eko

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča

25. 05. 2021 06.00

Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi

20. 05. 2021 06.00

Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

Konoplja - več kot "le" superživilo

23. 07. 2018 09.16

Prvi zapisi o uporabi konoplje v prehrani segajo več kot 10.000 let v preteklost. Sprva so konopljina semena veljala za hrano revežev, a danes temu ni več tako. Zakaj pa, bomo spoznali v nadaljevanju.

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine

05. 05. 2021 00.15

Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

Ministrstvo zavrača navedbe pobudnikov referenduma o vodah glede overjanja podpisov

28. 04. 2021 14.50

Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke pobudnikov referenduma o vodah, da so lahko ljudje podpis na upravnih enotah overili samo po predhodnem naročanju. "V dopisu smo načelnice in načelnike pozvali, naj se za zbiranje podpisov zagotovi učinkovito, varno in sprotno sprejemanje podpor volivcev," so pojasnili. V civilni iniciativi Za pitno vodo so doslej zbrali nekaj več kot 10.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem

20. 04. 2021 08.00

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Nadaljuje se izbor izvajalcev za protipoplavno ureditev Selške Sore

17. 04. 2021 08.53

Na razpis za izgradnjo nove ceste skozi Železnike je prispelo sedem prijav, po preverjanju pogojev za sodelovanje pa je naročnik štiri izločil. Prihodnji teden se izteče tudi rok za prijavo na ločen razpis za vodnogospodarske ureditve v projektu protipoplavne ureditve Selške Sore, s katerimi se zaradi evropskih sredstev posebej mudi.

Rambo Amadeus navdušen nad spletnimi koncerti

09. 04. 2021 20.26

Zame so spletni koncerti fenomenalni, pravi za nekatere že kultni Rambo Amadeus. Glasbenik, zabavljač, tudi jadralec in eko aktivist, ki je znan predvsem po svojih satiričnih besedilih, je pred kratkim izdal album Brod budala. Prvič se bo lotil spletnega koncerta, ki ga je poimenoval Inter - planetarni, da bi dal tudi Nezemljanom priložnost, da ga poslušajo.

Državni svet ni izglasoval veta na novelo zakona o vodah

06. 04. 2021 10.05

Državni svet s 14 glasovi za in 19 proti ni izglasoval predlaganega veta na novelo zakona o vodah, ki jo je pred tednom dni sprejel državni zbor. V razpravi so pobudniki veta pozivali zlasti k ponovnemu premisleku in soočenju mnenj med predlagatelji novele in stroko o spornih delih zakona, nasprotniki pa so izražali zaupanje v občinske svete. Pobudniki za referendum so sicer skupaj zbrali več kot 40.000 podpisov.

Sporna novela Zakona o vodah: zbrali dovolj začetnih podpisov za referendum, a potrebujejo jih še več

05. 04. 2021 18.34

Po številnih pobudah, opozorilih in shodih okoljevarstvenikov, s katerimi so neuspešno pozivali poslance k zavrnitvi novele Zakona o vodah, zdaj posegajo po referendumu. Vložiti morajo najmanj 2500 podpisov za pobudo referenduma, iniciative pa zagotavljajo, da imajo podpisov več kot dovolj. Ročno zavoro na novelo zakona pa bi lahko zategnil tudi Državni svet, ki bo glasoval o odložilnem vetu.

Po Ljubljani se nabirajo smeti: zelenice polne embalaže in cigaretnih ogorkov

02. 04. 2021 10.29

Na ljubljanskih ulicah, parkih, travnikih se nabira vse več smeti. Tudi kot posledica epidemije oziroma zaprtja gostinskih lokalov, saj je medtem dovoljen prevzem hrane in pijače. In prav "take away" oziroma embalaža "za s seboj" se nato nabira po tleh. V Ljubljani so lani zgolj na zelenih površinah zbrali kar 50 ton več odpadkov kot leto prej. In tako pozivajo: ohranite spoštljiv odnos do okolja.

Macerl: Nevladniki smo velik trn v peti politike, ki dela za umazan kapital

31. 03. 2021 06.00

Namesto, da bi sledili zavezam, ki vodijo k večji zaščiti naših voda, sprejeta novela zakona o vodah Slovenijo pelje stran od teh ciljev, so prepričani okoljevarstveniki. Ni dopustno, da kratkoročni politični ali kapitalski interesi določajo politiko do voda in njihovo upravljanje, vztrajajo tudi strokovnjaki, ki očitajo vladi, da jih je pri pripravi zakona popolnoma prezrla in dala prosto pot nenadzorovani gradnji na priobalnih območjih ter s tem ogrozila celo pitno vodo.

DZ potrdil novelo zakona o vodah, gibanje Zdrava družba želi referendum

30. 03. 2021 17.30

DZ je s 44 glasovi za in 38 proti potrdil novelo zakona o vodah. Medtem ko so v vseh poslanskih skupinah pozdravljali krepitev sredstev za redno vzdrževanje in upravljanje vodotokov, pa so bili v opoziciji kritični do sprememb, povezanih s posegi na vodna in priobalna zemljišča. Gibanje Zdrava družba pa je, potem ko je DZ danes potrdil za del javnosti sporno novelo zakona o vodah, že začelo z aktivnostmi za razpis zakonodajnega referenduma.

S citiranjem ustave protestniki pozvali k zavrnitvi sporne novele zakona o vodah

29. 03. 2021 12.02

Na Trgu republike so se – v skupinah po 10, z maskami in varnostno razdaljo – zbrali podporniki čiste pitne vode, ki so se jim pridružili tudi Mladi za podnebno pravičnost. S transparenti in citiranjem 70.a člena ustave, ki zagotavlja pravico do pitne vode, so poslance pozvali, naj ne sprejmejo predlagane novele zakona o vodah. Na krajšem shodu se je zbralo okoli 50 ljudi. Pod peticijo za pitno vodo pa so medtem zbrali več kot 11.500 podpisov.

Zelena svetovalnica za vaše zdravo življenjsko okolje

22. 03. 2021 00.15

Zelena svetovalnica, neodvisna in brezplačna pravna svetovalnica, je namenjena dajanju pravnih nasvetov vsem, ki vam je mar za naše skupno okolje.

Sodišče v primeru Roga zavrnilo izdajo začasne odredbe glede posestne pravice

10. 03. 2021 16.37

Sodišče je zavrnilo zahtevo nekdanjih začasnih uporabnikov tovarne Rog glede izdaje začasne odredbe in zaustavitve del, ki jih na območju nekdanje tovarne izvaja Mestna občina Ljubljana (Mol). V celoti je zavrnilo trditve nekdanjih uporabnikov glede kršenja njihovih posestnih pravic, so sporočili z Mola. Odzvali so se tudi na peticijo.

25 slovenskih vinarjev ima 'velika jajca': cisterne, ki so plod slovenskega znanja

10. 03. 2021 06.00

Slovenci imajo velika jajca. Dobesedno. 25 vinarjev si je v svojih kleteh omislilo cisterne iz ekološkega betona, ki so plod slovenskega znanja in proizvodnje in ki več kot uspešno konkurirajo hrastovim sodom in cisternam iz nerjavečega jekla. Drzna poteza, ki pa se je je lotil celo večni vinski klasik Marjan Simčič. Slednji dokazuje, da lahko kljub rekordnemu upadu naročil, ki zadnje leto pesti slovenske vinarje, svoja vina vseeno razproda, tudi zahvaljujoč betonskim jajcem pa dosega vrhunske ocene.

Bodo nevarni industrijski objekti lahko stali na vodovarstvenih območjih?

09. 03. 2021 21.07

Bodo nevarni industrijski objekti po novem lahko stali na vodovarstvenih območjih in tako ogrožali pitno vodo? Takšno izjemo je na odboru za infrastrukturo sprejela koalicija. Okoljske organizacije so zgrožene, minister Vizjak pa pravi, da bodo o vsaki gradnji odločali posebej.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'

08. 03. 2021 12.25

V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Svetnike pozivajo k odstopu: Občina se je postavila v bran zasebnemu podjetju in ne svojim občanom

05. 03. 2021 09.30

"Bilo bi korektno, da odstopijo vsi svetniki, ki so glasovali za sklep o novinarki Mojci Dumančič," pravijo v civilni iniciativi Danes. "Žal so sprejeti sklepi občinskega sveta le vrhunec dlje trajajoče kampanje, katere cilj je diskreditacija in utišanje vseh, ki izpostavljajo težave s podjetjem Salonit Anhovo," še dodajajo.

Gabriel Feguš in Emanuel Feguš

22. 02. 2021 05.30

Gabriel in Emanuel, eden je mlajši in večji, drugi starejši in manjši. Gabriel pravi, da je glavni in ne Emanuel. Rada imata naravo, gozd in živali. Do računalnikov jima ni toliko kot do kuhinje in igre zunaj. "V Sloveniji hočeva dokazati, da hočeva zmagati," sta zapela Fegušova dečka. In kuhanje? To moraš delati z ljubeznijo, pravita bratca.

Miha Horvat in Vika Magdič

22. 02. 2021 05.30

Miha pravi, da obožuje kuhanje in da vsa njegova družina zelo rada kuha. Ko so se odprle prijave za Malega šefa, je dolgo iskal nekoga, ki bi se mu pridružil pri izzivu. In nato se je 'pojavila' Vika, ki ga je iznenada vprašala, ali se je res prijavil v šov. No, zdaj sta kuharska partnerja in med kuhanjem očitno tudi kakšno zapojeta.

Jan Janežič in Kristian Tomasović

22. 02. 2021 05.30

Janko in Kiki sta iz Ljubljane. Združuje ju šola, nogomet in ljubezen do nogometa. Jan se lahko pohvali tudi kot občasni frizer: »Postrigel sem že okoli 15 ljudi.« Jan se je nad kuhanjem navdušil med prvo karanteno, ko sta starša hodila v šolo. In trema pred začetkom šova? Zdi se, da je nimata, saj pravita, da sta bila 'izklesana za kamero'.

Živa Esih in Inja Slatinšek

22. 02. 2021 05.30

11-letni Inja in Živa sta izjemno veseli, da bosta lahko sodelovali v šovu Mali šef Slovenije. Pravita, da sta že od petega leta skupaj in da nista le sošolki in sosedi, ampak tudi najboljši prijateljici. Inja ima raje knjige, Živa pa šport. Pravita, da jima nikoli ne zmanjka idej za ustvarjanje, kuhanje in lumparije. Navihani prijateljici kuhata že od prvega razreda. Navdušili so ju kar starši. »Vsaka kuhinja potrebuje malo zmešnjave,« sta prepričani 11-letnici.

Aljaž Juntes in Katarina Krajnc

22. 02. 2021 05.30

Aljaž in Katarina pravita, da sta najboljša prijatelja. Družiti sta se začela, ker so si njuni starši začeli izposojati hrano za pse. Začela sta se družiti in ugotovila, da oba obožujeta kuhanje. Aljaž bi rad dokazal, da lahko prideš do cilja, tudi če imaš težave. Aljaž ima namreč ADHD, Katarina mu stoji ob strani in se ob njem vedno zabava. Pravi, da bi rada, da ga tudi drugi vidijo tako, kot ga vidi ona.

Civilna iniciativa na državno tožilstvo zaradi onesnažene vode

19. 02. 2021 12.50

Civilna iniciativa bo v ponedeljek pristojno državno tožilstvo seznanila s svojimi ugotovitvami glede oskrbe s pitno vodo v Anhovem. Po lanskem onesnaženju pitne vode na črpališču Močila so namreč ugotovili, da je imelo črpališče le dovoljenje za črpanje tehnične vode, poteklo pa je konec lanskega leta. Medtem pa so iz občine Kanal ob Soči kritični do nekaterih trditev civilne iniciative.

TEŠ bo zaustavil aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov

28. 01. 2021 08.26

Svetniki Občine Šoštanj so se opredelili proti sosežigu odpadkov v TEŠ, vodstvo TEŠ pa je obljubilo, da bo spoštovalo odločitev lokalnih prebivalcev in ustavilo aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov v TEŠ 6. A kot kaže, obljuba ni bila tako trdna, kot se je sprva zdelo, saj je v javnost prišla izjava, da bo TEŠ od projekta odstopil le, če se bosta proti sosežigu odločili tudi Občina Šmartno ob Paki in Mestna občina Velenje. V Šaleškem EKO gibanju tako od članov uprav in nadzornih svetov Slovenskega državnega holdinga, Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in TEŠ zahtevajo uradno izjavo o odstopu od projekta sosežiga odpadkov.

Pobuda za pomoč v epidemiji prizadetim kmetom: kupec prihrani, kmet pridobi

23. 01. 2021 18.20

Radič, kis, jabolka, zelje, batata, ržena moka, sok aronije, celo pivo ... Shrambe slovenskih ekoloških kmetov so bogato založene, zaradi koronske krize pa so številni izgubili svoje prodajne kanale. Zaloge kakovostnih živil ostajajo in propadajo. Društvi Ekoci in Sorško polje za ohranitev malih kmetov zato opozarjata, da je čas, da v Sloveniji bolj zaživi lokalna samooskrba z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov. Ravno ta trenutek je za to kot naročen: "Čas po koronski krizi je čas nove paradigme, obujanja zaupanja in sodelovanja, ki je pogoj, da se takšen model lahko prime in obdrži na daljši rok."

Ekološka katastrofa v Višegradu: jezero dobesedno preplavile smeti

06. 01. 2021 06.00

V zadnjih dneh minulega leta so uporabnike družbenih omrežij šokirali posnetki Potpećkega jezera pri Priboju v Srbiji in akumulacijskega jezera pri Višegradu. Na posnetkih namreč ni več videti vode, saj jo je preplavilo na tisoče kubikov plavajočih smeti. Gre za pravo ekološko katastrofo, ki ogroža tudi delovanje hidroelektrarne.

Ljubljančani izbrali vroče točke: želijo si manj asfalta in več dreves

20. 12. 2020 18.26

Avgusta so prebivalci Ljubljane v anketi Vroče točke, ki jo je zasnoval urbanistični studio prostoRož, oddali 700 glasov in označili območja, kjer je po njihovem mnenju poleti prevroče. Rezultati raziskave kažejo, da Ljubljančani zaradi vročine spreminjajo svoje poti, se izogibajo nekaterim ulicam in si želijo več dreves. Na MO Ljubljana že izvajajo ukrepe za blažitev podnebnih sprememb – na Celovški, eni od lokacij z največ glasovi, bodo letos zasadili drevored 50 lip.