e-oskrba

Zaradi velike količine toče v Velikih Laščah aktivirali plužno službo
09. 07. 2019 09.39
Osrednji in južni del Slovenije je v ponedeljek zajelo neurje z močnejšimi nalivi in sunki vetra ter točo. T. i. supercelična nevihta se je popoldne razbesnela tudi nad Kočevjem. Na delu je bilo sto gasilcev. Predvsem v jugozahodni Sloveniji je v drugi polovici dneva, zvečer in v prvi polovici noči na sredo spet povečana verjetnost za nastanek močnih neviht s sunki vetra, nalivi in točo.

Na Ptuju sunki vetra presegali 100 km/h, neurja prinesla točo
07. 07. 2019 16.10
Večji del Slovenije so zajela huda neurja s točo. Na Ptuju je veter presegel 100 kilometrov na uro, v zgolj 30 minutah pa je padlo 52 litrov dežja na kvadratni meter. Dež in veter sta povzročila težave tudi drugje po državi. Nekatera gospodinjstva so ostala brez elektrike, številne ceste so bile poplavljene, promet pa so ovirala tudi podrta drevesa.

Duševnih stisk otrok in mladostnikov je vse več
30. 06. 2019 07.00
Glasne ptice v jutro družno in glasno pošiljajo odo radosti. Prisluhnem ptičjemu žgolenju in poskušam prepoznavati posamične ptice. Kako čisti zvoki teh majhnih kljunčkov, ki jih sem in tja preglasijo vrane. Mož napove, da ga bo danes zaposlil zeleni program (košnja trave, urejanje vrta, oskrba zajčkov), sama pa se znova opravičim, ker se bom vrnila domov zelo pozno.

Zdravniško pomoč zaradi vročine iskalo 30 ljudi
28. 06. 2019 07.36
Posledice močnih neviht z vetrom in točo, ki so zajele vzhodni del države, so gasilci odpravljali tudi čez noč. Najhuje je bilo v občinah Duplek, Gornji Petrovci, Kuzma, Puconci, Rogašovci in Turnišče. Posledice pa je pustila tudi neznosna vročina, v prestolnici je približno 30 ljudi iskalo zdravniško pomoč.

Odtekanje kerozina v podtalnico neizogibno, potreben bo monitoring
26. 06. 2019 16.14
V nesreči tovornega vlaka pri Hrastovljah je izteklo okoli 10.000 litrov kerozina. Odtekanje tega naftnega derivata v podtalnico je neizogibno. V Rižanskem vodovodu zagotavljajo, da je voda pitna in varna, a se pripravljajo tudi na izločitev vodnega vira. Odjemalce prosijo za varčno uporabo in poudarjajo, da ima sanacija območja prednost pred ponovnim odprtjem prometa.

V Ljubljani zaradi okvare 5000 uporabnikov brez elektrike
26. 06. 2019 16.11
Zaradi okvare na kablovodu med Kajuhovo in Pokopališko ulico, ki je poškodbe povzročila še na devetih kablovodih, je popoldne brez električne energije ostalo skoraj 5000 uporabnikov v Ljubljani. Zaradi motenj na cestah na območju Most in Novih Jarš, med drugim na Šmartinski, Kajuhovi, Zaloški, zaradi izpada elektrike niso delovali semaforji.

Od 25. junija razglašena požarna ogroženost
24. 06. 2019 10.51
Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja od 25. junija. V tem času je v naravnem okolju prepovedano požiganje, odmetavanja gorečih ali drugih predmetov.

Slovenci, na katerih 'se špara, ker jih ni škoda': 'Sploh niso opazili, da je v agoniji'
14. 06. 2019 06.00
"Ko varovanci, ki so hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval," pravi sogovornica, ki opozarja na razmere v domovih za starejše. Prepričana je, da bi lahko preprečili agonijo, ki jo je njena sestra doživljala pred smrtjo - če bi jo opazili. V domu, kjer konkretnega primera ne morejo komentirati, pa pravijo: ker je sistem zašel v napačno smer, se dogajajo "nedopustni dogodki".

'S 1. junijem se ne bo zgodilo nič dramatičnega'
31. 05. 2019 14.36
Zdravniki, ki se bodo s 1. junijem odločili delati po standardih in normativih, bodo imeli podporo Fidesa, je po sestanku z ministrom za zdravje Šabedrom sporočil predsednik Fidesa Kuštrin. Minister poudarja, da oskrba bolnikov ne sme trpeti in da verjame, da bodo zdravniki ravnali odgovorno.

Zaradi pomanjkanja medicinskih sester začasno zaprli oddelek na OI
31. 05. 2019 11.34
Onkološki inštitut pesti kadrovska stiska, zato so morali začasno zapreti oddelek C1. Strokovni direktor zatrjuje, da so bolniki dobro oskrbovani, prerazporedili so jih po drugih oddelkih. Poudarja še, da se trudijo zaposliti dodatne medicinske sestre. Obveščen je bil tudi minister za zdravje Aleš Šabeder.

Presenečeni boste, za kaj vse lahko dobite evropski denar
21. 05. 2019 13.13
V nocojšnji oddaji Preverjeno bomo prikazali, kakšni projekti v Sloveniji so uspeli na evropskih razpisih in koliko denarja so dobili. 168.000 evrov je dobilo družinsko podjetje iz Škofje Loke, ki dela vrata. Želeli so razviti vrata brez kljuke, a ker so razvoj in novi stroji velik finančni zalogaj, so projekt prijavili na razpisu.

Poslovil se je deček, ki je postal glas vseh otrok z redkimi boleznimi
19. 05. 2019 08.21
Dve leti in pol je imel Viljem Julijan, fantek, ki so mu mnogi rekli kar 'naš Viljem Julijan', saj je postal glas otrok, ki trpijo za redkimi boleznimi. Njegova starša Nina in Gregor Bezenšek sta se javno izpostavila, ker želita, da bi se odnos družbe in države do otrok z redkimi boleznimi oziroma njihovih družin končno spremenil. V pomoč ostalim otrokom sta ustanovila denarni sklad, v septembru pa načrtujeta že drugi dobrodelni koncert.

V ZD Kranj umiritev razmer, skrajšale so se tudi čakalne dobe
08. 05. 2019 18.06
Predsednik DZ, minister za zdravje, kranjski župan, vodstvo zdravstvenega doma in zdravniki so v Kranju razpravljali o problematični situaciji zaradi zaprtih ambulant družinske medicine. Kot so izpostavili, so na sestanku gradili medsebojno zaupanje. Sicer se je situacija v Kranju nekoliko umirila - skrajšale so se tudi čakalne dobe.

Gorenjske občine podprle kranjske zdravnike pri njihovih zahtevah
25. 04. 2019 15.39
Šest gorenjskih občin – Kranj, Naklo, Šenčur, Preddvor, Cerklje in Jezersko – je podprlo družinske zdravnike, ki že dlje časa opozarjajo na preobremenjenost. Še posebej so v stiski zdravniki ZD Kranj, kjer se je 23 od 34 zdravnikov odločilo, da dajo odpoved, če se glavarinski količniki ne omejijo na številko 1895. V ZD Celje pa so vladi dali čas do konca maja.

Zaposleni, a revni: kar sedem odstotkov jih živi pod pragom revščine
25. 04. 2019 13.15
V Sloveniji med delovno aktivnimi – lani jih je bilo okoli 981.000 – sedem odstotkov oseb živi pod pragom tveganja revščine, dva odstotka jih prejemata denarno ali materialno pomoč dobrodelnih organizacij. Sicer je polovica zaposlenih zelo zadovoljna s svojim delom, dva odstotka nista zadovoljna, je pred praznikom dela objavil statistični urad.

'Čim bolj je neka družba pokvarjena, tem več zakonov potrebuje'
21. 04. 2019 07.47
Ko v oči zrete smrti in gledate bedo okoli sebe – takrat na duši človeka nastanejo rane, pravi Matej Jakopič, ki je leta 2015 prevzel vodenje vojaškega vikariata, ki pripadnikom Slovenske vojske zagotavlja duhovno oskrbo. Zase pravi, da je "netipičen duhovnik". Delo v vojski in na kriznih območjih mu je dalo dodatno širino, nova spoznanja. "Slovenci si preveč gledamo pod prste, preveč omejujemo drug drugega. Iz tega raste družbena klima, kakršno imamo," pravi.

Zdravnik o bedi zdravstva: Raje tvegam 400 evrov kazni in mirno spim
13. 04. 2019 06.59
Miha Lukač je družinski zdravnik, ki v Cerkvenjaku skrbi za okoli 1400 ljudi. V skoraj enajstih letih prakse se je obljub politike o izboljšanju razmer v zdravstvu naposlušal do te mere, da ji je naslednjič pripravljen znova prisluhniti šele, ko rešitve ne bodo samo izgovorjene pred kamero ali zapisane na papirju, ampak tudi izvedene.

Tudi odrasli z avtizmom potrebujejo prevajalca med 'normalnim' in avtističnim svetom
07. 04. 2019 07.00
Čeprav je za otroke z avtizmom še nekako zakonsko poskrbljeno, pa starejši s to motnjo ostajajo v globoki senci. Strokovnjaki opozarjajo: avtizem ne izzveni s polnoletnostjo. Mnogi ostanejo odvisni od pomoči vse življenje, nekateri potrebujejo tudi namestitev v instituciji. Ravno pomoč je ključna, da se avtistu stanje ne poslabša in normalno vijuga skozi življenje.

Kulinarični sprehod po Sloveniji: Tradicionalne jedi, na katere smo lahko ponosni
03. 04. 2019 10.51
Slovenci smo veliki ljubitelji dobre hrane, sploh v zadnjih letih pa, tudi zahvaljujoč različnim kuharskim šovom, vedno raje poprimemo za kuhalnico ter preizkušamo nove pa tudi že preverjene recepte naših babic. Na srečo se nad kuhanjem navdušuje tudi vedno več otrok, zato je še kako pomembno, da jih pri tem ne oviramo, temveč spodbujamo njihovo ustvarjalno žilico ter jim hkrati skušamo vcepiti zavedanje o pomenu uživanja uravnotežene prehrane ter izdelkov domačih pridelovalcev. Kako zelo kreativni in samostojni znajo biti otroci v kuhinji, lahko spremljamo tudi v novem zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije. V naslednjih tednih bomo vzporedno s šovom na našem portalu odkrivali okuse Slovenije in podrobneje spoznavali znane jedi s področij, od koder prihajajo mali junaki.

Pitje vode iz pipe je bolj zdravo in okolju prijaznejše
22. 03. 2019 21.41
Letošnji svetovni dan voda je poudaril nujnost zagotovitve dostopa do čiste pitne vode in sanitarij za vse. V Sloveniji so na dogodkih pozivali k boljši zaščiti vodnih virov in preverjanju kakovosti pitne vode.

Konec prisilnega dopusta za Venezuelce
14. 03. 2019 07.43
Prestolnica Venezuele Caracas je skupaj z večino drugih delov države v sredo dobila nazaj elektriko, ki jo je zmanjkalo prejšnji teden. Zahod Venezuele sicer ostaja brez, vključno z mestom Maracaibo, od koder poročajo o najmanj 500 izropanih trgovinah. Vlada Nicolasa Madura je javnim uslužbencem ukazala vrnitev na delo.

Da umira, mu je povedal kar bolnišnični robot
09. 03. 2019 14.44
Ernest Quintana iz Fremonta v ZDA je v 78. letu starosti umrl zaradi kronične pljučne bolezni. Njegova družina je po smrti razjarjena, saj jim je novico, da bo Quintana umrl, sporočil zdravnik prek video klica na bolnišničnem robotu.

UKC Ljubljana marca začenja s tretjo fazo gradnje kirurškega bloka
22. 02. 2019 13.15
Univerzitetni klinični center Ljubljana je z ministrstvom za zdravje in izbranim izvajalcem podpisal pogodbo za tretjo fazo gradnje urgentnega kirurškega bloka. Gradnja se bo pričela v marcu, čeprav pa bo izvajalec gradbišče zaščitil, se v prvih mesecih pričakujejo motnje, hrup in tresljaje.

Avtističnega sina želi dati v oskrbo, saj se ga otroci bojijo
07. 02. 2019 06.08
Britanska starleta Katie Price je spet na robu zloma, tokrat družinskega. 16-letnega avtističnega sina Harveyja namreč želi dati med tednom v oskrbo, saj pravi, da se ga ostali njeni otroci bojijo. Harvey je nasilen, razbija stvari in postaja neobvladljiv.

Zadruge za javno objavo uvoznikov spornega poljskega mesa
05. 02. 2019 09.45
Delovna skupina za predelavo mesa, ki deluje v okviru upravnega odbora Zadružne zveze Slovenije, je pozvala k javni objavi uvoznikov spornega poljskega govejega mesa. Skupina zahteva tudi takojšnjo spremembo zakonodaje, ki ureja javna naročila, kjer bi pred najnižjo ceno imela prednost kakovost in sodelovanje v shemi izbrana kakovost Slovenija.

Žledolom ohromil Bukarešto, porušenih na stotine dreves
28. 01. 2019 10.18
V preteklih dneh so zaprli tudi več cest. Ker so se spremenile v drsališča, se je na njih zgodilo veliko prometnih nesreč. Prav tako je bil moten železniški promet med številnimi mesti, tudi zaradi poškodovanih žic.

WHO: Nasprotniki cepljenja ena od desetih največjih groženj zdravju v 2019
17. 01. 2019 13.00
Svetovna zdravstvena organizacija je sestavila seznam desetih največjih nevarnosti za zdravje svetovnega prebivalstva v letu 2019. Med njimi so tudi nasprotniki cepljenja.

ANIMACIJA: Še štirje dnevi sneženja in do meter novega snega
10. 01. 2019 09.31
Obilno sneženje v Avstriji in na jugu Nemčije ne pojenja. Obertauern je popolnoma odrezan od sveta, v le nekaj dneh je zapadlo več kot tri metre snega. Tudi napovedi so slabe. Z bližnjih hribov in gora se sliši pokanje in detonacije, s katerimi sprožajo manjše snežne plazove.

Prošnjo 18-letne Savdijke za azil preučujejo, v Bangkok prihaja njena družina
08. 01. 2019 10.42
Visoki komisariat ZN za begunce bo potreboval več dni za preučitev prošnje za azil, ki mu jo je na begu pred družino na Tajskem predložila 18-letna Savdijka. Dekle, ki trdi, da jo je družina zlorabljala, si želi v Avstralijo, in tudi tam bodo preučili njeno prošnjo za azil. V Bangkok pa medtem danes prihajajo dekletovi svojci.

'Sina tlačijo more, tistega trenutka groze se ne da kar izbrisati'
07. 01. 2019 07.33
Dva meseca po eksploziji plina, ki je domala povsem razdejala stanovanjski blok na mariborskem Pobrežju, se življenje stanovalcev počasi vrača v ustaljene tirnice. Vrata in okna so zamenjali, stanovanja obnavljajo. A neprijeten občutek preteče nevarnosti ostaja. "Štiriletnega sina vsako noč tlači mora," pripoveduje eden od stanovalcev, drugi pa dodaja, da se bodo le stežka – če sploh kdaj – otresli strahu, ki jim ga je 'vcepila' tragedija.