanje, kdo Olaf Scholz sploh je.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Zastoji, stenice in fekalije: cena ne odraža kakovosti
31. 08. 2021 12.37
Nocoj v oddaji Preverjeno o letošnjem dopustu, ki je bil za mnoge še bolj stresen kot prejšnja leta. Cene prenočitev so zaradi velikega povpraševanja naraščale iz tedna v teden in nekateri so celo poročali, da so tik pred prihodom ostali brez rezervacije, ker je nekdo drug za namestitev ponudil več denarja.

Virus osvobaja ameriško delavsko dno
31. 07. 2021 17.17
Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen
14. 07. 2021 17.27
Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22
Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Sindikati: Davčne spremembe kot trojanski konj
20. 05. 2021 15.25
Sindikati v davčnih spremembah, ki naj bi z zvišanjem splošne olajšave pri dohodnini prinesle višje neto plače za vse, vidijo trojanskega konja. Povzročile bodo za skoraj milijardo evrov izpada prihodkov v proračunu, in ker vlada ne pove, kako bi ta izpad nadomestila, se bojijo zmanjšanja socialnih pravic. Na koncu bo delavec plačal več, opozarjajo.

Načrt za okrevanje in odpornost predvideva koriščenje 1,8 milijarde evrov nepovratnih sredstev
28. 04. 2021 20.16
Vlada je sprejela nacionalni načrt za okrevanje in odpornost, v katerem so reforme in reformni cilji ter nanje vezani ukrepi in naložbe za obdobje do 2026. Načrt bo podlaga za črpanje sredstev iz 750 milijard evrov vrednega sklada za okrevanje EU po koronski krizi. Za slovenske ukrepe je predvidena poraba 2,47 milijarde evrov.

Šolsko ministrstvo osnovnim šolam ne bo odmerilo denarja za izvedbo dodatnih športnih dejavnosti
24. 03. 2021 20.42
Doslej so lahko šole dobile denar za vsaj eno uro športne vzgoje več na teden za učence prve triade. Medtem pa so osnovnošolski ravnatelji na nogah, saj da je epidemija precej poslabšala gibalne sposobnosti otrok. Gibalna učinkovitost je upadla za več kot 13 odstotkov, prav tako so zabeležili 20-odstotni dvig deleža debelih otrok v zgolj enem letu. Ministrstvo odgovarja: "Denar bomo namenili za poletne športne dejavnosti. Še več. Ta znesek naj bi celo precej zvišali."

Nikar ne storite tega, če želite zaslužiti!
22. 02. 2021 00.15
Predčasno ne prekinjajte naložbenih polic, dolgoročno ne varčujte na banki in ne vlagajte v slovenske delniške sklade preko zavarovalnic. Te odločitve vašo denarnico najbolj kaznujejo. Preberite, katere najhujše napake delajo varčevalci in po nepotrebnem stalno izgubljajo svoj denar.

Rudarjenje bitcoinov v enem letu porabi več elektrike kot Argentina
10. 02. 2021 17.48
Glede na analizo Univerze v Cambridgeu rudarjenje bitcoina letno porabi več električne energije kot celotna Argentina. Rudarjenje kriptovalute je med uporabniki zelo zaželeno, a vključuje težke računalniške izračune za preverjanje transakcij, posledično pa porabi ogromno energije.

Odbor DZ prek predloga zakona o demografskem skladu
10. 02. 2021 13.25
Odbor DZ za finance je v drugi obravnavi sprejel vrsto dopolnil k predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu, predvsem na podlagi opozoril zakonodajno-pravne službe DZ. Opozicija je po neuspešnem predlogu, da se o zakonu opravi javna predstavitev mnenj, sejo obstruirala.

Subvencioniranje minimalne plače bo veljalo za vse
02. 02. 2021 07.09
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v predlogu osmega protikoronskega zakona ohranil subvencioniranje dviga minimalne plače vsem delodajalcem, kot je predlagala vlada. V opoziciji so nasprotno menili, da bi marsikateri delodajalec dvig minimalne plače zmogel sam. Odbor je omogočil tudi objavo razpisa za vpis na fakultete.

Slovenija ratificirala pravno podlago za financiranje okrevanja EU
28. 01. 2021 16.01
Vlada je izdala uredbo o ratifikaciji sklepa Sveta EU o sistemu lastnih sredstev EU. Gre za pravno podlago, ki bo omogočila financiranje okrevanja Unije po pandemiji oz. delovanje instrumenta za okrevanje, iz katerega bo Sloveniji na voljo do 5,2 milijarde evrov sredstev.

Največje napake, ki se jim morate izogniti, če želite zaslužiti
25. 01. 2021 00.15
Ne sklepajte naložbenih polic s slovenskimi skladi. Ta odločitev je ena najdražjih, opozarjajo v Finančni hiši. Katerim najhujšim napakam se še izogniti? Preberite.

Gostinci na robu prepada. Želijo si države, ki bi ji lahko zaupali
25. 12. 2020 07.00
Prvi val epidemije koronavirusne bolezni smo še preživeli, drugi pa nas je že pošteno dotolkel, pravijo gostinci. Če so do zdaj še nekako shajali, nekateri so tudi izkoristili pomoč države, pa bodo iz trenutne krize težko izšli. Nekateri so morali prodati inventar, da so lahko izplačali plače, večinoma so si za poplačilo stroškov izposodili od prijateljev in družin. Pravijo, da so določeni ukrepi in tudi pomoč, ki jih država sprejema, popolnoma nesprejemljivi. Duševne stiske se povečujejo, izhod iz krize pa bo vse prej kot rožnat.

V PKP7 nov potaknjenec? Vlada ukinja Sklad za nevladne organizacije
19. 12. 2020 21.37
Vlada je v soboto sprejela načrt za PKP7, ki poleg dodatne pomoči za gospodarstvo prinaša tudi krizne dodatke najbolj ranljivim skupinam. A kot opozarjajo iz krovne mreže slovenskih nevladnih organizacij (CNVOS), je vlada v tokratni PKP7 podtaknila še ukinitev Sklada za nevladne organizacije. Vlada je sicer za pol odstotka dvignila dohodninske donacije, a brez sklada za NVO bodo številne organizacije in zavodi ostali brez vseh sredstev. "Sklad ukinja brez napovedi, razprave, argumentov," še pravijo.