ecdc

ECDC: Epidemiološke razmere zelo zaskrbljujoče v skoraj vsej EU
23. 10. 2020 08.00
Epidemiološke razmere v 23 članicah Evropske unije, vključno s Slovenijo, in Združenem kraljestvu so "zelo zaskrbljujoče", je opozoril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni. Ob tem je pozval k takojšnjemu in usmerjenemu ukrepanju. Število okuženih z novim koronavirusom je v Franciji danes preseglo milijon. Razmere pa se še poslabšujejo, saj so v zadnjem dnevu z več kot 42.000 novimi okužbami znova podrli rekord

Francija policijsko uro uvedla za večji del države, v veljavo stopa tudi v Grčiji
22. 10. 2020 08.04
Milijon okužb znotraj posamezne države smo presegli tudi v Evropi. Španija in Francija tako po številu okužb sledita ZDA, Indiji, Braziliji, Rusiji in Argentini. V Evropi več držav dan za dnem potrjuje večjo število novih okužb, med drugim tudi Nemčija, Nizozemska, Danska, Češka in Hrvaška. Številne države so sprejele nove, strožje predpise – za uvedbo policijske ure so se odločili tudi v Grčiji, v Franciji pa so jo razširili na 54 od skupno 101 upravnih območij.

Evropa v boju s covid-19: policijske ure, zaprti lokali, prepoved zborovanj ...
21. 10. 2020 10.49
Širjenje novega koronavirusa se ne umirja, države zato ena za drugo sprejemajo številne ukrepe. Iz Slovaške poročajo o rekordnih 2202 novih okužbah, iz Češke o skoraj 12.000 novih okužbah. Češke oblasti zato uvajajo podobne ukrepe kot spomladi, saj zapirajo trgovine in omejujejo gibanje. Medtem je Nemčija dala zvezi Nato na razpolago svoje vojake za pomoč drugim članicam zavezništva in partnerskim državam pri soočanju s pandemijo covida-19.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00
Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

Italija uvaja nove ukrepe, porast okužb in nove omejitve povsod po Evropi
19. 10. 2020 08.48
V Italiji je premier Giuseppe Conte naznanil vrsto novih ukrepov, s katerimi želijo zajeziti rast števila okužb z novim koronavirusom. V prvem valu je bila sicer Italija ena najbolj prizadetih držav v Evropi. Najslabšo epidemiološko sliko na celini imajo trenutno na Češkem, kjer izobraževanje poteka na daljavo, ljudje pa množično protestirajo proti novim ukrepom. Tudi v Avstriji je kancler Sebastian Kurz napovedal zaostrovanje ukrepov, zbiranje na prostem je omejeno na 12 odraslih ljudi.

Kje se je število potrjenih primerov podvojilo in v katerih državah ne beležijo novih primerov?
19. 10. 2020 12.17
Podatki o novoodkritih primerih okužbe, ki jih sporočajo posamezne države, kažejo, da se pandemija še ne misli posloviti. Epidemiološko stanje se je v zadnjih 14 dneh poslabšalo v kar 117 državah in ozemljih po svetu, le v osmih državah oziroma ozemljih pa v zadnjih štirih tednih niso zaznali niti enega primera okužbe z novim koronavirusom.

Število umrlih zaradi covida-19 po svetu preseglo 1,1 milijona
16. 10. 2020 11.34
Število smrtnih žrtev koronavirusne bolezni je preseglo 1.100.000. O črnih statistikah poročajo domala z vseh koncev zemeljske oble. Na spletu je medtem po novem dostopen enoten zemljevid zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij v Evropski uniji, ki naj bi izboljšal preglednost in predvidljivost nacionalnih ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa ter čim bolj zavaroval svobodno gibanje oseb v schengenskem prostoru. Zelenih držav na njem skorajda ni.

707 novih okužb, 14,4-odstoten delež pozitivnih testov
14. 10. 2020 19.33
V Sloveniji smo v torek zabeležili 707 novih okužb. Opravljena sta bila 4902 testa, tako je delež pozitivnih testov 14,42-odstoten. V bolnišnicah je 210 ljudi, 35 na intenzivni negi. Dve osebi sta umrli. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 202,75. Po besedah vodje intenzivnega oddelka infekcijske klinike Matjaža Jereba je najmlajši bolnik na intenzivnem oddelku star 42 let in nima drugih bolezni.

Enoten 'koronski zemljevid' za države članice EU in uskladitev omejitev
13. 10. 2020 13.01
Ministri EU za evropske zadeve so v Luksemburgu potrdili priporočilo za usklajevanje omejitev potovanj zaradi covida-19, ki ni zavezujoče. Članice so se dogovorile o enotnem zemljevidu zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij, a bistveno razvodenile osnovni predlog Evropske komisije. Veliko vprašanj ostaja odprtih.

Bo EU ustvarila skupni seznam varnih območij glede okužb s covidom-19?
07. 10. 2020 13.49
Zaenkrat se vsaka država članica EU sama odloča, katere države oziroma regije bo uvrstila med z vidika širjenja novega koronavirusa varne ali po drugi strani nevarne, pri čemer prihaja do velikih razlik in nejasnosti. Nemško predsedstvo Sveta EU je pripravilo predlog za usklajen pristop, ki naj bi v kratkem tudi obrodil sadove.

Čehi in Slovaki razglasili izredne razmere, čustvena Merklova pozvala k potrpežljivosti
30. 09. 2020 18.49
Zaradi porasta okužb s koronavirusom so na Češkem in Slovaškem razglasili izredne razmere. Vladi bosta tako lahko sprejeli določene strožje ukrepe, zapiranje meja ali podjetij in omejitve svobode gibanja, kakršne so veljale spomladi, pa niso predvidene. Angela Merkel je medtem svoje sodržavljane v čustvenem nagovoru pozvala k disciplini in potrpežljivosti, italijanski senat v Rimu pa je začasno prekinil delo zaradi odkritih okužb med senatorji.

Opozorilo iz Bruslja: Za preprečitev vnovične ohromitve moramo ukrepati takoj
24. 09. 2020 13.15
Rast števila okužb z novim koronavirusom je zelo zaskrbljujoča, članice EU morajo takoj ukrepati za preprečitev vnovične vsesplošne ohromitve javnega življenja in gospodarstva v EU. To je zadnja priložnost, da se izognemo ponovitvi letošnje pomladi, je v Bruslju opozorila evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides.

Zdravilo remdesivir za 30.000 bolnikov s covidom-19 od avgusta v EU
29. 07. 2020 15.23
V Evropski uniji bodo od avgusta na voljo nove zaloge zdravila remdesivir, ki se je izkazalo za učinkovito v boju proti novemu koronavirusu. Na voljo bo dovolj zdravil za 30.000 bolnikov s težjim potekom bolezni covid-19. Kolikšno količino bo prejela Slovenija, za zdaj še ni znano.

Gantar opozarja: Hrvaška postaja epidemiološko nevarna država. Skrb je na mestu
22. 06. 2020 18.29
Hrvaška, kjer v zadnjih dneh beležijo porast okužb z novim koronavirusom, je še vedno epidemiološko varna država, iz katere je mogoče v Slovenijo vstopati brez omejitev, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). A ministra za zdravje dogajanje na Hrvaškem skrbi. Hrvaški premier Andrej Plenković je medtem Slovencem sporočil, da je Hrvaška varna država in da so tam dobrodošli.

Z omejevalnimi ukrepi v Evropi preprečili več kot tri milijone smrti
08. 06. 2020 16.37
Zaradi koronavirusa je življenje obstalo, gospodarske posledice so hude, a kot kaže študija Imperialnega kolidža v Londonu omejevalni ukrepi, ki so jih sprejele države, niso bili zaman. V 11 evropskih državah, ki jih je zaobjela raziskava, so na ta način preprečili 3,1 milijona smrti. Da so ljudje ostajali doma, je pomembno vplivalo na to, da je pandemija koronavirusa v Evropi bolj ali manj pod nadzorom, so ocenili britanski znanstveniki.

Avstrija znova uvedla zdravstvene kontrole na meji
05. 06. 2020 06.46
Avstrija je znova uvedla zdravstveni nadzor ob vstopu v državo. Ne glede na odprtje meje za Slovenijo lahko, sodeč po odredbi, odredijo karanteno tudi za Slovence, in sicer v primeru, da so bili v zadnjih 14 dneh na Hrvaškem ali v Italiji. Na avstrijsko-slovenski meji je sicer danes že nastala zmeda, saj slovenska policija avstrijskih državljanov, ki so želeli v Slovenijo prek mejnega prehoda v Gornji Radgoni, ni spustila v državo. Notranji minister Aleš Hojs je potrdil, da je prišlo do šuma v komunikaciji med vrhom ministrstva in policijo.

Beovićeva: Epidemije še ni konec, a rešili smo številna življenja
30. 04. 2020 12.10
Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojana Beović je povedala, da se v državi širi občutek, da se epidemija končuje, a da v resnici na konec epidemije še kakšno leto ne moremo računati, vsaj ne do razvoja cepiva. Poudarila je, da je tveganje za ponovni val ocenjeno kot zmerno, najpomembnejša za preprečitev tega pa je naša lastna zavest o novem načinu življenja, tj. upoštevanju ustreznih zaščitnih ukrepov.

EU predstavila tri pogoje, po katerih lahko države članice začnejo sproščati ukrepe
15. 04. 2020 11.57
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je predstavila evropski načrt za postopno odpravo ukrepov, sprejetih zaradi pandemije novega koronavirusa. Ta vključuje tri merila, ki naj bi bila izpolnjena pred začetkom rahljanja ukrepov: znatna omejitev širjenja virusa, zadostne zdravstvene zmogljivosti in ustrezno spremljanje razmer.

Maske: kirurške, iz blaga, pralne, doma narejene. Koliko zaščite sploh nudijo?
24. 03. 2020 10.20
Ustrezne zaščitne opreme - predvsem mask - po večini še vedno primanjkuje. Pred dnevi so jih tako že začele same izdelovati šivilje naše največje bolnišnice, celjski Prevent Deloza in nedavno Boxmark iz Kidričevega. Pa tudi številni posamezniki. A strokovnjaki opozarjajo: doma zašite maske niso učinkovite. Tudi Mladi zdravniki Slovenije se s tem strinjajo, a dodajajo: maska iz blaga je še vedno boljša kot odsotnost vsake zaščite.

'Okuženih 275, a verjetno jih je petkrat več. Vedimo se, kot da smo vsi okuženi'
17. 03. 2020 06.08
Zabeležili smo več novih primerov okužbe pri zdravstvenih delavcih, UKC Maribor pa opozarja, da se koronavirus ne prenaša zgolj s kapljično okužbo. Uradno smo do 14. ure zabeležili 275 okužb,a kot priznava minister za zdravje Gantar, jih je v resnici verjetno vsaj petkrat več. Kot je povedal, se je situacija povsod, tudi pri nas, na začetku podcenjevala in da se bo z direktorico NIJZ pogovoril o tem, zakaj so tako ravnali. Kot poudarjajo pristojni, se moramo vsi obnašati, kot da smo okuženi in tako preprečiti širitev virusa.

Beovićeva: Način testiranja se je spremenil, a to ne pomeni manjšega števila testov
17. 03. 2020 17.30
Način diagnostike bolezni covid-19 v Sloveniji se je spremenil, je pojasnila infektologinja Bojana Beović, ob tem pa zatrdila, da to ne pomeni manjšega števila testov, češ, da mikrobiologi v zadnjih dneh opravijo približno tisoč testiranj dnevno. Poudarila je, da je ključno, da blago bolni ljudje ostanejo doma v samoizolaciji in ne vstopajo v zdravstveni sistem.

Pri nas buren odziv na kritike cene testa. Znanstvenik vztraja: 10 evrov je primerno
10. 03. 2020 09.32
Eno najpomembnejših sredstev v boju proti koronavirusu so testi. Olfert Landt, Nemec, ki stoji za testom, ki ga uporabljajo tudi naši laboratoriji, pravi: "Odpovedal sem se zasebnemu življenju, da skušamo izpolniti vsa naročila, delam 16 ur na dan, tudi konce tedna, jem za računalnikom, ki sem ga "sinoči" ugasnil ob pol štirih zjutraj. V štirih tednih sem izgubil tri kilograme teže." Ampak testov je v tem trenutku na srečo dovolj.

V Italiji umrlo že 52 ljudi, več kot 1800 je okuženih
02. 03. 2020 06.56
Število mrtvih zaradi okužbe z novim koronavirusom je preseglo 3.000 smrtnih žrtev. Na Kitajskem je umrlo še 42 ljudi. Z zajezitvijo virusa se borijo v sosednji Italiji, kjer je umrlo že 52 ljudi. Pri južnih sosedih so do zdaj potrdili osem primerov okužbe s koronavirusom.

Na Hrvaškem bodo okrepili nadzor na meji s Slovenijo, v Avstriji pet novih ukrepov
24. 02. 2020 16.03
Na sosednjem Hrvaškem in v Avstriji so zaradi situacije v Italiji, kjer je virus terjal že šest žrtev, uvedli številne ukrepe preprečitev širjenja koronavirusa. Pri nas sicer oblasti zagotavljajo, da razloga za paniko ni in poudarjajo pravilno higieno kašlja in temeljito umivanje rok.

ECDC: Novi primeri okužb s koronavirusom v Evropi verjetni, a obvladljivi
25. 01. 2020 17.22
Potem ko so v Franciji v petek potrdili prve primere okužbe z novim virusom, ki izvira iz kitajskega mesta Vuhan, Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni ocenjuje, da so v Evropi verjetni novi primeri. A kot zatrjujejo, imajo evropske države potrebne kapacitete, da preprečijo izbruh.

Tveganje v Sloveniji za pojav novega kitajskega virusa je relativno nizko
23. 01. 2020 12.53
Zunanje ministrstvo svetuje previdnost pri potovanjih na Kitajsko, kjer je izbruhnil novi virus, ki povzroča pljučnico. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da je stopnja tveganja za pojav virusa pri nas relativno nizka, svetujejo pa večjo previdnost tistim, ki potujejo v državo, med drugim izogibanje tržnicam z živimi živalmi ter pogostejše razkuževanje rok.

Zaradi nevarnega virusa bodo v Vuhanu zaustavili javni promet
22. 01. 2020 07.16
Število smrtnih žrtev novega virusa se je na Kitajskem povzpelo na 17, okuženih pa je 544 ljudi. Kitajske oblasti so posvarile, da bi lahko virus mutiral in se širil naprej, zato je trenutno najbolj kritično obdobje za zajezitev virusa. V žarišču virusa, mestu Vuhan, bodo oblasti začasno zaustavile ves javni promet, prebivalce pa so pozvali, naj mesta ne zapuščajo.

V Evropi porast okužb s sifilisom, izstopa Islandija
12. 07. 2019 15.23
Iz poročila Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je razvidno, da se je v Evropi v minulih letih močno povečalo število novih potrjenih primerov sifilisa. V letu 2017 so zabeležili več kot 33.000 potrjenih primerov sifilisa, kar pomeni, da je bilo teh več kot primerov okužbe s hivom. Spolno prenosljivih bolezni sicer pogosto ne prepoznamo pravočasno.

Superbakterije v Evropi vsako leto ubijejo 33.000 ljudi
06. 11. 2018 10.56
Breme, ki ga prinašajo superbakterije, je podobnega obsega kot tisto, ki ga pred nas postavljajo hiv/aids, gripa in tuberkuloza skupaj, opozarjajo avtorji študije, ki ugotavljajo tudi, da je smrti zaradi na antibiotike odpornih bakerij vse več. Med državami so velike razlike, v Italiji je tako v letu, ki so ga preučevali, umrlo več kot 10.000 pacientov, v Sloveniji jih je 96.

Zaloge cepiva proti gripi za odrasle so pošle, NIJZ pričakuje nove v dveh tednih
11. 01. 2018 14.29
NIJZ so pošle zaloge cepiva proti gripi za odrasle. Zaradi povečanega povpraševanja po cepljenju proti gripi so preverili možnost dodatnega nakupa cepiva, 7000 odmerkov cepiva bi lahko predvidoma prejeli v dveh tednih. V letošnji sezoni so porabili že okoli 97.000 odmerkov cepiv proti gripi, ki sicer razsaja tudi v sosednjih državah in čez lužo.