e-oskrba

'Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec'

11. 08. 2022 12.18

89-letna Ida Svistunova zre skozi okno svojega razdejanega stanovanja v Slavjansku na vzhodu Ukrajine. Je ena izmed le štirih stanovalcev, ki so še ostali v njenem bloku sredi mesta, ki je pred začetkom konflikta nudilo dom več kot 100.000 ljudem. Zdaj jih je tam le še petina, srditi boji med ukrajinsko in rusko stranjo so infrastrukturo popolnoma uničili, prebivalci vodo lahko črpajo le iz vodnjakov. Toda kaj bo z njimi, ko bodo kmalu zmrznile še te cevi? "Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec," pravi.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

08. 04. 2022 07.28

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Energetska kriza na Kosovu vpliva tudi na Evropo, prekinjajo oskrbo za prebivalce

29. 12. 2021 19.39

Evropsko združenje sistemskih operaterjev elektroenergetskega omrežja (ENTSO-E) opozarja, da bi lahko veliko povpraševanje po električni energiji na Kosovu ogrozilo oskrbo Evrope z elektriko, ker ta država zaradi pomanjkanja energije to uvaža v veliki meri, kar na tržišču ni bilo načrtovano. Zaradi krize v domači proizvodnji na Kosovu uvajajo prekinitve oskrbe, prebivalci bodo dvakrat na dan za dve uri ostali brez elektrike. Razmere so tako slabe, da je vlada premierja Albina Kurtija razglasila 60-dnevne "energetske izredne razmere".

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek

09. 12. 2021 13.33

DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Direktor UKC Ljubljana: Bližamo se robu zmogljivosti

03. 11. 2021 13.43

V bolnišnicah se razmere zaostrujejo. Trenutno je v Sloveniji hospitaliziranih 670 bolnikov, intenzivno terapijo pa potrebuje 159 pacientov. Direktor UKC Ljubljana Jože Golobič je posvaril, da je največja slovenska bolnišnica na robu zmogljivosti. Ob tem opozarjajo, da bodo pritiski na klinični center v prihodnjih dneh najverjetneje še narasli. Bolj kot bolniških postelj jim še vedno primanjkuje kadra.

'V zakonu o dolgotrajni oskrbi ni niti ene dobre rešitve'

26. 10. 2021 19.40

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi je, brez opozicije, prestal prvo parlamentarno sito. To pomeni, da je primeren za obravnavo, med katero pa ga, če bodo pristojni držali svojo besedo, očitno čaka še veliko sprememb, saj so stroka, nevladne organizacije in sindikati do predloga zelo kritični. V njem ni niti ene dobre rešitve, je ostra Biserka Marolt Meden iz združenja Srebrna nit.

Andrijanič: Potrebujemo centralno telo, ki bo koordiniralo vse aktivnosti na področju digitalizacije

17. 07. 2021 07.00

Vlada je dobila novega člana, ministra brez listnice Marka Borisa Andrijaniča, zadolženega za digitalno preobrazbo države. S pomočjo denarja, ki ga bo Slovenija dobila v okviru načrta za okrevanje, naj bi poskrbel za to, da bomo državljani večino poslovanja z državo opravili v elektronski obliki. Poslovanje naj bi bilo tako enostavnejše. Ali bo uredil tudi sedanjo zmedo na tem področju, ko imamo pravo poplavo digitalnih potrdil in aplikacij?

Stroški dolgotrajne oskrbe v letu 2025 okoli 744 milijonov evrov

18. 06. 2021 17.30

Sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi je nujen za celovito in sistematično ureditev področja, je poudaril minister za zdravje Janez Poklukar. Prebivalstvo se namreč hitro stara in do leta 2025 bo upravičencev do dolgotrajne oskrbe skoraj 70.000. Stroški storitev so za to leto ocenjeni na 744 milijonov evrov, 222 milijonov bi prispeval nov prispevek.

Svetnike pozivajo k odstopu: Občina se je postavila v bran zasebnemu podjetju in ne svojim občanom

05. 03. 2021 09.30

"Bilo bi korektno, da odstopijo vsi svetniki, ki so glasovali za sklep o novinarki Mojci Dumančič," pravijo v civilni iniciativi Danes. "Žal so sprejeti sklepi občinskega sveta le vrhunec dlje trajajoče kampanje, katere cilj je diskreditacija in utišanje vseh, ki izpostavljajo težave s podjetjem Salonit Anhovo," še dodajajo.

Kdaj na banko, kako je z menjavo pnevmatik, ali moram zapreti vrtnarijo ...?

23. 10. 2020 10.12

Po vnovičnem porastu dnevnega števila ugotovljenih okužb, se je vlada spet – podobno kot spomladi – odločila za delno zaprtje države. Že z današnjim dnem so vrata povsod zaprli gostinski lokali, z jutrišnjim dnem pa v veljavo stopajo še nove zapore: z nekaterimi izjemami se zapirajo tudi hoteli in vrtci. Trgovski centri ostajajo odprti, obratovali pa bodo v omejenem obsegu in s prilagojenim delovnim časom. Med izjeme, ki bodo blago in storitve še naprej lahko ponujale, spadajo na primer trgovine, ki v večji meri ponujajo živila, kmetijske trgovine, prodajalne s hrano za male živali, drogerije, lekarne, drevesnice, vrtnarije ...

Poleg jajčkomata tudi samopostrežna stojnica, ki temelji na zaupanju

20. 09. 2020 15.09

Vsi se zavedamo, da je sezonska lokalna hrana najbolj zdrava, a kljub vsemu pogosto še vedno preveč gledamo le na ceno. A s kupovanjem lokalnih pridelkov ne pomagamo le slovenskemu kmetu, ampak tudi okolju, saj dolge transportne poti nanj negativno vplivajo. Lokalna pridelava je sicer v času koronakrize dobila nov zagon, kupce pa na različne načine privabljajo tudi kmetje sami.

Svetovni dan fizioterapije: ko te covid-19 'odreže' celo od gibanja

12. 09. 2020 11.51

Epidemija koronavirusne bolezni je zaznamovala tudi dostopnost do fizioterapije. Slovenija je sicer že v 'normalnih' razmerah z 61 fizioterapevti na 100.000 prebivalcev na samem repu držav EU. Število čakajočih na primarno obravnavo se povečuje, povprečna čakalna doba pa znaša 140 dni. Tudi zato so se v Združenju fizioterapevtov Slovenije ob letošnjem svetovnem dnevu fizioterapije odločili za predstavitev nekaterih sodobnih pristopov k obravnavi bolnikov: eden od teh je fizioterapija na daljavo. V mariborskem zdravstvenem domu jo poskusno že ponujajo, zanimanje pa je veliko.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Šestan: Nedavne dobave zaščitne opreme le za pokrivanje rednih potreb

04. 04. 2020 16.06

Tudi po dobavah zaščitne opreme v minulih dneh stanje ni bistveno boljše, je ocenil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. "Gre za pokrivanje rednih potreb, zalog si še ne moremo ustvarjati," je poudaril. Interesenti, kot so podjetja, zaščitne opreme tako še ne bodo mogli prejeti.

Tudi zadnja ura delovanja trgovin bo namenjena le ranljivim skupinam

03. 04. 2020 13.54

Pozivi k podaljšanju nakupovalnega časa za ranljive skupine so obrodili sadove. Tudi zadnja ura delovanja trgovin bo tako namenjena le ranljivim skupinam, kot so invalidi, upokojenci in nosečnice, je sklenila vlada, ki je dopolnila odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. S soboto bo tako ranljivim skupinam namenjen dodaten čas, poleg že sedaj veljavnega med 8. in 10. uro.

Zdrave varovance iz ljutomerskega doma selijo v Bioterme Mala Nedelja

02. 04. 2020 08.00

Bioterme Mala Nedelja bodo prevzele zdrave varovance iz ljutomerskega doma starejših. Da z zdravilišči potekajo dogovori o selitvah neokuženih varovancev, je potrdil tudi zdravstveni minister Gantar. Predsednik komisije za medicinsko etiko in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč pa meni, da bi morali domove za starostnike še bolj zapreti, odločitev o domači oskrbi pa je po njegovem odvisna od posamezne družine.

Po svetu narašča število okuženih, v Španiji v enem dnevu umrlo 838 ljudi

29. 03. 2020 11.26

Število žrtev novega koronovirusa v ZDA je preseglo 2400, kažejo statistični podatki. Število smrtnih primerov se je podvojilo v samo treh dneh. V ZDA so do sobote potrdili več kot 138.774 okužb. Število okužb medtem v Italiji narašča počasneje kot v preteklih dneh.

Nova skupina Slovencev iz tujine bo karanteno preživela v Postojni

28. 03. 2020 07.21

Skupino 40 Slovencev, ki bodo s posebnim letom nocoj iz Madrida prispeli v Slovenijo, bodo namestili v hotelu Epic v Postojni. Kot je pojasnil postojnski župan Igor Marentič, je lastnik hotela že pred časom ponudil hotel in država je ponudbo sprejela. Z Brnika jih bodo v Postojno prepeljali še nocoj.

NIJZ pripravil priporočila za izjemno ranljive skupine oseb

28. 03. 2020 09.56

NIJZ za zaščito izjemno ranljivih oseb, pri katerih je tveganje za težek potek covida-19, priporoča, da so ves čas doma in se izogibajo bližnjih stikov z drugimi vsaj naslednjih šest tednov. Zdravstvena oskrba ali podpora pri dnevnih opravilih naj se pri njih nadaljuje, ne smejo pa priti k njim osebe z znaki covida-19 ali prehladnimi obolenji.

Vinales: Rossi ali Marquez? Zame ni dileme

28. 03. 2020 08.53

Maverick Vinales je v pogovoru z domačega kavča za El Pais Deportes razkril marsikaj zanimivega. Španec je v pripravah na sezono, zaradi izbruha koronavirusa uradni začetek še ni na vidiku, grdo je padel na motokrosu, zato je nekaj časa prisilno počival, a je že zdrav. Še pred uradnim začetkom se bo, tako kot še nekateri njegovi zvezdniški motociklistični kolegi, pomeril na prvi virtualni dirki za VN Italije v Mugellu. Prenos bo v nedeljo popoldne na 24ur.com.

Kdo bi moral med epidemijo koronavirusa pomagati osebam z demenco, ki tavajo naokoli?

27. 03. 2020 06.00

Starejši gospod, ima nekaj čez 80 let, živi sam, v bloku na Rakeku. Dementen. Bolezen napreduje. Odklanja pomoč, strgan, umazan, premalo oblečen tava naokoli, v trgovino gre nekajkrat na dan. Tako ogroža svoje zdravje in zdravje drugih. Center za socialno delo Cerknica kljub pozivom sosedov ne ukrepa. Kdo bi moral poskrbeti za dementne med epidemijo?

Kdaj bodo večji trgovci vzpostavili normalno delovanje dostave in kakšne so alternative?

25. 03. 2020 14.53

Kot opozarjajo pristojni, je treba fizične odhode v trgovino, da bi čim bolj učinkovito zajezili širjenje okužb s koronavirusom, omejiti na nujne. Marsikdo te dni, ker se ne želi izpostavljati potencialni okužbi, neuspešno poskuša naročiti živila do svojih vrat. Večji trgovci so na začetku krize zagotovljali, da bodo povečali kapacitete spletne dostave, a kljub temu je naročiti živila v največjih spletnih trgovinah te dni skorajda misija nemogoče. Preverili smo, kdaj si lahko kupci obetajo dostavo živil na dom in kakšne so alternative večjim trgovskim verigam.  

Osebna izpoved voznika tovornjaka: V žarišču je občutek srhljiv!

24. 03. 2020 06.00

Miha Ledinšek je voznik tovornjaka 16 let, prevaža žita. Tudi med epidemijo koronavirusa je razpet med Italijo in Avstrijo. Pripoveduje, občutek na poti, zlasti v Italiji, je srhljiv. Hrane na črpalkah ni mogoče kupiti, gostilne so zaprte, do trgovin ne more s tovornjakom. Sanitarije so zaprte ali neznosno umazane. Prvi mož Sekcije za promet Obrtne zbornice pa svari, če pade prevozništvo, bo Slovenija brez hrane, zdravil, derivatov, kisika ...

Vinales: Čaka nas čudna sezona, pričakujem pa, da bom v igri za naslov

24. 03. 2020 10.37

Španec Maverick Vinales je v pripravah na novo motociklistično sezono, zaradi izbruha koronavirusa uradni začetek še ni na vidiku, grdo padel na motokrosu, zato je nekaj časa prisilno počival. Sedaj je že bolj ali manj saniral poškodbo in že komaj čaka, da se vse skupaj začne. Je pa dirkač Yamahe svoje navijače in druge privržence športa dobronamerno opomnil, da naj se v teh čudnih časih držijo doma. "S tem se bomo vsi mi veliko prej vrnili k normalnemu življenju."

Zaradi številnih nevšečnosti trgovine za male živali znova odprle svoja vrata

23. 03. 2020 12.42

V preteklem tednu so so zaradi vladnega odloka med drugim zaprle tudi trgovine za male živali. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so lastnikom svetovali, da hrano za svoje hišne ljubljenčke naročajo preko spleta, saj je, kot so dejali, dostava blaga preko spleta še vedno dovoljena. A kaj ko nekatere spletne trgovine zaradi prevelikega števila obiskovalcev več dni niso normalno delovale.

Hojs: Zaostrovanja verjetno ne bo, a če bi bilo, bi bilo gibanje omejeno na pokrajine

21. 03. 2020 09.17

V Sloveniji je potrjenih 383 okužb s koronavirusom. Minister Hojs je omilil napovedi o zaostritvi omejevanja gibanja, češ da to ne bo potrebno, če se bomo le vsi držali navodil. Če pa bi vseeno zaostrili ukrepe, bi bilo gibanje omejeno na pokrajine in ne na občine, je pojasnil. "Ljudje se morajo zavedati, da je vsak premik, vsak stik, vsako srečanje, tveganje za nas, zanje in za vse državljane."

Epidemija v stisko pahnila številne ljudi. Bodo banke pomagale pri kreditih?

18. 03. 2020 13.53

Banka Slovenije je zaradi koronavirusa sprejela začasne ukrepe, da bi zagotovila posebne kreditne pogoje ter ohranila ugodne finančne razmere zaradi povečane negotovosti v gospodarstvu. Kako pa bo s krediti in drugimi varčevalnimi shemami tistih ljudi, ki bodo izgubili službe ali se jim bo v tem obdobju plača znižala do te mere, da jih ne bodo mogli odplačevati? Banka Slovenije še nima konkretnih odgovorov, je pa na vidiku interventni zakon o odlogu plačila obveznosti kreditojemalcev.

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?

18. 03. 2020 06.00

Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?

Nove okužbe v zdravstvu, sum pa tudi med gasilci

17. 03. 2020 09.40

S koronavirusom sta okužena zaposlena v mariborskem in delavec v kamniškem zdravstvenem domu. Pozitivni so tudi štirje zaposleni v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec, preventivno so testirali tudi nekaj bolnikov. Sum na okužbo pa imajo tudi v mariborskih gasilskih vrstah.