ecdc

Zemljevid ECDC: vzhodni del Slovenije zelen, zahodni ostaja oranžen
24. 06. 2021 08.30
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je objavil nove podatke o epidemioloških razmerah v Evropi. Čeprav 14-dnevna incidenca okužb v Sloveniji trenutno znaša 49, kar pomeni, da izpolnjujemo pogoje ECDC za uvrstitev na zeleni seznam, se je na zelenem seznamu znašel le vzhodni del Slovenije, zahodni del pa ostaja oranžen. Na Institutu Jožef Stefan medtem ocenjujejo, da epidemija še naprej hitro upada, 14-dnevna incidenca pa bi lahko v začetku julija padla pod 25.

Delta različica virusa se širi, države se bojijo četrtega vala
23. 06. 2021 08.19
Portugalska se boji izbruha četrtega vala, saj se v državi pospešeno širi različica novega koronavirusa delta, ki predstavlja več kot 60 odstotkov novih primerov v Lizboni. Da bi preprečili nadaljnje širjenje, so omejili potovanja med prestolnico in ostalim delom Portugalske. Vse več primerov opažajo tudi v sosednji Italiji, od 96 analiziranih vzorcev v Furlaniji - Julijski krajini je bila v 25 primerih prisotna različica delta. Medtem je Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) opozoril, da bi lahko bila različica delta do konca avgusta prisotna pri 90 odstotkih novih okužb z virusom v Evropski uniji.

Napoved IJS: V nedeljo bomo v zeleni fazi
18. 06. 2021 12.57
Epidemija upada vse hitreje, pravijo na Institutu Jožef Stefan, kjer so objavili novo napoved glede na evropske kriterije – ta kaže, da bomo v zeleno fazo prešli že v nedeljo. Reprodukcijsko število R je v zadnjem obdobju strmoglavilo, predvidoma zaradi prehajanja v toplejši letni čas in počitniško obdobje, uvajanja aktivnega sledenja stikom ter cepljenja.

Slovenija na zemljevidu ECDC po novem oranžna
18. 06. 2021 09.19
Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC) je objavil posodobljen zemljevid Evrope glede na epidemiološko stanje v posamezni državi. Slovenija je po novem obarvana oranžno, prav tako hrvaška obala, Italija pa se je znašla v zelenem.

Napoved IJS: v zeleni fazi bomo predvidoma v začetku julija
17. 06. 2021 08.43
Nova projekcija razvoja pandemije, ki jo pripravlja Institut Jožef Stefan, nam prehod v zeleno fazo po evropskih kriterijih obeta v začetku julija, čeprav so napovedi preteklega tedna zeleno fazo predvidevale šele za prvo polovico avgusta.

Podpisana uredba o evropskem digitalnem covidnem potrdilu
14. 06. 2021 14.53
Predsedniki treh glavnih institucij EU, Ursula von der Leyen (Evropska komisija), David Sassoli (Evropski parlament) in Charles Michel (Evropski svet), so se udeležili slovesnosti ob podpisu uredbe o evropskem digitalnem potrdilu, so sporočili iz Bruslja. Uredba bo začela veljati 1. julija in bo olajšala potovanja v Uniji v času pandemije covida-19.

V četrtek potrdili 122 novih okužb, po lestvici ECDC prehajamo v oranžno fazo
11. 06. 2021 10.20
V četrtek smo v Sloveniji ob opravljenih 2734 PCR-testih potrdili 122 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tokrat še manjši in je znašal le 4,5 odstotka, dan prej pa 6,4. Ob tem so opravili še 31.392 hitrih testov. Sedemdnevno povprečje znaša 178. Z današnjim dnem po lestvici evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni ECDC prehajamo v oranžno fazo, je dejal minister za zdravje Janez Poklukar.

Širjenje okužb se umirja, a sprostitev ukrepov ni pričakovati
09. 06. 2021 06.09
Kljub umirjanju širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji ta teden še ni pričakovati nadaljnjega sproščanja protikoronskih ukrepov, saj trenutne razmere po oceni svetovalne skupine za covid-19 tega še ne dopuščajo. V tem tednu bo potekala le ena seja, na kateri naj bi vlada pretresala tudi epidemiološke razmere, in sicer v četrtek, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje.

IJS: V oranžni fazi čez 10 dni, v zeleni šele avgusta
07. 06. 2021 12.55
Inštitut Jožef Stefan je objavil novo napoved širjenja epidemije, v kateri ugotavlja, da je Slovenija postala rdeči otok sredi Evrope. Reprodukcijsko število smo sicer uspeli znižati na 0,88, a to ni dovolj, če se želimo uspešno zoperstaviti bolj kužnim različicam virusa. Morali bi ga spustiti pod 0,7, kar pa nam bo "z dovolj hitrim cepljenjem predvidoma še pravočasno uspelo", so optimistični raziskovalci IJS.

Nemci lažje na morje, Slovenci z dokazili
04. 06. 2021 19.28
Potem ko je Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC) objavil posodobljen epidemiološki zemljevid Evrope, je Nemčija sporočila, da je s seznama tveganih območij črtala šest hrvaških županij. Slovenska vlada je Hrvaško in večji del Evrope, ki se je po novem obarval oranžno, po zadnjem pretresanju ukrepov znova uvrstila na rdeči seznam in na novo predpisala tudi veljavnost HAT-testa pri vstopu v Slovenijo.

Nov zemljevid ECDC: Obalni del Hrvaške oranžen, Slovenija ostaja rdeča
03. 06. 2021 18.44
Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC) je objavil posodobljen epidemiološki zemljevid Evrope, po katerem je celotna Slovenija še vedno rdeča, hrvaška obala pa je postala oranžna. Po podatkih evropske agencije ima Hrvaška v zadnjih 14 dneh 139,84 novih okužb na 100.000 prebivalcev. Rdeč je ostal le celinski del Hrvaške.

V ponedeljek 323 novih okužb, delež pozitivnih 9,6-odstoten
01. 06. 2021 10.03
V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 3378 PCR-testiranj in potrdili 323 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 227 bolnikov s covidom-19, na intenzivni terapiji je zasedenih 67 postelj. Umrl je en bolnik s covidom-19. V Sloveniji je bilo do zdaj s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 31,6 odstotka prebivalstva, z vsemi odmerki pa 19,4 odstotka prebivalcev.

Poklukar: Slovenija podpira razširitev portfelja cepiv in dobaviteljev
20. 05. 2021 19.28
Minister za zdravje Janez Poklukar se je na neformalnem srečanju ministrov EU za zdravje zavzel za usklajevanje ukrepov in oblikovanje smernic za potovanja ter prehajanja meja znotraj EU. Slovenija predlaga, da te smernice oblikuje Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), so sporočili z ministrstva za zdravje.

Vlada prebolevnike, cepljene z enim odmerkom, vendarle uvrstila med izjeme
19. 05. 2021 18.15
Vlada je na sredini seji prisluhnila strokovni skupini za cepljenje in prebolevnike, cepljene z enim odmerkom cepiva proti covidu-19, uvrstila med izjeme. S tem jim je med drugim omogočila vrnitev v Slovenijo iz tujine brez karantene ali testa. Ker pa številne države po svetu zahtevajo dva odmerka cepiva, Bojana Beović pravi, da lahko, če tako želijo, tudi prebolevniki prejmejo dva odmerka.

Bodo šole slab mesec dni pred koncem pouka vendarle uporabile teste za 450 tisočakov?
19. 05. 2021 06.00
Zdravstveni minister Janez Poklukar je za nekatere dijake začetek samotestiranja napovedal že za ponedeljek, datum začetka v osnovnih šolah še vedno ni znan. Po skoraj dveh mesecih napovedi in priprav številna vprašanja še vedno ostajajo neodgovorjena. Kako naj bi samotestiranje potekalo v praksi tudi na šolah ne vedo, saj natančna navodila ministrstva še čakajo. Zastavlja pa se tudi vprašanje o sami smiselnosti začetka obširnega projekta, ki nas je stal skoraj pol milijona evrov, manj kot mesec dni pred zaključkom šolskega leta.

Avstrija opušča cepivo AstraZenece
18. 05. 2021 13.51
Avstrijski zdravstveni minister je sporočil, da se namerava Avstrija postopoma posloviti od cepiva proti covidu-19 proizvajalca AstraZeneca. Zadnja cepljenja s prvim odmerkom tega cepiva bodo izvedli v začetku junija, na zalogi pa imajo dovolj cepiva tudi za druge odmerke. Kot razlog za opustitev cepiva je navedel težave z dobavo.

Poklukar: Prizadevamo si, da čim prej uveljavimo testno različico zelenega potrdila
12. 05. 2021 16.04
Minister za zdravje Janez Poklukar pričakuje, da bo imela EU v prihodnjih mesecih dovolj cepiva za spoprijemanje s pandemijo covida-19. Pomembno vlogo bo imelo tudi digitalno zeleno potrdilo. V Sloveniji bi lahko pravo različico potrdila dobili junija, s čimer bi državljanom poleti omogočili potovanja v tujino, je povedal v Bruslju.

V Španiji cepili že vse starejše od 80 let, v Sloveniji smo se ustavili pri 60 odstotkih
05. 05. 2021 13.57
Slovenija je v deležu prebivalcev, starejših od 80 let, ki so že prejeli vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19, pod evropskim povprečjem. Če se je pri nas delež ustavil pri okoli 60 odstotkih, so nekatere evropske države, med drugim Španija, Irska in Danska, uspele cepiti že praktično vse starostnike nad 80 let. Da je cepljenje starejših, ki jih covid-19 najbolj ogroža, ključno pri obvladovanju epidemije, kažejo tudi podatki iz slovenskih domov za starejše, kjer po cepljenju skorajda ne beležijo več novih izbruhov virusa.

V skladiščih že več deset tisoč neporabljenih odmerkov cepiva: 'Se lahko nehamo hecati?'
03. 05. 2021 10.03
V javnosti so spet završale kritike na račun cepilne strategije v Sloveniji, predvsem počasnosti cepljenja glede na količino dobavljenih odmerkov. Trenutno je na zalogi zabeleženih več kot 150.000 neporabljenih doz, kažejo podatki NIJZ. Da so očitki upravičeni, kaže tudi to, da je Slovenija na lestvici glede precepljenosti po številu prebivalstva močno padla in je v zadnjem tednu pristala celo med najslabšimi v Evropi. Medtem ko druge države pospešujejo s cepljenjem proti covidu-19, Slovenija očitno popušča.

Na Hrvaškem umrla nedonošenčka, ki sta imela poleg covida-19 tudi pridružene bolezni
02. 05. 2021 15.26
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili 944 novih okužb, umrlo je 52 ljudi. V bolnišnici v Osijeku sta umrla dva nedonošenčka, pri katerima so potrdili okužbo s koronavirusom. Poleg tega sta imela pridružene bolezni. Ruski predsednik Vladimir Putin pa medtem poziva Ruse, naj se cepijo. Do sedaj so namreč z dvema odmerkoma cepili zgolj šest odstotkov prebivalstva.

Evropa po večini sprošča protikoronske omejitve
30. 04. 2021 15.51
V Italiji so prvič cepili več kot 500.000 oseb v enem dnevu. Madžarski premier Orban je napovedal nova sproščanja protikoronskih ukrepov, omejitve sproščajo tudi Bolgarija, Portugalska in Irska. Slabša je epidemiološka slika na drugem koncu sveta – poleg Indije zelo slabo kaže Braziliji, kjer število okuženih in umrlih zaradi covida-19 še naprej eksponentno raste.

WHO: V Evropi število cepljenih proti covidu preseglo število okuženih
29. 04. 2021 15.02
V Evropi se je po zadnjih podatkih več ljudi cepilo proti covidu-19, kot pa se jih je doslej potrjeno okužilo z novim koronavirusom, je sporočil evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V Evropski uniji pa je medtem število okuženih z novim koronavirusom preseglo 30 milijonov, kažejo podatki evropskega centra ECDC.

Avstrija bo odpravila karanteno za prihod iz več držav, a ne iz Slovenije
28. 04. 2021 16.40
Avstrija namerava z 19. majem močno olajšati pogoje za vstop v državo in odpraviti obvezno karanteno za turiste iz večine članic EU oz. za potnike iz držav, ki so na zemljevidu Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) obarvane rdeče. Ne bo pa to veljalo za Slovenijo, ki je na tem zemljevidu obarvana temno rdeče.

Ministrstvo: Spoštovali bomo odločitev sodišča, ki je tožniku dovolilo zapustiti državo
03. 04. 2021 15.00
Ministrstvo za notranje zadeve še ni seznanjeno s podrobnostmi odločitve upravnega sodišča, ki je dovolilo tožniku in njegovi družini zapustiti državo kljub vladni prepovedi potovanj v države z rdečega seznama. Bo pa odločitev sodišča spoštovalo, so zagotovili.

Merklova za strožje omejitve, koristna se ji zdi uvedba policijske ure
29. 03. 2021 08.02
Nemška kanclerka je zvezne dežele ostro pozvala h krepitvi ukrepov za zajezitev tretjega vala in nakazala možnost, da nove ukrepe sprejmejo na zvezni ravni. Zelo koristen ukrep se ji med drugim zdi uvedba policijske ure. V Veliki Britaniji je medtem prvi odmerek cepiva do nedelje prejelo več kot 30 milijonov ljudi, ob uspešnem cepljenju Anglija tako vstopa v drugo fazo sproščanja epidemioloških ukrepov. V Mehiki pa se je število smrti zvišala za 60 odstotkov.

Hrvaška nekoliko spreminja ukrepe na meji
26. 03. 2021 13.10
Na Hrvaškem bodo 1. aprila uvedli tisto, kar je že jasno, da bo vsebovala uredba EU o potovanjih z napovedanimi digitalnimi potrdili, je izjavil hrvaški notranji minister. Povedal je, da bodo vstop v državo brez negativnega testa PCR omogočili potnikom, ki so preboleli covid-19, in tistim, ki so se cepili.

Tretji val v Evropi: Naraščanje okužb, zaostrovanje ukrepov in protesti
21. 03. 2021 15.55
Epidemiološke razmere po svetu se zaostrujejo. Številne evropske države se odločajo za nove protikoronske ukrepe in zaustavljajo javno življenje. Medtem v več evropskih državah potekajo protesti proti ukrepom, ponekod je izbruhnilo tudi nasilje med policijo in demonstranti. Na Hrvaškem pa se oblasti soočajo s kritikami po razkritju, da velike količine cepiva ostajajo v skladiščih.

Ema: Ni indikacij, da je cepivo vzrok za nastanek krvnih strdkov
16. 03. 2021 06.16
Potem ko se je več evropskih držav odločilo za začasno zaustavitev cepljenja s cepivom AstraZenece, so se sestali strokovnjaki Evropske agencije za zdravila, ki bodo do četrtka preučili vse individualne primere pojava krvnih strdkov. Kot je pojasnila direktorica Eme, za zdaj ni nobenih indikacij, da je cepivo povzročilo krvne strdke. Enako je zatrdil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. Tudi strokovnjaki WHO danes razpravljajo o varnosti cepiva AstraZenece.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00
Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

V Sloveniji četrtina cepiv še neporabljenih. Kakšna je nova strategija cepljenja?
02. 03. 2021 06.10
Vlada je sprejela posodobljeno strategijo cepljenja, katere podrobnosti je predstavil zdravstveni minister Poklukar. Prednostne skupine ostajajo enake, glavni kriterij je starost, saj je to glavni dejavnik umrljivosti in težjega poteka bolezni. Medtem so iz Bruslja sporočili, da je v Sloveniji neporabljenih skoraj četrtina dostavljenih odmerkov cepiv proti covidu-19. Povprečno je bilo sicer v 28 evropskih državah dostavljenih 43,3 milijona odmerkov, uporabljenih pa 30,6 milijona odmerkov, kar pomeni okoli 70 odstotkov.