ecb

Svet ECB obrestne mere zvišal za 0,5 odstotne točke
21. 07. 2022 06.13
Svet Evropske centralne banke je skladno z napovedmi dvignil glavne obrestne mere za evrsko območje, in sicer kar za 0,5 odstotne točke. Gre za prvo zvišanje obrestne mere v 11 letih. Junija so sicer napovedali dvig za 0,25 odstotne točke. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je ob tem povedala, da "svet Evropske centralne banke z današnjimi sklepi odločno stopa na pot zaostrovanja oziroma normalizacije denarne politike".

Gospodarska rast na Hrvaškem bo zaradi prevzema evra višja
15. 07. 2022 15.57
Agencija Standard & Poor's je v četrtek zvišala dolgoročno in kratkoročno bonitetno oceno Hrvaške s stabilnimi obeti. Agencija namreč ocenjuje, da bo imela Hrvaška korist od vstopa v območje evra, napovedujejo, da bo njihova letna gospodarska rast za en odstotek višja od predvidene, torej triinpolodstotna. Pričakujejo tudi nadaljevanje stabilne rasti gospodarstva. V kontrastu s tem pa napovedujejo za več kot pet odstotkov višjo letno inflacijo.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo
04. 07. 2022 14.18
Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

Se bo obrestna mera septembra dvignila še za 0,5 odstotne točke?
04. 07. 2022 12.25
Za normalizacijo cen surovin, energentov in hrane je po besedah guvernerja Banke Slovenije Boštjana Vasleta potrebna stabilizacija geopolitičnih razmer, inflacijo pa je pa treba nasloviti tudi z ostalimi politikami. ECB bo že julija po pričakovanjih dvignila obrestno mero za 0,25 odstotne točke, septembra bi lahko sledil dvig za 0,5 odstotne točke.

Brodnjak: Dobro smo pripravljeni na turbulentne čase
20. 06. 2022 14.50
Največja slovenska banka NLB je v odlični kondiciji in dobro pripravljena na turbulentne čase, ki prihajajo, je po skupščini NLB v izjavi za javnost izpostavil predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak. Tudi zaostrovanje denarne politike v območju evra ga ne skrbi. Ko bo prišel čas, bodo stopili naproti gospodinjstvom in podjetjem, je napovedal.

ECB na izrednem zasedanju zaradi razmer na trgih
15. 06. 2022 14.34
Svet Evropske centralne banke (ECB) se je sestal na izrednem zasedanju na temo "trenutnih razmer na trgih". Evrske države se soočajo z vse višjimi stroški zadolževanja, se je pa pritisk po informaciji o zasedanju sveta, ki jo je sporočil tiskovni predstavnik ECB, nekoliko zmanjšal.

Zahtevana donosnost na evrske državne obveznice po seji ECB še navzgor
13. 06. 2022 15.56
Zahtevana donosnost na državne obveznice evrskih držav, ki se je zviševala že prej, se je po četrtkovi seji sveta Evropske centralne banke in napovedi prvih dvigov obrestne mere po 11 letih še dvignila. Donos do dospetja slovenskih obveznic je blizu treh odstotkov.

Tudi na počitnicah poskrbite za varno plačevanje
11. 06. 2022 14.58
Združenje bank Slovenije (ZBS) je ob prihajajočih poletnih počitnicah izdalo priporočila za varno plačevanje tudi na dopustu ter pravila o priporočenem ravnanju s plačilnimi karticami in uporabi POS-terminalov in bankomatov.

Obrestne mere v bankah letijo v nebo. Kako naj ravnajo potrošniki?
11. 06. 2022 07.07
Kakšna nočna mora čaka kreditojemalce ob pogledu na vse višje obroke zaradi naraščajočih obrestnih mer? Te so v zadnjih dveh mesecih dobesedno poletele v nebo, najbolj na udaru pa so tisti, ki jim višino bančnega posojila določa t. i. variabilna obrestna mera. Evropska centralna banka je zaradi naraščajoče inflacije prvič po enajstih letih dvignila obrestne mere za četrt odstotne točke. Obeti so tako slabi, da za jesen napoveduje še eno zvišanje.

Svet ECB bo depozitno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke
09. 06. 2022 13.52
Svet Evropske centralne banke (ECB) je sklenil, da bo obrestno mero za deponiranje presežne likvidnosti preko noči pri ECB, ki je trenutno pri minus 0,5 odstotka, na julijskem zasedanju zvišal za 0,25 odstotne točke. Temu bo septembra predvidoma sledilo še eno zvišanje, tako da bo obrestna mera prvič po juniju 2014 izšla iz negativnega območja.

Posojilojemalcem, ki so najeli kredit s spremenljivo obrestno mero, se obeta višji obrok
29. 05. 2022 14.48
Napoved zaostrovanja denarne politike prinaša višjo spremenljivo kreditno obrestno mero. Že pred napovedjo ECB, da prihaja čas za dvig obrestnih mer v pozitivno območje, po njej pa še hitreje, namreč obrestne mere na finančnih trgih naraščajo.

Dražji krediti bi lahko umirili ceno nepremičnin
25. 05. 2022 19.59
Evropska centralna banka napoveduje dvig obrestnih mer v juliju in septembru, kar pomeni konec dolgoletnih negativnih obrestnih mer in posledično dražje kredite za potrošnike. Nekatere slovenske banke se z višanjem fiksne obrestne mere na spremembe že pripravljajo. Ekonomisti ocenjujejo, da bodo dražji krediti umirili inflacijo in cene nepremičnin.

Do konca septembra konec z negativno obrestno mero
23. 05. 2022 12.00
Evropska centralna banka (ECB) je pripravljena na dvig obrestnih mer v juliju in septembru, ki bi pomenil konec negativne obrestne mere, je sporočila njena predsednica Christine Lagarde. To je njena prva javna napoved dveh dvigov obrestne mere v kratkem času, ki so jo njeni kolegi sicer napovedovali že nekaj časa.

Guverner hrvaške centralne banke: Prevzem evra neizogiben
11. 05. 2022 13.01
Prevzem evra na Hrvaškem, ki je v najboljšem primeru načrtovan s 1. januarjem 2023, je neizogiben, je ocenil guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić. Hrvaško gospodarstvo je namreč močno "evroizirano", valutno tveganje pa zato zelo veliko. O evru se trenutno več razpravlja tudi na Češkem.

Lagardova: natančnega termina za prvo zvišanje obrestne mere še ni
11. 05. 2022 11.03
Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je na konferenci o 30 letih neodvisnosti Banke Slovenije v Ljubljani spregovorila o pričakovanem dvigu obrestnih mer na območju evra.

Inflacija v evrskem območju se bliža vrhuncu, strah pred nemiri v Afriki
28. 04. 2022 14.52
Po Svetovni banki se je oglasila še Evropska centralna banka (ECB). Rast cen življenjskih potrebščin v območju z evrom, ki jo je dodatno pospešila ruska invazija v Ukrajino, je "zelo blizu" vrhuncu, je v Evropskem parlamentu opozoril podpredsednik ECB-ja Luis de Guindos. Inflacija je v Nemčiji že poskočila na najvišjo raven v štirih desetletjih. Mednarodne finančne inštitucije svarijo, da bi podražitve hrane in energije medtem lahko pripeljale tudi do družbenih nemirov v Afriki.

Velika Britanija in Nemčija z najvišjo inflacijo v zadnjih desetletjih
13. 04. 2022 10.49
Vojna v Ukrajini upočasnjuje okrevanje nemškega gospodarstva po pandemiji covida-19, a se to vseeno nadaljuje. Medtem je Velika Britanija marca zabeležila sedemodstotno inflacijo na letni ravni, kar pomeni najvišjo rast cen v zadnjih 30 letih. Poganjajo jo zlasti višje cene energije.

Banka Slovenije: Ruska vojaška agresija tveganje za gospodarsko aktivnost in inflacijo
05. 04. 2022 17.28
Po tem, ko se je v evrskem območju in tudi v Sloveniji v prvem četrtletju nadaljevala ugodna gospodarska aktivnost, so ruska vojaška agresija, ki se je začela februarja, in uvedene sankcije poslabšali gospodarske obete. Predvsem so se izrazito povečala tveganja za daljše obdobje visoke inflacije, je objavila Banka Slovenije.

'Vojna v Ukrajini bi lahko povzročila največjo lakoto po drugi svetovni vojni'
30. 03. 2022 15.27
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde je opozorila, da bi lahko nadaljevanje vojne v Ukrajini še dodatno zvišalo cene energije in življenje stroške Evropejcev. Lagardova je med obiskom Cipra dejala, da je ruska invazija, ki se je začela februarja, v gospodarstvo Evropske unije vnesla veliko negotovosti. Prvi mož Svetovnega programa za hrano pri Združenih narodih, David Beasley, pa je ocenil, da bomo zaradi vojne v Ukrajini soočeni z največjo prehransko krizo po drugi svetovni vojni.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično
20. 03. 2022 07.00
Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Rekordni padec razpoloženja nemških vlagateljev
15. 03. 2022 13.06
Razpoloženje nemških vlagateljev se je po ruskem napadu na Ukrajino poslabšalo najbolj doslej, padec kazalnika pa je bil večji kot ob izbruhu pandemije covida-19. Kazalnik zaupanja, ki ga izračunava nemški Center za evropske raziskave (ZEW), se je znižal za 93,6 točke, na minus 39,3 točke.

Število ponarejenih bankovcev manjše, skupna vrednost ponarejene gotovine pa višja
09. 03. 2022 12.39
Delež ponaredkov v slovenskem denarnem obtoku ostaja majhen. V Banki Slovenije v sodelovanju s Policijo ugotavljajo, da se število ponarejenih bankovcev in kovancev, umaknjenih iz obtoka, še naprej manjša. Se je pa lani zaradi povečanja števila ponarejenih bankovcev višjih vrednosti povečala skupna vrednost odkrite ponarejene gotovine.

Ifo: Ekonomisti pozivajo k višanju obrestne mere
08. 03. 2022 10.12
Ekonomisti pričakujejo, da bo povprečna stopnja inflacije v Nemčiji v letošnjem letu znašala 4,4 odstotka, je pokazala raziskava münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo. Pri tem večina vprašanih meni, da je zvišanje obrestne mere najprimernejši ukrep za boj proti inflaciji.

Bruselj Sloveniji znižal napoved letošnje rasti
10. 02. 2022 11.34
Evropska komisija je napoved gospodarske rasti v Sloveniji za letos poslabšala za 0,4 odstotne točke na 3,8 odstotka, za prihodnje leto pa nekoliko izboljšala na 3,6 odstotka. Rast naj bi bila tako v Sloveniji letos nekoliko pod povprečjem v območju evra, prihodnje leto pa občutno nad povprečjem.

Evropska komisija v začetku leta 2023 z zakonom o digitalnem evru
10. 02. 2022 06.00
Evropska komisija je sporočila, da namerava v začetku prihodnjega leta predlagati zakon o digitalnem evru. Evropska centralna banka sicer že pripravlja virtualno različico evrskega bankovca ali kovanca. Če bi dali guvernerji bank evroobmočja predlogu zeleno luč, bi lahko virtualni evro dobili do leta 2025.

Divjak ni dobil dovolj glasov za mesto viceguvernerja Banke Slovenije
04. 02. 2022 20.34
Kandidaturo Marjana Divjaka za mesto viceguvernerja Banke Slovenije je v tajnem glasovanju v DZ podprlo 44 poslancev, proti jih je bilo 40. Za imenovanje bi potreboval vsaj 46 glasov podpore. Predsednik DZ Igor Zorčič je povedal, da bo o tem, da Divjak ni prejel zadostne podpore, takoj obvestil predsednika republike Boruta Pahorja, ki je Divjakovo imenovanje predlagal.

ECB ohranja prožnost za odzivanje na inflacijo
04. 02. 2022 09.58
ECB mora ohranjati zadostno mero prožnosti, da se pravočasno odzove na znake dolgotrajnih inflacijskih pritiskov. Po potrebi so zato člani sveta ECB pripravljeni prilagoditi instrumente denarne politike za dosego srednjeročnega inflacijskega cilja, poudarja guverner Banke Slovenije.

Inflacija pri rekordnih petih odstotkih
07. 01. 2022 17.16
Letna stopnja inflacije v območju z evrom je decembra znašala pet odstotkov, je prvo oceno objavil evropski statistični urad Eurostat. To je največje povišanje cen na letni ravni, odkar so leta 1997 začeli beležiti te podatke. Novembra je bila letna stopnja inflacije 4,9-odstotna.

Evro v obtoku 20 let, v Sloveniji pa 15 let
29. 12. 2021 09.03
V začetku leta 2022 bo minilo 20 let, odkar so v obtok prišli evrski bankovci in kovanci in 15 let, odkar je skupno evropsko valuto prevzela tudi Slovenija. Evro je danes uradna valuta v 19 državah od 27 članic EU, uporablja pa ga približno 341 milijonov ljudi.

ECB znižala napoved gospodarske rasti za leto 2022 na 4,2 odstotka
16. 12. 2021 15.27
Evropska centralna banka (ECB) je zvišala napoved gospodarske rasti v območju evra za letošnje leto za 0,1 odstotne točke na 5,1 odstotka, za prihodnje leto pa jo je znižala za 0,4 odstotne točke na 4,2 odstotka. Občutno navzgor je popravila tudi napoved inflacije, ki naj bi bila prihodnje leto 3,2-odstotna, kar je krepko nad ciljem ECB. Prav tako je odločila, da s koncem marca 2022 zaključuje v koronski krizi oblikovan program odkupovanja obveznic. Ob tem bo v drugem četrtletju 2022 okrepila program nakupa vrednostnih papirjev, ki ga je oblikovala pred pandemijo covida-19.